خودتنظیمی چیست و چه مزیتی دارد؟

توانایی در کنترل رفتار، احساسات و افکار جهت جلوگیری از بروز رفتارهای نامطلوب و افزایش رفتارهای مطلوب خودتنظیمی یا کنترل نفس نامیده می‌شود.
توانایی در کنترل رفتار، احساسات و افکار جهت جلوگیری از بروز رفتارهای نامطلوب و افزایش رفتارهای مطلوب خودتنظیمی یا کنترل نفس نامیده می‌شود.
مجله موفقیت ایلیاد - توانایی در کنترل رفتار، احساسات و افکار جهت جلوگیری از بروز رفتارهای نامطلوب و افزایش رفتارهای مطلوب خودتنظیمی یا کنترل نفس نامیده می‌شود.
افرادی که از خودتنظیمی برخوردارند از ‌ها و خصوصیات دیگری نظیر خویشتن داری نیز بهره‌مندند، این افراد می‌توانند در شرایط مختلف آرامش خود را حفظ نموده و عاقلانه رفتار کنند. پیش از انجام هرکار فکر می‌کنند و از اثرات واکنش‌ها و احساسات خود در جایگاه‌های گوناگون آگاهند.
این افراد قابل اطمینان‌اند، این مسئله به میزان احترام به تعهدات وکمک به اطرافیان مرتبط می‌شود که در افراد دارای خودتنظیمی به میزان بسیاری نمود یافته است.
توانایی یکسان سازی پاسخ‌ها و احساسات با شرایط گوناگون به معنای انعطاف در برابر تغییرات و بررسی موضوعات از جنبه‌های گوناگون از دیگر ‌ها و توانایی‌های افرادی است که از خودتنظیمی برخوردارند.
آموزش ذهن به دیدگاه خوش بینانه نیازمند است و چنانچه فرد از خودتنظیمی بالایی برخوردار باشد در جست و جوی نکات مثبت است، رویکردی خوشبینانه دارد و مسائل را با دید یادگیری و تجربه جهت ساختن آینده‌ای بهتر دنبال می‌کند به این دلیل که خودتنظیمی رفتار و عملکردهای فردی را ارتقا می‌بخشد.

-    توسعه‌ی خودتنظیمی چه مزایایی دارد؟

توسعه‌ی خودتنظیمی به مشاهده‌ی نقاط قوت اطرافیان و بیان آن کمک می‌نماید از طرفی فرد را قادر به دیدن فرصت‌های جدید در مسائل و مشکلات پیش رو می‌کند. این در حفظ روابط بین فردی بسیار موثر است و انعطاف پذیری و توانایی سازگاری فرد در شرایط سخت را افزایش می‌دهد در عین حال که وی را به تلاش بیشتر وا می‌دارد. خودتنظیمی به فرد توانایی کنترل شرایط در صورت لزوم را خواهد داد و به فرد در کنترل رفتارها و عملکرد خود در هنگام بروز حالت‌های و عصبانیت کمک می‌نماید.

-     خودتنظیمی چه اهمیتی دارد؟

مهم است که بدانیم چگونه می‌توانیم احساسات و خود را مدیریت کنیم! آگاهی از این مسئله به ما کمک می‌کند مطابق وجدان اجتماعی‌مان رفتار نماییم، در واقع خودتنظیمی ما را از رفتار در روشی باز می‌دارد که می‌تواند به ما، گروه یا سازمان‌مان آسیب رساند، این خوشحالی‌مان را طولانی‌تر و ‌مان را کوتاه‌تر می‌کند تا بتوانیم به نتایج احتمالی عکس العمل‌هایمان بدرستی بیاندیشیم. خودتنظیمی بدین معناست که ما می توانیم بازخوردهای منفی را بپذیریم و از توانایی کنترل خود در موقعیت‌های پرفشار برخورداریم و بدون ناراحتی از پس پذیرش بازخوردها بر خواهیم آمد، بنابراین قدرتمند‌تر و موفق‌تر ظاهر شده و در محیط کار و اجتماع از حسن شهرت بیشتری برخوردار خواهیم شد.

-    راه‌های افزایش خودتنظیمی

ـ بین هیجان و عمل فاصله بیاندازید.

زمانی که بابت وقوع اتفاقی هیجان زده هستید در صورت عدم برخورداری از خودکنترلی این هیجان می‌تواند به بروز رفتاری مخرب منجر شود به همین دلیل است که بسیاری از روانشناسان نیز معتقدند که پس از بروز بسیاری از هیجانات نظیر لحظه‌ای تأمل کنید! میان هیجان و عمل فاصله بیاندازید، محیط را ترک کنید، نفس عمیق بکشید، آب بنوشید تا به حالت نرمال بازگردید و کنترل خود را بدست آورید.

