زبان، فرهنگ و آداب و رسوم مردم کانادا چگونه است؟

بخش وسیعی از مساحت این کشور در مناطق سردسیر قرار دارد اما اغلب ساکنین آن در مناطق جنوبی که از آب و هوای معتدل‌تری برخوردار است زندگی می‌کنند.
بخش وسیعی از مساحت این کشور در مناطق سردسیر قرار دارد اما اغلب ساکنین آن در مناطق جنوبی که از آب و هوای معتدل‌تری برخوردار است زندگی می‌کنند.
مجله موفقیت ایلیاد - شمالی‌ترین کشور قاره‌ی آمریکا بعد از روسیه بزرگترین کشور جهان است. با این حال جمعیت آن تنها ۴۰ میلیون نفر است، در نتیجه تراکم جمعیت کم و فاصله شهرها از یکدیگر زیاد است. ونکوور، ادمونتون، کلگری، تورنتو، اتاوا، مونترال و سینت جانز از جمله شهرهای مهم این کشور است. مردم این کشور انگلیسی است و فرانسوی ‌ها نیز در جایگاه بعدی قرار دارند. دین رسمی مردم این کشور مسیحیت است و در حدود یک میلیون مسلمان در این کشور زندگی می‌کند. بخش وسیعی از مساحت این کشور در مناطق سردسیر قرار دارد اما اغلب ساکنین آن در مناطق جنوبی که از آب و هوای معتدل‌تری برخوردار است زندگی می‌کنند. وسعت زیاد و وضعیت مطلوب بارندگی در این کشور، را به لحاظ تولید و صادرات محصولات کشاورزی در وضعیت بسیار خوبی قرار داده است.

-    آشنایی با مردم

مردم به عنوان کشوری متمدن از ی غنی برخوردارند و این اصالت در تمدن نه تنها در قوانین و مقررات بلکه به صورت سنت‌های تثبیت شده، همیشگی و قابل احترام در رفتار مردم این کشورکاملاً قابل مشاهده است. در هر یک از ایالات این کشور با توجه به مهاجرینی که در آن جا زندگی می‌کنند و مختلفی برقرار است. اما به طور کلی می‌توان گفت جامعه یی تا حد زیادی به مردم انگلستان، فرانسه و آمریکا شباهت دارد که مستعمره بودن بخش‌هایی از این کشور برای مدتی توسط فرانسه و انگلستان علت این امر است. طبق آمار حدود ۲۸ درصد ساکنان اصالتاً انگلیسی و ۲۳  درصد دارای اصالت فرانسوی هستند و ۱۵ درصد از مردم این کشور را مهاجران اروپایی و مابقی آمریکایی، آسیایی، آفریقایی و عرب هستند. ارزش‌های اساسی مفاهیمی نظیر عدالت، مساوات و برابری و انصاف اجتماعی است. این مسئله در شیوه‌ی اداره‌ی کشور توسط حکومت و در جنبه‌های مختلفی نظیر مراقبت‌های بهداشت عمومی، مالیات، قانونی کردن ازدواج همجنسگران، لغو مجازات اعدام به وضوح قابل مشاهده است. این کشور به طور کلی نسبت به سایر ‌ها و ادیان دیدگاهی کاملاً پذیرا و انعطاف‌پذیر دارد.

-    آداب غذا خوردن و میهمانی در خانواده‌های یی

در اغلب خانواده‌های یی فردی که به لحاظ سنی بزرگتر است از احترام ویژه‌ای برخوردار است، بنابراین هنگام صرف غذا میهمانان پیش از فرد بزرگتر اقدام به صرف غذا نمی‌کنند. از طرفی یی‌ها در میهمانی‌ها به تنهایی غذا نمی‌خورند و ترجیح می‌دهند هنگام صرف غذا همگی حضور داشته باشند و پس از جمع شدن تمام میهمانان سر میز، غذای خود را میل می‌کنند. در این کشور آداب غذا خوردن و حضور سر میز راحت و غیر رسمی است. معمولاً اینگونه است که چنگال را در دست چپ و رو به پایین و چاقو یا قاشق را در دست راست نگه می‌دارند. قرار دادن آرنج‌ها برای استراحت روی میز رفتار پسندیده‌ای در یی محسوب نمی‌شود، همچنین بد نیست مقدار کمی از غذای‌تان در ظرف باقی بماند. ی که یک دوست یی شما را برای صرف شام به منزل خود دعوت می‌کند بهتر این است که جعبه‌ای شکلات یا یک دسته گل به همراه داشته باشید و در ورود به منزل آن را به می دهید. جالب است بدانید که در ایالت کبک مردم قبل از ورود به منزل می دسته گل یا هدیه را برای وی می‌فرستند. برخلاف اروپا در این کشور میهمانی‌ها زود هنگام برگزار می‌شوند و برای ورود به منزل می ساعت مشخصی تعیین می‌شود. میهمانان زود شام می‌خورند و به منزل باز می‌گردند بنابراین بهتر است بیشتر از ساعت ۱۰ در منزل یک خانواده یی نمانید!

