نحوه‌ی انجام تحقیقات میدانی

روش تحقیق میدانی یک روش کیفی برای جمع آوری اطلاعات است که پژوهشگر عملاً در محیط تحقیق قرار می‌گیرد و با گرد‌آوری داده‌های مورد نیاز به بررسی و تجزیه و تحلیل آن‌ها می‌پردازد.
روش تحقیق میدانی یک روش کیفی برای جمع آوری اطلاعات است که پژوهشگر عملاً در محیط تحقیق قرار می‌گیرد و با گرد‌آوری داده‌های مورد نیاز به بررسی و تجزیه و تحلیل آن‌ها می‌پردازد.
مجله موفقیت ایلیاد - هر و پژوهش علمی در ابتدای کار نیازمند اطلاعات و داده‌هایی است که پژوهشگر به روش‌های متفاوتی به جمع‌آوری آن‌ها می‌پردازد. شیوه‌ی جمع‌ آوری این اطلاعات بسته به نوع پژوهش می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال دانشجویانی که در حوزه‌های انسان شناسی و امور اجتماعی مانند رشته‌ی علوم سیاسی، علوم اجتماعی، روانشناسی، مدیریت، جامعه شناسی، مردم شناسی و .. به پژوهش می‌پردازند اطلاعات مورد نیاز خود را به روش ات میدانی جمع آوری می‌کنند.
 
در این مقاله قصد داریم به توضیح و بررسی ات میدانی برای جمع آوری اطلاعات مورد نیاز بپردازیم.
روش یک روش کیفی برای جمع آوری اطلاعات است که پژوهشگر عملاً در محیط قرار می‌گیرد و با گرد‌آوری داده‌های مورد نیاز به بررسی و تجزیه و تحلیل آن‌ها می‌پردازد. یاداور می‌شود که اصلی‌ترین روش این نوع بر پایه‌ی است. عنصر اصلی این نوع روش است. به عبارتی منظور از مطالعات میدانی اتی است که موضوع مورد نظر در اختیار و در دسترس محقق قرار داشته باشد. در این روش محقق نکات مهم را یادداشت و سپس به جمع آوری و تجزیه و تحلیل می‌پردازد. دقت در یادداشت‌برداری از همه‌ی نکات به آنالیز بهتر پژوهش کمک فراوانی می‌کند.

-    مزایا و معایب ات میدانی

یکی از موارد استفاده از این نوع روش در انجام پایان‌نامه‌های دانشجویی است. در ارائه‌ی پایان‌نامه استفاده از این روش مزایای زیادی به همراه دارد. به کمک این روش می‌توانید فرضیه‌ها و آزمایش‌های مورد نیاز ر استخراج کنید. از طرفی به علت ارتباط مستقیم با شرایط واقعی که از ویژگی‌های این نوع است دانشجو می‌تواند به اطلاعات واقعی‌تر و درست‌تری از موضوع دست یابد و مطمئن باشد که اطلاعات به دست امده کاملاً به روز است. اصولاً می‌توان چنین گفت که یکی از کارآمدترین و بهترین روش‌های جمع آوری اطلاعات استفاده از همین نوع روش است و نکته‌ی مهم‌تر در استفاده از روش در پایان‌نامه‌های دانشجویی این است که به دلیل حضور مستقیم دانشجو به عنوان پژوهشگر در محیط در صورت نیاز می‌توان برخی از اطلاعات را به صورت محرمانه حفظ کرد.

اما در کنار مزایایی که روش برای ارائه‌ی پایان‌نامه‌های دانشجویی دارد مسائل و معایبی نیز وجود دارد که بر نتیجه‌ی ات اثرگذار می‌شود، مثلاً حضور دانشجو به عنوان پژوهشگر در اجتماع مورد مطالعه ممکن است آن اجتماع را دچار تغییر کند و تحت‌تأثیر قرار دهد به گونه ای که همه چیز آنچنان که واقعاً هست به نظر نرسد. از طرفی این روش زمان‌بر است و هزینه‌ی زیادی را به دانشجو تحمیل می‌کند. گاه در این نوع روش احتمال رسیدن به یک رابطه علت و معلولی بین پدیده ها به قطعیت نمی‌رسد. از طرفی را نمی‌توان فراتر از آنچه مطالعه شده تعمیم داد و تکرار نیز کار سختی است مگر اینکه فرایند و پروژه کاملاً آشکار و روشن شود.

انواع ات میدانی

-     اکتشافی

پژوهشگر در این حالت به جای پیش‌بینی روابط موجود در محیط به کشف و یافتن آن‌ها می‌پردازد.

-     فرضیه آزمایی

محقق در این روش پس از جمع آوری داده‌هایی که از محیط به دست آورده است فرضیه‌های خود را آزمایش می‌کند.

-    ویژگی‌های ات میدانی در پایان‌نامه

ـ محقق محیط خاصی را برای گردآوری داده‌ها و اطلاعات برمی‌گزیند.
ـ طرح مطالعه‌ی میدانی دارای آزادی عملی است که به محقق کمک می‌کند که با پرسش‌های از پیش تعیین شده‌ای که در ذهن دارد و براساس تجربیاتی که در طی پژوهش به دست آورده است پاسخ سوالاتش را بیابد.
ـ محیط مورد مطالعه محقق به دلایل اخلاقی امکان تغییر یا دستکاری شدن ندارد.
ـ در این روش مطالعه برنامه‌ریزی قبلی برای پیشبرد لازم است اما این نکته را هم باید در نظر داشت که روند ات بستگی به شرایط محیطی هم دارد.
ـ محیط اجتماعی مورد مطالعه می‌تواند حد و مرزی از پیش تعیین شده داشته باشد یا نداشته باشد.
ـ انتخاب نوع روش گرد آوری اطلاعات و داده‌ها کاملا ًبه سلیقه و علاقه دانشجو وابسته است .
ـ محقق در این روش مستقیماً در محیط مورد مطالعه قرار می‌گیرد و به می‌پردازد اما باید کاملاً بی‌طرف عمل کند و مراقب باشد که بر محیط اثرگذار نشود.

