رگه‌های روشن ماه چگونه به‌وجود آمده‌اند؟

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • رمزگشایی از رازی که در دل کهکشان راه‌شیری نهفته بود!
  تاثیر نوعی علف‌کُش بر زنبورها!
  ایمپلنت نخاعی و فیزیوتراپی به مرد معلول کمک کرد تا بایستد و راه برود!
  محققان راهی برای چاپ سه‌بُعدی با پلیمرهای کریستالی مایع یافتند.
  باستان‌شناسان شهری مایایی را در دل جنگل کشف کردند!
  چه کسی ناسا را نفرین کرد؟ ناسا در فضا زمین‌گیر شده است.
  قند خون پایین، واکنش بدن به گرسنگی و خلق‌و‌خو
  اندازه‌گیری ذخایر هیدروژن اطراف اولین کهکشان‌های کیهان
  چرا باید کاکائو و شکلات را زیاد بخوریم؟
  تغییر وضعیت آب و هوا باعث افزایش تقاضای برق می‌شود.
  تاثیر چشم‌گیر توان‌بخشی بر بهبودی پس از سکته‌ی مغزی
  اخترشناسان انفجارهای رادیویی جدیدی را شناسایی کردند.
  آیا واقعاً بذر گیاهان می‌توانند در معده‌ی انسان رشد کنند؟
  تحولی شگرف در تولید نسل جدید باتری‌های‌ لیتیومی
  خبری نگران‌کننده؛ آیا هابل از کار افتاده است؟
  آیا ما واقعاً در عصر زمین‌شناسیِ جدیدی زندگی می‌کنیم؟
  شرایط فضا چه عوارضی برای فضانوردان دارد و راه جلوگیری از آن چیست؟

  رگه‌های روشن ماه چگونه به‌وجود آمده‌اند؟

   
  مجله علمی ایلیاد – دلیل پیدایش رگه‌های درخشان و روشن موجود بر روی سطح ماه، نوعی فرسایش کیهانی است. امکان دارد از طریق مواد پرتابی به بیرون از دهانه‌های آتشفشانی باستانی بر روی ماه ایجاد شده باشند.

  محققانی که بر روی این رگه‌ها تحقیق کرده‌اند، می‌گویند: «هنگامی که حفره‌ای از دهانه‌ی آتشفشانی در زمان‌های گذشته بر روی ماه فوران می‌کرده، ماده‌های پرتابیِ قوی، لایه‌ای از خاک خاکستری رنگ سطح ماه را از بین می‌برده است.» این تحقیق، تاثیر شدت ذرات پرتاب شده و طول این رگه‌ها را بر اساس توصیفی ریاضیاتی محاسبه کرده است.

  تجزیه و تحلیل‌های اولیه بر روی اطلاعات جمع‌آوری شده از ده‌ها دهانه‌ی نسبتاً بزرگ تا بزرگ، نشان داد که طول این رگه‌های روشن، با میزان بزرگی دهانه‌ی آتشفشانی که نشان‌دهنده‌ی قدرت فوران آتشفشان بوده است، رابطه‌ای مستقیم دارد. اما دانشمندان بر روی سطح ماه، دهانه‌های کوچکتری را یافتند که دارای رگه‌های بزرگ و غیرمنتظره‌ای بودند.

  این نوعی ناهنجاری بر روی ماه محسوب می‌شود. تحقیقات بیشتر نشان داد که منشاء تشکیل این رگه‌ها، می‌تواند به دو روش متفاوت باشد. روش غالب‌تر این است که تخلیه‌ی مواد پرتابی به بیرون توسط آتشفشان‌ها می‌توانسته این رگه‌های درخشان را با کمک فرسایشی، همانند هوازدگی بر روی زمین، ایجاد کند.

  «دیوید مینتون» استاد علوم زمین‌شناسی، سیاره‌شناسی و جوشناسی از دانشگاه پوردو، در این‌باره گفت: «لایه‌های بالایی جو ماه بر اثر فرسایش‌های کیهانی و بادهای شدید خورشیدی و همچنین مغناطیس ضعیف ماه، به مرور نازک شد و سطح ماه با فرسایشی شدید رو‌به‌رو شد و تیره گشت. اما در زیر لایه‌ی سطحی ماه، مواد روشن‌تر و تازه‌تری وجود دارند. هنگامی که سنگی سرگردان در منظومه‌ی شمسی به سطح ماه برخورد می‌کند، مقداری از لایه‌ی سطحی ماه را کنار می‌زند؛ همچنین ذرات پرتابی حاصل از این برخورد، در مسیر خود، خاک سطح ماه را تا حدودی جابه‌جا می‌کند و مواد روشن‌تر زیر سطح مشخص می‌شوند.»

  وی افزود: «دهانه‌های آتشفشانی بزرگ‌تر ماه هم به نوبه‌ی خود، در زمان فعالیت‌شان، بر اثر فوران‌های قدرتمند و مواد پرتابی، خطی از خاک سطح ماه را کنار زده‌اند و باعث پیدایش مواد فرسایش‌نشده‌ی زیر سطح ماه شده‌اند.»

  دانشمندان مواد پرتابی از آتشفشان‌ها و برخوردهای سیارکی را عامل اصلی پیدایش این رگه‌ها می‌دانند. یافته‌های دانشمندان بر این موضوع تاکید دارد که اندازه‌ی دهانه‌ها، چه آتشفشانی چه برخوردی، تاثیری مستقیم بر کنار زدن لایه‌های سطحی ماه داشته که به همان نسبت باعث پیدایش مواد روشن‌تر زیر سطح ماه شده است.
   
  نوشته: بروکس های
  ترجمه: علی عمانی – مجله علمی ایلیاد
  منبع: upi.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.