انگیزه‌نامه‌ی تحصیلی یا SOP چیست؟

SOP در واقع متنی کوتاه و یک صفحه‌ای به زبان انگلیسی یا به زبان مشخص شده توسط دانشگاه مورد نظر درباره‌ی سابقه‌ی تحصیلی متقاضی و دستاوردها و اهداف وی است که در آن به بیان دلایل خود جهت انتخاب دانشگاه و رشته‌ی مورد نظر می‌پردازد.
SOP در واقع متنی کوتاه و یک صفحه‌ای به زبان انگلیسی یا به زبان مشخص شده توسط دانشگاه مورد نظر درباره‌ی سابقه‌ی تحصیلی متقاضی و دستاوردها و اهداف وی است که در آن به بیان دلایل خود جهت انتخاب دانشگاه و رشته‌ی مورد نظر می‌پردازد.
مجله موفقت ایلیاد - سالانه دانشجویان بسیاری از سرتاسر دنیا به اخذ از کشورها و ‌های مختلف اقدام می‌کنند که یکی از مراحل بسیار مهم این پروسه فراهم نمودن مدارک مورد نیاز مورد نظر است. از جمله مدارک مورد نیاز جهت قبول و تأیید درخواست متقاضی به خصوص جهت ادامه‌ی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا انگیزه‌نامه ی است. SOP مخفف واژه‌ی statement of purpose به معنای انگیزه‌نامه است هر چند آن را با نام‌های دیگری نظیر cover letter یا  letter of intent نیز می‌شناسند، اما SOP نام رایج‌تری برای انگیزه‌نامه می‌باشد. SOP در واقع متنی کوتاه و یک صفحه‌ای به زبان انگلیسی یا به زبان مشخص شده توسط مورد نظر درباره‌ی سابقه‌ی ی متقاضی و دستاوردها و اهداف وی است که در آن به بیان دلایل خود جهت انتخاب و رشته‌ی مورد نظر می‌پردازد.
 
SOP اهداف و انگیزه‌های ی متقاضی را برای روشن می‌سازد. برای اینکه بتوانید یک SOP خوب و قابل قبول بنویسید باید بتوانید از استراتژی‌های خاصی پیروی کنید. اغلب افراد با جستجو در اینترنت و استفاده از انگیزه‌نامه‌های آماده متنی را جهت ارسال به آماده می‌کنند اما فراموش نکنید برای اینکه انگیزه‌نامه موثری داشته باشید باید خودتان به نوشتن آن اقدام کنید و از کپی برداری بپرهیزید. یقین داشته باشید کمیته‌ی علمی ‌هاSOP  های بسیاری را مطالعه کرده‌اند و متوجه انگیزه‌نامه‌های کپی شده خواهند شد. انگیزه‌نامه‌ی ی به هیئت تصمیم‌گیری کمک می‌کند تا درک و شناخت بهتری از وضعیت شما داشته باشند و با علائق شما بیشتر آشنا شوند. 
 
اهداف ی شما، علت انتخاب مورد نظر، اینکه به چه منظور می‌خواهید آینده خود را در این رشته صرف کنید از جمله مطالبی است که باید در انگیزه‌نامه لحاظ شود. تلاش کنید دلایل اصلی خود را بیان کنید و به تأثیرگذارترین شیوه‌ی ممکن آن را به نگارش درآورید. متنSOP  در ابتدا باید برای خودتان قانع‌کننده باشد تا بتواند دیگران را نیز برای انتخاب شما قانع کند. باید بتوانید نقاط قوت و توانایی‌های خود را به کمیته‌ی بررسی نشان دهید. آنان باید بدانند که چرا باید شما را به جای دیگری انتخاب کنند، بنابراین فراموش نکنید که بخشی از پروسه‌ی قبول درخواست که در اختیار شماست همین بخش نوشتن انگیزه‌نامه است.