-    آداب هدیه دادن در

یی‌ها معمولاً در مناسبت‌هایی مانند کریسمس و روزهای تولد به یکدیگر هدیه می‌دهند. شربت افرا برای یک دوست هدیه‌ی مناسب و رایجی در این کشور است. مرسوم است که گیرنده‌ی هدیه بلافاصله آن را باز می‌کند. همچنین استفاده از وجه نقد به عنوان هدیه در این کشور مرسوم و چندان پسندیده نیست. یی‌ها در دریافت هدیه خوشحالی خود را ابراز می‌کنند و ارزش یک هدیه برای آنان با مقدار پولی که برای خرید آن پرداخت شده است سنجیده نمی‌شود و علاقه طرف مقابل و کارایی هدیه از اهمیت زیادی برخوردار است. به طور کلی یی‌ها عادت به خریدن هدیه‌های گران قیمت برای دوستان و اطرافیان خود ندارند و با خرید شکلات، شربت و گل علاقه خود را به یکدیگر ابراز می‌کنند. توجه کنید گل نیلوفر سفید انتخاب مناسبی برای هدیه محسوب نمی‌شود چرا که این گل در مراسم ختم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

-    رفتار مردم

در مردم تا ی که با فردی رابطه‌ی دوستانه برقرار نکرده‌اند او را به اسم کوچک صدا نمی‌زنند و  در حین دست دادن به طرف مقابل نگاه می‌کنند. در ایالات انگلیسی مردم در صحبت کردن دیگران کلام آنان را قطع نمی‌کنند، هر چند در ایالت کبک که محل سکونت مردم فرانسوی است این رفتار در حین صحبت کردن دیده می‌شود. همچنین یی‌ها در روابط اجتماعی خود از حرکات بدن برای فهماندن مقصودشان زیاد استفاده می‌کنند. مردم افراد چندان پیچیده و مرموزی نیستند و شما می‌توانید در همان اوایل آشنایی تا حد زیادی پی به بخش‌هایی از زندگی شخصی وی ببرید. بنابراین برقراری یک رابطه‌ی گرم و صمیمی با مردم این کشور به تلاش زیادی نیاز ندارد. یی‌ها به طورکلی مردمانی مودب، صبور و صمیمی هستند اما مانند هر کشور بزرگ دیگری تفاوت‌های زیادی در سنت‌ها و آداب معاشرت بین یک منطقه با منطقه دیگر وجود دارد. به طور مثال در کبک رفتار و مردم بیشتر از مردم فرانسه تأثیرگرفته است تا کشور بریتانیا، بنابراین مثلاً در هنگام احوالپرسی به جای دست دادن که در دیگر نقاط این کشور رفتاری رایج است گونه‌های یکدیگر را در هر دو سمت چپ و راست می‌بوسند. یی‌ها افرادی بسیار اخلاق مدار هستند و برای اینکه بتوانید به خوبی با آنان ارتباط بگیرید بسیار مهم است که نهایت ادب را در برخورد با آنان رعایت کنید. استفاده از کلماتی نظیر ببخشید، لطفاً، متشکرم و ... در این کشور بسیار رایج است و به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد. یی‌ها معمولاً به حریم شخصی خود اهمیت می‌دهند و ترجیح می‌دهند که مثلاً به اندازه‌ی نیم متر با طرف مقابل خود فاصله داشته باشند. مردم این کشور در رابطه با زندگی شخصی خود در محل کار و در بین همکاران به هیچ عنوان صحبت نمی‌کنند. همچنین معمولاً حرف خود را مستقیم و واضح و به دور از لفافه بیان می‌کنند و از طرف مقابل هم همین انتظار را دارند. آنان در کلام خود از اغراق پرهیز می‌کنند و سخنان آمیخته با اغراق را باور نمی‌کنند. حواستان باشد هرگز را با آمریکا اشتباه نگیرید و آنان را یکی ندانید زیرا مردمان روی این مسئله حساسیت دارند. همچنین بهتر است در رابطه با جدایی کبک، سیاست یا دین آن با کسی سر صحبت وارد بحث نشوید. به این نکته توجه داشته باشید که شما باید در مکان‌های رسمی مانند دانشگاه دیگران را با اسم مادام و موسیو خطاب کنید. به طور کلی مردمان این کشور افرادی دوست داشتنی هستند و اگر در رفتارهای خود به نکات کوچکی دقت کنید هرگز در سفرتان به این کشور به مشکل جدی برنخواهید خورد.

