نحوه‌ی ارسال ایمیل به اساتید خارجی جهت اپلای دانشگاه

یکی از بهترین شیوه‌ها جهت برقراری ارتباط با اساتید برای دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در خارج از کشور استفاده از ایمیل می‌باشد.
یکی از بهترین شیوه‌ها جهت برقراری ارتباط با اساتید برای دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در خارج از کشور استفاده از ایمیل می‌باشد.
مجله موفقیت ایلیاد - یکی از بهترین شیوه‌ها جهت برقراری ارتباط با اساتید برای دانشجویان متقاضی ادامه در خارج از کشور استفاده از ایمیل می‌باشد. رعایت برخی اصول، قواعد و استانداردهای تعیین شده در ارسال ایمیل به اساتید بدین جهت که می‌تواند شانس متقاضی را برای دریافت از مورد نظر و حتی اخذ بورسیه افزایش دهد از اهمیت بسیاری برخوردار است.

در این مقاله قصد داریم شما را با بهترین شیوه‌ی ارسال ایمیل به اساتید جهت اپلای در مورد نظر خود آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

پروسه‌ی کلی جهت در مقطع ات تکمیلی ( فوق لیسانس، دکترا، ..) در ‌های خارجی بدین صورت است که در ابتدا برای جلب نظر استاد راهنمای مورد نظر برای دریافت اپلای پروپوزال خود را در اختیار وی قرار می‌دهند. ارسال ایمیل برای این منظور روش مناسبی به نظر می‌رسد. مکاتبه با اساتید به عنوان اولین قدم جهت آشنایی با رزومه‌ی ی، توانمندی‌ها و مهارت‌های متقاضی صورت می‌گیرد و در قدم بعد میزان علاقه‌مندی و انگیزه‌ی شما جهت رسیدن به اهداف ی‌تان مشخص می‌شود.
ارسال ایمیل از موثرترین و آسان‌ترین شیوه‌های بیان درخواست به اساتید خارجی است و طبق آمار افرادی که بدین طریق موفق به برقراری ارتباط با اساتید می‌شوند علاوه بر اینکه از شانس بیشتری برای دریافت از مورد نظر خود برخوردار می‌شوند می‌توانند از حمایت اساتید جهت بهره‌مندی از کمک هزینه‌های ی و بورسیه‌ها نیز برخوردار شوند.

ـ نحوه‌ی یافتن اساتید مرتبط جهت ارسال ایمیل

بدین منظور در اولین گام می‌توانید از طریق گوگل نام یا فیلد مورد علاقه خود را سرچ و بر این اساس استاد مورد نظر را بیاید. جستجو در سایت مورد نظر یا استفاده از شبکه‌های اجتماعی از دیگر روش‌های جستجو می‌باشد. اما نکته‌ی قابل توجه در ارسال ایمیل شناسایی نیازهای مقصد می‌باشد. توجه داشته باشید که آیا موضوع انتخابی شما در مورد نظر Reaserch Interest دارد یا خیر. ( استاد راهنمایی که در حوزه‌ی تحقیقاتی مورد نظر شما مهارت دارد و می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند). ایمیل ارسالی باید به گونه‌ای نمایانگر آشنایی و درک شما از حیطه‌ی پژوهشی و زمینه‌ی فعالیت استاد مورد نظر باشد، لازم است به تحقیقات و فعالیت‌های پژوهشی وی مستیماً اشاره کنید و این کار مستلزم آشنایی و مطالعه‌ی مقالات نوشته شده توسط وی می‌باشد. بدین ترتیب علاقه‌مندی خود به حیطه‌ی کاری وی را نشان داده و او را به پاسخگویی به ایمیل خود ترغیب می‌کنید.
پس از ارسال ایمیل در صورت پاسخگویی در صورتی که با درخواست متقاضی موافقت نشود دانشجو باید استاد دیگری را انتخاب و با وی مکاتبه نماید. در شرایطی از دانشجو درخواست ارسال اطلاعات بیشتر می‌شود این حالت بدین معناست که رزومه‌ی آکادمیک فرد مورد توجه استاد مورد نظر قرار گرفته  است و وی قصد کسب اطلاعات بیشتری از شما دارد. اما بهترین شرایط درخواست مصاحبه با دانشجو است که بدین معناست که استاد شما را پذیرفته و قصد مصاحبه آنلاین با شما را دارد، این بهترین پاسخی است که می‌توان از سمت استاد دریافت کرد!

ـ ساختار و مراحل نگارش متن ایمیل جهت اپلای

متن ایمیل ارسالی مستلزم برخورداری از ساختار و اصول خاصی است که در صورت برخورداری از استانداردهای لازم شانس متقاضی در از سمت استاد و بالاتر خواهد رفت.
بطور کلی متن یک ایمیل به ۳ بخش تقسیم می‌شود:

-    پاراگراف اول ـ مقدمه

بخش اول یا مقدمه‌ی ایمیل به خلاصه‌ای در رابطه با خود ( مقالات نوشته شده مرتبط با موضوع انتخابی یا دستاوردهای مهم )، نام و نام خانوادگی، ملیت، سوابق ی، نام رشته، نام ، GPA مدرک و ... اختصاص می‌یابد. در صورتی که محل شما جزو ‌های برتر ایران است می‌توانید برای اثبات گفتار خود لینگ سایت رنکینگ را ارسال نمایید. پس از آن در این بخش می‌توانید به صحبت درباره‌ی تز خود پرداخته و اگر در دوره‌ای تخصصی شرکت کرده و یا تاکنون ثبت اختراع داشته‌اید به صورت خلاصه به آن بپردازید.
این نکته را بخاطر بسپارید انتخاب عنوان برای ایمیل ارسالی از نکات مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد در واقع باید به گونه‌ای باشد که گیرنده را برای باز کردن  ایمیل ترغیب کند و این لزوماً به معنای استفاده از جمله‌ای کامل و طولانی نمی‌باشد. متنی کوتاه و جذاب می‌تواند برای این منظور مناسب باشد.

