دانشمندان کامل‌ترین نقشه‌ی قطب جنوب را تهیه کردند.

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • ناحیه‌ای از مغز که با رفتارهای پُرخطر ارتباط دارد!
  این طراحی جدید، انقلابی در راکتورهای گداخت است!
  ویتنام از خودروی ملی خود رونمایی کرد.
  رمزگشایی از رازی که در دل کهکشان راه‌شیری نهفته بود!
  تاثیر نوعی علف‌کُش بر زنبورها!
  ایمپلنت نخاعی و فیزیوتراپی به مرد معلول کمک کرد تا بایستد و راه برود!
  محققان راهی برای چاپ سه‌بُعدی با پلیمرهای کریستالی مایع یافتند.
  باستان‌شناسان شهری مایایی را در دل جنگل کشف کردند!
  چه کسی ناسا را نفرین کرد؟ ناسا در فضا زمین‌گیر شده است.
  قند خون پایین، واکنش بدن به گرسنگی و خلق‌و‌خو
  اندازه‌گیری ذخایر هیدروژن اطراف اولین کهکشان‌های کیهان
  چرا باید کاکائو و شکلات را زیاد بخوریم؟
  تغییر وضعیت آب و هوا باعث افزایش تقاضای برق می‌شود.
  تاثیر چشم‌گیر توان‌بخشی بر بهبودی پس از سکته‌ی مغزی
  اخترشناسان انفجارهای رادیویی جدیدی را شناسایی کردند.
  آیا واقعاً بذر گیاهان می‌توانند در معده‌ی انسان رشد کنند؟
  تحولی شگرف در تولید نسل جدید باتری‌های‌ لیتیومی

  دانشمندان کامل‌ترین نقشه‌ی قطب جنوب را تهیه کردند.

   
  مجله علمی ایلیاد - گروهی از محققان دقیق‌ترین و جزئی‌ترین نقشه‌ی قطب جنوب با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای با وضوح بالا را منتشر کردند. این نقشه که «REMA» یا «مدل ارتفاعات مرجع قطب جنوب» نام دارد، دارای وضوح ۸ متر است که هر ارتفاعی در سراسر این قاره را نشان می‌دهد. REMA موفقیت تلاش‌های کارشناسان دانشگاه مینه‌سوتا و دانشگاه ایالتی اوهایو بود.

  «ایان هوات»، استاد علوم زمین در دانشگاه ایالتی اوهایو، گفت: «تا به امروز، ما نقشه‌ی بهتری از مریخ داشتیم، تا اینکه از قطب جنوب نقشه‌ای دقیق داشته باشیم. اکنون این اولین قاره‌ی روی زمین است که بهترین نقشه را دارد.» قطب جنوب خشک‌ترین و دورافتاده‌ترین مکان روی زمین است. قبل از REMA، دقیق‌ترین نقشه‌ی توپوگرافیکی این قاره، تا ارتفاع تقریباً یک کیلومتری را نشان می‌داد. اکنون دانشمندان ارتفاع هر کوه و یخی در سراسر قطب جنوب را می‌دانند.

  این نقشه‌ی جدید با استفاده از تصاویر گرفته‌شده از ماهواره‌هایی که در فضا به دور قطب می‌چرخند، ساخته شده است. از سال ۲۰۰۹ تا سال ۲۰۱۷، این ماهواره‌ها و این گروه، در حال جمع‌آوری این تصاویر برای این پروژه بودند. دانشگاه ایالتی اوهایو، نرم‌افزاری را طراحی کرده که تصاویر ماهواره‌ای را پردازش می‌کند، در حالی که محققان دانشگاه مینه‌سوتا با استفاده از اَبَررایانه‌ی بلو واترز دانشگاه ایلینوی، این نقشه را در کنار هم قرار می‌دهند.

  مورین افزود: «این فقط گام اول است. ما در خواب هم نمی‌دیدیم که بتوانیم این حجم از داده‌ها را با چنین دقتی پردازش کنیم. در حال حاضر، می‌توانیم این فرآیند را در سال، یک و نیم بار تکرار کنیم تا بتوانیم این تغییرات را در طول زمان مشاهده کنیم.»

  از آن‌جایی که REMA می‌تواند ارتفاع در سراسر قاره را نشان دهد، دانشمندان می‌خواهند از این نقشه‌ی جدید، برای نظارت بر تغییرات در یخ، به علت گرم شدنِ سریع هوا، استفاده کنند. یک مطالعه‌ی قبلی که در مجله‌ی Nature منتشر شده است، پیش‌بینی کرده که قطب جنوب از سال ۱۹۹۲ تا ۲۰۱۷ در مجموع ۲.۷۱ تریلیون تن یخ از دست داده است. این تحقیق همچنین دریافت که در پنج سال اخیر، سرعت ذوب یخ به ۲۱۹ گیگاتُن در سال رسیده است. آن‌ها از آزمایش‌های ماهواره‌ایِ توازن حجم ورقه‌های یخ برای بررسی میزان اتلاف سالانه‌ی یخ استفاده کردند.

  قطب جنوب ۹۰ درصد یخ زمین را تشکیل می‌دهد. اگر آن ورقه‌های یخ ذوب شود، سطح دریاها تا ۵۵ متر بالا خواهد آمد. محققان دانشگاه مینه‌سوتا و دانشگاه ایالتی اوهایو، امید دارند که دانشمندان نیز بتوانند از REMA در برنامه‌ریزی برای سفر به قطب جنوب استفاده کنند.
   
  نوشته: دیان سامسون
  ترجمه: زهرا جهانبانی - مجله علمی ایلیاد
  منبع: techtimes.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.