آشنایی با آزمون GMAT

آزمون جی مت آزمونی کامپیوتری است که در دسته‌ی آزمون‌های استعداد تحصیلی قرار می‌گیرد. این آزمون که از ملزومات ورود به دانشگاه برای رشته‌ی مدیریت MBA در مقطع کارشناسی ارشد می‌باشد متشکل از چهار بخش رایتینگ، Integrated Reasoning، کوانت Quantitative Reasoning و وربالVerbal Reasoning می‌باشد.
آزمون جی مت آزمونی کامپیوتری است که در دسته‌ی آزمون‌های استعداد تحصیلی قرار می‌گیرد. این آزمون که از ملزومات ورود به دانشگاه برای رشته‌ی مدیریت MBA در مقطع کارشناسی ارشد می‌باشد متشکل از چهار بخش رایتینگ، Integrated Reasoning، کوانت Quantitative Reasoning و وربالVerbal Reasoning می‌باشد.
مجله موفقیت ایلیاد - ی کامپیوتری است که در دسته‌ی ‌های استعداد تحصیلی قرار می‌گیرد. این که از ملزومات ورود به برای رشته‌ی مدیریت MBA در مقطع کارشناسی ارشد می‌باشد متشکل از چهار بخش رایتینگ، Integrated Reasoning، کوانت Quantitative Reasoning و وربالVerbal Reasoning می‌باشد. متقاضیان ایرانی برای شرکت در این به کشورهای همسایه سفر می‌کنند به دلیل اینکه این در ایران برگزار نمی‌شود. از طریق وب سایتmba  امکان ثبت نام برای شرکت در این مهیاست و هزینه‌ی شرکت در این ۲۵۰ دلار می‌باشد. نمرات متقاضی به صورت رسمی ۲۰ روز پس از به صورت رایگان به پنج و موسسه‌ی آموزش عالی مورد نظر ارسال می‌شود و برای بیش از این تعداد متقاضی ملزم به پرداخت ۳۵ دلار به ازای هر گزارش می‌باشد. امکان شرکت در این در طول یکسال به تعداد ۵ بار با فاصله‌ی حداقل ۱۶ روز از قبلی فراهم است و مدت زمان اعتبار این برای شرکت کنندگان پنج سال می‌باشد.

چرا باید در GMAT شرکت کرد؟

GMAT معیاری مناسب جهت ارزشیابی مهارت های آکادمیک فرد خصوصاً در رشته‌های مرتبط با مدیریت و تجارت می‌‌باشد و ارائه‌ی مدرک این از مهم‌ترین اقدامات اولیه جهت ادامه‌ی تحصیل در یکی از رشته‌های عنوان شده برای مثال MBA جهت ایجاد زمینه‌ای مناسب برای دستیابی به موفقیت حرفه ای در این راستا محسوب می‌شود. همانطور که بیان شد GMAT متشکل از چهار بخش مختلف است که در مدت زمان ۲۱۰ دقیقه ( سه ساعت و نیم ) برگزار می‌شود. داوطلبین متقاضی شرکت در این توجه کنند که وقفه‌ی طولانی مابین فارغ التحصیلی و شرکت در این رخ ندهد، بهترین زمان برای شرکت در این تابستان پیش از سال آخر یا پاییز آخرین سال تحصیلی می‌باشد.  مدت زمان اعتبار این پنج سال است اما در مواردی ‌ها دوره‌های زمانی کوتاه‌تری را برای اعتبار این در نظر می‌گیرند. از این رو لازم است که سیاست‌های خاص ‌ها و موسسات مورد نظر خود را در این زمینه در نظر داشته باشید. نکته‌ی قابل توجه دیگر در رابطه با نحوه‌ی قضاوت در مورد نمرات متعدد گزارش شده در GMAT می‌باشد در حالی که بسیاری از ‌ها بالاترین نمرات اخذ شده را ملاک ارزیابی خود قرار می‌دهند، برخی از آنان نیز میانگین عددی نمرات را در این زمینه در نظر می‌گیرند، بنابراین در اینجا نیز توجه به سیاست‌های خاص ‌ها و موسسات مورد نظر در این موارد نیز الزامی می‌باشد. لازم به ذکر است که نتایج این به تنهایی فاکتوری تعیین کننده برای پذیرش یا عدم پذیرش دانشجو محسوب نمی‌شود، هر چند اهمیت و میزان تأثیر نمرات این نیز برای هر متفاوت خواهد بود.