ـ احساسات و موقعیت‌ها را بشناسید.

آیا تاکنون به تفاوت دو احساس تنفر و فکر کرده‌اید؟ بسیاری از افرادی که از خودتنظیمی پایینی برخوردارند در تشخیص و بیان احساسات خود ناتوان‌اند و توانایی کنترل احساسات ناشناخته خود را ندارند. چه باید کرد؟!
بنویسید! وقایع و احساسات خود را در موقعیت‌های پر تنش بنویسید. به این ترتیب می‌توانید مانند یک ناظر بر احساسات و اعمال خود نظارت نموده و کنترل اوضاع را بدست بگیرید. این کار به شما کمک می‌کند بدانید چه موقعیت‌هایی چه احساساتی را در شما بر می انگیزاند و کنترل احساسات شما را مختل می‌کند.

- کنید.

کمبود خودتنظیمی با بروز مشکلات بسیاری در سلامت روان فرد همراه است مشکلاتی نظیر افسردگی، ، هراس و ... و خوشبختانه با آزاد ساختن مواد شیمیایی مفیدی نظیر آندروفین در حل این مشکلات به شما کمک می‌کند و هیجانات و انرژی های منفی را کنار می‌زند.

ـ بر ذهن خود کنترل داشته باشید.

شاید کنترل بسیاری از اتفاقات و وقایع بیرونی مانند طلاق، مرگ عزیزان، شکست‌های تحصیلی، بیماری در اختیار ما نباشد اما ذهن و واکنش‌ها بر وقایع محیطی چیزی است که در اختیار و کنترل ماست. می توان مثبت اندیش بود و به این مسئله باور داشت. شرایط سخت زندگی است که شخصیت انسان را شکل می‌دهد و او را به فردی قوی‌تر مبدل می‌سازد. چنانچه تنها یکبار در پاسخ به شرایط سخت به جای واکنش‌های منفی بازخوردی سازنده نشان دهید کنترل احساسات و خودتنظیمی در شما رشد می‌نماید و تمرین لازمه موفقیت در این مسیر خواهد بود.
گردآورندهمجله موفقیت ایلیاد
ما را در اینستاگرام دنبال کنید ...ما را در تلگرام دنبال کنید ...ما را در آپارات دنبال کنید ...مطالب مشابه● فرهنگ کار در کشور استرالیا● تجربه کارهای داوطلبانه و صنعتی در استرالیا● توصیه نامه تحصیلی چه اهمیتی در پروسه‌ی اپلای دارد؟● افتتاح حساب بانکی برای دانشجویان بین المللی در کشور کانادا● تقویت مهارت writing در ‌آزمون آیلتس● نحوه‌ی ارسال ایمیل به اساتید خارجی جهت اپلای دانشگاه● تقویت مهارت reading در آزمون آیلتس● تقویت مهارت Listening در آزمون IELTS● شرایط بیمه‌ی دانشجویی در کشور کانادا چگونه است؟● استادی پلن چیست؟جدیدترین مطالب● رشته معماری در نیوزیلند● اپلای با مدرک دانشگاه آزاد● بورسیه فول فاند welcome UK انگلستان 2022● دانشگاه‌های برتر کشور کانادا برای تحصیل در رشته Data Science● انکولوژی در انگلستان● نقاط مثبت تحصیلات تکمیلی در کشور کانادا● هفته اول اقامت برای دانشجویان بین المللی در کشور کانادا● پنج شغل با تقاضای بالا در کشور کانادا در سال ۲۰۲۳● نوشتن SOP برای رشته‌های مدیریتی● کلگری مقصدی برتر برای دانشجویان بین‌المللی ● دوره‌های وکالت در کانادا● تحصیل در رشته سم‌شناسی در انگلستان● آشنایی با رشته علوم مواد دانشگاه تورنتو● دانشگاه‌ها و کالج‌های هنر و طراحی در کشور کانادا● بورسیه چونینگ انگلستان● منابع کاریابی در استرالیا● راهنمای ویزای استرالیا و الزامات ورود به این کشور● برای سفر به استرالیا به چه چیزهایی نیاز داریم؟● با حقوق کاری خود در استرالیا آشنا شوید.● پذیرش مشروط از دانشگاه‌های خارج از کشور