چگونه می‌توانیم یک رزومه‌ی بی نقص بنویسیم؟

رزومه‌ی حرفه‌ای رزومه‌ای است که در مدت زمانی کوتاه بتواند توجه کارفرما را جلب کند و وی را به برقراری تماس با متقاضی ترغیب کند.
رزومه‌ی حرفه‌ای رزومه‌ای است که در مدت زمانی کوتاه بتواند توجه کارفرما را جلب کند و وی را به برقراری تماس با متقاضی ترغیب کند.
مجله ایلیاد - Resume نوشته‌ای است که اطلاعات مربوط به سوابق ی و شغلی، تجربیات کاری و مهارت‌های فردی در آن درج می‌شود. در واقع شرکت‌ها و موسساتی که به دنبال نیروی کار جدید هستند برای اینکه بتوانند از میان متقاضیان مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنند نیازمند دانستن پیشینه متقاضیان هستند از این رو نیاز به داشتن یک ‌ی درست و مناسب برای فرد متقاضی ضروریست. فرد با ارسال معرفی‌نامه اطلاعات دقیقی از میزان ات، سوابق شغلی و .. به ارائه می‌دهد و به این طریق به وی این امکان را می‌دهد که بتواند با مرور ‌های ارسالی مناسب‌ترین فرد را برای شغل مورد نظر انتخاب کند. در برخی از کشورها به جای واژه‌ی از عبارت CV که مخفف کلمه Curriculum vitae  است استفاده می‌شود. می‌تواند بصورت چاپی در یکی دو صفحه یا به صورت الکترونیکی در قالب فایل‌های PDF یا  DOCباشد.

یک ‌ی خوب باید بتواند مشخصات حرفه‌ای و مهارت‌های شما را به بهترین شکل ممکن به منتقل کند. در واقع می‌توان این‌گونه بیان کرد که نوعی سند بازاریابی است که از این طریق برای خودتان بازاریابی می‌کنید. بنابراین باید به گونه‌ای طراحی و نوشته شود که تمامی مهارت‌ها، توانایی‌ها، تخصص و تجارب شما را منعکس کند. بنابراین هر اندازه بتوانید بهتر به معرفی خود بپردازید از شانس بیشتری برخوردار می‌شوید.

زمانی که صحبت از نوشتن می‌شود سوالی که پیش می‌آید این است که چه مواردی باید در گنجانده شود. لازم است بدانید که در حقیقت با دیدن یک انتظار دارد اطلاعات مفیدی از شما به دست آورد بنابراین مهم است که چه مطالبی در آن گنجانده می‌شود .

در این مقاله به شما خواهیم گفت که یک درست و حرفه‌ای باید شامل چه اطلاعاتی باشد:

-    اطلاعات شخصی

اولین بخش از ( کاری یا ی تفاوتی ندارد) مربوط به اطلاعات کلی شماست که شامل موارد زیر است:
- نام و نام خانوادگی
- تاریخ تولد با ذکر دقیق روز و ماه و سال
- وضعیت تأهل
- وضعیت نظام وظیفه ( برای اقایان )
ممکن است شما علاقه‌ای به قرار دادن عکس خود در نداشته باشید. این کار اختیاری است اما اگر تصمیم گرفتید در ‌ی خود از عکس استفاده کنید حتماً باید از عکس پرسنلی استفاده کنید و به هیچ عنوان از عکس‌های نامتعارف استفاده نکنید. در گذشته به علت رعایت اصول حرفه‌ای از اضافه کردن عکس در خودداری می‌کردند. برای مثال در آمریکا و انگلیس از عکس در استفاده نمی‌شود اما در کشورهایی مانند فرانسه، بلژیک و آلمان مشکلی از این بابت وجود ندارد. با این حال با گسترش شبکه‌های اجتماعی امروزه استفاده از عکس به امری اختیاری تبدیل شده است. اگر از عکس در استفاده می‌کنید باید از شانه به بالا باشد و ترجیحاً در آن لبخند بزنید.

