عوامل موفقیت در کار تیمی چیست؟

افراد متعهد موفقیت تیم را موفقیت خود تلقی می‌کنند و تیم را به سمت اهداف از پیش تعیین شده پیش می‌برند.
افراد متعهد موفقیت تیم را موفقیت خود تلقی می‌کنند و تیم را به سمت اهداف از پیش تعیین شده پیش می‌برند.
مجله ایلیاد - گاه در پیشبرد برخی پروژه‌ها و فعالیت‌ها مسائل و مشکلاتی به وجود می‌آیند که به تنهایی و به صورت انفرادی قابل حل نیستند. در بسیاری از موارد در این شرایط بهترین شیوه‌ی انجام کار برای چنین پروژه‌هایی کار ی و ی است. اما آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چگونه برخی از فعالیت‌های ی بسیار موفق و برخی دیگر ناکارآمد هستند؟ کار ی موفق در درجه اول نیازمند رهبری کاربلد و با صلابت است، در غیر اینصورت منتهی به شکست می‌شود. کاری موثر هم ساده و هم دشوار است. روابط، تعاملات و اجرای درست کار عواملی هستند که به آن‌ها بستگی دارد. زمانی یک می‌تواند کارآمد و سازنده باشد که کار کردن در آن سبب ایجاد احساس لذت در فرد شود و همه اعضای آن راضی باشند. فعالیت‌های ی و ی سبب افزایش تولید و افزایش اعتماد متقابل می‌شود. یک موفق به سرعت می‌تواند به تمام اهداف خود دست یابد. افراد متعهد را خود تلقی می‌کنند و را به سمت اهداف از پیش تعیین شده پیش می‌برند.

مجموعه‌ای از افراد است که با یکدیگر همفکری دارند. می‌توانند اختلافات بین خود را حل کنند و برای رسیدن به هدفی خاص با یکدیگر همکاری کنند و با گذشت زمان عملکردهای مثبت یکدیگر را افزایش داده و به توسعه و رشد ‌های فردی و ی بپردازند. از جمله عوامل موثر در کار ی ایجاد حس تعهد در کار ی است. اصولاً افرادی که به بلوغ فکری رسیده‌اند تعهد داشتن را آموخته‌اند و آن را در زندگی فردی و اجتماعی خود به کار می‌برند. اگر در یک همه  افراد نسبت به وظایف خود و اهداف احساس تعهد داشته باشند حاصل می‌شود. در واقع طبق گفته دانشمندان می‌توان گفت تعهد اعضای یک تعیین‌کننده‌ی برنده یا بازنده بودن آن است. همان طور که می‌دانیم یکی از ابتدایی‌ترین نیازهای انسان از بدو تولد نیاز به برقراری روابط اجتماعی است، حتی عده‌ای معتقدند این ویژگی برروی DNA ما نیز ثبت شده است و طبیعتاً اثرات مثبتی بر کار ی دارد. اگر افراد حاضر در یک بتوانند با یکدیگر روابط اجتماعی برقرار کنند سریع‌تر به اهداف و ‌ها دست می‌یابند. یکی دیگر از عوامل در کار ی همکاری است. همکاری شکلی از برقراری ارتباط است و زمانی که افراد بتوانند آن را به تبدیل کنند می‌توانند از آن در جهت رسیدن به اهداف ی بهره‌مند شوند. حس همکاری اعضای را کنار هم جمع می‌کند و این جمع شدن سبب افزایش کارکردهای ی و ‌های بیشتر می‌شود.

نکته‌ی اساسی در کار ی و ی ایجاد نقش برای هر یک از اعضای است. نقش‌ها می‌توانند جایگاه هر فرد در را مشخص کنند. بدون ایجاد نقش شلوغی و هرج و مرج در شکل می‌گیرد و این هرج و مرج را از اهداف اصلی‌اش دور می‌کند. این تعیین نقش می‌تواند موقت یا دائمی باشد. این نکته از اهمیت بالایی برخوردار است که افراد باید در تصمیم گیری‌ها سهیم باشند و برای رسیدن به نقاط نظر مشترک جلساتی را تعیین کنند. اگر بعد از تعیین جلسات توافقی اعضا راضی نباشند ممکن است تعهد خود به کار و اهداف را به طور کلی از دست بدهند و این عدم تعهد را از اهدافش دور می‌کند. بنابراین در این جلسات تمام افراد حق صحبت کردن دارند و صحبت‌هایشان باید در تصمیم‌گیری نهایی لحاظ شود.