-    پاراگراف دوم ـ بخش اصلی

پاراگراف دوم ایمیل به حوزه‌ی تحقیقاتی استاد مورد نظر اختصاص دارد. در این قسمت لازم است پس از مطالعه‌ی وب سایت استاد و بررسی تألیفات و پژوهش‌های وی به بیان دلایل ارتباط و هم راستا بودن پژوهش‌ها و تحقیقات وی با اهداف و مقالات خود بپردازید. در ادامه کمی تخصصی‌تر درباره‌ی علت ارتباط پروژه خود با ریسرچ اینترست استاد و دلیل انتخاب وی صحبت کنید. می‌توانید از طریق وب سایت Google Scholar جهت ایجاد ارتباط بین پیشینه‌ی مطالعات خود با پژوهش‌های استاد مورد نظر، تحقیقات وی را جستجو و مورد بررسی و مطالعه قرار دهید، بدین ترتیب مکاتبات شما از جذابیت کافی برای جلب توجه استاد برخوردار خواهند شد.

-    پاراگراف سوم ـ نتیجه گیری

در بخش انتهایی اشتیاق و علاقه خود جهت همکاری با وی را اعلام و علت انتخاب ایشان و هدف از انتخاب این موضوع را بیان کنید. در نهایت مراتب احترام را به جا آورده و ضمن تشکر اگر مدرکی را به ایمیل خود پیوست کرده‌اید در این بخش اعلام کرده تا استاد فایل آن را دانلود و مشاهده نماید.

-    نکات مهم هنگام نگارش متن ایمیل

ـ لحن نگارش باید محترمانه، رسمی و به عبارتی formal باشد.
ـ توجه کنید مکاتبات رسمی با عبارت Dear آغاز می‌شوند.
ـ برای خطاب به استاد از عبارت Dr یا  professor استفاده کنید.
ـ دقت کنید متن ایمیل طولانی و بیش از ۳۰۰ کلمه نباشد.
ـ ایمیل خود را در طی روزهای کاری هفته و ترجیحاً صبح به وقت کشور مقصد ارسال کنید.
ـ حداقل ۲ ماه پیش از ددلاین ‌ها برای برقراری ارتباط با اساتید اقدام کنید.
ـ در صورت برخورداری از رزومه‌ی قوی آن را در انتهای ایمیل به متن پیوست کنید.
ـ متن  ایمیل باید بدون تعارف و به دور از هرگونه احساسات بیان شود.
ـ ایمیل ارسالی باید کوتاه و تنها دربردارنده‌ی نکات مهم و اصلی باشد.
ـ اطلاعات و توضیحات نوشته شده باید براساس واقعیت باشد.
ـ هم زمان به اساتید مختلف یک ایمیل نزنید مگر اینکه یکی از اساتید این را از شما خواسته باشد.
ـ در صورتی که در مقصد اساتید ایرانی در حال تدریس هستند که با ریسرچ اینترست شما هماهنگی دارند بهتر است با آن‌ها مکاتبه کنید، این کار می‌تواند شانس شما را افزایش دهد.
ـ می‌توانید پیش از ارسال ایمیل افزونه‌ی mailtracker در جی میل یا یاهو را فعال کنید. این افزونه شما را از باز شدن ایمیل‌تان توسط مخاطب مطلع خواهد کرد.
ما را در اینستاگرام دنبال کنید ...ما را در تلگرام دنبال کنید ...ما را در آپارات دنبال کنید ...مطالب مشابه● فرهنگ کار در کشور استرالیا● تجربه کارهای داوطلبانه و صنعتی در استرالیا● خودتنظیمی چیست و چه مزیتی دارد؟● توصیه نامه تحصیلی چه اهمیتی در پروسه‌ی اپلای دارد؟● افتتاح حساب بانکی برای دانشجویان بین المللی در کشور کانادا● تقویت مهارت writing در ‌آزمون آیلتس● تقویت مهارت reading در آزمون آیلتس● تقویت مهارت Listening در آزمون IELTS● شرایط بیمه‌ی دانشجویی در کشور کانادا چگونه است؟● استادی پلن چیست؟جدیدترین مطالب● رشته معماری در نیوزیلند● اپلای با مدرک دانشگاه آزاد● بورسیه فول فاند welcome UK انگلستان 2022● دانشگاه‌های برتر کشور کانادا برای تحصیل در رشته Data Science● انکولوژی در انگلستان● نقاط مثبت تحصیلات تکمیلی در کشور کانادا● هفته اول اقامت برای دانشجویان بین المللی در کشور کانادا● پنج شغل با تقاضای بالا در کشور کانادا در سال ۲۰۲۳● نوشتن SOP برای رشته‌های مدیریتی● کلگری مقصدی برتر برای دانشجویان بین‌المللی ● دوره‌های وکالت در کانادا● تحصیل در رشته سم‌شناسی در انگلستان● آشنایی با رشته علوم مواد دانشگاه تورنتو● دانشگاه‌ها و کالج‌های هنر و طراحی در کشور کانادا● بورسیه چونینگ انگلستان● منابع کاریابی در استرالیا● راهنمای ویزای استرالیا و الزامات ورود به این کشور● برای سفر به استرالیا به چه چیزهایی نیاز داریم؟● با حقوق کاری خود در استرالیا آشنا شوید.● پذیرش مشروط از دانشگاه‌های خارج از کشور