ریاضیات پیچیده‌ای که در پس جستجوی کرم‌ها برای غذا نهفته است!

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • ناحیه‌ای از مغز که با رفتارهای پُرخطر ارتباط دارد!
  این طراحی جدید، انقلابی در راکتورهای گداخت است!
  ویتنام از خودروی ملی خود رونمایی کرد.
  رمزگشایی از رازی که در دل کهکشان راه‌شیری نهفته بود!
  تاثیر نوعی علف‌کُش بر زنبورها!
  ایمپلنت نخاعی و فیزیوتراپی به مرد معلول کمک کرد تا بایستد و راه برود!
  محققان راهی برای چاپ سه‌بُعدی با پلیمرهای کریستالی مایع یافتند.
  باستان‌شناسان شهری مایایی را در دل جنگل کشف کردند!
  چه کسی ناسا را نفرین کرد؟ ناسا در فضا زمین‌گیر شده است.
  قند خون پایین، واکنش بدن به گرسنگی و خلق‌و‌خو
  اندازه‌گیری ذخایر هیدروژن اطراف اولین کهکشان‌های کیهان
  چرا باید کاکائو و شکلات را زیاد بخوریم؟
  تغییر وضعیت آب و هوا باعث افزایش تقاضای برق می‌شود.
  تاثیر چشم‌گیر توان‌بخشی بر بهبودی پس از سکته‌ی مغزی
  اخترشناسان انفجارهای رادیویی جدیدی را شناسایی کردند.
  آیا واقعاً بذر گیاهان می‌توانند در معده‌ی انسان رشد کنند؟
  تحولی شگرف در تولید نسل جدید باتری‌های‌ لیتیومی

  ریاضیات پیچیده‌ای که در پس جستجوی کرم‌ها برای غذا نهفته است!

   
  مجله علمی ایلیاد - دانشمندان ریاضیات پیچیده‌ای را در جستجوی نماتودها، برای غذا کشف کرده‌اند. کرم‌های گرد کائنوهابدیتیس الگانس، همانند بیشتر کرم‌ها برای یافتن غذا به حس بویایی خود متکی هستند. اما این کرم‌ها چگونه بوها را تفسیر می‌کنند و یا رایحه‌‌ها در مغز آن‌ها چگونه معنا می‌شود؟ محققین معتقد هستند کرم‌ها و مغزشان نوعی تحلیل گرم و سرد انجام می‌دهند.

  «آلرن زاسلاور» عصب‌شناس دانشگاه عبرو واقع در اورشلیم، در نشستی خبری گفت: « تصور کنید در خانه‌ای بزرگ و تاریک هستید و بوی کیکی شکلاتی که به تازگی از فر بیرون آمده به مشام‌تان می‌خورد. برای پیدا کردن کیک، تنها نفس می‌کشید تا رد بوی آن‌را بگیرید و به سمت آن می‌روید. کرم‌ها هم چنین مکانیسمی را دنبال می‌کنند. زمانی که یک سلول عصبی رایحه‌ای را دریافت می‌کند، مغز کرم به آن فرمان می‌دهد که شروع به خزیدن کند. با شدید شدن بو کرم هم به حرکت در مسیرش ادامه می‌دهد. اگر بو قطع شود کرم از حرکت می‌ایستد.»

  در جدیدترین مطالعه‌ای که در این زمینه انجام شده است، دانشمندان موفق به درک این مساله شدند که کرم‌ها با چه دقتی می‌توانند مسیر جایگزینی را برای خود شکل دهند. تحقیق فوق که در مجله‌ی Nature منتشر شده است، عملکرد سلول عصبی ثانویه را نشان داد. سلول اولیه، وظیفه‌ی دنبال کردن مسیر رایحه احساس شده را دارد و سلول ثانویه تشخیص مثبت یا منفی بودن شدت رایحه را بر عهده دارد. چنان‌چه شدت رایحه منفی باشد، به این معنا که با گذشت ضعیف‌تر شود، سلول ثانویه به کرم فرمان توقف و تغییر مسیر را می‌دهد.

  این دو سلول اولیه و ثانویه در کنار هم فعالیت می‌کنند تا بتوانند کرم را به سمت رایحه اصلی هدایت کنند. دانشمندان بر روی سلول‌های عصبی کرم پروتئین فلورسانتی سوار کردند و از مغز آن در حین جستجو برای غذا، در محیطی آزمایشگاهی عکس‌برداری کردند و غذا را از آن‌ها دور نگاه داشتند تا این‌که در مخزنی با محرک‌هایی که در مکان‌های مشخصی قرار داده شده بودند، رهایشان کردند.

  کرم‌ها به حرکات محرک پاسخ دادند و دانشمندان سیستم‌های ریاضیاتی را برای تشریح مکانیزم جستجوی غذا در کرم‌ها فرمول‌سازی کردند. زاسلاور می‌گوید: « این کرم‌ها درس مهمی به ما می‌دهند. شاید روش آن‌ها به نظر ساده بیاید، اما متکی به آزمون و خطا است که در صدد یافتن راه حل و برطرف ساختن مشکل است و آن‌را تبدیل به یک استراتژی محفوظ از شکست می‌کند.»

  وی اضافه کرد: «ما نیاز به سیستم بازیابی داریم که مسیر درست حرکت‌مان را نظارت کند، حتی اگر مسیر جدید متفاوت از مسیری باشد که در آن گام بر می‌داشتیم.»
   
  نوشته: بروکس های
  ترجمه: مریم رفیعی - مجله علمی ایلیاد
  منبع: upi.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.