آزمون GRE چیست؟

آزمون Graduate Record Examination از بزرگترین آزمون‌های ارزیابی دانشجویان جهت ورود متقاضیان به دانشگاه می‌باشد که توسط سازمان ETS برگزار می‌شود.
آزمون Graduate Record Examination از بزرگترین آزمون‌های ارزیابی دانشجویان جهت ورود متقاضیان به دانشگاه می‌باشد که توسط سازمان ETS برگزار می‌شود.
مجله موفقیت ایلیاد - Graduate Record Examination از بزرگترین ‌های ارزیابی دانشجویان جهت ورود متقاضیان به دانشگاه می‌باشد که توسط سازمان ETS برگزار می‌شود. GRE ی با هدف سنجش توانایی ی افرادی است که متقاضی در مراکز علمی معتبر سراسر دنیا هستند. بیش از نیم میلیون نفر از ۱۶۰ کشور دنیا هر ساله در GRE شرکت می‌کنند. این به دو صورت جنرال و سابجکت برگزار می‌شود. نمرات GRE جنرال مورد بسیاری از مراکز دانشگاهی و مدارس کسب و کار و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا می‌باشد. سوالات این نوع تفکرات شما را در زمینه‌های کسب و کار منعکس می‌کند. GRE سابجکت مهارت داوطلبین در رشته‌هایی نظیر زیست شناسی، ادبیات انگلیسی، فیزیک، شیمی، ریاضی و ... را مورد ارزشیابی قرار می‌دهد.
GRE جنرال و سابجکت در نحوه‌ی برگزاری و محتوای مورد سنجش با یکدیگر متفاوت‌اند که در ادامه به بررسی هر یک از آنان می‌پردازیم.

GRE General

این به دو شیوه‌ی کاغذی و کامپیوتری ( در ایران عمدتاً کامپیوتری ) برگزار می‌شود. GRE کامپیوتری در سه بخش مختلف مهارت‌های فرد را مورد ارزیابی قرار می‌دهد:

ـ بخش نگارش تحلیلی

این بخش از مهارت‌های تفکر انتقادی و نوشتاری تحلیلی داوطلبان را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.  در واقع تمرکز اصلی این بخش بر مهارت‌های تحلیلی نوشتاری متقاضی است. به طور کلی این بخش از شش نمره دارد و فرد شرکت کننده ملزم به پاسخگویی به ۲ سوال در مدت زمان شصت دقیقه در این بخش از می‌باشد.

ـ بخش لغت و درک مطلب

این بخش از توانایی تجزیه و تحلیل و نتیجه‌گیری از بحث، استدلال از داده‌های ناقص، توانایی خلاصه کردن متون، درک معانی کلمات جملات، درک روابط بین کلمات و مفاهیم، تمایز نکات مهم از جزئی و غیره را مورد ارزشیابی قرار می‌دهد. تمرکز این بخش از بر مهارت‌های پیچیده، درک واژگان و استدلال‌های کلامی می‌باشد. شرکت کنندگان در این بخش از به ۴۰ سوال متشکل از دو مجموعه‌ی ۲۰ تایی در مدت زمان ۳۰ دقیقه پاسخ می‌دهند.

ـ استدلال ریاضی

این بخش از توانایی داوطلبین در درک، تفسیر و آنالیز اطلاعات کمی، حل مسائل با استفاده از مدل‌های ریاضی و به کارگیری مفاهیم اساسی حسابان، جبر، هندسه و تحلیل داده را ارزیابی می‌کند. تمرکز این بخش از بر مهارت‌های ریاضی و استدلال‌های کمی است. شرکت کنندگان در این بخش از به چهل سوال متشکل از دو مجموعه‌ی بیست تایی در مدت زمان ۷۰ دقیقه پاسخ می‌دهند.

GRE Subject

این میزان دانش زبانی متقاضی را در مورد مفاهیم و موضوعات خاص آکادمیک مورد ارزیابی قرار می‌دهد. نمره‌ی این از ۲۰۰ تا ۹۹۰ می‌باشد و در بازه‌های ۱۰ نمره‌ای تغییر می‌کند. از تفاوت‌های عمده‌ی این با GRE جنرال شیوه‌ی برگزاری می‌باشد. سابجکت تنها به صورت کاغذی برگزار می‌شود به همین دلیل تنها در برخی از مراکز GRE این قابلیت برگزاری دارد. این برای برخی از رشته‌های آکادمیک نظیر زیست شناسی، ادبیات انگلیسی، ریاضی، فیزیک، شیمی و روانشناسی در نظر گرفته شده است.

