ساختار آزمون آیلتس چگونه است؟

این آزمون به منظور سنجش مهارت‌های زبان انگلیسی شما از چندین بخش تشکیل شده است، این بخش‌ها شامل مهارت listening، reading، writing، speaking می‌شود.
این آزمون به منظور سنجش مهارت‌های زبان انگلیسی شما از چندین بخش تشکیل شده است، این بخش‌ها شامل مهارت listening، reading، writing، speaking می‌شود.
مجله موفقیت ایلیاد - آزمون IELTS از معتبرترین آزمون‌های انگلیسی است که در بسیاری از کشور‌ها و دانشگاه‌های دنیا به رسمیت شناخته می‌شود. این آزمون در بیش از ۲۷۰ مرکز امتحانی در نزدیک به ۱۱۰ کشور دنیا برگزار می‌شود و با کسب نمره‌ی قابل قبول در این آزمون متقاضی می‌تواند جهت مهاجرت اقدام کند.
International English Language Testing System سیستم آزمون انگلیسی Cambridge آزمونی است که توانایی افراد در انگلیسی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. این آزمون به منظور سنجش مهارت‌های انگلیسی شما از چندین بخش تشکیل شده است، این بخش‌ها شامل مهارت listening، reading، writing، speaking می‌شود. برای موفقیت در این آزمون داوطلبان باید با ساختار این آزمون آشنایی کامل داشته باشند و بدانند برای هر کدام از انواع آزمون نظیر جنرال یا طراحی سوالات چگونه است.

ساختار listening

یکی از مهارت‌هایی که در آزمون مورد سنجش قرار می‌گیرد، مهارت listening است که این بخش از آزمون معمولاً برای بسیاری از داوطلبان آزمون چندان راحت به نظر نمی‌رسد. بنابراین تقویت این مهارت قبل از شروع آزمون از اهمیت بسیاری برخوردار است. برای این بخش از آزمون ۳۰ دقیقه زمان در اختیار دارید و در نهایت به شما ۱۰ دقیقه فرصت داده می‌شود تا پاسخ‌ها را وارد پاسخ نامه کنید. در این مدت باید به ۴ فایل صوتی گوش کنید. این فایل‌ها قبلاً توسط افراد بومی آماده و ضبط شده است تا مهارت شما در توانایی درک دیدگاه‌های اصلی، نگرش و اهداف سخنور، درک جزئیات و ... مورد بررسی قرار گیرد. هر بخش از این ۴ فایل صوتی تنها یکبار پخش می‌شود و شما فرصت دوباره‌ای نخواهید داشت. تعداد سوالات در این بخش از آزمون چهل سوال در چهار بخش است.

ساختار reading

ـ ریدینگ

دومین بخش از آزمون ارزیابی مهارت reading  است که به منظور سنجش توانایی درک مطلب شما برگزار می‌شود. زمان شما برای این بخش از آزمون ۶۰ دقیقه است که در این زمان باید بتوانید ۳ متن را مطالعه و به ۴۰ سوال پاسخ دهید. موضوعاتی که معمولاً در این سه بخش گنجانده شده است مضامینی دانشگاهی   دارند و از مجلات، ژونال‌ها و روزنامه‌ها انتخاب می‌شوند. از آن‌جایی که در این بخش قرار است قسمت زیادی از مهارت‌های شما مورد ارزیابی قرار گیرد شما با انواع سوالات مواجه خواهید شد. در این بخش برخلاف آزمون شنیداری شما وقت اضافه‌ای برای جا به جایی سوالات از دفترچه به پاسخنامه نخواهید داشت. متون انتخاب شده برای این بخش از آزمون در مجموع بین ۲۰۰۰ تا ۲۷۰۰ کلمه را در خود جای داده است.

ـ ریدینگ جنرال

این بخش همانند بخش ریدینگ ۶۰ دقیقه به طول می‌انجامد و ۴۰ سوال دارد و تفاوت این بخش با ریدینگ در این است که سوالات این بخش مربوط به مسائل روزمره است و خبری از موضوعات و مطالب و مضامین دانشگاهی نیست.

