تقویت مهارت speaking در آزمون IELTS

همان‌گونه که بیان شد یکی از موارد بسیار مهمی که توسط ممتحنین در حین آزمون مورد توجه و ارزیابی قرار می‌گیرد سلیس و روان صحبت کردن است. مسلماً اولین معیار و ملاک برای خوب صحبت کردن تپق نزدن و روان صحبت کردن است. روان صحبت کردن به این معناست که شما بتوانید بدون مکث و پشت سر هم همان‌گونه که به زبان مادری صحبت می‌کنید حرف بزنید.
همان‌گونه که بیان شد یکی از موارد بسیار مهمی که توسط ممتحنین در حین آزمون مورد توجه و ارزیابی قرار می‌گیرد سلیس و روان صحبت کردن است. مسلماً اولین معیار و ملاک برای خوب صحبت کردن تپق نزدن و روان صحبت کردن است. روان صحبت کردن به این معناست که شما بتوانید بدون مکث و پشت سر هم همان‌گونه که به زبان مادری صحبت می‌کنید حرف بزنید.
مجله موفقیت ایلیاد - گفتاری یا speaking معمولاً یکی از سخت‌ترین ‌ها برای متقاضیان ایرانی است. طبق تجربه‌، دانشجویان فارسی‌ در این بخش و در بخش رایتینگ بیشترین ضعف را دارند. از بین چهار آزمون دو ریدینگ و لیسنینگ در زمره‌ی ‌های receptive یا دریافتی و ‌های رایتینگ و در زمره‌ی ‌هایproductive  یا تولیدی قرار دارند. نمره‌دهی به ‌های دریافتی به تعداد پاسخ‌های درست داوطلب بستگی دارد و طبق جدول اسکورینگ تعداد پاسخ‌های درست داوطلب محاسبه می‌شود. اما برای ‌های تولیدی معیار نسبتاً پیچیده‌تری وجود دارد. برای این دو داوطلب آزمون باید از نوع نمره‌دهی اگزمینرهای آزمون اطلاع داشته باشد تا از تمام ظرفیت‌های ی‌اش براساس این معیار‌ها حداکثر استفاده را بکند.

در بخش ممتحنین عملکرد داوطلب را در چهار دسته ارزیابی می‌کنند.

۱ـ تلفظ

در این بخش از داوطلب انتظار می‌رود که واژه‌های انگلیسی را به درستی تلفظ کند. منظور از تلفظ صحیح داشتن لهجه یا اکسنت نیست. داشتن لهجه در آزمون لزوماً معیاری برای نمره‌دهی نیست، بنابراین داوطلب زمانی می‌تواند بابت یک چهارم نمره‌ی خود مطمئن باشد که به لحاظ تلفظ واژگان در سطح مناسبی باشد.

۲ـ سلیس و روان بودن و ارتباط و انسجام کلام

در این بخش داوطلب باید بتواند در بیان ایده‌های ذهنی خود نظام فکری و کلامی موثری داشته باشد و دچار پراکنده‌گویی نشود. داوطلب در بین مکالمه باید بتواند بدون مکث‌های طولانی صحبت کند. مکث‌ها زمانی سبب کسر نمره از داوطلب می‌شوند که برای پیدا کردن یک کلمه یا ساختار مناسب باشند نه برای پیدا کردن ایده. زیرا به هر حال هر کسی برای پاسخ دادن به هر پرسشی نیازی به کمی اندیشیدن دارد. تنوع ساختارهای گرامری و دایره‌ی لغات غنی نیز از جمله مواردی هستند که توجه ممتحن را جلب می‌کنند و داوطلب باید بتواند نهایت تلاش خود را در به رخ کشیدن دانش ی‌اش داشته باشد.

۳ـ دایره‌ی واژگان

۴ـ تنوع و درستی ساختارهای گرامری

داوطلب آزمون باید به تمام این آیتم‌ها اشراف داشته باشد و با آگاهی نسبت به هرکدام از این معیارها در جهت افزایش نمره‌ی خود در اقدام کند. این مسئله در رابطه با دایره لغات و واژگان نیز صدق می‌کند. امتحان محلی است برای به رخ کشیدن لغاتی که داوطلب یاد گرفته است. بنابراین از استفاده درست و به جای آنان نترسید و اگر از کاربرد کلمه یا عبارتی چندان مطمئن نیستید بهتر است ریسک نکنید و از به کار بردن آنان بپرهیزید.