-     GRE مناسب چه کسانی است؟

این برای داوطلبینی که قصد در دوره‌های کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار( MBA)، دکترای حرفه ای حقوق ( J.D ) یا سایر دوره‌های دکترا را دارند مناسب است. نمرات این توسط دپارتمان و فلوشیپ دانشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و مکمل مدارک لازم برای در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا همچون ریز نمرات کارشناسی‌، توصیه نامه‌ها و دیگر مدارک هستند و شانس متقاضی را برای دریافت ی بسیار افزایش می‌دهد.

-    زمان و مکان برگزاری GRE

GRE در بیش از ۱۰۰۰ مرکز در بیش از ۱۶۰ کشور به صورت کامپیوتری برگزار می‌شود. در اکثر کشورها این در طول سال به صورت مداوم برگزار می‌شود. داوطلبین این امکان را دارند که هر ۲۱ روز یکبار و برای ۵ بار در سال در این ( GREجنرال) شرکت کنند. این توسط سازمان سنجش و دیگر موسسات در تهران و شهرستان‌ها برگزار می‌شود.

-    مدرک و اعتبار GRE

موسسه‌ی ETS نمرات این را برای مدت ۵ سال معتبر می‌داند و آن را بنا به در خواست متقاضیان برای دانشگاه‌ها ارسال می‌کند. در بسیاری از موارد قوانین دانشگاه‌ها مغایر با قوانین ETS است و مدرک را در بازه‌ی زمانی کمتر از ۵ سال معتبر می‌داند. برخورداری از مدرک GRE برای اخذ از بسیاری از دانشگاه‌های ایالت متحده الزامی است. برخلاف اکثر ‌های استاندارد ارزش و کاربرد نمره‌ی GRE در بین دانشگاه‌ها، رشته‌ها و حتی دوره‌های ی مختلف متفاوت است. برای مثال در رشته‌های علوم مقدماتی وابسته به نمرات بخش واژگان یا verbal است این در حالی است که برای رشته‌های ریاضی و علوم بیشتر به بخش ریاضیات یا quantitative اهمیت داده می‌شود.

-    باید‌ها و نبایدهای GRE

ـ برای شرکت در این به همراه داشتن اصل پاسپورت الزامی است.
ـ مکان را دقیقاً چک کنید و بهترین و سریع‌ترین مسیر را انتخاب کنید، این بسیار قانونمند است و در رأس ساعت مشخص شده درب‌های محل بسته خواهند شد. بنابراین باید بتوانید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که به موقع در محل حضور داشته باشید.
ـ ثبت نام را به روزهای آخر موکل نکنید چرا که زمان محدود انتخاب شما را نیز محدود می‌کند.
ـ جملات و نمونه سوالات قبلی را حفظ نکنید زیرا به هیچ عنوان سوالات مشابه نیستند بنابراین باید کاملاً آمادگی داشته باشید.
ـ وقت زیادی را برای یک سوال صرف نکنید.
ـ در روز امتحان سعی نکنید به ناچار معنی واژه‌ای را که نمی‌دانید حدس بزنید.
ـ در روزهای قبل از وقت خود را به حل مسائل ریاضی و افزایش دایره‌ی واژگان خود اختصاص دهید.
ـ مدت زمان GRE ۳ ساعت و ۴۵ دقیقه  برای نوع کاغذی و برای نوع کامپیوتری آن ۳ ساعت و ۳۰ دقیقه است. این زمان برای GRE سابجکت ۲ ساعت و ۵۰ دقیقه است بنابراین نحوه‌ی مدیریت زمان در این بسیار مهم است.

