پیش‌بینی احتمال وقوع پس‌لرزه با کمک هوش‌مصنوعی گوگل

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • ناحیه‌ای از مغز که با رفتارهای پُرخطر ارتباط دارد!
  این طراحی جدید، انقلابی در راکتورهای گداخت است!
  ویتنام از خودروی ملی خود رونمایی کرد.
  رمزگشایی از رازی که در دل کهکشان راه‌شیری نهفته بود!
  تاثیر نوعی علف‌کُش بر زنبورها!
  ایمپلنت نخاعی و فیزیوتراپی به مرد معلول کمک کرد تا بایستد و راه برود!
  محققان راهی برای چاپ سه‌بُعدی با پلیمرهای کریستالی مایع یافتند.
  باستان‌شناسان شهری مایایی را در دل جنگل کشف کردند!
  چه کسی ناسا را نفرین کرد؟ ناسا در فضا زمین‌گیر شده است.
  قند خون پایین، واکنش بدن به گرسنگی و خلق‌و‌خو
  اندازه‌گیری ذخایر هیدروژن اطراف اولین کهکشان‌های کیهان
  چرا باید کاکائو و شکلات را زیاد بخوریم؟
  تغییر وضعیت آب و هوا باعث افزایش تقاضای برق می‌شود.
  تاثیر چشم‌گیر توان‌بخشی بر بهبودی پس از سکته‌ی مغزی
  اخترشناسان انفجارهای رادیویی جدیدی را شناسایی کردند.
  آیا واقعاً بذر گیاهان می‌توانند در معده‌ی انسان رشد کنند؟
  تحولی شگرف در تولید نسل جدید باتری‌های‌ لیتیومی

  پیش‌بینی احتمال وقوع پس‌لرزه با کمک هوش‌مصنوعی گوگل

   
  مجله علمی ایلیاد - تخریبی که اغلب به واسطه‌ی زلزله‌های بزرگ ایجاد می‌شود، معمولاً پس از پایان زمین‌لرزه متوقف نمی‌گردد. بسیاری از این تخریب‌ها پس از وقوع زمین‌لرزه‌ی اصلی، در طی همان روز یا حتی چند روز بعد، و به دلیل وقوع پس‌لرزه‌ها و یا لرزه‌های خفیف‌تر ایجاد می‌شوند. این پس‌لرزه‌ها بعضی اوقات می‌توانند آسیب بیشتری را حتی نسبت به خود زلزله‌ی اولیه ایجاد کنند و هر چند ما معمولاً می‌توانیم قدرت پس‌لرزه‌ای را پیش‌بینی کنیم، اما در پیش‌بینی موقعیت مکانی آن چندان موفق نیستیم.

  در این راستا، محققان دانشگاه هاروارد و بخش هوش‌مصنوعی گوگل، شبکه‌ی عصبی را تولید کرده‌اند که می‌تواند به ارزیابی این موضوع بپردازد که چقدر احتمال دارد در مکانی خاص بعد از وقوع زمین لرزه، پس‌لرزه‌های بعدی اتفاق بیافتند. بهترین قسمت این ماجرا این است که این شبکه بسیار دقیق‌تر از بسیاری از مدل‌های فعلی است.

  بهترین ابزار فعلی موجود برای پیش‌بینی پس‌لرزه‌ها، مدلی است که به مدل «تغییرات تنش کولمب» معروف است. محققان می‌توانند تنش‌های زمین‌شناسی موجود در سنگ‌های اطراف محل زمین‌لرزه را محاسبه کرده و سپس از مدل موجود، برای تعیین احتمال وقوع پس‌لرزه استفاده کنند. متاسفانه، این مدل تنها اندکی دقیق‌تر از بازی شیر و خط است.

  لذا به منظور پیش‌بینی بهتر محل پس‌لرزه‌ها، این گروه به هوش‌مصنوعی روی آورده است. این گروه تحقیقاتی ابتدا داده‌های به دست آمده از ۱۳۱،۰۰۰ زلزله و پس‌لرزه را وارد شبکه‌ی عصبی کردند تا بتوانند شبکه‌ی ۵ کیلومتر در ۵ کیلومتری را در اطراف محل زلزله اصلی تشکیل دهند. سپس، آن‌ها داده‌های شبکه‌ی عصبی را که نشان می‌داد چگونه زلزله باعث به وجود آمدن تغییراتی در سطح فشار موجود در مرکز هر سلول می‌شود، وارد مدل کردند. پس از آن، احتمال این که پس‌لرزه در سلول سایت رخ دهد، توسط شبکه برآورد شد.

  محققان شبکه‌های عصبی خود را بر روی ۳۰،۰۰۰ حادثه‌ی پس‌لرزه رخ داده پس از وقوع زلزله آزمایش کردند و دریافتند که این شبکه می‌تواند احتمال وقوع پس‌لرزه‌ها را بسیار دقیق‌تر از مدل پیشین، برآورد کند.

  اگر چه پیش‌بینی‌های الگوریتم، عاری از خطا نیست، محققان تاکنون از هوش‌مصنوعی راضی بوده‌اند و حتی امیدوار هستند که بتوانند سیستم دقیق‌تری را ارائه کنند. «فب دونس»، پژوهشگر ساینس دیلی، در این خصوص گفت: «پیش‌بینی پس‌لرزه‌های آینده چالشی است که احتمالاً انجام آن برای دانش یادگیری ماشینی مناسب خواهد بود؛ زیرا بسیاری از پدیده‌های فیزیکی وجود دارند که می‌توانند رفتارهای پس‌لرزه را تحت تاثیر قرار دهند و یادگیری ماشین، تاکنون توانسته به خوبی از پس این پیش‌بینی‌ها برآید.» او در ادامه گفت: «من فکر می‌کنم که ما قدم در راه درستی گذاشته‌ایم و امیدوار هستم در این راه به پیشرفت‌های خوبی برسیم.»
   
  نوشته: کریستین هاوسر
  ترجمه: سهیلا دوست‌پژوه - مجله علمی ایلیاد
  منبع: futurism.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.