مهاجرت تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی شامل چه هزینه‌هایی می‌شود؟

اصلی‌ترین و بزرگترین بخش هزینه‌های مربوط به مهاجرت شهریه‌ی دانشگاه می‌باشد.
اصلی‌ترین و بزرگترین بخش هزینه‌های مربوط به مهاجرت شهریه‌ی دانشگاه می‌باشد.
مجله موفقیت ایلیاد - تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور برای بسیاری از دانشجویان فارغ التحصیل همواره تجربه‌ای لذتبخش بوده است، گرچه برخی ملزومات جهت ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور نظیر ملزومات آکادمیک یا سطح در برخی موارد مانع از دستیابی به این تجربه می‌شود لیکن همچنان در اکثر موارد مسائل و موانع مالی بزرگترین عامل بر سر راه این تصمیم هستند. هرچند تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور به خصوص برای دانش آموزان و دانشجویان ایرانی پر می‌باشد اما گاه در بیان میزان این ‌ها اغراق‌آمیز برخورد می‌شود.

در این مقاله به بررسی ‌هایی که باید در طی پروسه‌ی در نظر گرفت می‌پردازیم.

این ‌ها به صورت کلی شامل موارد زیر می‌باشد اما نکته‌ی قابل توجه اینکه برخی از این ‌ها با توجه به رشته، مقطع تحصیلی، نوع دانشگاه و کشور مقصد می‌تواند متفاوت باشد.
ـ ترجمه‌ی مدارک
ـ آزمون
ـ دانشگاه
ـ بیمه‌ی دانشجویی
ـ شهریه‌ی دانشگاه
ـ ‌ی محل اقامت
ـ ‌های زندگی در کشور مقصد
ـ سفارت
ـ تمکن مالی

-    ترجمه‌ی مدارک

همچنان که می‌دانید تمامی مدارک ارائه شده به دانشگاه و سفارت باید به صورت رسمی ترجمه شوند و بسته به نوع ترجمه مورد نیاز ‌ی آن نیز متفاوت است. برای مثال همچنان که در گذشته نیز به آن اشاره شد ترجمه‌ی نسبت به ترجمه ی رسمی دادگستری کم ‌تر می‌باشد و در عین حال برای کشورها و دانشگاه‌های بسیاری معتبر است. در برخی موارد نیز مدارک ترجمه شده نیاز به ترجمه‌ی مجدد به منظور آپدیت شدن مدارک خواهند داشت که متقاضی متحمل صرف ‌ای مضاعف خواهد شد.

-    آزمون

از جمله مدارک مهم جهت اپلای برای تحصیل در دانشگاه مورد نظر و همچنین دریافت ویزای کشور مقصد برخورداری از مدرک معتبر می‌باشد. مدرک آیلتس و تافل تقریباً برای تمام دانشگاه‌ها مورد قبول واقع می‌شوند. در این میان آزمون‌های دیگری نظیر دولینگو و PTE نیز هستند که به تازگی از محبوبیت زیادی برخوردار شده‌اند. بسته به انتخاب نوع آزمون ‌ی قابل پرداخت متفاوت خواهد بود. یادآوری این نکته ضروری است که برای مثال آزمون PTE در حال حاضر در ایران برگزار نمی‌شود و شرکت در آن مستلزم سفر به کشورهای اطراف می‌باشد که خود مستلزم صرف می‌باشد. همچنین جهت آمادگی برای شرکت در این آزمون‌ها نیاز به گذراندن دوره‌های آمادگی نیز می‌باشد که خود نیز ‌های خاص خود را در بردارد.

-     دانشگاه

برخی دانشگاه‌ها جهت بررسی مدارک و اپلیکیشن دانشجویان مبلغی را دریافت می‌کنند که در اغلب موارد در صورت عدم پذیرش بازپرداخت نیز نخواهد شد و در صورت رد شدن درخواست متقاضی این مبلغ بازگردانده نخواهد شد، البته دانشگاه‌های زیادی نیز هستند که ندارند. همچنین در کنار پرداخت شهریه‌ی ترم اول معمولاً مبلغ اندکی نیز به عنوان ‌های اداری دریافت می‌شود.