-    نحوه‌ی اعتراض به نتیجه‌ی GRE

زمانی که نتایج GRE خود را دریافت می‌کنید در صورتی که نتیجه‌ی مورد نظر را کسب نکرده باشید می‌توانید دوباره در شرکت کنید یا اینکه نسبت به نتیجه‌ی اعتراض کنید. برای اعتراض به نتیجه‌ی جنرال ابتدا باید با مراجعه به سایت ETS فرم مربوطه را دانلود و تکمیل کنید و آن را تا حداکثر ۳ ماه پس از تاریخ برگزاری ارسال کنید. این کار برای بخش تحلیل نوشتاری ۶۰ دلار هزینه در بردارد و برای بخش واژگان و ریاضی نیز هرکدام هزینه‌ای جداگانه دارد. در خواست تجدید نظر نیز ۶۰ دلار هزینه خواهد داشت. نکته قابل توجه اینجاست که تنها در صورتی می‌توانید به نتایج اعتراض کنید که در کاغذی GRE شرکت کرده باشید. حداکثر تا ۴ هفته بعد از ارسال اعتراض جواب نتیجه‌ی اعتراض به شما ارسال خواهد شد که در اکثر موارد بی‌نتیجه است!!

-    معرفی برخی از بهترین منابع GRE

جهت آشنایی بیشتر با جو و فضای GRE استفاده از نمونه سوالات ‌های قبلی تا حدودی برای بهره‌مندی از نتایج بهتر کمک کننده است لذا به معرفی برخی از بهترین منابع در این زمینه می‌پردازیم.
ـ کتابrevised general  the official guide to the GRE که سوالات و تمرینات شبیه‌سازی GRE است که توسط طراحان این جمع آوری شده است.
ـ کتاب official GRE verbal reasoning practice questions  که توسط سازمان ETS گردآوری می‌شود و نمونه سوالاتی در ارتباط با درک مطلب و دایره‌ی واژگان را در خود جای داده است.
ـ کتاب Barrons 6 GRE practice tests که شامل نمونه سوالاتی از بخش واژگان GRE است.
ـ کتاب official GRE quantitative reasoning practice questions که شامل تمرینات و نمونه سوالاتی از بخش ریاضیات GRE می‌باشد. این منبع نیز توسط ETS تألیف می‌گردد.
گردآورندهمجله موفقیت ایلیاد
ما را در اینستاگرام دنبال کنید ...ما را در تلگرام دنبال کنید ...ما را در آپارات دنبال کنید ...مطالب مشابه● فرهنگ کار در کشور استرالیا● تجربه کارهای داوطلبانه و صنعتی در استرالیا● خودتنظیمی چیست و چه مزیتی دارد؟● توصیه نامه تحصیلی چه اهمیتی در پروسه‌ی اپلای دارد؟● افتتاح حساب بانکی برای دانشجویان بین المللی در کشور کانادا● تقویت مهارت writing در ‌آزمون آیلتس● نحوه‌ی ارسال ایمیل به اساتید خارجی جهت اپلای دانشگاه● تقویت مهارت reading در آزمون آیلتس● تقویت مهارت Listening در آزمون IELTS● شرایط بیمه‌ی دانشجویی در کشور کانادا چگونه است؟جدیدترین مطالب● رشته معماری در نیوزیلند● اپلای با مدرک دانشگاه آزاد● بورسیه فول فاند welcome UK انگلستان 2022● دانشگاه‌های برتر کشور کانادا برای تحصیل در رشته Data Science● انکولوژی در انگلستان● نقاط مثبت تحصیلات تکمیلی در کشور کانادا● هفته اول اقامت برای دانشجویان بین المللی در کشور کانادا● پنج شغل با تقاضای بالا در کشور کانادا در سال ۲۰۲۳● نوشتن SOP برای رشته‌های مدیریتی● کلگری مقصدی برتر برای دانشجویان بین‌المللی ● دوره‌های وکالت در کانادا● تحصیل در رشته سم‌شناسی در انگلستان● آشنایی با رشته علوم مواد دانشگاه تورنتو● دانشگاه‌ها و کالج‌های هنر و طراحی در کشور کانادا● بورسیه چونینگ انگلستان● منابع کاریابی در استرالیا● راهنمای ویزای استرالیا و الزامات ورود به این کشور● برای سفر به استرالیا به چه چیزهایی نیاز داریم؟● با حقوق کاری خود در استرالیا آشنا شوید.● پذیرش مشروط از دانشگاه‌های خارج از کشور