همان‌گونه که بیان شد یکی از موارد بسیار مهمی که توسط ممتحنین در حین آزمون مورد توجه و ارزیابی قرار می‌گیرد سلیس و روان صحبت کردن است. مسلماً اولین معیار و ملاک برای خوب صحبت کردن تپق نزدن و روان صحبت کردن است. روان صحبت کردن به این معناست که شما بتوانید بدون مکث و پشت سر هم همان‌گونه که به مادری صحبت می‌کنید حرف بزنید.

ممتحن از لا به لای حرف‌های شما به دنبال سرنخ‌هایی می‌گردد که روان صحبت کردن شما را بررسی کند. این ملاک‌ها شامل موارد زیر می‌باشد:

ـ درنگ

مکث در بین مکالمه برای بیشتر داوطلبان پیش می‌آید. به دلیل اینکه به دنبال کلمه و عبارت مناسب می‌گردند تا ایده و احساس خود را بیان کنند. یا حتی گاه این درنگ ناشی از استرس و اضطراب است و مسلماً نتیجه‌ی چندان مثبتی بر آزمون نخواهد گذاشت. (خونسردی بیش از حد نیز باعث می‌شود نتوانید حداکثر توانایی خود را  به نمایش بگذارید). هر اندازه به لحاظ گرامر و دایره‌ی لغات غنی‌تر باشید به همان نسبت روان‌تر صحبت خواهید کرد. اکثر افرادی که نمره‌ی ۸ یا بالاتر را در آزمون کسب می‌کنند به لحاظ واژگان و سطح گرامر به اندازه‌ی بومی‌ها یا نزدیک به آن‌ها هستند.

ـ مدت زمان صحبت کردن

وقتی فردی به مادری صحبت می‌کند می‌تواند در مورد یک موضوع طولانی مدت صحبت کند. بنابراین کسی که به لحاظ گفتاری در انگلیسی دچار ضعف است نمی‌تواند طولانی مدت صحبت کند. زیرا نمی‌تواند به بیان تمام جزییات از یک واقعه بپردازد. در آزمون افرادی که نمره‌های بالاتری گرفته‌اند کسانی هستند که پاسخ‌های طولانی‌تری به پرسش‌ها داده‌اند. طولانی مدت صحبت کردن دانش ی شما را بیشتر در معرض نمایش ممتحن قرار می‌دهد و وی را بیشتر تحت تأثیر قرار می‌دهد. البته توجه به این نکته نیز مهم است که نظم و سازماندهی شده صحبت کنید و زیاد به حاشیه نروید.

ـ تکرار

تکرار در روند آزمون نوعی امتیاز منفی تلقی می‌شود.

ـ خود تصحیحی

برای دریافت نمرات بالا درآزمون روان صحبت کنید و تا آن‌جا که ممکن است از خود تصحیحی بپرهیزید. البته اشتباه در حین مکالمه طبیعی است و حتی در حین صحبت به مادری نیز این اتفاق می‌افتد. اگر در حین صحبت متوجه اشتباه خود شدید آن را نادیده نگیرید، مکث کنید و به تصحیح اشتباه خود بپردازید. اگر داوطلب نداند چگونه اشتباه خود را تصحیح کند ممکن است ممتحن ابتدا اشتباه وی را تپق در نظر بگیرید. اما اگر شما به اشتباه آن را تصحیح کنید اشتباه شما بزرگتر جلوه خواهد کرد.

همه افراد در حین صحبت کردن کم و بیش دچار اشتباهات گرامری هستند. به دلیل اینکه ما زمان نوشتن بیشتر از زمان صحبت کردن به نکات گرامری توجه می‌کنیم. تعداد زیادی از انگلیسی ان نیز هنگام صحبت کردن ساختارهای دستوری را رعایت نمی‌کنند. اما برای افرادی که می‌خواهند در آزمون نمره‌ی ۸ یا بالاتر بگیرند باید صحیح و به دور از خطا حتی خطاهایی که انگلیسی ان هم به آنان دچار می‌شوند صحبت کنند.