-    بیمه‌ی دانشجویی

از مدارک قابل ارائه جهت دریافت تأئیدیه ثبت نام و هنگام اپلای برای ویزا در کشورهایی نظیر بیمه‌ی دانشجویی می باشد. طول مدت بیمه‌ی دانشجویی معمولاً اندکی بیشتر از طول دوره‌ی تحصیلی متقاضی می‌باشد، بنابراین هر چه طول دوره‌ی تحصیل بیشتر باشد متقاضی ‌ی بیشتری را بابت بیمه پرداخت خواهد کرد. در برخی کشورها مانند بیمه‌ی دانشجویی از طرف دانشگاه ترتیب داده می‌شود سپس ‌ی آن از دانشجو دریافت می‌شود.

-    شهریه‌ی دانشگاه

اصلی‌ترین و بزرگترین بخش ‌های مربوط به شهریه‌ی دانشگاه می‌باشد. شهریه‌ی دانشگاه با توجه رشته، مقطع، دانشگاه و کشور مقصد متفاوت است. معمولاً شهریه‌ی دانشگاه برای دانشجویان بین‌المللی دو تا چهار برابر دانشجویان بومی می‌باشد. علاوه بر ‌ی شهریه، ‌ی کتاب و لوازم التحریر و امور اداری را نیز باید در نظر گرفت. شهریه معمولاً پیش از شروع هر ترم دریافت می‌شود و در مواقعی می‌توان به صورت اقساط آن را پرداخت نمود. البته این نکته را نیز باید در نظر گرفت که برخورداری از بورسیه‌ها و کمک ‌های تحصیلی تا حد زیادی سبب کاهش ‌های تحصیل خواهد شد و در برخی شرایط ( برخورداری از فاندهای تحصیلی به خصوص در مقاطع تحصیلات تکمیلی ) ‌ی تحصیل را به صفر می‌رساند.

-    ‌ی محل اقامت

پس از ‌های مربوط به شهریه، اجاره‌ی محل زندگی در کشور محل تحصیل می‌تواند از عمده‌ترین ‌های تحصیلی باشد. برای انتخاب محل اقامت در کشور مقصد گزینه‌های متنوعی وجود دارد. بسته به اینکه چه نوع محل اقامتی را انتخاب می‌کنید ‌ها متفاوت است. برخی از اقامتگاه‌ها ‌های خورد و خوراک، اینترنت، آب و برق و گاز و غیره را در اجاره گنجانده و در برخی دیگر این ‌ها جداگانه و به عهده‌ی دانشجو خواهد بود. بنابراین با توجه به بودجه این امکان برای دانشجو فراهم است که گزینه‌های مختلف را بررسی و از میان آن‌ها انتخاب نماید.

-    ‌های زندگی در کشور محل تحصیل

این ها شامل ‌ی خورد و خوراک، حمل و نقل، تلفن و ‌های اینترنت، آب و برق و گاز و ... می‌باشد. زندگی در کشوری جدید با عادات غذایی متفاوت و تجربه‌ی غذاهای متنوع رستوران‌ها بسیار وسوسه کننده است و درصورت انجام این کار متحمل ‌های گزافی خواهید شد. بنابراین بهتر است از همان ابتدا قوانین سفت و سختی را برای امتحان کردن رستوران‌ها و غذاهای جدید داشته باشید و به صورت جدی به آن عمل کنید! سفرهای کوتاه آخر هفته نیز می‌تواند ‌های اضافی بر شما تحمیل کند، بنابراین بهتر است برای تفریحاتی نظیر سینما، کافه و سفر متناسب با بودجه‌ی خود برنامه‌ریزی کنید. ‌ی خورد و خوراک ( آنچه به خرید خانه معروف است ) به طور متوسط در ۲۲۸ دلار و در ۱۵۱ دلار در ماه در بر خواهد داشت.

-     سفارت

برای سابمیت کردن اپلیکیشن درخواست ویزا مبلغی از طرف سفارت جهت بررسی پرونده از شما دریافت می‌شود. این مبلغ ممکن است در طی سال‌ها به طور مرتب اندکی افزایش داشته باشد. همچنین تست‌های پزشکی مورد درخواست سفارت و بایومتریک و انگشت نگاری نیز هر کدام ‌ی جداگانه خود را دارند. خصوصاً برای انگشت نگاری جهت ویزای برخی کشورها که در ایران انجام نمی‌شود نیاز است به کشور‌های همسایه سفر کنید که این نیز مستلزم صرف خواهد بود.

