بازی‌های ویدئویی می‌توانند شکل مغز را تغییر دهند!

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • رمزگشایی از رازی که در دل کهکشان راه‌شیری نهفته بود!
  تاثیر نوعی علف‌کُش بر زنبورها!
  ایمپلنت نخاعی و فیزیوتراپی به مرد معلول کمک کرد تا بایستد و راه برود!
  محققان راهی برای چاپ سه‌بُعدی با پلیمرهای کریستالی مایع یافتند.
  باستان‌شناسان شهری مایایی را در دل جنگل کشف کردند!
  چه کسی ناسا را نفرین کرد؟ ناسا در فضا زمین‌گیر شده است.
  قند خون پایین، واکنش بدن به گرسنگی و خلق‌و‌خو
  اندازه‌گیری ذخایر هیدروژن اطراف اولین کهکشان‌های کیهان
  چرا باید کاکائو و شکلات را زیاد بخوریم؟
  تغییر وضعیت آب و هوا باعث افزایش تقاضای برق می‌شود.
  تاثیر چشم‌گیر توان‌بخشی بر بهبودی پس از سکته‌ی مغزی
  اخترشناسان انفجارهای رادیویی جدیدی را شناسایی کردند.
  آیا واقعاً بذر گیاهان می‌توانند در معده‌ی انسان رشد کنند؟
  تحولی شگرف در تولید نسل جدید باتری‌های‌ لیتیومی
  خبری نگران‌کننده؛ آیا هابل از کار افتاده است؟
  آیا ما واقعاً در عصر زمین‌شناسیِ جدیدی زندگی می‌کنیم؟
  شرایط فضا چه عوارضی برای فضانوردان دارد و راه جلوگیری از آن چیست؟

  بازی‌های ویدئویی می‌توانند شکل مغز را تغییر دهند!

   
  مجله علمی ایلیاد - پاسی از شب گذشته و مغز شما با آهنگ عجیب و غریب ۸ بیتی موسیقی روسی و صدهای درون بازی پُر شده است. بنابراین این سوال برای‌تان به وجود می‌آید که تاثیر این بازی‌های ویدئویی بر روی مغزتان چیست؟ مطالعه‌ای جدید که در مجله‌ی Frontiers و در زمینه‌ی علوم اعصاب انسانی، منتشر شده به تشریح این موضوع می‌پردازد که چگونه بازی‌های ویدئویی می‌توانند نحوه‌ی عملکرد مغز شما را تغییر دهند.

  محققان شواهدی را از ۱۱۶ پژوهش علمی جداگانه، از جمله ۲۲ موردی که به بررسی تغییرات رخ داده در ساختار مغز پرداخته‌اند، به دست آوردند. در میان مطالعات انتخاب شده، یک‌سوم، موضوع اعتیاد به بازی‌های ویدئویی را مورد بررسی قرار داده بودند و حدود ۱۴ درصد نیز بر رابطه‌ی بین افزایش خشونت و بازی‌های ویدئویی تمرکز داشتند.

  «مارک پالوس»، نویسنده‌ی اول این بررسی، در این مورد بیان کرد: «بازی‌ها گاهی اوقات بدون وجود اطلاعات مستدلی برای حمایت از ادعاهای عنوان شده، تحسین شده و یا تقبیح می‌شوند. علاوه بر این، بازی فعالیت محبوبی است و به نظر می‌رسد که همه با من در این خصوص موافق باشند.»

  در ادامه‌ی تحقیقات خود محققان دریافتند که بازی تقریباً اتصالات ساختاری تمام قسمت‌های مغز، از جمله فیبرهایی را که به قشرهای بصری، زمانی و قدامی متصل هستند، تغییر می‌دهد و همچنین بر هیپوکامپ تالاموس و فیبرهای متصل بر غده‌های قاعده‌ای نیز تاثیر می‌گذارند. یکی از بخش‌های مهم این تحقیق، تاثیر بازی‌های ویدئویی بر میزان دقت بود و نتیجه کلی به دست آمده نشان داد که گیمرها در تمام اشکال دقت، از جمله دقت مداوم یا دقت انتخابی از سایر افراد بهتر هستند. همچنین نتایج نشان داد که گیمرهای حرفه‌ای به تلاش کمتری برای معطوف کردن دقت خود بر روی کارهایی که نیاز به توجه طولانی‌مدت دارند، احتیاج دارند.

  خلاصه آن‌ها دریافتند که بازی‌های ویدئویی می‌توانند حجم و کارایی مناطق مختلف مغز را که با توانایی‌های دیداری فضایی مرتبط هستند، افزایش دهند. مهارت‌های دیداری فضایی مهارت‌هایی هستند که ما از آن‌ها برای درک این موضوع که موارد مختلف چه ارتباطی با یکدیگر دارند، استفاده می‌کنیم. در این تحقیق هم گیمرهای کارکشته و هم داوطلبینی که برای مدت طولانی تحت برنامه‌ی آموزشی بازی‌های ویدئویی قرار گرفته بودند، به وضوح نشان دادند که هیپوکامپ راست بزرگ‌تری دارند.

  با این حال، این موضوع آن‌قدرها هم راحت نبود. بازی‌های ویدئویی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به شما با پمپاژ دوپامین پاداش بدهند، اما محققان دریافتند که بازی کردن بیش از حد، طریقه‌ی پردازش پاداش ما را هم از لحاظ عملکردی و هم ساختاری تغییر می‌دهد. تغییرات عصبی روی داده کاملاً شبیه به تغییرات رخ داده در افرادی بود که معتاد به قمار و مواد مخدر بودند و این امر توضیح می‌دهد که چرا برخی از بازی‌های ویدئویی باعث ایجاد وسواس فکری می‌شوند، یا حتی سبب بروز علائم اعتیاد می‌گردند.

  پالوس در پایان سخنانش بیان کرد: «ما بر این موضوع تمرکز کردیم که چگونه مغز به بازی‌های ویدئویی واکنش نشان می‌دهد، اما این اثرات همیشه سبب ایجاد تغییر در واقعت زندگی نمی‌شوند. احتمالاً بازی‌های ویدئویی هم به صورت مثبت و هم منفی بر زندگی ما تاثیر می‌گذارند، و لذا درک این پیچیدگی‌ها برای ما ضروری است.
   
  نوشته: تام هال
  ترجمه: سهیلا دوست‌پژوه - مجله علمی ایلیاد
  منبع: iflscience.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.