در تمام ‌ها فارغ از نوع و دلیل وجودی آن انسان‌ها هستند که در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. افرادی با زندگی‌های متفاوت و تجربه‌های متفاوت برای انجام ماموریتی جدید در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و دارای نیازهای اساسی‌ای هستند که باید مورد تأیید و تحقق قرار گیرد. بنابراین برای دستیابی به پیروی از برخی اصول ضروری به نظر می‌رسد. اولین قدم اینکه باید اهداف را درک کند و همانطورکه گفته شد در دستیابی به اهداف ی متعهد باشد. در واقع تمام اعضای باید یک مأموریت واحد و مشترک داشته باشند که مورد توافق تمام اعضای قرار گرفته است. باید به گونه‌ای باشد که افراد در آن بتوانند به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. ریسک‌ها را برعهده بگیرند و از تصمیات یکدیگر حمایت کنند. در عین حال برای مخالفت مجازات تعیین نشود و اختلاف نظر در کار را طبیعی بدانند. در یک موفق افراد در بیان افکار و عقاید خود و ارائه‌ی راهکارها برای حل مشکلات احساس آزادی می‌کنند. افراد احساس می‌کنند که توسط اعضای شنیده و گوش داده می‌شوند. اعضای به جای نادیده گرفتن همکارشان زمان خود را صرف گوش دادن به راه‌حل‌های پیشنهادی وی می‌دهند و برای شفافیت هر چه بیشتر موضوع سوال می‌پرسد و برای عقاید یکدیگر احترام و ارزش قائل می‌شوند. در یک موفق خلاقیت، نوآوری و دیدگاه‌های مختلف با ارزش تلقی می‌شود و مورد تشویق قرار می‌گیرد و همین امر احساس تعلق بسیاری را در اعضای نسبت به ایجاد می‌کند. اعضای یک کارآمد به سرعت یاد می‌گیرند که برای رفع ناهماهنگی‌ها و مشکلات ایده‌هایشان را صادقانه ابراز کنند. صداقت از محصولات تعامل اعضا در یک کار ی است. آن‌ها در هر شرایط حقیقت را بیان می‌کنند هر چند کار آسانی نباشد.


اما برای تأثیرگذاری و در یک کار ی و ی برخورداری از یک کارآمد از اولویت برخوردار است که در ادامه به ارائه‌ی راهکارهایی جهت دستیابی به آن می‌پردازیم.

۱ـ استفاده از افراد مناسب و واجد شرایط

این امکان وجود دارد که میزان تفاوت در اعضای یک کل سیستم را دچار مشکل کند، بنابراین باید هر یک از اعضای انتخابی را به صورت جداگانه مورد ارزیابی قرار داد و مطمئن شد که آیا برای پست مورد نظر مناسب هست یا خیر. اگر در حین ارزیابی متوجه شدید فرد مورد نظر برای موقعیت دیگری مناسب است حتماً جابه جایی انجام دهید. اعمال تغییرات در مراحل نخستین کار از قرار گرفتن اعضا در جای نامناسب پیشگیری می‌کند.

۲ـ آشنایی با تمام اعضای

ایجاد یک رابطه خوب با تک تک کارکنان به ایجاد پیوندی قوی در میان اعضای منتهی می‌شود. رابطه‌ی شخصی و شناختن آن‌ها به صورت مجزا احترام متقابل بین شما و همه کارکنان را تضمین می‌کند و شما را به عنوان رهبر در موقعیت بهتری قرار می‌دهد.

۳ـ توجه به ‌های خاص هر فرد

هر عضو یک خاص را به اضافه می‌کند. اصولاً علت تشکیل یک یافتن روشی جهت به کار گرفتن همه این ‌ها در کنار هم به شکل سازنده است. ‌ها وتوانایی‌های هر عضو مانند چرخ دنده‌های یک سیستم مکانیکی است که اگر در جای خود قرار گیرند سیستم به درستی به کار خود ادامه می‌دهد.

۴ـ تعیین اصول و قوانین اساسی

ساختاری ایجاد کنید که هر یک از اعضای از نقش خود آگاه باشد و در صورت لزوم بداند به چه کسی باید گزارش دهد. باید مشخص شود که در صورت بروز اختلاف نظر چه کسی حرف آخر را می‌زند. تعیین اصول و قوانین اساسی که مورد تأیید اعضای قرار گرفته است از بحث‌های غیر معمول و خارج از کنترل در هنگام بروز تناقضات جلوگیری می‌کند.

۵ ـ ترغیب اعضا به ابراز عقیده

اگر عضوی از اعضا همکاری کمتری دارد برای ترغیب آن به مشارکت بیشتر در بحث‌ها نظرش را درباره موضوعی خاص بپرسید. لازم است همه‌ی اعضای در بحث‌ها شرکت کنند. همه اعضای باید حرف‌هایشان را به گوش دیگران برسانند تا از بروز رنجش ناشی از گمان به کم‌کاری جلوگیری شود.

