نوع تازه‌ای از نورون انسان به‌نام میوه‌ی گل رز کشف شد!

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • ناحیه‌ای از مغز که با رفتارهای پُرخطر ارتباط دارد!
  این طراحی جدید، انقلابی در راکتورهای گداخت است!
  ویتنام از خودروی ملی خود رونمایی کرد.
  رمزگشایی از رازی که در دل کهکشان راه‌شیری نهفته بود!
  تاثیر نوعی علف‌کُش بر زنبورها!
  ایمپلنت نخاعی و فیزیوتراپی به مرد معلول کمک کرد تا بایستد و راه برود!
  محققان راهی برای چاپ سه‌بُعدی با پلیمرهای کریستالی مایع یافتند.
  باستان‌شناسان شهری مایایی را در دل جنگل کشف کردند!
  چه کسی ناسا را نفرین کرد؟ ناسا در فضا زمین‌گیر شده است.
  قند خون پایین، واکنش بدن به گرسنگی و خلق‌و‌خو
  اندازه‌گیری ذخایر هیدروژن اطراف اولین کهکشان‌های کیهان
  چرا باید کاکائو و شکلات را زیاد بخوریم؟
  تغییر وضعیت آب و هوا باعث افزایش تقاضای برق می‌شود.
  تاثیر چشم‌گیر توان‌بخشی بر بهبودی پس از سکته‌ی مغزی
  اخترشناسان انفجارهای رادیویی جدیدی را شناسایی کردند.
  آیا واقعاً بذر گیاهان می‌توانند در معده‌ی انسان رشد کنند؟
  تحولی شگرف در تولید نسل جدید باتری‌های‌ لیتیومی

  نوع تازه‌ای از نورون انسان به‌نام میوه‌ی گل رز کشف شد!

   
  مجله علمی ایلیاد - گروهی بین‌المللی از دانشمندان علوم عصبی از کشورهای آمریکا و مجارستان موفق به شناسایی نوع جدیدی از سلول مغز انسان شدند که هرگز در موش‌ها و سایر حیوانات آزمایشگاهی دیده نشده است. سلول‌های مغزِ تازه کشف شده که سلول‌های عصبی «میوه‌ی گل رز» نامیده می‌شود، به دسته‌ای از سلول‌های عصبی معروف به سلول‌های عصبی بازدارنده، تعلق دارند؛ این سلول‌ها از فعالیت سایر سلول‌های عصبی در مغز جلوگیری می‌کنند.

  دکتر «تاماس» و همکارانش در مطالعات خود به تجزیه و تحلیل نمونه‌ی بافت‌های مغزی دو مرد پرداختند. آن‌ها لایه‌ی فوقانی کورتکس را که بیرونی‌ترین ناحیه مغز است و در آگاهی انسان نقش دارد، برداشتند. این لایه در انجام بسیاری دیگر از فعالیت‌ها که فقط مختص به ما انسان‌ها است، ایفای نقش می‌کند. کورتکس فوقانی، در مقایسه با اندازه‌ی بدن ما، بسیار بزرگ‌تر از آن چیزی است که در دیگر حیوانات یافت می‌شود.

  نویسنده و محقق دکتر «گابور تاماس» از دانشگاه Szeged در مجارستان، گفت: «ما هنوز نمی‌دانیم این سلول‌ها چه کاری می‌توانند در مغز انسان انجام دهند، اما نبود آن‌ها در موش به این نکته اشاره می‌کند که مدل‌سازی بیماری‌های مغز انسان، در حیوانات آزمایشگاهی چقدر سخت است.»

  دکتر «اد لین» محقق در موسسه‌ی علوم مغزی آلِن، اظهار داشت: «کورتکس فوقانی پیچیده‌ترین بخش مغز است. البته در بین عموم محققان این نقطه نظر وجود دارد که کورتکس فوقانی، پیچیده‌ترین ساختار در طبیعت است.»

  بر اساس یافته‌های محققان، سلول‌های میوه‌ی گل رز، مجموعه‌ی منحصربه‌فردی از ژن‌ها را روشن می‌کنند؛ یک نشانه‌ی ژنتیکی که در هیچ کدام از انواع سلول‌های مغز موشِ مطالعه شده، مشاهده نگردیده است. محققان همچنین دریافتند که سلول‌های عصبی میوه‌ی گل رز، سیناپس‌هایی را با نوع دیگری از سلول عصبی در بخش متفاوتی از کورتکس انسان ایجاد می‌کنند که با عنوان سلول‌های عصبی هرمی، شناخته می‌شوند.

  دکتر «ربکا هوج» دانشمند بلندمرتبه در موسسه‌ی علوم مغزی آلن، خاطر نشان کرد: «این یکی از اولین مطالعات کورتکس انسان است که این شیوه‌های مختلف را برای مطالعه انواع سلول‌ها ادغام می‌کند.» آنچه سلول‌های عصبی میوه‌ی گل رز را منحصربه‌فرد و متمایز می‌کند، این است که آن‌ها به بخش خاصی از شریک سلولی‌شان وصل می‌شوند؛ یعنی احتمال می‌رود آن‌ها جریان اطلاعات را به شیوه‌ای تخصصی، کنترل کنند.

  دکتر تاماس، بیان کرد: «اگر همه‌ی سلول‌های عصبی بازدارنده را به‌عنوان ترمزهای یک خودرو در نظر بگیرید، سلول‌های عصبی میوه‌ی گل رز، اجازه می‌دهد خودروی شما در نقاط بسیار ویژه‌ای در زمان رانندگی متوقف شود. برای مثال، آن‌ها مثل ترمزهایی هستند که فقط در مغازه خواروبار فروشی کار می‌کنند و همه‌ی خودروها به آن ترمزها مجهز نیستند. این نوع سلول ویژه می‌تواند در جاهایی توقف کند که دیگر سلول‌ها قادر به آن نیستند. ما اکنون در تلاش هستیم تا سلول‌های عصبی میوه‌ی گل رز را در سایر بخش‌های مغز هم جستجو کنیم و به نقش بالقوه‌ی آن‌ها در اختلال‌های مغزی پی ببریم.»

  دکتر «تریگو باکن» دانشمند در موسسه‌ی علوم مغزی آلن، گفت: «مغز ما انسان‌ها صرفاً مثل مغز بزرگ موش‌ها نیست. افراد برای چندین سال در این مورد اظهار نظر کرده‌اند، اما مطالعه‌ی حاضر از زوایای مختلف به این مساله می‌پردازد.»

  این مقاله در مجله‌ی Nature Neuroscience منتشر شد.
   
  نوشته: SciNews
  ترجمه: منصور نقی‌لو - مجله علمی ایلیاد
  منبع: sci-news.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.