-    اطلاعات تماس

یکی از موارد بسیار مهمی که در اکثر موارد نادیده گرفته می‌شود و از اهمیت بالایی برخوردار است نوشتن اطلاعات تماس است. تلفن تماس ( همراه و ثابت )، ادرس ایمیل، اگر دارای وب‌سایت شخصی هستید ادرس وب‌سایت، محل سکونت، کشور، استان، شهر و...

-    اطلاعات ی

بعد از معرفی اطلاعات شخصی قدم بعدی بیان اطلاعات ی است. این بخش اهمیت بسیاری دارد زیرا بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد و وی از این طریق می‌تواند بفهمد که شخص متقاضی در چه زمینه‌هایی دارای دانش و تخصص است. مواردی که باید در این بخش گنجانده شود شامل موارد زیر است:
ـ مقطع ی
ـ رشته‌ی دانشگاهی
ـ دانشگاه
ـ معدل ( معمولاً یان چندان به معدل اهمیتی نمی‌دهند )

-    سابقه‌ی کاری

پیشینه‌ی کاری بخشی دیگر از است. اگر تجربه کار ندارید می‌توانید از طریق دیگر مهارت‌هایتان توجه را جلب کنید. بیان نکات زیر تجربه‌ی کاری شما را به خوبی به منتقل می‌کند:
-    نام شرکت و سمتی که در آن شرکت داشته‌اید.
-    توضیحاتی درباره فعالیت‌های شرکت یا شرکت‌هایی که قبلاً در آن به کار پرداخته‌اید.
-    مدت زمان فعالیت در آن شرکت‌ها
-    علت استعفا یا تعویض کار که برای یان اغلب مهم است.
در نوشتن سابقه‌ی کاری از کلماتی استفاده کنید که شما را فردی فعال نشان می‌دهد، کلماتی نظیر توسعه، برنامه‌ریزی و مانند این‌ها حس خوبی به منتقل می‌کند. بر روی کار گروهی تمرکز کنید مهارت‌های شغلی خود را براساس نوع شغلی که به دنبال آن هستید اولویت‌بندی کنید و در ابتدا بنویسید.

-    مهارت‌ها و دستاوردها

اگر دارای سابقه‌ی کاری خاصی نیستید این بخش از می‌تواند بسیار در جلب نظر کمک‌کننده باشد .برای اغلب یان داشتن یک مهارت کاربردی مهم‌تر از داشتن سابقه کاری است. سایر مهارت‌هایی را که چه به صورت آکادمیک و یا به صورت خودآموز فرا گرفته‌اید را در بیان کنید، لیستی از نرم افزار‌هایی که به آن تسلط دارید مثلاً توانایی کار با نرم افزارهای مایکروسافت مانند word ،Excel ،Powerpoint تهیه و در قرار دهید این موضوع نیز توجه یان را جلب می‌کند. یکی از گزینه‌های مهم و تأثیرگذار دیگر آشنایی با زبانی غیر از زبان مادری است بنابراین در صورت تسلط به زبان‌های خارجی حتماً آن را در این بخش از بیان کنید، اگر در دوره‌های خاصی شرکت کرده‌اید نام دوره، مدت زمان آن و احیاناً اگر مدرکی از آن دوره دریافت کرده‌اید را فراموش نکنید. نوشتن یک براساس مهارت‌ها روند ‌تان را سرعت می‌بخشد.

-    علاقه‌مندی‌ها

یکی از مواردی که برای اغلب یان جالب است توجه به علاقه‌مندی‌های شماست. بر روی فعالیت‌های تیمی و گروهی بیشتر از فعالیت‌های انفرادی مانور دهید و به این طریق خود را به عنوان فردی که علاقه‌مند به کار گروهی است معرفی کنید، زیرا این موضوع بسیار مورد علاقه و توجه اغلب مدیران و یان است. سعی کنید علاقه‌مندی‌هایتان متنوع باشد و همگی حول یک محور نباشد. هر نوع علاقه‌مندی که با شغل مورد نظرتان مرتبط است را می‌توانید در بیاورید.
 