نحوه‌ی ارزیابی نمرات در دانشکده‌های تجارت

انتظارات و استفاده‌های متفاوتی از نمرات دردانشکده‌های تجارت صورت می‌پذیرد اما به صورت کلی از این جهت پیش بینی عملکرد احتمالی متقاضی در سال اول حضور در در مقایسه با دیگر متقاضیان استفاده می‌شود. طبق مطالعات انجام شده نمرات بالاتر در GMAT به معنای حضور موفق‌تر داوطلب در سال اول حضور در دانشکده تجارت می باشد. برای هیچ یک از دانشکده‌ها جهت پذیرش الزام برای نمره‌ی خاصی از طرف تعریف نشده است و تنها بخشی از پروسه‌ی درخواست داوطلب محسوب می‌شود. بنابراین به صورت کلی آنچه از GMAT برای مهم است این است که بداند عملکردتان به اندازه کافی خوب است که بتوانید در دوره‌های سختی مانند MBA موفق عمل کنید یا خیر. همانطور که عنوان شد محدوده‌ی مشخصی به عنوان حداقل نمره برای دوره‌های MBA در نظر گرفته نشده است اما با این حال با مروری بر ۲۰ دوره‌ی برتر MBA متوجه می‌شویم که ورود به این دوره‌ها بدون کسب حداقل نمره‌ی ۶۵۰ که در بسیاری موارد نمره‌ی پایینی نیز هست تقریباً غیر ممکن است. بنابراین برای شرکت در این بهتر این است که هدف خود را دستیابی به نمره + ۷۰۰ در نظر بگیرید که بتوانید به راحتی به دوره‌های برتر MBA راه یابید، البته این در شرایطی است که اکثر ‌های مدیریت در سطح متوسط دانشجویان با نمرات ۶۳۰ تا ۶۸۰ را نیز پذیرش می‌کنند.  

نمره‌ی مورد نیاز در جهت برخورداری از ‌های MBA

همانطور که بیان شد ‌ها محدوده‌ی خاصی را برای برخورداری از حداقل نمره در این تعریف نکرده‌اند بنابراین اینکه بدانید دقیقاً چگونه ‌ای را از طریق نمره‌ی می‌توانید دریافت کنید کمی سخت خواهد بود. با این حال عموماً موسسات اعطا کننده و ‌ها برای اعطا به دنبال افرادی با نمرات بالاتر از حد متوسط در می‌باشند. بنابراین با بررسی لیست میانگین نمرات در دانشکده مدیریتی که قصد حضور در آن را دارید و یا بررسی پروفایل کلاسی دانشجویان ورودی در دوره‌های انتخابی MBA خود می‌توانید ببینید نمرات شما چگونه با آن مطابقت پیدا می‌کند و آیا مشمول دریافت می‌شود یا خیر.
اگر نمرات شما به شکل قابل ملاحظه‌ای از متوسط دانشجویان ورودی بالاتر باشد با احتمال بیشتری از شرایط لازم جهت برخورداری از بهره‌مند خواهید شد. ضمن اینکه این قانون وجود دارد که برای برخورداری از ‌های تحصیلی از ۲۰ برتر به نمره‌ی ۷۲۰ و یا بالاتر نیاز است که این میزان برای ‌هایی با رتبه های متوسط ۷۰۰ می‌باشد که نمره‌ی مناسبی برای کسب ‌های تحصیلی محسوب می‌شود. البته این به این معنا نیست که برای نمرات کمتر از ۷۰۰ جهت اخذ اقدام نکنید زیرا عوامل دیگری نظیر GPA یا برخورداری از یک سابقه‌ی شخصی منحصر به فرد می‌تواند با نمره‌ی پایین در به رقابت بپردازد. در صورت برخورداری از یک نمره‌ی بالا احتمالاً یک در ی با رتبه‌ی متوسط به دست خواهید آورد. ‌هایی که به دنبال ارتقای رتبه‌های MBA خود هستند اغلب مایلند تا کمک هزینه‌های تحصیلی را به منظور ترغیب دانشجویان برای شرکت در دوره‌هایشان به دانشجویان با نمرات بالای ارائه دهند.