بسیاری از افراد گمان می‌کنند برای گرفتن نمره‌ای بالا در آزمون باید از ساختارهای فوق پیچیده استفاده کرد. این باور اشتباهی است، البته منظور استفاده از جملات سه چهارکلمه‌ای نیست بلکه به این مفهوم است که با جملات ساده هم امکان دریافت نمرات خوب در بخش وجود دارد. البته به این شرط که پاسخ‌ها ساختارهای درستی داشته باشند و واضح و مرتبط با سوال باشند. بنابراین قابل فهم بودن و کامل بودن پاسخ‌ها بیش از پیچیدگی جملات حائز اهمیت هستند.

در ادامه به برخی از روش‌های تقویت اشاره می‌کنیم. آن‌ها را بررسی کنید و تمرینات لازم را انجام دهید:

-    در جلسه‌ی آرامش خود را حفظ کنید

هر چه در حین انجام آزمون اضطراب بیشتری داشته باشید امکان روان صحبت کردن برای شما سخت‌تر خواهد شد. برای اخذ نمره بالا ممکن است به کارگیری طیف وسیعی از کلمات و ساختارهای گرامری کمی دشوار به نظر برسد اما نیاز است که بتوانید ذهن خود را کنترل کنید و به خود یادآور شوید که شما می‌توانید.

-    برای ارتقا‌ی نمره‌ی با ساختار بخش مکالمه آشنا شوید

اگر برای نخستین بار است که قصد شرکت در این آزمون بین‌المللی را دارید بهتر است ابتدا با ساختار بخش آشنا شوید. دانستن چگونگی انجام این آزمون نیمی از کار است. هنگامی که شما بدانید چه سوالات و قسمت‌هایی را در پیش رو دارید سریع‌تر و آسان‌تر به پرسش‌ها پاسخ می‌دهید و  در نتیجه نمره و امتیاز خود را ارتقا می‌دهید. سوالاتی که نیاز است پاسخ آن‌ها را بدانید شامل موارد زیر است:
ـ مدت زمان تست چقدر است؟
ـ امتحان از چند بخش تشکیل شده است؟
ـ هر بخش متشکل از چه سولاتی است؟
ـ کدام قسمت‌ها از دانش من مورد سنجش قرار می‌گیرد؟
ـ چه فردی به عملکرد من در مکالمه نمره می‌دهد؟ ممتحن یا فرد دیگر؟

-    به سادگی به سوالات پاسخ دهید

در ابتدای شروع آزمون به سوالات به صورت ساده و کوتاه پاسخ دهید. نیازی نیست پاسخ خود را زیاد توسعه دهید صبور باشید و زمانی که سوالاتی در مورد شهر خود، شغل، دوران مدرسه و ... از شما پرسیده شد بر گسترده‌تر کردن پاسخ‌های خود بیافزایید. دقت کنید پاسخ‌هایتان مرتبط با سوال باشد و هر چیزی را که به ذهنتان خطور کرد بیان نکنید. این کار بر نمره‌ی شما تاثیرگذار است. گاه آزمون‌دهندگان از موضوع اصلی دور و به حاشیه می‌روند، از انجام این کار بپرهیزید.

-    به پرسش سوال‌های « چرا » عادت کنید

گاهی اوقات ممتحن در واکنش به پاسخ‌های کوتاه سوال چرا می‌پرسد. این به این دلیل است که شما بیشتر صحبت کنید تا ممتحن بتواند  دقیق‌تر سطح شما را ارزیابی کند. اگر ممتحن احساس کند ناچار است مدام برای شنیدن پاسخ‌های طولانی‌تر از شما چرا بپرسد احتمال کسر نمره به دلیل پایین بودن کیفیت صحبت کردن وجود دارد. برای نمره‌ی ۶ نیاز است که شرکت‌کنندگان به صورت بلند و طولانی صحبت کنند. بنابراین ارائه‌ی پاسخ‌های کوتاه و یک یا دو کلمه‌ای کافی نیست. اگر به سوالات کوتاه جواب دهید ممتحن مجدداً از شما سوال می‌پرسد. از طرف دیگر چندان نگران پاسخ‌های خود نباشید علت چرا پرسیدن‌های زیاد ممتحن به این دلیل است که این کار شغل آن‌هاست که شما را در حال صحبت کردن نگه دارند.