برای داشتن یک استاندارد توجه به یک سری از باید‌ها و نبایدها لازم و کمک‌کننده است که به بیان آن‌ها می‌پردازیم.
_ ‌ی خود را دقیق و واضح بنویسید، به طور میانگین حدود سی ثانیه برای مرور شما وقت می‌گذارد. بنابراین باید به گونه‌ای باشد که ‌کننده در این مدت زمان محدود بتواند بلافاصله متوجه شود که آیا برای موقعیت شغلی مورد نظر مناسب هستید یا خیر.
_ ‌ی خود را حداکثر در دو صفحه بنویسید و از توضیح و تفسیرهای اضافی بپرهیزید. در بر تجارب اخیر خود تأکید کنید و تجارب و مشاغلی که مربوط به گذشته‌ای بیشتر از پانزده سال است را قید نکنید به این ترتیب بهتر می‌تواند به اطلاعات مرتبط و مورد نیاز دسترسی پیدا کند.
_ بسیاری از یان در مرحله‌ی مطالعه‌ی درستی سوابق‌تان را بررسی نمی‌کنند، بنابراین اگر با کمبود فضا روبرو هستید این قسمت را حذف کنید و اطلاعات تماس ی پیشین برای کاری یا معرفی استاد راهنما برای ی را در اختیار ی جدید یا دانشگاه مورد نظر قرار دهید.
_ باید کوتاه و مختصر و در عین حال حاوی اطلاعات مهم و مفید باشد. یک استاندارد معمولا ًنباید بیش از ششصد کلمه باشد. اگر نتوانید با این حجم از نوشته توجه را جلب کنید مطمئن باشید که با بیش از این هم نخواهید توانست.
_ بزرگنمایی اشتباه بزرگی است که بسیاری از افراد در ‌ی خود اعمال می‌کنند. وقتی در ‌ی خود بزرگنمایی می‌کنید سطح انتظارات از خود را بالا می‌برید و ممکن است بعداً در حین انجام کار موفق نشوید انتظارات مدیر را برآورده کنید یا اینکه در حضوری نتوانید موفق ظاهر شوید.
_ یک ‌ی خوب باید به لحاظ بصری هم جذاب به نظر برسد. سادگی و پرداختن به محتوای غنی در کنار استفاده از یک فونت خوانا و مناسب، نگارش درست و دسته‌بندی مطالب ‌ی شما را جذاب می‌کند. استفاده از طرح‌های گرافیکی، کادر و امثالهم در مناسب نیست. متن خود را به لحاظ املایی و نگارشی بررسی کنید، محتوای ‌ی شما به هیچ عنوان نباید دارای اشتباهات دستوری و املایی باشد و از فونت‌های رسمی بر روی کاغذ A4 استفاده کنید و هرگز کاغذ را تا نکنید. در نوشتن اصل ساده‌نویسی را فراموش نکنید، استفاده از کلمات ثقیل و سنگین برای نشان‌دهنده‌ی سطح آگاهی و دانش بالای شما نیست.
_ دستاوردهای گذشته خود را به صورت کمی بیان کنید. استفاده از اعداد و ارقام را بهتر تحت تأثیر قرار می‌دهد. برای مثال این‌که درکار قبلی برچند نفر نظارت داشته اید؟ چه تعدادی از محصولات را فروخته‌اید؟ میزان فروش را چند درصد بالا برده‌اید و ...؟.
_ گاه ممکن است فردی که ‌ی شما را مورد مطالعه قرار می‌دهد نباشد و با حوزه‌ی تخصصی شما آشنایی نداشته باشد. بنابراین باید با زبانی ساده و قابل فهم به بیان سوابق ی و شغلی و دیگر اطلاعات خود بپردازید.
_ فعالیت‌هایی را که بدون دستمزد انجام می‌دهید و می‌تواند بخشی از مهارت‌های شما را نشان دهد به ویژه اگر مرتبط با شغل مورد نظر باشد را در بیاوردید. این تجارب را در بخش سوابق کاری به عنوان فعالیت‌های داوطلبانه قرار دهید.
_ در نوشتن اطلاعات شخصی از بیان مطالب غیرضروری نظیر قد، وزن، نگرش سیاسی، اعتقاد مذهبی و امثالهم بپرهیزید و هرگز شماره‌ی بیمه‌ی اجتماعی خود را در قید نکنید. لازم است که ‌تان به صورت مستمر به روزرسانی شود و مهارت‌ها و دستاوردهای جدیدی که کسب می‌کنید را مستمراً در وارد کنید.
_ اغلب یان مشخصات متقاضیان را در شبکه‌های اجتماعی نیز مورد بررسی قرار می‌دهند، مثلاً مدت زمانی را که در این فضاها می‌گذرانید برای یان مهم است. تعداد پست‌ها و عکس‌هایی که می‌گذارید میزان فعالیت‌های شما را نشان می‌دهد و اگر زمان زیادی را در فضای مجازی می‌گذرانید ممکن است این مسئله تأثیرات منفی بر بگذارد.
 
