کاربردهای دقیق‌ترین ساعت جهان

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • حل معمای غرق شدن زیردریایی استرالیایی، پس از یک قرن
  ریزگردهای صحرای بزرگ آفریقا چه تاثیری بر بارش باران دارند؟
  پیامدهای خوب و بد طوفان مریخی بر کاوشگرها و مدارگردها
  رویدادهای نجومی مهرماه ۱۳۹۷
  بلند پروازی خودروی کمتر شناخته شده‌ی فرانسوی
  پروتون‌ها بر روی خواص ستاره‌های نوترونی تاثیر می‌گذارند!
  کشف لوحی ۱،۵۰۰ ساله متعلق به قوم مایا در گواتمالا
  نوع تازه‌ای از نورون انسان به‌نام میوه‌ی گل رز کشف شد!
  میراث تلسکوپ فضایی کپلر، آیا ما در کیهان تنها هستیم؟
  خطر استفاده از فلزات سمی برای قلب
  رصد سحابی کارینا، در طیف فروسرخ
  چاپگری که با امواج صوتی چاپ می‌کند!
  محققان اندام کوچک جدیدی در دستگاه ایمنی انسان شناسایی کردند!
  دست‌ها را باید شست! در استفاده از شوینده‌های دست، بیشتر دقت کنید.
  پیش‌بینی احتمال وقوع پس‌لرزه با کمک هوش‌مصنوعی گوگل
  نزدیک و نزدیک‌تر، به شفق‌های قطبی زحل
  کامپیوتر کوانتومی، دو نوع ماده‌ی عجیب را شبیه‌سازی می‌کند!

  کاربردهای دقیق‌ترین ساعت جهان

   
  مجله علمی ایلیاد – دانشمندان استرالیایی موفق به ساخت دقیق‌ترین ساعت جهان شده‌اند که می‌تواند کاربردهای جالب و شگفت‌انگیزی داشته باشد. سازندگان این ساعت، تمرکز خود را بر روی کاربرد این ساعت بسیار دقیق در صنایع دفاعی و نظامی گذاشته‌اند و آن‌را مهم‌ترین نقش این ساعت عنوان کرده‌اند. آن‌ها معتقد هستند که استفاده از این ساعت، می‌تواند توان شناسایی و مقابله با تهدید‌های نظامی را به‌شکلی چشم‌گیری بهبود بخشد.

  سازندگان این ساعت، نام آن‌را «Sapphire» یا یاقوت کبود گذاشته‌اند. دلیل این نام‌گزاری، قطعه یاقوت کبودی است که در ساخت آن به کار رفته است. در ساعت‌های دقیق معمولی‌تر، این قطعه را از الماس کوهی یا کوارتز می‌سازند؛ اما دانشمندان این پروژه، از یاقوت کبود در ساخت این قطعه استفاده کرده‌اند که دقت کارکرد آن‌را بهتر و بهینه می‌کند. تا به امروز، این ساعت با خطای یک ثانیه در ۴۰ میلیون سال، دقیق‌ترین ساعت زمان محسوب می‌شود.

  یکی از معضل‌های صنایع دفاعی، دقیق نبودن زمان‌سنجی ادوات و ابزار نظامی است؛ از این رو دانشمندان کاربرد این ساعت را در بهبود عملکرد سامانه‌های راداری، هوانوردی، موشکی و دریانوردی بسیار مهم، جدی و ارزشمند تلقی کرده‌اند.

  پرفسور «آندره لویتن» رئیس موسسه‌ی حسگرهای پیشرفته و فوتونیک دانشگاه آدلاید استرالیا، در این‌باره می‌گوید: «این پروژه‌ای نیست که به سادگی انجام شده باشد؛ ساخت این ساعت، بخشی از پروژه‌ای است که ۲۰ سال پیش در زیرزمینی در استرالیا، آغاز شده است.» دهه‌ها است که دانشمندان و محققان در تلاش برای ساخت بهترین ساعت‌ها با بالاترین دقت و عملکرد، برای استفاده در صنایع مختلف مانند شبکه‌های ارتباطی هستند.

  پرفسور لوتین می‌گوید: «ضرورت استفاده از ساعت‌های بسیار دقیق در برخی از صنایع و کاربردهای روزانه، انکارناپذیر است. ساعت Sapphire به‌ گونه‌ای ساخته شده است که با سامانه‌ی راداری «Jorn» استرالیا که یکی از مهم‌ترین و استراتژیک‌ترین ابزارهای نظامی این کشور است، سازگار باشد. تاثیری که این ساعت در عملکرد این رادار می‌گذارد، این است که باعث می‌شود، اشیایی کوچک‌تر، در فاصله‌ای دورتر قابل ردگیری و شناسایی باشند.»

  در حقیقت کار این رادار این است که هواپیماها، کشتی‌ها و ناوهایی که در فواصل بسیار دور از استرالیا هستند را شناسایی و ردگیری کند و این ساعت در بهبود عملکرد این رادار، نقشی بسیار مفید را ایفا خواهد کرد.

  پرفسور لوتین اضافه کرد: «به جرات می‌توان گفت تاثیر این ساعت به حدی است که ما اکنون می‌توانیم ادعا کنیم، امنیت استرالیا ارتقا پیدا کرده است و این کشور امن‌تر از گذشته شده است. ویژگی منحصر به فردی که این ساعت دارد، این است که می‌تواند در سرمای بسیار شدید و تا دمای منفی ۲۶۹ درجه‌ی سانتی‌گراد که فقط چهار درجه بالاتر از صفر مطلق است، نیز کار کند.»

  وی این گونه به حرف‌هایش پایان داد: «یکی از کاربردهای عمومی این ساعت در بهبود عملکرد اینترنت‌های موبایل نسل جدید ۵ یا G5 است که نیازمند زمان‌سنج‌های بسیار دقیق هستند.»

  اخیراً این ساعت از طرف موزه‌ی ملی استرالیا، جایزه‌ی معتبر Eureka را دریافت کرد.
   
  ترجمه: مجله علمی ایلیاد
  منبع: sbs.com.au
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.