ساختار writing

ـ رایتینگ

بخش سوم از آزمون ارزیابی مهارت writing است که شامل ۲ بخش است و شما ۶۰ دقیقه برای این بخش زمان در اختیار دارید. موضوع سوالات در این بخش از آزمون به گونه‌ای است که مرتبط و آشنا با دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و یا متخصصینی باشد که جهت اشتغال به دنبال مهاجرت به کشوری انگلیسی هستند. همان طور که گفته شد این قسمت  از آزمون شامل دو بخش است بخش اول شامل یک نمودار یا جدول است که متقاضی باید به توصیف آن بپردازد و بخش‌های مختلف آن را توضیح دهد. در بخش دوم از متقاضی در خواست می‌شود درباره موضوعی مثلاً یک دیدگاه، بحث یا مشکل مقاله‌ای به صورت رسمی بنویسد.

ـ رایتینگ جنرال

برای جنرال این بخش از آزمون نیز مانند شامل ۲ بخش است که در مدت زمان ۶۰ دقیقه باید مورد پاسخگویی قرار گیرد. اما موضوعاتی که در این بخش مورد پرسش قرار می‌گیرد متفاوت است و شامل موضوعات عمومی می‌شود. در بخش اول از داوطلب خواسته می‌شود یک نامه بنویسد و چیزهایی که از آن خواسته شده را در نامه به کار ببرد. سبک نوشتار در این نامه اختیاری است و می‌تواند به صورت شخصی، نیمه رسمی یا کاملاً رسمی باشد. در بخش دوم از داوطلب خواسته می‌شود که درباره‌ی یک موضوع دیدگاه، بحث یا مشکل یک مقاله بنویسد. سبک نوشتن این مقاله می‌تواند شخصی‌تر از مقاله‌نویسی در بخش Task2 در رایتینگ باشد. در نظر داشته باشید در صورتی که تعداد کلمات ( حداقل ۱۵۰ کلمه در بخش اول آزمون ) استفاده شده در متن کمتر از حداقل خواسته شده باشد شما نمره از دست خواهید داد. برای بخش اول ارزیابی این مهارت طبق تجربیات پیشین پیشنهاد می‌شود حداکثر۲۰ دقیقه از زمان خود را به این بخش اختصاص دهید. همچنین در نظر داشته باشید مقاله‌ی بخش دوم می‌بایست حداقل شامل ۲۵۰ کلمه باشد و مسلماً در صورتی که از حد مجاز کلمات کمتری را استفاده کرده باشید به همان نسبت نمره از دست خواهید داد. با توجه به زمان کلی شما پیشنهاد می‌شود ۴۰ دقیقه از زمان خود را به این بخش از آزمون اختصاص دهید.

ساختار speaking

امتحان مکالمه آزمون در روز کتبی آن برگزار نمی‌شود و معمولاً یک هفته قبل یا یک هفته بعد از آزمون کتبی برگزار می‌شود. مدت زمانی که برای این بخش در نظر گرفته شده است ۱۱ تا ۱۴ دقیقه است. این قسمت از ارزیابی مهارت شامل سه بخش می‌شود. بخش اول آزمون شامل سوالات عمومی و شخصی است که برای آن ۵ دقیقه فرصت پاسخگویی دارید. در بخش دوم کارتی در اختیار شما قرار می‌گیرد که با توجه به موضوعی که بر روی آن نوشته شده است باید به مدت ۲ دقیقه در مورد آن صحبت کنید. در بخش سوم ممتحن جلسه سوالاتی از متقاضی می‌پرسد که مرتبط با موضوع قسمت قبل است. پرسش این سوال‌ها فرصت مناسبی را برای متقاضیان فراهم می‌کند تا بتوانند درباره‌ی ایده‌های انتزاعی و مسائل بیشتری بحث کنند، این بخش ۴  الی ۵ دقیقه زمان می‌برد.

نمره‌بندی آزمون

سیستم سنجش نمرات در این آزمون در بازه‌ای از ۰ تا ۹ تعریف شده است. در این آزمون واژه‌ای به نام نمره‌ی قبولی تعریف نشده است و نمره‌ی کسب شده داوطلب گواهی است بر میزان دانش ی وی. به طورکلی با توجه به همین ارزش‌گذاری نمره‌ی ۵ نمره‌ی متوسط و نمره‌ی ۶ به بالا نمره‌ی خوب تلقی می‌شود. اینفوگرافیک نمره‌ی ۶ در سطح بندی نمرات بدین صورت تفسیر شده است که علیرغم برخی بی‌دقتی‌ها، عدم تناسب‌ها و نامفهومی‌ها به طور کلی دارای مهارت موثر ی است، قادر به استفاده و فهم نسبتاً پیچیده به ویژه در موقعیت‌های آشنا می‌باشد و این تفسیر برای نمره‌ی ۷ بدین صورت است که مهارت کاملاً کاربردی را داراست. گرچه با اشتباهات هر از گاهی در وقت، تناسب و درک همراه است در کل توانایی آن را دارد که از پس پیچیده برآید و استدلال های جزیی‌نگر را درک کند.