مراحل ات میدانی

ـ انتخاب موضوع و بیان مسئله
ـ تعیین حدود ات
ـ تعیین مورد ات
ـ گردآوری اطلاعات و داده‌ها
ـ
ـ تجزیه و تحلیل اطلاعات
ـ تهیه‌ی گزارش
ـ انجام ات همبستگی یا همخوانی
اگر دانشجو بتواند به صورت گروهی یا تیمی به انجام ات مورد نظر خود بپردازد تا اندازه‌ی بسیاری در صرف زمان صرفه‌جویی به عمل می‌آید. در این حالت یکی از روش‌های نمونه‌گیری انتخاب می‌شود و با استفاده از آن یک جامعه‌ی آماری انتخاب و مورد بررسی قرار می‌گیرد. با استفاده از روش‌های جمع آوری اطلاعات در ات میدانی مانند مصاحبه، ، مطالعه، و ... اطلاعات مورد نیاز جمع آوری و یادداشت می‌شوند و نهایتاً با ادغام اطلاعات به دست آمده از اعضای گروه با نتایج ‌ی مستقیم، محقق می‌تواند به بررسی دیتاها و نهایتاً تجزیه و تحلیل آن‌ها بپردازد.  اما نکته‌ی حائز اهمیت این است که این کار نیازمند مدیریت درست و داشتن روحیه‌ی کار تیمی است.

از آن‌جایی که ات میدانی عموماً دریک محیط خاص صورت می‌گیرد هدف نهایی چنین پروژه‌ای نیز و تحلیل رفتار خاص یک موضوع در آن محیط است اما گاه به دلیل وجود چندین متغیر دریک محیط طبیعی تشخیص علت واقعی برخی از رفتارها کار سختی می‌شود.

به صورت کلی از پنج روش متمایز برای انجام ات میدانی استفاده می‌شود که به توضیح مختصری در مورد آنان می‌پردازیم:

۱ـ ‌ی مستقیم

در این روش اطلاعات از طریق در محیط طبیعی گردآوری می‌شود و هیچ مداخله‌ای از طرف پژوهشگر در رفتار و موقعیت صورت نمی‌گیرد.

۲ـ ‌ی اعضای نمونه

برخلاف روش مستقیم در این شیوه پژوهشگر یا محقق در رفتار اعضای نمونه دخالت کرده و آن را به سمت و سوی دلخواه خود پیش می‌برد.

۳ـ مردم شناسی

رفتار کل اعضای یک جامعه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

۴ـ مصاحبه

در این روش ‌ای بین اعضای نمونه جهت جمع آوری اطلاعات توزیع می‌شود.

۵ـ مطالعه‌ی موردی

این روش شامل آنالیز دقیق رفتار یک فرد، بررسی یک وضعیت و یا یک رویداد است.
در ات میدانی محقق دانش و بینش جدیدی کسب می‌کند که در روش های دیگر چنین امکانی وجود ندارد.
گردآورندهمجله موفقیت ایلیاد
ما را در اینستاگرام دنبال کنید ...ما را در تلگرام دنبال کنید ...ما را در آپارات دنبال کنید ...مطالب مشابه● آزمون زبان OET برای مهاجرت پزشکان● آزمون زبان PTE چیست؟● انگیزه‌نامه‌ی تحصیلی یا SOP چیست؟● عوامل موفقیت در کار تیمی چیست؟● ساختار آزمون آیلتس چگونه است؟● آموزش مهارت‌های دوست‌یابی به کودکان پیش از دبستان● تقویت مهارت speaking در آزمون IELTS● چگونه یک کنفرانس خوب ارائه دهیم؟● چگونه به سادگی خلاصه‌نویسی کنیم؟● با استرس شب امتحان چه کنیم؟جدیدترین مطالب● انواع ویزاهای دیداری استرالیا کدامند؟● شرایط خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا چگونه است؟● برترین دانشگاه‌های جهان برای تحصیل در رشته‌ی محیط زیست کدامند؟● انواع ویزاهای تحصیلی و آموزشی کشور استرالیا کدامند؟● زبان، فرهنگ و آداب و رسوم مردم کانادا چگونه است؟● شرایط تحصیل رایگان درکشور نیوزیلند چیست؟● شرایط تحصیل در رشته‌ی معماری در کشور استرالیا● شرایط خوابگاه‌های دانشجویی در استرالیا چگونه است؟● عوامل موثر بر موفقیت در زندگی چیست؟● شرایط تحصیل در رشته‌ی دامپزشکی در کشور کانادا● دانشگاه‌های برتر در رشته‌ی نوروساینس در کانادا کدامند؟● دوران بلوغ چگونه بر افت تحصیلی دانش‌آموزان تأثیرگذار است؟● آیا تحصیل در انگلستان بدون مدرک زبان امکان‌پذیر است؟● شرایط کار دانشجویی در کشور نیوزیلند چگونه است؟● محدودیت‌های سنی جهت اخذ پذیرش تحصیلی از کشورهای مختلف چگونه است؟● ارزیابی و معادل‌سازی مدرک تحصیلی در استرالیا● شرایط بیمه‌ی دانشجویی در استرالیا● وضعیت بورسیه‌ی تحصیلی در کشور کانادا● با خودمان مهربان باشیم● بهترین کشورها برای تحصیل در رشته‌ی روانشناسی