ناگفته‌هایی از مردمان اسرارآمیز جزیره‌ی ایستر

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • رمزگشایی از رازی که در دل کهکشان راه‌شیری نهفته بود!
  تاثیر نوعی علف‌کُش بر زنبورها!
  ایمپلنت نخاعی و فیزیوتراپی به مرد معلول کمک کرد تا بایستد و راه برود!
  محققان راهی برای چاپ سه‌بُعدی با پلیمرهای کریستالی مایع یافتند.
  باستان‌شناسان شهری مایایی را در دل جنگل کشف کردند!
  چه کسی ناسا را نفرین کرد؟ ناسا در فضا زمین‌گیر شده است.
  قند خون پایین، واکنش بدن به گرسنگی و خلق‌و‌خو
  اندازه‌گیری ذخایر هیدروژن اطراف اولین کهکشان‌های کیهان
  چرا باید کاکائو و شکلات را زیاد بخوریم؟
  تغییر وضعیت آب و هوا باعث افزایش تقاضای برق می‌شود.
  تاثیر چشم‌گیر توان‌بخشی بر بهبودی پس از سکته‌ی مغزی
  اخترشناسان انفجارهای رادیویی جدیدی را شناسایی کردند.
  آیا واقعاً بذر گیاهان می‌توانند در معده‌ی انسان رشد کنند؟
  تحولی شگرف در تولید نسل جدید باتری‌های‌ لیتیومی
  خبری نگران‌کننده؛ آیا هابل از کار افتاده است؟
  آیا ما واقعاً در عصر زمین‌شناسیِ جدیدی زندگی می‌کنیم؟
  شرایط فضا چه عوارضی برای فضانوردان دارد و راه جلوگیری از آن چیست؟

  ناگفته‌هایی از مردمان اسرارآمیز جزیره‌ی ایستر

   
  مجله علمی ایلیاد - تجزیه و تحلیل ابزارهای سنگیِ جمع‌آوری شده از محل‌های باستان‌شناسی جزیره‌ی ایستر، نشان‌دهنده‌ی سطح قابل توجهی از همکاری در فرهنگ «راپا نوی» است. مورخان و باستان‌شناسان قبلاً جنگ و سوء‌مدیریت منابع طبیعی را به عنوان عوامل اصلی در کاهش جمعیت راپا نوی مطرح کرده بودند. اما مطالعات متعدد گویای آن است که مردم جزیره‌ی ایستر زندگی پیچیده با پشتکار فراوان داشتند.

  «دِیل سمسون» محقق و باستان‌شناس از دانشگاه کوئینزلند در مصاحبه‌ای خبری خاطر نشان کرد: «ایده‌ی رقابت و فروپاشی در جزیره‌ی ایستر قدری مبالغه‌آمیز است. از دیدگاه من، صنعت حکاکی سنگ از جمله شواهد قوی‌ای است که نشان می‌دهد همکاری در میان گروه‌های صنعتی و خانواده‌ها مرسوم بوده است.»

  جزیره‌ی ایستر عمدتاً به خاطر مجسمه‌های سنگی غول‌پیکرش که در سراسر جزیره دیده می‌شود، شهرت پیدا کرده است. سنگ‌ها که ارتفاع برخی از بزرگ‌ترین‌شان به بیش از ۲۰ متر نیز می رسد، با بهره‌گیری از ابزارهای سنگی بازالتی تراشیده شده‌اند. برای درک بهتر همکاری و هماهنگی که زمینه‌ی سازکار بر روی تعداد کثیری از مجسمه‌های بزرگ شد، محققان به تجزیه و تحلیل ترکیب شیمیایی ۲۰ ابزار سنگی پرداختند. بر اساس یافته‌ها، صنعتگران سنگ‌هایی را از معدنی سنگی استخراج کرده و مورد استفاده قرار می‌دادند. اینکه صنعت ساخت مجسمه‌های پیچیده با اشتراک‌گذاری منبع مشترکی همراه بود، نشان‌دهنده‌ی سطح بالایی از همکاری در میان مردمان آن جزیره است.

  محققان گفتند: «قسمت اعظم سنگ‌ها تنها از مجموعه‌ی معدن سنگ نشات می‌گیرند؛ به محض اینکه افراد معدن سنگ مورد علاقه خود را پیدا کردند، به طور دائم از آن استفاده کردند. برای اینکه تمامی افراد از یک معدن استفاده کنند، به نظر من باید نوعی همکاری در میان این افراد شکل گرفته باشد.»

  تازه‌ترین یافته‌ها که در مجله‌ی Pacific Archeology منتشر شد، شواهد جدیدی را در خصوص ظهور و فروپاشی جامعه‌ی راپا نوی ارائه می‌کند. مطالعات گذشته به نتیجه‌ی مشابهی دست یافته‌اند؛ بر طبق این یافته‌ها، مردم جزیره‌ی ایستر جنگ‌زده و کوته‌بین نبودند، بلکه حس همکاری در میان آن‌ها مشهود بوده است.
   
  بنا به ادعای دانشمندان، جامعه‌ی راپا نوی دچار اضمحلال نشد، آنان با کم‌ترین امکانات سعی در حصول بیشترین بهره‌وری را داشتند. البته برخی محققان مدعی شده‌اند که شاید ساخت این تعداد مجسمه در اثر زور خارجی بوده که بر مردم اِعمال می‌شده است. آنان انتظار دارند با انجام حفاری‌های بیشتر به شواهد قطعی دست یافته و نظرات بهتر و جامع‌تری در این زمینه ارائه کنند.
   
  نوشته: بروکس های
  مترجم : منصور نقی‌لو - مجله علمی ایلیاد
  منبع: upi.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.