تفاوت امتحان و جنرال  

همان‌گونه که پیش‌تر به آن اشاره شد آزمون به دو نوع academic و جنرال general برگزار می‌شود که هر کدام از این امتحانات به منظور خاصی طراحی شده‌اند. بنابراین متقاضی می‌بایست با توجه به هدف‌گذاری نوع امتحان مورد نظر خود را انتخاب کند. مهمترین تفاوت میان این دو نوع آزمون مقصدی است که شما با کسب نمره‌ی مربوطه به سمت آن هدایت می‌شوید.
: این آزمون مخصوص متقاضیانی است که به نیت ادامه قصد مهاجرت به کشورهای انگلیسی را دارند.
جنرال: این آزمون مخصوص متقاضیانی است که قصد مهاجرت به کشورهای انگلیسی مانند آمریکا، انگلستان، و .. دارند و تصمیم به ادامه در دانشگاه‌های انگلیسی این کشورها را ندارند.
از دیگر تفاوت‌های این دو آزمون سوالات بخش writing  و reading  در این دو آزمون است. در بخش reading  شرکت‌کنندگان و متقاضیان با موضوعاتی حول محور موضوعات علمی و دانشگاهی روبرو هستند و می‌توان گفت سوالات سخت‌تر و در عین حال محدودتر است. همچنین در بخش writing شرکت‌کنندگان باید درباره موضوعات تخصصی علمی و دانشگاهی به نگارش بپردازند، قابل ذکر است که بخش‌های listening  و speaking  هیچ‌گونه تفاوتی با جنرال ندارد.

نتایج و نحوه‌ی ارسال کارنامه‌ی آزمون IELTS

همان‌گونه که عنوان شد نمرات این آزمون در بازه‌ای از ۰ تا ۹ تعریف شده است. نتیجه این آزمون در غالب یک کارنامه فقط به شخص شرکت‌کننده در آزمون تحویل داده می‌شود. از خصوصیات این کارنامه این است که نمره‌ی تمامی مهارت‌ها به تفکیک قابل مشاهده است. بسیاری از شرکت‌کنندگان پس از دریافت کارنامه از مراکز مجاز تصمیم به ارسال این نتیجه به دانشگاه‌ها یا سفارت‌های مورد نظر خود دارند. از ویژگی‌هایی که شما می‌توانید در هنگام انتخاب مراکز آزمونی خود به آن توجه کنید این است که برخی از مرکز امتحانی پس از آماده شدن کارنامه معمولاً طی دو هفته بعد از آزمون کارنامه را برای تعدادی از مکان‌های مد نظر شما به صورت رایگان ارسال می‌کنند و در صورتی که تعداد مقصد‌های ارسالی شما بیش از تعداد مجاز باشد می‌توانید با پرداخت مبلغی این کار را انجام دهید و کارنامه‌ی IELTS خود را برای مکان‌های مورد نظر ارسال کنید.

آیا می‌توان به نتیجه‌ی آزمون اعتراض کرد؟

گاه متقاضی پس از دریافت نتیجه‌ی آزمون نسبت به نمره‌ی دریافتی اعتراض دارد و خواهان بررسی مجدد است. این مسئله به راحتی قابل پیگیری است بدین صورت که می‌توان با مراجعه به مرکزی که در آن‌جا در آزمون شرکت کرده‌اید فرم مربوطه را تکمیل و درخواست خود را ثبت کنید تا به اعتراض شما رسیدگی شود. برای این منظور متقاضی موظف است ۱۷۶ دلار پرداخت کند، در صورت صحیح بودن اعتراض شما این مبلغ به متقاضی باز خواهد گشت، اما در صورتی که اعتراض بی‌دلیل عنوان شود مبلغ پرداختی به هیچ عنوان بازگردانده نخواهد شد.