نقل قول معروفی که در رابطه با ‌نویسی وجود دارد که می‌گوید اگر ‌تان بر روی یک صفحه سفید خال خالی به شکل برعکس نوشته شده باشد اما باز هم برای با شما تماس بگیرند بدانید که حرفه‌ای ساخته اید. و این بدین معناست که اگر با ‌ای که تهیه کرده‌اید یان با شما تماس می‌گیرند تغییرش ندهید، اما اگر چنین اتفاقی نمی‌افتد بهتر است ‌ی خود را آنقدر تغییر بدهید تا برای با شما تماس بگیرند.
 
نوشتن یک ‌ی حرفه‌ای کاری سخت و زمان‌بر است، اما برای دستیابی به شغل رویایی و مورد علاقه‌تان داشتن یک ‌ی خوب الزامیست. ‌ی حرفه‌ای ‌ای است که در مدت زمانی کوتاه بتواند توجه را جلب کند و وی را به برقراری تماس با متقاضی ترغیب کند. در حال حاضر تمامی وب‌سایت‌های کاریابی ابزار آنلاین ‌ساز دارند و آن را به صورت رایگان در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند. این ابزارها قالب‌های را با فیلدهای ضروری به شکل یک فرم در اختیار کاربر قرار می‌دهند و کاربران با پرکردن فرم مورد نظر ‌ی نهایی خود را دانلود می‌کنند.
گردآورندهمجله موفقیت ایلیاد
ما را در اینستاگرام دنبال کنید ...ما را در تلگرام دنبال کنید ...ما را در آپارات دنبال کنید ...مطالب مشابه● تقویت مهارت speaking در آزمون IELTS● چگونه یک کنفرانس خوب ارائه دهیم؟● چگونه به سادگی خلاصه‌نویسی کنیم؟● نحوه‌ی انجام تحقیقات میدانی● با استرس شب امتحان چه کنیم؟جدیدترین مطالب● شرایط تحصیل در رشته‌ی حقوق در کشور نیوزیلند● اثرات اپیدمی کرونا بر سلامت روان ● دوره‌های زبان در استرالیا● تحصیل در مدارس کانادا● تأثیر فضای مجازی بر سلامت روان● روش‌های تقویت حافظه و جلوگیری از فراموشی● شرایط کار و تحصیل در رشته‌ی مهندسی مکانیک در کشور کانادا● جاذبه‌های گردشگری کشور مالزی● شرایط کار و تحصیل پرستاران در خارج از کشور● چگونه مودبانه درخواست کمک کنیم؟● مهارت تصمیم‌گیری و نقش آن در زندگی● تحصیل در رشته‌ی مهندسی شیمی در کشور کانادا● تأثیر مطالعه بر زندگی● شرایط تحصیل در کشور مالزی● وضعیت بورسیه‌ی تحصیلی در کشور استرالیا● بهترین کشورها برای تحصیل در رشته‌ی داروسازی کدامند؟● جاذبه‌های گردشگری نیوزیلند● آزمون تافل Home Edition● شرایط کار دانشجویی در کانادا چگونه است؟● تأثیر شگفت‌انگیز مثبت‌اندیشی بر موفقیت