توصیه نامه تحصیلی چه اهمیتی در پروسه‌ی اپلای دارد؟

توصیه نامه از جمله مدارک مهمی است که در صورت نگارش صحیح می‌تواند سکوی پرتاب خوبی برای اخذ پذیرش و حتی بورسیه تحصیلی به شمار رود.
توصیه نامه از جمله مدارک مهمی است که در صورت نگارش صحیح می‌تواند سکوی پرتاب خوبی برای اخذ پذیرش و حتی بورسیه تحصیلی به شمار رود.
مجله موفقیت ایلیاد - یا ریکامندیشن لتر سندی است رسمی که فرد متخصص در زمینه‌ای خاص نظیر اساتید دانشگاه، مدیران و .. در رابطه با نحوه‌ی عملکرد تحصیلی، شخصیت علمی و ‌های متقاضی می‌نویسد. در واقع می‌توان گفت دیدگاه فردی با تجربه در رابطه با سوابق تحصیلی متقاضی و به نوعی سند اثبات لیاقت و توانایی‌های وی می‌باشد و به دانشگاه جهت ارزیابی و شناسایی متقاضی و در نهایت یا عدم آن کمک می‌کند. از جمله مدارک مهمی است که در صورت نگارش صحیح می‌تواند سکوی پرتاب خوبی برای اخذ و حتی تحصیلی به شمار رود.
بهره مندی از یک ‌ی قوی و قابل توجه در اخذ تحصیلی از دانشگاه مورد نظر از اهمیت بسیاری برخوردار است، تحصیلی نیز نوعی اعتبار برای فرد متقاضی به شمار می‌رود که از این طریق می‌تواند ‌ها، خلاقیت، توانایی و قابلیت‌های فرد را به خوبی منعکس کند، در واقع این سند بیانگر ضمانت استاد از فعالیت‌های فردی و علمی دانشجو می‌باشد و اعتبار متقاضی را بالا می‌برد. در شرایطی که متقاضی در خواست نامه نتواند برخورداری از یک خاص خود را با مدرک به اثبات برساند ارائه‌ی از طرف یک استاد توانایی‌ها و وی را به کمیته‌ی دانشگاه ابلاغ می‌کند.
با توجه به اهمیت قضیه انتخاب فرد مناسب جهت نگارش امری مهم و حیاتی به شمار می‌رود. در این شرایط لیستی از افراد و اساتیدی که در زمینه‌ی مورد نظر متخصص‌اند تهیه و با آنان مکاتبه و درخواست خود را مطرح نمایید. فرد مورد نظر باید از وقت و حوصله کافی برخوردار و از ‌ها و توانایی‌های شما آگاه باشد، بنابراین بهتر است از اساتیدی که با آنان در ارتباط بوده‌اید و با شما رابطه خوبی دارند کمک بگیرید. به منظور تحت تأثیر قرار دادن کمیته ی از اساتیدی کمک بگیرید که دقیقاً در همان رشته‌ی مورد نظر متخصص باشند. فردی که پژوهش شما را سرپرستی می‌کند، به عنوان مثال استاد راهنمای فعلی یا پیشین خود، اساتید تدریس یکی از دروس خود که با شما ارتباط خوبی دارد و یا رئیس و معاون دانشکده گزینه‌های خوبی برای این منظور به شمار می‌روند. یادتان باشد فردی که شما را در حدی نمی‌شناسد که سوابق دانشگاهی و کاری‌تان را تأیید کند یا فردی که نتواند ‌ی مطلوبی برای‌تان بنویسد هیچگاه گزینه‌ی مناسبی برای این کار نخواهد بود.
در ادامه به بیان اصول و نحوه‌ی نگارش یک ‌ی خوب خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

-    نحوه نگارش

ـ مخاطب خود را مشخص کنید.

قبل از هر چیز باید مشخص کنید نامه را خطاب به چه کسی نوشته‌اید، بنابراین لازم است اطلاعات مربوط به دانشگاه مورد نظر را در ابتدا وارد نمایید، در صورتی که دانشجوی شما این را برای دانشگاه یا هر موسسه‌ای می‌خواهد بهتر است از عبارت « To Whom It May Concern »  در ابتدای استفاده کنید.

ـ مقدمه‌ای کوتاه و مختصر بنویسید.

در پاراگراف اول به معرفی خود و بیان حرفه و تخصص و رابطه‌ی خود با دانشجوی مورد نظر بپردازید. شناخت خود از دانشجوی مورد نظر در طول مدت زمان تحصیل را بگویید و با ذکر موقعیت و دوره‌ای که دانشجو برای آن اقدام کرده است دلیل خود به ترغیب به نگارش این را عنوان کنید.

ـ نقاط قوت، ‌ها و قابلیت های دانشجو را بیان کنید.

در این بخش توانایی‌ها، ‌ها و قابلیت‌های دانشجو را عنوان و با اطلاعاتی که دانشجو در اختیار شما قرار داده است در رابطه با جوایز، تقدیرنامه‌ها، فعالیت‌ها و دستاوردها و نمرات چشمگیر آن توضیح دهید تا توانایی‌های علمی وی نزد افرادی که در حال گزینش هستند ثابت شود. چگونگی پیشرفت دانشجو در کلاس‌های درس و یا موفقیت‌های او در پروژه‌های بزرگ را بیان کنید تا تلاش دانشجو در جهت رسیدن به اهداف و رشد تحصیلی‌اش را نشان دهد.

ـ در رابطه با برخی ویژگی‌های خاص دانشجو که شما را تحت تأثیر قرار داده است صحبت کنید.