کامپیوتری چیست؟

کامپیوتری نوعی آزمون است که برای ukvi در برخی کشورها برگزار می‌شود. این آزمون از ماه مارس سال ۲۰۱۶ میلادی توسط رسمیت پیدا کرده است. این نوع امتحان دارای نقاط تشابه و تفاوت‌هایی با کاغذی است که در ادامه به آن می‌پردازیم. این نوع آزمون از نظر برگزاری نکات امنیتی، همچنین به لحاظ محتوا، نوع سوالات و آزمون مکالمه مشابه آزمون کاغذی است. اما سه بخش reading، writing و listening به صورت کامپیوتری برگزار می‌شود. در پست‌های آینده به این نوع آزمون بیشتر خواهیم پرداخت.

ـ هزینه‌ی آزمون در حدود ۱۶۰ دلار است.
ـ برای شرکت در این آزمون محدودیت سنی وجود ندارد.
ـ شما در این آزمون مردود نمی‌شوید، تنها باید ببینید کشور مقصد شما چه نمره‌ای از شما می‌خواهد.
ـ زمان برگزاری این آزمون را خودتان انتخاب می‌کنید، این آزمون معمولاً هر ماه دو بار و فقط در شهرهای بزرگ ایران برگزار می‌شود.« بهتر است از ۳ ماه قبل رزرو کنید»

منابع آزمون

منابع معرفی شده در زیر بخشی از منابع بوده و دانشجویان براساس سلایق خود می‌توانند از این مجموعه‌ی معرفی شده استفاده نمایند یا از منابع موجود دیگری بهره‌مند شوند.
کتاب‌های کمبریج ۱ تا ۱۰
کتاب oxford word skills
کتاب listening for IELTS
کتاب get ready for IELTS listening
کتاب  essential grammer in use
کتاب essential words for the IELTS
کتاب get ready for IELTS speaking
کتاب objective IELTS intermediate
کتابcomplete IELTS bands
کتاب objective IELTS advanced
کتاب new insight into IELTS
کتاب Kaplan IELTS 2009-2010
کتاب the official Cambridge Guide to IELTS
کتاب oxford word skills_ Idioms and phrasal verbs
کتاب mindest for IELTS از انتشارات کمبریج
گردآورندهمجله موفقیت ایلیاد
ما را در اینستاگرام دنبال کنید ...ما را در تلگرام دنبال کنید ...ما را در آپارات دنبال کنید ...مطالب مشابه● ارزیابی مدارک تحصیلی و کاری دندانپزشکی در استرالیا● چگونه برای آزمون زبان تافل TOEFL آماده شویم؟● آزمون زبان OET برای مهاجرت پزشکان● آزمون زبان PTE چیست؟● انگیزه‌نامه‌ی تحصیلی یا SOP چیست؟● عوامل موفقیت در کار تیمی چیست؟● آموزش مهارت‌های دوست‌یابی به کودکان پیش از دبستان● تقویت مهارت speaking در آزمون IELTS● چگونه یک کنفرانس خوب ارائه دهیم؟● چگونه به سادگی خلاصه‌نویسی کنیم؟جدیدترین مطالب● شرایط کار حین تحصیل در خارج از کشور چگونه است؟● شرایط تحصیل در مقطع دکترا در کشور کانادا چگونه است؟● شرایط تحصیل در رشته‌های مهندسی در کشور نیوزیلند چگونه است؟● شرایط تحصیل در مقطع دکترا در استرالیا چگونه است؟● هر آنچه درباره‌ی تحصیل در آمریکا باید بدانیم؟● شرایط اخذ بورسیه‌ی تحصیلی در انگلستان چگونه است؟● شرایط تحصیل در رشته‌ی داروسازی در کانادا چگونه است؟● انواع ویزاهای دیداری استرالیا کدامند؟● شرایط خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا چگونه است؟● برترین دانشگاه‌های جهان برای تحصیل در رشته‌ی محیط زیست کدامند؟● انواع ویزاهای تحصیلی و آموزشی کشور استرالیا کدامند؟● زبان، فرهنگ و آداب و رسوم مردم کانادا چگونه است؟● شرایط تحصیل رایگان درکشور نیوزیلند چیست؟● شرایط تحصیل در رشته‌ی معماری در کشور استرالیا● شرایط خوابگاه‌های دانشجویی در استرالیا چگونه است؟● عوامل موثر بر موفقیت در زندگی چیست؟● شرایط تحصیل در رشته‌ی دامپزشکی در کشور کانادا● دانشگاه‌های برتر در رشته‌ی نوروساینس در کانادا کدامند؟● دوران بلوغ چگونه بر افت تحصیلی دانش‌آموزان تأثیرگذار است؟● آیا تحصیل در انگلستان بدون مدرک زبان امکان‌پذیر است؟