-     سخنرانی و مدیریت در

در جلسات سخنرانی که در برگزار می‌شود عموماً سخنران با صرف کمترین برای احوالپرسی سخنرانی اصلی را شروع می‌کند و به مسائل و موضوعات حاشیه‌ای نمی‌پردازد. سخنرانان در این کشور نسبت به موضوعی که در مورد آن صحبت می‌کنند جبهه گیری ندارند و جلسات در فضایی آرام برگزار می‌شود. در واقع جنجالی شدن بحث یا دعوا بین سخنران و مخاطبین سبب جذابیت سخنرانی نمی‌شود بلکه نشانه‌ی ضعف سخنران در مدیریت قلمداد می‌شود. در ایالات انگلیسی مخاطبین تا حد زیادی در بحث شرکت می‌کنند اما در کبک که ساکنان فرانسوی دارد معمولاً در جلسات مقامات ارشد حاضر در جلسه بیش از سایرین به بیان دیدگاه‌های خود می‌پردازند. در مدیران معمولاً افراد خودرأیی نیستند و برای اتخاذ تصمیمات مربوط به شرکت و مدیریت آن جلسه برگزار می‌کنند. در جلسات نظر درست پذیرفته می‌شود، حتی اگر ارائه دهنده‌ی آن به لحاظ موقعیت و سمت در موقعیت پایین‌تری قرار داشته باشد. اساس سنجش کارکنان یک شرکت توسط مدیران در مهارت و تخصص است، بنابراین تبعیض براساس نژاد و رنگ پوست و جنسیت مطرح نیست.
 
در مردم تخفیف گرفتن رایج نیست به دلیل اینکه قیمتی که برروی کالاها درج می‌شود قیمت قطعی خرید است. با این حال تخفیف در مورد کالاهایی که قیمت بالایی دارند نظیر خانه و اتومبیل گاهاً دیده می‌شود. نکته‌ی دیگر اینکه مردم به قرار ملاقات‌ها بسیار اهمیت می‌دهند و همیشه سر وقت و یا حتی کمی زودتر به محل قرار می‌روند. این توجه به تنها مربوط به قرارهای شخصی نیست بلکه در تمام جوانب زندگی مردم رعایت می‌شود. بی توجهی به و وقت در مدرسه، دانشگاه یا محل کار گران تمام می‌شود که حتی می‌تواند به قیمت از دست دادن شغل یا تعلیق از مدرسه تمام شود. در قرارهای تجاری نیز در صورت تأخیر یکی از طرفین انتظار بیش از ۱۰ الی ۱۵ دقیقه ضرورت ندارد. در میهمانی‌ها نیز تأخیر تا حداکثر نیم ساعت قابل قبول است و بیش از این سبب دلخوری می می‌شود.
از دیگر مسائلی که برای مردم اهمیت زیادی دارد رعایت حق تقدم و نوبت است. همه افراد را رعایت می‌کنند و عدم رعایت موجب ناراحتی و اعتراض سایرین می‌شود. بیشتر یی‌ها هنگامی که درخیابان با شما برخورد می‌کنند لبخند می‌زنند و به شما سلام می‌کنند حتی ممکن است حال شما را بپرسند. یی‌ها به خصوص در برخورد با افراد غریبه استفاده از جواب‌های کوتاه را مناسب‌تر می‌دانند بنابراین در جواب احوالپرسی آنان می‌توانید تنها بگویید Im good!
حین صحبت با دیگران سر خود را پایین نگیرید این حرکت برای آنان بیانگر عدم صداقت در کلام شماست. البته زل زدن به طرف مقابل هم رفتار پسندیده‌ای نیست. مردم با لحنی آرام صحبت می‌کنند شما نیز از بلند صحبت کردن خودداری کنید. یی ها در منازل شخصی سیگار نمی‌کشند بنابراین اگر می‌خواهید در منزل دیگران سیگار بکشید حتماً اجازه بگیرید ممکن است صاحبخانه از شما بخواهد که در محیط بیرون سیگار بکشید.
پوشش مردم شباهت بسیاری به مردم ایالت متحده و سایر کشورهای غربی دارد. تنها نکته طرز پوشش خاص افراد به دلیل آب و هوای بسیار سرد برخی مناطق این کشور است که می‌تواند به ۴۰ درجه زیر صفر نیز برسد.