اتفاقاتی که در طول تحصیل دانشجو شما را تحت تأثیر خود قرار داده است را نقل و ویژگی‌ها و ‌های وی را به صورتی برجسته عنوان کنید. این کار به دانشگاه جهت آشنایی با جزئیات بیشتری از شخصیت، انگیزه و توانایی‌های دانشجو کمک می‌کند. وضعیت و اقدامات وی در جهت موفقیت‌های تحصیلی و نتایج بدست آمده را شرح  دهید. با ارائه‌ی یک هدف و یک نتیجه می‌توانید توانایی دانشجو در انتخاب هدف و رسیدن به آن را برای هیئت داوری مشخص کنید.

ـ تأکید بر صلاحیت‌های دانشجو و ارائه‌ی اطلاعات تماس

در این بخش از نویسنده باید به وضوح از دانشگاه بخواهد براساس موارد عنوان شده متقاضی را بپذیرد. در واقع در اینجا نویسنده درخواست خود را شفاف بیان می‌کند و به صورت کوتاه توضیح می‌دهد که چرا این دانشجو برای گزینه‌ای مناسب است. در انتها راه‌های ارتباطی برای اطلاعات بیشتر با خود را در اختیار مسئولین مربوطه قرار دهید.

ـ قسمت پایانی و امضای توصیه کننده

با عناوین رسمی و مودبانه نظیر « با احترام » به پایان می‌رسد. در پایین این عبارت بهتر است نام و نام خانوادگی خود را نوشته و آن را امضا کنید.

-    نحوه‌ی ارسال

ارسال به صورت کلی به سه روش امکان پذیر می‌باشد:
 ـ ارسال آنلاین که نویسنده با ورود به سایت دانشگاه مورد نظر متقاضی در بخش ثبت آن را نوشته و ثبت می‌نماید.
ـ برخی دانشگاه‌ها در سایت خود امکان نگارش و ثبت را نداشته و توصیه کننده باید را تایپ و از طریق ایمیل برای دفتر دانشگاه ارسال کند.
ـ راه دیگر اینکه توصیه کننده پس از نگارش آن را به صورت مهر و موم شده به متقاضی تحویل داده و متقاضی آن را به آدرس پستی دانشگاه ارسال کند.

-    نکات مهم در نگارش

ـ در بیشتر موارد دانشجو امکان خواندن متن را نخواهد داشت.
ـ تحصیلی توسط استاد، رئیس یا هر فرد دیگری مستقیماً به دریافت کننده ارسال می‌شود.
ـ لحن نباید بیش از حد خشک و رسمی باشد، بهتر است متنی روان، قابل فهم و مودبانه بنویسید.
ـ بهتر است که استاد انتخابی برای نگارش در رشته‌ی مورد نظر که قصد اپلای در آن را دارید متخصص باشد.  
ـ نهایی خود را توسط افرادی که می‌شناسید و با شما آشنا هستند اصلاح نمایید، در اغلب موارد در این گونه نامه‌ها املا و دستور زبان مشخصی رایج است، درنتیجه حتماً در این زمینه با افراد متخصص مشورت کنید.
ـ درج جایگاه سازمانی فرد توصیه کننده، میزان آشنایی با دانشجو ، آدرس و شماره تماس و اطلاعات مربوط به پست الکترونیک وی بسیار مهم است و لازم است از لوگو و مهر سازمانی برخوردار باشد. در صورت پست بهتر است فرد توصیه کننده روی در پاکت را امضا کند.
گردآورندهمجله موفقیت ایلیاد
ما را در اینستاگرام دنبال کنید ...ما را در تلگرام دنبال کنید ...ما را در آپارات دنبال کنید ...مطالب مشابه● فرهنگ کار در کشور استرالیا● تجربه کارهای داوطلبانه و صنعتی در استرالیا● خودتنظیمی چیست و چه مزیتی دارد؟● افتتاح حساب بانکی برای دانشجویان بین المللی در کشور کانادا● تقویت مهارت writing در ‌آزمون آیلتس● نحوه‌ی ارسال ایمیل به اساتید خارجی جهت اپلای دانشگاه● تقویت مهارت reading در آزمون آیلتس● تقویت مهارت Listening در آزمون IELTS● شرایط بیمه‌ی دانشجویی در کشور کانادا چگونه است؟● استادی پلن چیست؟جدیدترین مطالب● رشته معماری در نیوزیلند● اپلای با مدرک دانشگاه آزاد● بورسیه فول فاند welcome UK انگلستان 2022● دانشگاه‌های برتر کشور کانادا برای تحصیل در رشته Data Science● انکولوژی در انگلستان● نقاط مثبت تحصیلات تکمیلی در کشور کانادا● هفته اول اقامت برای دانشجویان بین المللی در کشور کانادا● پنج شغل با تقاضای بالا در کشور کانادا در سال ۲۰۲۳● نوشتن SOP برای رشته‌های مدیریتی● کلگری مقصدی برتر برای دانشجویان بین‌المللی ● دوره‌های وکالت در کانادا● تحصیل در رشته سم‌شناسی در انگلستان● آشنایی با رشته علوم مواد دانشگاه تورنتو● دانشگاه‌ها و کالج‌های هنر و طراحی در کشور کانادا● بورسیه چونینگ انگلستان● منابع کاریابی در استرالیا● راهنمای ویزای استرالیا و الزامات ورود به این کشور● برای سفر به استرالیا به چه چیزهایی نیاز داریم؟● با حقوق کاری خود در استرالیا آشنا شوید.● پذیرش مشروط از دانشگاه‌های خارج از کشور