۶ ـ هدایت جریان گفتگو

همه‌ی اعضای باید در جلسات طوفان مغزی جهت گرداوری ایده‌ها شرکت کنند. بدون ایده موفقی نیست، اینکه همیشه تنها فرد یا افراد محدودی ایده بدهند سبب تردید اعضای دیگر می‌شود که مشتاق به ابراز عقیده هستند. بهترین ‌ها همیشه پذیرای هر ایده‌ای از طرف هر عضوی از اعضای هستند. برای اینکه هیچ یک از اعضا آزرده نشوند ایده‌های همه‌ی افراد را بر روی کاغذ یادداشت کنید و از آن برای تصمیم‌گیری نهایی استفاده کنید.

۷ ـ تعیین جدول زمانی برای دستیابی به اهداف

جدول زمانی این امکان را به اعضا می‌دهد که مطابق با زمانبندی پیش بروند. با مشخص شدن اهداف فردی هر عضو از متوجه وظایف خود جهت پیشرفت و تحقق اهداف پروژه می‌شود. بدون یک برنامه مشخص مسئولیت‌ها فراموش و از مسیرش منحرف می‌شود.

۸ ـ تقویت روابط بیرون از محل کار

هر از گاهی خارج از محیط کار دور هم جمع شوید و امکان بحث به شکلی غیر رسمی و راحت را فراهم کنید. یک ناهار دورهمی یا گذراندن یک بعد از ظهر شاد در کنار هم روش خوبی برای صحبت درباره‌ی کار است. اینکار همچنین باعث شناخت بیشتر اعضا و ایجاد پیوند محکم‌تر میان آن‌ها می‌شود.

۹ ـ برقراری ارتباطات شفاف

مطمئن شوید همه‌ی اعضا پیام‌های مهم شما را دریافت می‌کنند و آن‌ها را کاملاً می‌فهمند. سعی کنید تا جای ممکن از ایمیل و سایر روش‌های غیرمستقیم استفاده نکنید. زیرا معمولاً لحن و میزان تأکید شما در این روش‌ها مشخص نمی‌شود.

۱۰ ـ رفتار منصفانه

مدیر خوب میان کارکنان تفاوتی قائل نمی‌شود. سعی کنید در قبال اعضای رفتاری منصفانه داشته باشید. اگر لازم بود نیازهای را برمبنای میزان کار و زمانبندی مربوط به هر عضو تعیین کنید، اما فراموش نکنید که عدم تقسیم کار منصفانه موجب رنجش و نارضایتی اعضا و سست شدن جایگاه و احترام شما در نظر آن‌ها می‌شود.
ما را در اینستاگرام دنبال کنید ...ما را در تلگرام دنبال کنید ...ما را در آپارات دنبال کنید ...مطالب مشابه● فرهنگ کار در کشور استرالیا● تجربه کارهای داوطلبانه و صنعتی در استرالیا● خودتنظیمی چیست و چه مزیتی دارد؟● توصیه نامه تحصیلی چه اهمیتی در پروسه‌ی اپلای دارد؟● افتتاح حساب بانکی برای دانشجویان بین المللی در کشور کانادا● تقویت مهارت writing در ‌آزمون آیلتس● نحوه‌ی ارسال ایمیل به اساتید خارجی جهت اپلای دانشگاه● تقویت مهارت reading در آزمون آیلتس● تقویت مهارت Listening در آزمون IELTS● شرایط بیمه‌ی دانشجویی در کشور کانادا چگونه است؟جدیدترین مطالب● رشته معماری در نیوزیلند● اپلای با مدرک دانشگاه آزاد● بورسیه فول فاند welcome UK انگلستان 2022● دانشگاه‌های برتر کشور کانادا برای تحصیل در رشته Data Science● انکولوژی در انگلستان● نقاط مثبت تحصیلات تکمیلی در کشور کانادا● هفته اول اقامت برای دانشجویان بین المللی در کشور کانادا● پنج شغل با تقاضای بالا در کشور کانادا در سال ۲۰۲۳● نوشتن SOP برای رشته‌های مدیریتی● کلگری مقصدی برتر برای دانشجویان بین‌المللی ● دوره‌های وکالت در کانادا● تحصیل در رشته سم‌شناسی در انگلستان● آشنایی با رشته علوم مواد دانشگاه تورنتو● دانشگاه‌ها و کالج‌های هنر و طراحی در کشور کانادا● بورسیه چونینگ انگلستان● منابع کاریابی در استرالیا● راهنمای ویزای استرالیا و الزامات ورود به این کشور● برای سفر به استرالیا به چه چیزهایی نیاز داریم؟● با حقوق کاری خود در استرالیا آشنا شوید.● پذیرش مشروط از دانشگاه‌های خارج از کشور