-     مردم در مکان‌های عمومی

ـ پوشش مردم در محل کار رسمی است و بهترین نوع پوشش برای مردان کت و شلوار و کراوات و برای خانم‌ها پیراهن و دامن است.
ـ در هنگام مراجعه به فروشگاه معمولاً فروشنده با جملاتی نظیر How are you  یا How can I help you  صحبت را آغاز می‌کنند و از این طریق به برقراری ارتباط و گفتگو می‌پردازند، بنابراین اگر قصد خرید ندارید می‌توانید از عبارت just browsing استفاده کنید که به معنی فقط دارم نگاه می‌کنم است.
ـ در رستوران ها بلافاصله پس از صرف غذا ظروف جمع‌آوری می‌شوند، اگر مقدار زیادی از غذا در بشقاب باقی مانده باشد گارسون معمولاً با این عبارات در مورد اتمام صرف غذا مطمئن می‌شود:
Are you still working on this?  یا Is this done with?  و اگر می‌خواهید به غذا خوردن ادامه دهید می‌توانید بگویید: Im still working on it

-    معاشرت و روابط کاری در کشور

یی‌ها به دلیل روابط کاری محکم با همکاران خود همواره خواهان برابری و احترام متقابل می‌باشند. مسئله‌ی مهم دیگر حضور به موقع در جلسات و قرار‌های کاری است که در تجاری این کشور از اهمیت زیادی برخوردار است. بنابراین اگر برای فردی مشکلی پیش آید ملزم است تأخیر یا عدم حضور خود را به اطلاع سایر همکاران برساند. هرچند در مناطق فرانسوی‌نشین این سختگیری‌ها کمتر است اما معمولاً قرار ملاقات‌ها از قبل مشخص می‌شوند و چند روز قبل از قرار نیز مجدداً هماهنگ می‌شوند. در جلسات معرفی اولیه برای خطاب کردن همکاران یی خود بهتر است از عناوین مهم شغلی آنان به همراه نام خانوادگی‌شان استفاده کنید. همکاران با موقعیت و سمت مشابه یکدیگر را با نام کوچک صدا می‌زنند اما در برابر یک همکار مسن‌تر یا فردی که مقام بسیار بالاتری از خودشان دارد از عناوین شغلی و نام خانوادگی استفاده می‌کنند. بنابراین می‌توانید با رعایت این آداب و اصول معاشرت در کاری مردم با کارکنان و دوستان خود ارتباط موثر و بهتری برقرار کنید. 
گردآورندهمجله موفقیت ایلیاد
ما را در اینستاگرام دنبال کنید ...ما را در تلگرام دنبال کنید ...ما را در آپارات دنبال کنید ...مطالب مشابه● انواع ویزاهای دیداری استرالیا کدامند؟● جاذبه‌های گردشگری کشور مالزی● جاذبه‌های گردشگری نیوزیلند● زبان، مذهب و آداب و رسوم مردم استرالیاجدیدترین مطالب● تقویت مهارت writing در ‌آزمون آیلتس● برترین کشورها و دانشگاه‌ها برای تحصیل در رشته‌ی مهندسی عمران کدامند؟● تحصیل در دوره‌های A- level و foundation در کشور انگلستان● نحوه‌ی ارسال ایمیل به اساتید خارجی جهت اپلای دانشگاه● مزایای گذراندن دوره‌ی فاندیشن در استرالیا چیست؟● بهترین کشورها برای تحصیل در رشته‌ی فیزیک کدامند؟● تقویت مهارت reading در آزمون آیلتس● تحصیل در رشته‌ی مهندسی کشاورزی در خارج از کشور● چگونه انعطاف ‌پذیری در زندگی سبب موفقیت می‌شود؟● معرفی دانشگاه‌های برتر مهندسی برق در خارج از کشور● ارزان‌ترین شهرهای استرالیا برای زندگی دانشجویی کدامند؟● ۹ نفر از موفق‌ترین زنان ایرانی در عرصه‌ی علم و فناوری● تقویت مهارت Listening در آزمون IELTS● شیوه‌های صحیح برخورد با انتقاد چیست؟● شرایط تحصیل در کشور نیوزیلند بدون مدرک زبان● عزت نفس چیست و چه راهکارهایی برای افزایش آن وجود دارد؟● شرایط تحصیل در رشته‌ی خلبانی در خارج از کشور چگونه است؟● دانشگاه‌های برتر رشته‌ی مهندسی شیمی در خارج از کشور● کاریزما چیست و چگونه شخصیتی کاریزماتیک داشته باشیم؟● شرایط تحصیل در رشته‌ی ‌هوشبری در کانادا چگونه است؟