مصرف چه میزان نمک در روز برای بدن بی‌خطر است؟

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • ناحیه‌ای از مغز که با رفتارهای پُرخطر ارتباط دارد!
  این طراحی جدید، انقلابی در راکتورهای گداخت است!
  ویتنام از خودروی ملی خود رونمایی کرد.
  رمزگشایی از رازی که در دل کهکشان راه‌شیری نهفته بود!
  تاثیر نوعی علف‌کُش بر زنبورها!
  ایمپلنت نخاعی و فیزیوتراپی به مرد معلول کمک کرد تا بایستد و راه برود!
  محققان راهی برای چاپ سه‌بُعدی با پلیمرهای کریستالی مایع یافتند.
  باستان‌شناسان شهری مایایی را در دل جنگل کشف کردند!
  چه کسی ناسا را نفرین کرد؟ ناسا در فضا زمین‌گیر شده است.
  قند خون پایین، واکنش بدن به گرسنگی و خلق‌و‌خو
  اندازه‌گیری ذخایر هیدروژن اطراف اولین کهکشان‌های کیهان
  چرا باید کاکائو و شکلات را زیاد بخوریم؟
  تغییر وضعیت آب و هوا باعث افزایش تقاضای برق می‌شود.
  تاثیر چشم‌گیر توان‌بخشی بر بهبودی پس از سکته‌ی مغزی
  اخترشناسان انفجارهای رادیویی جدیدی را شناسایی کردند.
  آیا واقعاً بذر گیاهان می‌توانند در معده‌ی انسان رشد کنند؟
  تحولی شگرف در تولید نسل جدید باتری‌های‌ لیتیومی

  مصرف چه میزان نمک در روز برای بدن بی‌خطر است؟

   
  مجله علمی ایلیاد - طبق پژوهشی که به تازگی در مجله‌ی Lancet منتشر شده است، میزان نمک خوراکی دریافتی، تنها در جوامعی که میانگین نمک دریافتی‌شان بیش از ۵ گرم در روز یعنی معادل ۲.۵ قاشق چای خوری است، ارتباط مستقیمی با بیماری‌های قلبی عروقی و حملات قلبی دارد.

  محقق ارشد تحقیق فوق دکتر «اندرو منته» از موسسه‌ی تحقیقاتی دانشگاه مک مستر و علوم سلامت همیلتون و همکارانش در تحقیق سازمان بهداشت جهانی، مصرف کمتر از ۳ گرم سدیم را در طول روز توصیه کرده است که میزان بازدارنده‌ای در برابر بیماری‌های قلبی عروقی است، اما در بسیاری از کشورها این میزان رعایت نمی‌شود.

  وی می‌گوید: «حتی انجمن قلب آمریکا مقدار مصرف کمتر از ۱.۵ گرم در روز را برای افرادی که در خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی هستند، توصیه می‌کند. این توصیه‌ها پیش از همه بر پایه‌ی داده‌های فردی‌ای که از آزمایشی کوتاه‌مدتِ فشار خون به دست آمده، استوار است و در آن‌ها از داده‌های مرتبط با میزان اندک سدیم دریافتی برای کاهش ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی که از مشاهدات و آزمایش‌‌های تصادفی به دست آمده‌اند، استفاده نشده است. ما ارتباط میان میانگین سدیم دریافتی جامعه و میزان پتاسیم دریافتی، بیماری‌های قلبی عروقی و میزان مرگ و میر را بررسی کردیم.»

  مطالعه فوق ۹۴،۰۰۰ نفر با میانگین سنی ۳۵ تا ۷۰ سالگی در دوره‌ای هشت ساله در جوامعی از ۱۸ کشور دنیا را مورد بررسی قرار دادند و نتیجه‌ی آن نشان داد که ارتباطی میان خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و حملات قلبی تنها زمانی وجود دارد که متوسط میزان دریافت سدیم در آن‌ها بیشتر از ۵ گرم در روز است.

  چین تنها کشوری است که در این مطالعه ۸۰ درصد از جوامع آن میزان مصرف سدیم‌شان بیش از ۵ گرم در روز است. دکتر منته می‌گوید: «در کشورهای دیگر در اکثریت جوامع متوسط میزان سدیم ۳ تا ۵ گرم در روز است که بیش از همه در کشور چین دیده شد، رابطه‌ی مستقیمی میان میزان سدیم دریافتی و بُروز بیماری‌های قلبی عروقی نظیر حمله‌ی قلبی و سکته مشاهده شد.»

  وی اضافه کرد: «در جوامعی که مصرف سدیم کمتر از ۵ گرم در روز دارند، بر عکس این روند اتفاق می‌افتد؛ به گونه‌ای که مصرف سدیم ارتباطی معکوس با انفارکتیوس میوکاردیال یا حمله‌ی قلبی و به طور کلی میزان مرگ و میر دارد و احتمال سکته را نیز افزایش نمی‌دهد. در جوامع و کشورهایی که مصرف پتاسیم بیشتری دارند، مشکلات قلبی و عروقی نظیر مرگ و میر کاهش می‌یابد. پتاسیم در مواد غذایی‌ای نظیر میوه، سبزیجات، لبنیات، سیب‌زمینی، آجیل و غلات وجود دارد.»
   
  نوشته: SciNews
  ترجمه: مریم رفیعی - مجله علمی ایلیاد
  منبع: sci-news.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.