چگونه یک کنفرانس خوب ارائه دهیم؟

مسلط شدن به مهارت سخنرانی در جمع و گفتگو و تعامل و تبادل اطلاعات اعتماد‌‌بنفس شما را بالا می‌برد و کمک بسیاری در مصاحبه‌های شغلی در آینده به شما می‌کند.
مسلط شدن به مهارت سخنرانی در جمع و گفتگو و تعامل و تبادل اطلاعات اعتماد‌‌بنفس شما را بالا می‌برد و کمک بسیاری در مصاحبه‌های شغلی در آینده به شما می‌کند.
مجله موفقیت ایلیاد - Conference کلمه‌ای انگلیسی به معنای مشاوره، گفتگو، مذاکره و تبادل نظر است. در اصطلاح به جلسه‌ای اطلاق می‌شود که در آن پژوهشگران به ارائه‌ی دستاوردها و نتیجه‌ی مطالعات خود درباره‌ی یک موضوع مشخص می‌پردازند. در انتهای هر سخنرانی ‌دهنده به پرسش‌های مطرح شده پاسخ می‌دهد. به این ترتیب یک جلسه‌ی بحث و گفتگو و تبادل نظر شکل می‌گیرد.

گاه لغت ، seminar و conqress را در ذهن تداعی می‌کند، گرچه بین این سه اصطلاح وجوه مشترکی نیز وجود دارد اما در واقع تفاوت‌هایی هم میان آن‌ها وجود دارد. عمدتاً به جلسات بحث و گفتگوی دانش‌آموزی گفته می‌شود که در طی آن موضوعی به بحث گذاشته می‌شود. ممکن است دانش‌آموزی یا غیر دانش‌آموزی برای مثال سیاسی باشد. اما به مجمع گسترده‌ای اطلاق می‌شود که در آن اندیشمندان و دانشمندان خبره در موضوعی خاص به تبادل اطلاعات و ارائه‌ی اندیشه در موضوعی خاص می‌پردازند. در این مقاله از مفهوم گسترده‌ی آن نیست بلکه همان مفهوم مدنظر دانش‌آموزی آن است که موضوعی خاص در محیطی دانش‌آموزی ارائه می‌شود و به بحث و تبادل نظر منتهی می‌شود.

یک ارائه‌ی خوب از سه بخش تشکیل شده است:

-    چه بگوییم!

در این قسمت لازم است مطالب و محتوای موردنظر که طبیعتاً در زمینه‌ی تخصصی شماست را آماده کنید. اما تنها آماده‌کردن مطالب کافی نیست. نکته‌ی مهم‌تر چگونگی ارائه‌ی مطالب هست. آنچه باید بدانید این است که مطالب باید دارای سه ساختار از پیش تعیین شده شامل شروع، بدنه و پایان باشد. یک شروع مناسب و درست کار شما را در ادامه راحت‌تر می‌کند در حالی که یک شروع نامناسب شما را در ادامه‌ی دچار بحران می‌کند.

-    چگونه بیان کنیم!

این قسمت به کلام و نحوه‌ی بیان شما مربوط است. ریتم کلام شما در انتقال مفاهیم بسیار موثر است. صحبت کردن با صدای آهسته برای شنوندگان مفهوم نخواهد بود و بلند صحبت کردن غیر متفاوت نیز چندان جالب نیست. نکته مهم دیگر این‌که واضح صحبت کنید، برای این کار دهان خود را به درستی باز و بسته کنید تا به اصطلاح تو دماغی صحبت نکنید.

-    چگونه نمایش دهیم!

یکی از نکاتی که به شما در ارائه‌ی بهتر یک کمک فراوانی می‌کند استفاده از ابزارهای صوتی است. استفاده از پاورپوینت ایده‌ی خوبی است اما نکته‌ای که اغلب اوقات مورد فراموشی قرار می‌گیرد قرار ندادن فضای خالی اطراف اسلایدهاست، زیرا در عمل وقتی بر روی صفحه ویدئو پروژکتور به نمایش در می‌آید به خاطر برخی مسائل در اکثر مواقع بیشتر نوشته‌ها از کادر خارج و روی دیوار قرار می‌گیرند.

برای صحبت کردن در یک فضای علمی رعایت نکات زیر لازم است:

ـ سوالات را حدس بزنید.