موارد دیگری که جهت بهبود وضعیت speaking مطرح می‌شوند عبارتند از:

ـ هفته‌ای یک‌بار با دوستان خود که تصمیم به شرکت در آزمون دارند دیدار داشته باشید.
ـ در یک گروه آنلاین عضو شوید و هفته‌ای دوسه بار در آن شرکت کنید.
ـ لیستی از موضوعاتspeaking  مربوط به آزمون را فراهم و هر روز در مورد هر کدام از موضوعات یکی دو دقیقه‌ای صحبت کنید.
ـ با دوستان خود آزمون‌های را بررسی کنید، یک نفر در نقش ممتحن و دیگری شرکت‌کننده باشد سپس جایگزین یکدیگر شوید.
ـ بخش دوم آزمون‌های speaking را انجام دهید و صدای خود را ضبط کنید بارها گوش کنید و اشکالات خود را رفع کنید.
ـ روی تلفظ واژه‌ها کار کنید، بهترین مکان برای این کار روبروی یک آینه است مواردی که اشکال دارید را تمرین کنید.
ـ در حالیکه به نمونه سوالاتspeaking  پاسخ می‌دهید از خود فیلم بگیرید تا ببینید چگونه به نظر می‌رسید.
ـ نرم افزارها و سایت‌هایی را برای بررسی تلفظ کلمات بیابید.
گردآورندهمجله موفقیت ایلیاد
ما را در اینستاگرام دنبال کنید ...ما را در تلگرام دنبال کنید ...ما را در آپارات دنبال کنید ...مطالب مشابه● ارزیابی مدارک تحصیلی و کاری دندانپزشکی در استرالیا● چگونه برای آزمون زبان تافل TOEFL آماده شویم؟● آزمون زبان OET برای مهاجرت پزشکان● آزمون زبان PTE چیست؟● انگیزه‌نامه‌ی تحصیلی یا SOP چیست؟● عوامل موفقیت در کار تیمی چیست؟● ساختار آزمون آیلتس چگونه است؟● آموزش مهارت‌های دوست‌یابی به کودکان پیش از دبستان● چگونه یک کنفرانس خوب ارائه دهیم؟● چگونه به سادگی خلاصه‌نویسی کنیم؟جدیدترین مطالب● شرایط کار حین تحصیل در خارج از کشور چگونه است؟● شرایط تحصیل در مقطع دکترا در کشور کانادا چگونه است؟● شرایط تحصیل در رشته‌های مهندسی در کشور نیوزیلند چگونه است؟● شرایط تحصیل در مقطع دکترا در استرالیا چگونه است؟● هر آنچه درباره‌ی تحصیل در آمریکا باید بدانیم؟● شرایط اخذ بورسیه‌ی تحصیلی در انگلستان چگونه است؟● شرایط تحصیل در رشته‌ی داروسازی در کانادا چگونه است؟● انواع ویزاهای دیداری استرالیا کدامند؟● شرایط خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا چگونه است؟● برترین دانشگاه‌های جهان برای تحصیل در رشته‌ی محیط زیست کدامند؟● انواع ویزاهای تحصیلی و آموزشی کشور استرالیا کدامند؟● زبان، فرهنگ و آداب و رسوم مردم کانادا چگونه است؟● شرایط تحصیل رایگان درکشور نیوزیلند چیست؟● شرایط تحصیل در رشته‌ی معماری در کشور استرالیا● شرایط خوابگاه‌های دانشجویی در استرالیا چگونه است؟● عوامل موثر بر موفقیت در زندگی چیست؟● شرایط تحصیل در رشته‌ی دامپزشکی در کشور کانادا● دانشگاه‌های برتر در رشته‌ی نوروساینس در کانادا کدامند؟● دوران بلوغ چگونه بر افت تحصیلی دانش‌آموزان تأثیرگذار است؟● آیا تحصیل در انگلستان بدون مدرک زبان امکان‌پذیر است؟