-    تمکن مالی

همانگونه که می‌دانید در جریان اخذ ویزا و پذیرش تحصیلی نیاز است به دانشگاه و سفارت اثبات کنید که از منابع مالی کافی برای تأمین ‌های تحصیل و زندگی در طول مدت اقامت در این کشور برخوردار هستید. بنابراین لازم است مقدار مشخصی پول برای مدت معینی در حساب بانکی داشته باشید. از طرفی مدارک مالی دیگری نیز در برخی مواقع نیاز است که البته بسته به شرایط هر فرد با دیگری متفاوت است. بنابراین لازم  است خود یا اسپانسر مالی شما مدارک کافی برای اثبات تمکن مالی شما داشته باشد.   

نکاتی در مورد ‌های تحصیل در خارج از کشور

ـ ‌ها خصوصاً ‌های مربوط به تحصیل ( شهریه ) ممکن  است در حین تحصیل افزایش یابد، این مسئله معمولاً در نامه پذیرش قید می‌شود.
ـ نرخ برابری ارز نیز ممکن دچار تغییراتی شود، اگر نرخ کنونی به گونه ای است که برای شما مناسب است سعی کنید پول بیشتری را تبدیل و در حساب خارجی خود نگه دارید.
ـ برروی کار حین تحصیل زیاد حساب باز نکنید! ممکن است کار دانشجویی بخشی از ‌های شما را تأمین کند اما مسلماً نمی‌توانید عمده ‌های خود را از این طریق تأمین کنید.
ـ خرج‌های کوچک روی هم جمع می‌شوند! تفریح در کشوری بیگانه و به دور از خانواده حتماً ضروری به نظر می‌رسد اما حساب ‌هایتان را نیز داشته باشید.
ـ اگر در کشوری زندگی می‌کنید که برای دانشجویان بین المللی تخفیفاتی وجود دارد در هر جایی که امکان آن فراهم است از کارت تخفیف  استفاده کنید.
ـ آماده تغییر سبک زندگی خود باشید. لازم است برای مدتی از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید یا برای مدتی نتوانید به اندازه‌ی قبل لباس بخرید یا اتاق خواب شما به راحتی و بزرگی قبل نباشد، اما فراموش نکنید همه‌ی این‌ها ارزش تجربه‌ی تحصیل در خارج از کشور را خواهد داشت.
گردآورندهمجله موفقیت ایلیاد
ما را در اینستاگرام دنبال کنید ...ما را در تلگرام دنبال کنید ...ما را در آپارات دنبال کنید ...مطالب مشابه● منابع کاریابی در استرالیا● راهنمای ویزای استرالیا و الزامات ورود به این کشور● برای سفر به استرالیا به چه چیزهایی نیاز داریم؟● با حقوق کاری خود در استرالیا آشنا شوید.● مالیات و بازنشستگی در استرالیا● پیشرفت روابط دو جانبه کشورها با حذف ویزا ● کارهایی که بعد از رسیدن به استرالیا باید برای آن‌ها برنامه‌ریزی کنید.● بیمه دانشجویان در استرالیا● ایمنی و سلامت در استرالیا ● حقوق و حمایت‌های قانونی در استرالیاجدیدترین مطالب● رشته معماری در نیوزیلند● اپلای با مدرک دانشگاه آزاد● بورسیه فول فاند welcome UK انگلستان 2022● دانشگاه‌های برتر کشور کانادا برای تحصیل در رشته Data Science● انکولوژی در انگلستان● نقاط مثبت تحصیلات تکمیلی در کشور کانادا● هفته اول اقامت برای دانشجویان بین المللی در کشور کانادا● پنج شغل با تقاضای بالا در کشور کانادا در سال ۲۰۲۳● نوشتن SOP برای رشته‌های مدیریتی● کلگری مقصدی برتر برای دانشجویان بین‌المللی ● دوره‌های وکالت در کانادا● تحصیل در رشته سم‌شناسی در انگلستان● فرهنگ کار در کشور استرالیا● آشنایی با رشته علوم مواد دانشگاه تورنتو● دانشگاه‌ها و کالج‌های هنر و طراحی در کشور کانادا● بورسیه چونینگ انگلستان● پذیرش مشروط از دانشگاه‌های خارج از کشور● تجربه کارهای داوطلبانه و صنعتی در استرالیا● حمایت‌هایی که از دانشجویان خارجی در استرالیا می‌شود.● بهترین زبان برنامه نویسی برای مهاجرت