برای ارائه‌ی یک خوب خودتان را درجایگاه استاد تصور کنید و تمام سوالاتی را که احتمال می‌دهید از شما بپرسند را بررسی کنید و برای آن‌ها جواب‌های قابل قبولی بیابید. در این شرایط اگر بعداً در حین ارائه‌ی با همچین موقعیتی روبرو شدید با آرامش و تسلط می‌توانید از خودتان دفاع و استاد را شگفت‌زده کنید.

ـ وسایل مورد نیاز خود را به همراه داشته باشید.

بهتر است از اسلایدها و مطالبی که جهت ارائه آماده کرده‌اید پرینت بگیرید و به همراه داشته باشید تا اگر اتفاق غیرقابل پیش‌بینی رخ داد بتوانید به کار خود ادامه دهید و پیوستگی و انسجام مطالب و ریتم شما به هم نخورد.

ـ نفر اول نباشید.

اگر قرار است چندین نفر از یان در یک روز دهند سعی کنید اولین نفر شما نباشید. زیرا ارائه دادن در اول ساعت در حکم پیشمرگ شدن برای بقیه را دارد. زیرا در ابتدای ساعت همه با دقت به شما توجه می‌کنند، استاد با دقت گوش می‌کند و آماده ایراد گرفتن است. اما همین طور که زمان می‌گذرد از توجه و دقت اطرافیان و استرس محیط کم می‌شود و طبیعتاً شما نیز با دیدن بقیه و مشاهده‌ی برخورد استاد و سوالاتش و نحوه‌ی نمره دادنش با محیط بیشتر آشنا می‌شوید و تا حد زیادی از استرستان کم می‌شود.

ـ حواستان به زمان باشد.

یادتان باشد که برای ارائه‌ی زمان نامحدودی در اختیار ندارید. خیلی از اوقات به خصوص در جلسات دفاع استاد برای هدر دادن زمان از شما نمره کم می‌کند، بنابراین محاسبه شده عمل کنید. چندین بار را برای خود ارائه دهید و زمان بگیرید تا به مشکل کمبود زمان دچار نشوید. دو سه دقیقه‌ای را هم برای اتفاقات پیش بینی نشده در نظر بگیرید و یادتان باشد تعداد اسلایدها را متناسب با زمانی که در اختیار دارید در نظر بگیرید.

ـ همه چیز را چک کنید.

قبل از برگزاری به محل مورد نظر سری بزنید و امکاناتش را بررسی کنید و از سالم بودن وسایل مطمئن شوید. پروژکتور را چک کنید که به درستی تنظیم شده باشد. اگر کلاس یا سالن مجهز به کامپیوتر است اسلایدهایتان را در آن نمایش دهید تا از به هم نریختن فونت‌ها و اجرا شدن فیلم‌ها مطمئن شوید.

ـ ارتباط چشمی برقرار کنید.

با مخاطبان خود ارتباط چشمی برقرارکنید. نگاه کردن به افرادی که با علاقه شما را دنبال می‌کنند به شما انرژی مضاعف می‌دهد و اعتماد‌بنفس شما را بالا می‌برد.
 
ارائه‌ی معمولاً موضوعی است که عموم یان و یان به هرترتیبی از انجام آن سر باز می زنند و کمتر تمایل به انجام آن را دارند، اما مسئله‌ی مهم اینجاست که ارائه‌ی فقط در جهت دریافت نمره از استاد نیست. ارائه‌ی یک در سالنی با تعداد زیادی جمعیت فواید بسیاری برای شما داشته باشد، طبیعتاً یکی از فواید ارائه‌های یی بحث نمره است که معمولاً اساتید بخشی از نمره‌ی درس را به نحوه‌ی ارائه‌ی اختصاص می‌دهند. اما این تنها فایده‌ی ارائه نیست. مسلط شدن به مهارت سخنرانی در جمع و گفتگو و تعامل و تبادل اطلاعات اعتماد‌‌بنفس شما را بالا می‌برد و کمک بسیاری در مصاحبه‌های شغلی در آینده به شما می‌کند. از طرفی جلب توجه استاد به دانش‌آموزان و مهارت و اعتماد‌بنفس شما فرصت‌های رشد بینظیری را برایتان رقم می‌زند.
 
