دست‌یابی بشر به سطح یک سیارک با فضاپیمای ژاپنی

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • ناحیه‌ای از مغز که با رفتارهای پُرخطر ارتباط دارد!
  این طراحی جدید، انقلابی در راکتورهای گداخت است!
  ویتنام از خودروی ملی خود رونمایی کرد.
  رمزگشایی از رازی که در دل کهکشان راه‌شیری نهفته بود!
  تاثیر نوعی علف‌کُش بر زنبورها!
  ایمپلنت نخاعی و فیزیوتراپی به مرد معلول کمک کرد تا بایستد و راه برود!
  محققان راهی برای چاپ سه‌بُعدی با پلیمرهای کریستالی مایع یافتند.
  باستان‌شناسان شهری مایایی را در دل جنگل کشف کردند!
  چه کسی ناسا را نفرین کرد؟ ناسا در فضا زمین‌گیر شده است.
  قند خون پایین، واکنش بدن به گرسنگی و خلق‌و‌خو
  اندازه‌گیری ذخایر هیدروژن اطراف اولین کهکشان‌های کیهان
  چرا باید کاکائو و شکلات را زیاد بخوریم؟
  تغییر وضعیت آب و هوا باعث افزایش تقاضای برق می‌شود.
  تاثیر چشم‌گیر توان‌بخشی بر بهبودی پس از سکته‌ی مغزی
  اخترشناسان انفجارهای رادیویی جدیدی را شناسایی کردند.
  آیا واقعاً بذر گیاهان می‌توانند در معده‌ی انسان رشد کنند؟
  تحولی شگرف در تولید نسل جدید باتری‌های‌ لیتیومی

  دست‌یابی بشر به سطح یک سیارک با فضاپیمای ژاپنی

   
  مجله علمی ایلیاد – فضاپیمای «هایاباسا ۲» متعلق به سازمان فضایی ژاپن، با فرود بر سطح یک سیارک، تاریخ‌‌ساز شد. در روز ۲۱ سپتامبر، دو ربات کوچک از فضاپیمای مادر جدا شدند و بر روی هسته‌‌ی سیارکی به‌نام «ریوگو» با موفقیت فرود آمدند. این دو ربات کوچک، به‌ شکلی طراحی شده‌اند که می‌توانند از روی سطح سیارک اطلاعاتی جمع‌آوری کنند و آن‌ها را به زمین ارسال کنند.

  این دو ربات فضاپیما که «Rover1» و «Rover2» نام دارند، می‌توانند بر روی سیارک حرکت هم کنند که باعث شده آن‌ها را در دسته‌ی سطح‌پیما‌ها قرار دهیم. این دو ربات، اولین ساخته‌های دست بشر هستند که توانسته‌اند بر روی هسته‌ی سیارکی فرود آمده و بر روی آن حرکت هم کنند.

  هایاباسا در ماه ژوئن به سیارک ریوگو رسید و در مدار آن قرار گرفت. میانگین فاصله‌ی این فضاپیما با سیارک در حدود ۲۰ کیلومتر حفظ شد و تنها در زمان آزادسازی دو ربات، به سیارک نزدیک‌‌تر شد. هایاباسا همان‌طور که در طی این عملیات به سیارک نزدیک می‌شد، از سایه‌ی خود بر روی سیارک تصویری هم تهیه و به زمین ارسال کرد که در نوع خود بی‌نظیر است.

  ربات‌های دوگانه نیز در زمان انجام عملیات فرود بر روی سطح سیارک، توانستند تصاویری ثبت و به زمین مخابره کنند. هر چند این تصاویر از وضوح کمی برخوردار هستند، ولی دید تازه‌ای درباره‌ی سطح سیارکی در منظومه‌ی شمسی به ما می‌دهد.

  این دو ربات دارای قابلیتی منحصر به فرد هستند که شاید از هر چیز دیگری با ارزش‌تر است. این دو ربات توانایی جابه‌جایی بر روی سطحِ با جاذبه‌ی کم سیارک را دارند. آن‌ها به صورت خودران و بدون دخالت انسان، می‌توانند گام‌هایی را بر روی ریوگو بردارند. هر گام آن‌ها ۱۵ متر طول دارد و هر جا‌به‌جایی آن‌ها حدود ۱۵ دقیقه زمان می‌برد. پس از هر گام، آن‌ها اقدام به تحلیل و جمع‌آوری داده‌های نقشه‌برداری و فتومتری می‌کنند.

  این پروژه‌ی فضایی به دنبال پروژه‌ی شکست خورده‌ی هایاباسای ۱ انجام شد که به مدار سیارک «ایتوکاوا» رسید، ولی پس از برخورد با سطح سیارک، به عمق فضا پرتاب شد.

  چشم‌ انداز این پروژه این است که هایاباسا در آینده دو ربات دیگر را به سیارک ریوگو بفرستد و سپس جسمی از جنس مِس را به سیارک برخورد دهد تا دهانه‌ی برخوردی مصنوعی‌ای را بر روی سیارک ایجاد کند. این کار برای سهولت کاوش‌های بعدی در سال ۲۰۲۰ انجام خواهد شد. سپس هایاباسا پس از انجام عملیات جمع‌‌آوری خاک و سنگ سیارک، در سال ۲۰۲۱ به زمین باز خواهد گشت.
   
  نوشته: جاناتان اُ.کالاگان
  ترجمه: علی عمانی – مجله علمی ایلیاد
  منبع: iflscience.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.