ریزگردهای صحرای بزرگ آفریقا چه تاثیری بر بارش باران دارند؟

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • رمزگشایی از رازی که در دل کهکشان راه‌شیری نهفته بود!
  تاثیر نوعی علف‌کُش بر زنبورها!
  ایمپلنت نخاعی و فیزیوتراپی به مرد معلول کمک کرد تا بایستد و راه برود!
  محققان راهی برای چاپ سه‌بُعدی با پلیمرهای کریستالی مایع یافتند.
  باستان‌شناسان شهری مایایی را در دل جنگل کشف کردند!
  چه کسی ناسا را نفرین کرد؟ ناسا در فضا زمین‌گیر شده است.
  قند خون پایین، واکنش بدن به گرسنگی و خلق‌و‌خو
  اندازه‌گیری ذخایر هیدروژن اطراف اولین کهکشان‌های کیهان
  چرا باید کاکائو و شکلات را زیاد بخوریم؟
  تغییر وضعیت آب و هوا باعث افزایش تقاضای برق می‌شود.
  تاثیر چشم‌گیر توان‌بخشی بر بهبودی پس از سکته‌ی مغزی
  اخترشناسان انفجارهای رادیویی جدیدی را شناسایی کردند.
  آیا واقعاً بذر گیاهان می‌توانند در معده‌ی انسان رشد کنند؟
  تحولی شگرف در تولید نسل جدید باتری‌های‌ لیتیومی
  خبری نگران‌کننده؛ آیا هابل از کار افتاده است؟
  آیا ما واقعاً در عصر زمین‌شناسیِ جدیدی زندگی می‌کنیم؟
  شرایط فضا چه عوارضی برای فضانوردان دارد و راه جلوگیری از آن چیست؟

  ریزگردهای صحرای بزرگ آفریقا چه تاثیری بر بارش باران دارند؟

   
  مجله علمی ایلیاد - خبری بد؛ گرد و غبار ناشی از صحرای بزرگ آفریقا که به میزان ۹۰۰ میلیون الی ۴ میلیارد تُن در سراسر جهان می‌رسد، در هفته‌های اخیر مصیبتی بزرگ در تگزاس و بخش اعظمی از جنوب آمریکا بوده است. خبری خوب؛ همین گرد و غبار نقش مهمی در نابودی طوفان‌های شدید ایفا می‌کند.

  در تحقیقات گروهی از دانشمندان به سرپرستی دانشگاه A&M تگزاس، گرد و غبار صحرای آفریقا مورد مطالعه قرار گرفته و نتایج این مطالعه در مجله‌ی Climate of AMS منتشر شده است. محققانی به نام‌های «بوون پان»، «تیم لوگان» و «رنی ژانگ» از دپارتمان علوم جوی، به تجزیه و تحلیل مدل‌های رایانه‌ای و تصاویر ماهواره‌ای ناسا پرداختند. آنان اعلام کردند که گرد و غبار صحرای بزرگ آفریقا از شن و سایر ذرات معدنی که به جریان هوا راه می‌یابند و به سمت اقیانوس اطلس، خلیج مکزیک و سایر مناطق پیرامون کشیده می‌شوند، تشکیل یافته است. وقتی هوایِ مملو از گرد و غبار حرکت می‌کند، وارونگی دما ایجاد می‌کند که از ایجاد طوفان جلوگیری می‌کند. یعنی وقتی گرد و غبار وجود داشته باشد، احتمال وقوع طوفان‌های بزرگ خیلی پایین خواهد بود.

  محققان گفتند: «صحرای بزرگ آفریقا، نور خورشید را بازتاب و جذب خواهد کرد. پس نور خورشید را در سطح زمین کاهش می‌دهد. اگر طوفان‌های گرد و غبار شدید و پی در پی اتفاق بیافتند، احتمال می‌رود دمای سطح دریا و دمای سطح زمین پایین باشد. طوفان‌هایی که انرژی کمتری از سطح سرد دریافت می‌کنند، شدت کمتری خواهند داشت. همچنین یافته‌های ما نشان می‌دهد که گرد و غبار، اثرات چشم‌گیری بر چرخه‌ی هیدرولوژیکی، میزان تابش و محیط‌های بزرگ مقیاس می‌گذارد. شاید گرد و غبار دمای سطح دریا را کاهش دهد و منجر به سرکوب طوفان‌های بزرگ شود. در هفته‌های اخیر مشخص بوده است که گرد و غبار مانع ایجاد ابر در منطقه ما می‌شود. اساساً، ما ابرهای کومولوس اندکی در طول روزهای اخیر مشاهده کرده‌ایم. ذرات گرد و غبار، تابش را در بخش زمین کاهش می‌دهند، اما در جو به دمای آن‌ها افزوده می‌شود؛ این عوامل زمینه را برای جوی پایدار فراهم می‌آورد. البته چنین شرایطی برای ایجاد ابر، نامساعد تلقی می‌شوند.»

  محققان در پایان افزودند: «با این شرایط، احتمال شکل‌گیری طوفان‌های بزرگ به میزان قابل‌توجهی پایین می‌آید. نتایج ما همچنین گویای آن است که گرد و غبار می‌تواند وقوع طوفان در منطقه خلیج مکزیک را نیز کاهش دهد. تصاویر ماهواره‌ای اخیر، نشان می‌دهند که گرد و غبار صحرای بزرگ آفریقا به درون بخش‌های زیادی از خلیج مکزیک و جنوب تگزاس راه پیدا می‌کند.»
   
  نوشته: Texas A&M University
  ترجمه: منصور نقی‌لو - مجله علمی ایلیاد
  منبع: phys.org
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.