GMAT یا GRE؟

بسیاری از افراد برای ورود به دوره‌های MBA بین شرکت در GMAT و GRE در تردید به سر می‌برند. GRE پس از تغییراتی در سال ۲۰۱۱ به عنوان رقیب GMAT در نظر گرفته شده است، اما سوالی که مطرح  است این است که آیا برای رشته‌های مدیریتی ‌ها بین این دو تفاوتی قائل می‌شوند و اینکه حقیقتاً کدامیک از این دو آسانتر است، برای پاسخ به ابهامات موجود ابتدا لیستی از ‌های مورد نظر خود را انتخاب و شرایط و مدارک مورد نیاز جهت پذیرش هر یک را با دقت مطالعه کنید و مطمئن شوید که آیا مورد نظر مدرک GRE را می‌پذیرد یا خیر؟ که در اکثر موارد جواب مثبت است. و اینکه مطمئن شوید برای مورد نظر مدرک کدامیک از این دو از اهمیت بیشتری برخوردار است که در این شرایط نیز خواهید دید که در اکثر موارد ارجحیتی برای این قضیه وجود ندارد. در مرحله بعد در هر دو این ‌ها به صورت آزمایشی شرکت کنید و پس از ارزیابی نمرات نسبت به انتخاب نوع تصمیم‌گیری کنید. نکته‌ی قابل توجه اینکه GMAT در ایران برگزار نمی‌شود اما GRE  در داخل ایران برگزار می‌شود که این به نوعی امتیاز مثبت در نظر گرفته می‌شود. بیش از ۹۰ درصد ‌های مدیریت GRE را می‌پذیرند اما کماکان ‌های مدیریت جهان GMAT را ترجیح می‌دهند. اگر قصد تحصیل  در ‌های متوسط و سطح پایین در این رشته را دارید می‌توانید به GRE فکر کنید در غیر اینصورت از همان ابتدا به سراغ GMAT بروید و تمرکز خود را بر روی این بگذارید.

تفاوت GRE و GMAT

GRE

در بخش verbal جی ار ای تمرکز بر حفظ لغات و یاداوری آنهاست و در قسمت ریاضی یا کوانت این مقایسه عددی و Data interpretation اعداد دارای اهمیت است. در GRE فاصله‌ی بین دو ۲۱ روز است و در ایران نیز برگزار می‌شود و برای رشته‌های MBA و دیگر رشته‌ها قابل قبول خواهد بود.

GMAT

در بخش verbal  تمرکز بر گرامر پیشرفته، منطق و مهارت‌های استنتاجی می‌‌باشد و در بخش ریاضیات تمرکز بیشتر بر حل مسئله و حل مرحله به مرحله می باشد، در این حداقل فاصله بین دو ۱۶ روز می‌باشد و در ایران نیز برگزار نمی‌شود. این تنها برای دوره‌های MBA قابل قبول است و برای رشته‌های مهندسی کاربردی نخواهد داشت.
گردآورندهمجله موفقیت ایلیاد
ما را در اینستاگرام دنبال کنید ...ما را در تلگرام دنبال کنید ...ما را در آپارات دنبال کنید ...مطالب مشابه● فرهنگ کار در کشور استرالیا● تجربه کارهای داوطلبانه و صنعتی در استرالیا● خودتنظیمی چیست و چه مزیتی دارد؟● توصیه نامه تحصیلی چه اهمیتی در پروسه‌ی اپلای دارد؟● افتتاح حساب بانکی برای دانشجویان بین المللی در کشور کانادا● تقویت مهارت writing در ‌آزمون آیلتس● نحوه‌ی ارسال ایمیل به اساتید خارجی جهت اپلای دانشگاه● تقویت مهارت reading در آزمون آیلتس● تقویت مهارت Listening در آزمون IELTS● شرایط بیمه‌ی دانشجویی در کشور کانادا چگونه است؟جدیدترین مطالب● رشته معماری در نیوزیلند● اپلای با مدرک دانشگاه آزاد● بورسیه فول فاند welcome UK انگلستان 2022● دانشگاه‌های برتر کشور کانادا برای تحصیل در رشته Data Science● انکولوژی در انگلستان● نقاط مثبت تحصیلات تکمیلی در کشور کانادا● هفته اول اقامت برای دانشجویان بین المللی در کشور کانادا● پنج شغل با تقاضای بالا در کشور کانادا در سال ۲۰۲۳● نوشتن SOP برای رشته‌های مدیریتی● کلگری مقصدی برتر برای دانشجویان بین‌المللی ● دوره‌های وکالت در کانادا● تحصیل در رشته سم‌شناسی در انگلستان● آشنایی با رشته علوم مواد دانشگاه تورنتو● دانشگاه‌ها و کالج‌های هنر و طراحی در کشور کانادا● بورسیه چونینگ انگلستان● منابع کاریابی در استرالیا● راهنمای ویزای استرالیا و الزامات ورود به این کشور● برای سفر به استرالیا به چه چیزهایی نیاز داریم؟● با حقوق کاری خود در استرالیا آشنا شوید.● پذیرش مشروط از دانشگاه‌های خارج از کشور