ساختاری جدید درون اسپرم مردان کشف شد!

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • محققان راهی برای چاپ سه‌بُعدی با پلیمرهای کریستالی مایع یافتند.
  باستان‌شناسان شهری مایایی را در دل جنگل کشف کردند!
  چه کسی ناسا را نفرین کرد؟ ناسا در فضا زمین‌گیر شده است.
  قند خون پایین، واکنش بدن به گرسنگی و خلق‌و‌خو
  اندازه‌گیری ذخایر هیدروژن اطراف اولین کهکشان‌های کیهان
  چرا باید کاکائو و شکلات را زیاد بخوریم؟
  تغییر وضعیت آب و هوا باعث افزایش تقاضای برق می‌شود.
  تاثیر چشم‌گیر توان‌بخشی بر بهبودی پس از سکته‌ی مغزی
  اخترشناسان انفجارهای رادیویی جدیدی را شناسایی کردند.
  آیا واقعاً بذر گیاهان می‌توانند در معده‌ی انسان رشد کنند؟
  تحولی شگرف در تولید نسل جدید باتری‌های‌ لیتیومی
  خبری نگران‌کننده؛ آیا هابل از کار افتاده است؟
  آیا ما واقعاً در عصر زمین‌شناسیِ جدیدی زندگی می‌کنیم؟
  شرایط فضا چه عوارضی برای فضانوردان دارد و راه جلوگیری از آن چیست؟
  آیا میلیاردر علم‌دوست، واقعاً میلیاردر هنرمند را به فضا می‌فرستد؟
  مشاهده‌ی ماده‌ای که با یک‌سوم سرعت نور به درون سیاهچاله‌ای سقوط کرد.
  خواب منظم می‌تواند عامل مهمی در سلامتِ انسان باشد.

  ساختاری جدید درون اسپرم مردان کشف شد!

   
  مجله علمی ایلیاد - سلول‌های اسپرم انسان به‌خوبی مطالعه شده‌اند، بنابراین دانشمندان به شدت شگفت‌زده شده‌اند که ساختارِ شناخته‌شده‌ای را درون این شناگران کوچک یافت کردند و شاید تعجب‌آورتر این باشد که به گفته‌ی محققان، این ساختارِ تازه کشف شده می‌تواند باعث ناباروری، سقط جنین و نقص‌های مادرزادی شود.
   
  در آن روی سکه، وقتی دانشمندان این ساختار را بهتر شناختند، می‌توانند درمان‌های جدیدی برای ناباروری مردان طراحی کنند و اطلاعات بیشتری در مورد تکامل جدید انسان به‌دست آورند. این جزء تازه شناسایی شده «سانتریول» نام دارد که ساختاری به شکل شبکه‌ای از میکروتوبول‌های کوچک دارد. محققان از قبل می‌دانستند که سلول‌های اسپرم شامل یک سانتریول هستند، اما این کشف جدید نشان می‌دهد که مجموعاً دو سانتریول در هر اسپرم وجود دارد. هرچند، این سانتریولِ تازه کشف شده، نسبت به سانتریولی که قبلاً شناخته شده بود، ساختار متفاوتی دارد، بنابراین محققان شکل آن‌را غیرعادی می‌دانند.

  محققِ این مطالعه، «تومر آویدور ریس»، استاد گروه علوم بیولوژیکی در دانشگاه تولدو در اوهایو، به خبرگزاری‌ها گفت: «این تحقیق مهم است، زیرا ناهنجاری‌های موجود در شکل‌گیری و کارکرد یک سانتریول غیرعادی می‌توانند ریشه‌ی ناباروریِ بی‌دلیل در زوجینی باشند که هیچ گزینه‌ی درمانی پیش‌روی آن‌ها نیست.»

  محققان قبلاً تصور می‌کردند که اسپرم فقط حامل یک سانتریول است و سپس در صورت مواجهه با یک تخمک خودش را تکثیر می‌کند. علت این است که تخمک هیچ سانتریولی ندارد، در حالی ‌که یک «زیگوت» یا تخمک بارور، به دو سانتریول نیاز دارد تا جنین را تشکیل دهد.

  سانتریول‌ها نقشی حیاتی ایفا می‌کنند. آن‌ها برای ساخت اسکلت سلولی که ساختاری است که سلول را حفظ می‌کند و تکمیل تقسیم سلولی دقیق لازم هستند. با درک چگونگی کارکرد سانتریول‌ها در مراحل اولیه‌ی تولید مثل، دانشمندان می‌توانند بگویند که آیا این ساختارها با نوعی ناباروری در مردان یا مشکلات بعدی در تکامل جنین همراه هستند.

  آویدور ریس گفت: «از آنجایی‌که تخمک مادر سانتریول‌ها را ارائه نمی‌دهد و اسپرم پدر فقط شامل یک سانتریولِ قابل شناسایی است، می‌خواستیم بدانیم که منشاء سانتریول دوم در زیگوت‌ها کجاست؟ این سانتریولِ گریزان را با استفاده از تکنیک‌ها و میکروسکوپ‌های کاملاً متفاوتی پیدا کردیم. این سانتریول در گذشته نادیده گرفته شده بود، زیرا با سانتریولِ شناخته شده از لحاظ ساختار و ترکیب‌بندی پروتئین کاملاً متفاوت است.» بنا به گزارش‌های تایید شده، این تنها ساختاری نیست که به تازگی در اسپرم انسان کشف شده است. در ابتدای سال ۲۰۱۸، محققان کشف مارپیچ اسرارآمیزی را در دُم اسپرم اعلام کردند؛ این ساختار می‌تواند به اسپرم قدرت شنا دهد.

  این مطالعه‌ی جدید به طور آنلاین در روز ۷ ژوئن در مجله‌ی Nature Communications منتشر شد.
   
  نوشته: لائورا گگل
  ترجمه: سحر الله‌وردی - مجله علمی ایلیاد
  منبع: livescience.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.