یکی از اشتباهات متداول و رایجی که در اغلب ارائه‌های یی مشاهده می‌شود این است که یان کار خود را ابتدا با پاورپوینت شروع می‌کنند. موضوع مهم در ابتدا این است که شما بتوانید کاملاً به محتوایی که قصد ارائه‌ی آن را دارید مسلط شوید تا بتوانید این محتوا را به خوبی به دیگران منتقل کنید. مرحله‌ی بعد انتقال ایده‌های خود بر روی کاغذ است. اینکه چگونه و از کجا مطلب را شروع کنید، چگونه ادامه دهید و به پایان برسانید. کلمات مهم وکلیدی که قصد ارائه‌ی آن را دارید با  در نظر گرفتن شرایط درست و در جای خود با توجه به زمان در لا به لای کلمات خود منتقل کنید. هر اندازه برای آماده شدن وقت بیشتری بگذاریم احتمال بروز اشتباهات ما کمتر می‌شود. بنابراین از زمان هوشمندانه استفاده کنید و برای تمام آن‌چه که تصمیم به بیان آن را دارید از قبل فکر کنید.

 و نکته‌ی آخر اینکه از خود بازخورد بگیرید، می‌توانید نظر استاد یا یان را بپرسید یا برای اینکه کامل‌تر متوجه شوید می‌توانید در اواخر کلاس برای خلاصه و جمع‌بندی از یان چند سوال از محتوای ارائه‌ی خود بپرسید که البته این کار اعتماد‌بنفس شما را نیز نشان می‌دهد. قرار دادن گوشی در انتهای سالن به منظور فیلمبرداری از خود در حین ارائه یا ریکورد صدای خود با اجازه‌ی استاد این امکان را به شما می‌دهد که پس از پایان ارائه‌ی خود را ببینید و به نقاط ضعف و قدرت خود پی ببرید و هر بار ارائه‌ی قدرتمند‌تری داشته باشید.
گردآورندهمجله موفقیت ایلیاد
ما را در اینستاگرام دنبال کنید ...ما را در تلگرام دنبال کنید ...ما را در آپارات دنبال کنید ...مطالب مشابه● آزمون زبان OET برای مهاجرت پزشکان● آزمون زبان PTE چیست؟● انگیزه‌نامه‌ی تحصیلی یا SOP چیست؟● عوامل موفقیت در کار تیمی چیست؟● ساختار آزمون آیلتس چگونه است؟● آموزش مهارت‌های دوست‌یابی به کودکان پیش از دبستان● تقویت مهارت speaking در آزمون IELTS● چگونه به سادگی خلاصه‌نویسی کنیم؟● نحوه‌ی انجام تحقیقات میدانی● با استرس شب امتحان چه کنیم؟جدیدترین مطالب● انواع ویزاهای دیداری استرالیا کدامند؟● شرایط خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا چگونه است؟● برترین دانشگاه‌های جهان برای تحصیل در رشته‌ی محیط زیست کدامند؟● انواع ویزاهای تحصیلی و آموزشی کشور استرالیا کدامند؟● زبان، فرهنگ و آداب و رسوم مردم کانادا چگونه است؟● شرایط تحصیل رایگان درکشور نیوزیلند چیست؟● شرایط تحصیل در رشته‌ی معماری در کشور استرالیا● شرایط خوابگاه‌های دانشجویی در استرالیا چگونه است؟● عوامل موثر بر موفقیت در زندگی چیست؟● شرایط تحصیل در رشته‌ی دامپزشکی در کشور کانادا● دانشگاه‌های برتر در رشته‌ی نوروساینس در کانادا کدامند؟● دوران بلوغ چگونه بر افت تحصیلی دانش‌آموزان تأثیرگذار است؟● آیا تحصیل در انگلستان بدون مدرک زبان امکان‌پذیر است؟● شرایط کار دانشجویی در کشور نیوزیلند چگونه است؟● محدودیت‌های سنی جهت اخذ پذیرش تحصیلی از کشورهای مختلف چگونه است؟● ارزیابی و معادل‌سازی مدرک تحصیلی در استرالیا● شرایط بیمه‌ی دانشجویی در استرالیا● وضعیت بورسیه‌ی تحصیلی در کشور کانادا● با خودمان مهربان باشیم● بهترین کشورها برای تحصیل در رشته‌ی روانشناسی