اگر شما دچار احساس گناه می‌شوید، احتمالاً قابل اعتمادتر خواهید بود.

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • رمزگشایی از رازی که در دل کهکشان راه‌شیری نهفته بود!
  تاثیر نوعی علف‌کُش بر زنبورها!
  ایمپلنت نخاعی و فیزیوتراپی به مرد معلول کمک کرد تا بایستد و راه برود!
  محققان راهی برای چاپ سه‌بُعدی با پلیمرهای کریستالی مایع یافتند.
  باستان‌شناسان شهری مایایی را در دل جنگل کشف کردند!
  چه کسی ناسا را نفرین کرد؟ ناسا در فضا زمین‌گیر شده است.
  قند خون پایین، واکنش بدن به گرسنگی و خلق‌و‌خو
  اندازه‌گیری ذخایر هیدروژن اطراف اولین کهکشان‌های کیهان
  چرا باید کاکائو و شکلات را زیاد بخوریم؟
  تغییر وضعیت آب و هوا باعث افزایش تقاضای برق می‌شود.
  تاثیر چشم‌گیر توان‌بخشی بر بهبودی پس از سکته‌ی مغزی
  اخترشناسان انفجارهای رادیویی جدیدی را شناسایی کردند.
  آیا واقعاً بذر گیاهان می‌توانند در معده‌ی انسان رشد کنند؟
  تحولی شگرف در تولید نسل جدید باتری‌های‌ لیتیومی
  خبری نگران‌کننده؛ آیا هابل از کار افتاده است؟
  آیا ما واقعاً در عصر زمین‌شناسیِ جدیدی زندگی می‌کنیم؟
  شرایط فضا چه عوارضی برای فضانوردان دارد و راه جلوگیری از آن چیست؟

  اگر شما دچار احساس گناه می‌شوید، احتمالاً قابل اعتمادتر خواهید بود.

   
  مجله علمی ایلیاد - با توجه به یافته‌های مطالعه‌ی روانشناختی جدید، افرادی که مستعد ابتلا به احساس گناه هستند، معمولاً افرادی هستند که می‌توان به آن‌ها بیشتر اعتماد کرد. «احساس گناه»، یکی از پیش‌بینی‌ کننده‌های قوی شخصیت قابل اعتماد است و علاوه بر این، وجود صفات دیگری مانند برون گرائی، اجتماعی بودن، سازگاری، روان رنجوری و باوجدان بودن را نیز در فرد آشکار می‌سازد.

  در این مطالعه که در مجله‌ی Personality and Social Psychology منتشر شد، شرکت‌کنندگان بازی‌های مختلف اقتصادی را انجام دادند و نظرسنجی را تکمیل کردند که به محققان اجازه می‌داد تا رفتارها و نیات‌شان را که نشان‌دهنده‌ی میزان قابل اعتماد بودن‌شان بود، ارزیابی کنند. در این بازی‌ها، مشخص شد احتمال بیشتری وجود دارد که افرادی که دچار احساس گناه می‌شوند، نسبت به افرادی که دارای احساس گناه کمتری هستند، پول پیدا شده‌ی مردم را به آن‌ها بازگردانند.

  محققان ادعا می‌کنند که این مطالعه، تحقیقی غیرعادی است، زیرا بیشتر تحقیقات قبلی بر روی آنچه که باعث می‌شد مردم بیشتر یا کمتر به یکدیگر اعتماد کنند، متمرکز بود. اما این کار بر آنچه که باعث می‌شود مردم قابل اعتمادتر باشند، متمرکز است.

  محققان در بیانیه‌ای گفتند: «قابل اعتماد و اطمینان بودن برای برقراری روابط موثر و سازماندهی موثر امور حیاتی است. زمانی که افراد و موسسات، به افراد نادرستی اعتماد می‌کنند، دچار هزینه‌های سنگینی می‌شوند، لذا این هزینه‌ها از طریق مشارکت با افراد قابل اعتمادتر کاهش خواهد یافت. یافته‌های ما باعث به راه افتادن مطالعات قابل توجهی در مورد اعتماد می‌شود و باعث درک عمیق‌تر ما از قابل اعتماد بودن می‌شود. در واقع نتایج ما نشان می‌دهد که افرادی با احساس گناه، قابل اعتمادتر هستند.»

  محققان در ادامه توضیح می‌دهند که تمایل به احساس گناه، همان احساس گناه نیست. احساس گناه، یک واکنش احساسی نسبت به اشتباه است و معمولاً باعث ایجاد واکنش‌هایی برای جبران خسارت می‌شود. اما مستعد ابتلا به احساس گناه بودن  به پیش‌بینی احتمال گناه کردن در برخی از تخلفات آینده باز می‌گردد، بنابراین افراد مستعد ابتلا به احساس گناه ترجیح می‌دهند از ابتدا مرتکب گناه نشوند.

  نکته مهم این است که احساس گناه کردن را می‌توان به مردم آموخت. در یکی از آزمایشات انجام شده، از تعدادی از شرکت‌کنندگان خواسته شده بود تا یک قانون رفتاری را مطالعه کنند، در حالی که از دیگران خواسته شد تا متنی را در مورد اهمیت مراقبت از خود مطالعه نمایند. کسانی که آموزش دیده بودند تا مسئولانه رفتار کنند، نسبت به الباقی افراد، پول مردم را بیشتر به آن‌ها باز می‌گرداندند.

  محققان گفتند: «تحقیقات ما نشان می‌دهد اگر می‌خواهید کارکنان‌تان ارزش اعتماد را درک کنند، باید مطمئن شوید که آن‌ها در رفتار خود احساس مسئولیت می‌کنند و از آن‌ها انتظار داشته باشید که در مورد اشتباهات‌شان احساس گناه کنند.»

  به نظر می‌رسد که ادعای قدیمی که بیان می‌داشت قابل اعتماد ساختن کسی با اعتماد به او به دست می‌آید، چندان درست نیست و احساس گناه دارای تاثیر بیشتری است.
   
  نوشته: آلفردو کارپینتی
  ترجمه: سهیلا دوست‌پژوه - مجله علمی ایلیاد
  منبع: iflscience.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.