پاسخگویی به سوالات زیر تمام چیزی است که هیئت تصمیم‌گیری نیاز دارد در مورد شما بداند، بنابراین نیاز است به زیبایی به پاسخگویی به آنان بپردازید. فراموش نکنید که شما هیچگونه مصاحبه‌ی شخصی با مورد نظر نخواهید داشت و در واقع تنها راه تحت تآثیر قرار دادن هیئت تصمیم‌گیری و هر آنچه دراختیار دارید همینSOP است. نوشتن یک SOP مناسب نه تنها شانس شما را برای دریافت افزایش می‌دهد بلکه امکان دریافت scholarship  یا کمک هزینه‌ی ی را نیز برای شما ممکن می‌سازد.
ـ قصد در چه رشته‌ای دارید و چرا این رشته را انتخاب کرده‌اید؟
ـ چرا این را انتخاب کرده‌اید و چه چیزی از این نظر شما را جلب کرده است؟
ـ علت انتخاب این کشور بعنوان کشور مقصد و مکانی برای برای شما چه بوده است؟
ـ میزان سابقه‌ی شما در انتخاب رشته‌ی مورد نظر چقدر است؟
ـ قصد کسب چه توانایی‌ها و مهارت‌های اضافی در این رشته را دارید؟
ـ برنامه‌ی شما بعد از فارغ الی چیست؟
ـ آیا قصد ادامه دارید و می‌خواهید بعد از فارغ‌الی مشغول به کار شوید؟
ـ توقع شما از و رشته‌ای که در ارائه می‌شود چیست؟
ـ آیا بعد از فارغ‌الی قصد همکاری جهت انجام امور تحقیقاتی با اساتید را دارید و اگر جواب شما مثبت است علت انتخاب استاد مورد نظر چیست؟
ـ چگونه می‌توانید به کمک کنید و چه چیز بیشتری را می‌توانید به اضافه کنید؟
ـ علایق، عادات و سرگرمی‌های شما چیست؟ ویژگی‌های اخلاقی شما چیست؟
ـ درباره‌ی فرهنگ دانشجویی کشور مقصد چه می‌دانید و آیا می‌توانید خود را با شرایط وفق دهید؟
ـ چه ویژگی اخلاقی خاصی دارید که ما باید بدانیم؟

-    نحوه‌ی نگارش انگیزه‌نامه

در پاراگراف اول هر انگیزه‌نامه معمولاً متقاضی به معرفی خود می‌پردازد و در خصوص سوابق و اهداف ی و شغلی خود توضیح می‌دهد. درباره‌ی رشته‌ی مورد نظرتان مطالعه کنید و بکوشید معرفی خودتان مستقیماً با توصیف‌هایی مرتبط باشد که از آن رشته خوانده‌اید.
در پاراگراف دوم متقاضی باید در خصوص مواردی که برای وی الهام‌بخش می‌باشد صحبت کند. اینکه چه عاملی به وی جهت ادامه در این رشته انگیزه می‌دهد. از جملات کلی مانند اینکه « دوست دارم به دیگران کمک کنم » بپرهیزید. چرا دوست دارید به دیگران کمک کنید؟ چطور با در این رشته می‌توانید به دیگران کمک کنید؟ هر چه بیشتر درباره‌ی دلایل علاقه‌مندی خود به در رشته‌ی مورد نظر بنویسید برای هیئت تصمیم‌گیری قانع‌کننده‌تر خواهید بود. فراموش نکنید که دلایل شخصی و واقعی خود را بنویسید.
در پاراگراف سوم متقاضی باید به این نکته اشاره کند که وجود وی در می‌تواند چه تأثیرات مثبتی بر جای بگذارد و چه فوایدی برای به همراه داشته باشد. در این بخش اگر در زمینه‌ی این رشته پروژه، پژوهش یا کارآموزی انجام داده‌اید حتماً بیان کنید. اگر در این رشته مستقیماً تجربه خاصی ندارید نزدیکترین تجربه به آن را انتخاب و بیان کنید. به این ترتیب به گروه نشان می‌دهید که این رشته را به خوبی می‌شناسید و برای در آن گزینه‌ی مناسبی هستید.
در پاراگراف چهارم درباره‌ی علت انتخاب مورد نظر توضیحاتی ارائه دهید. می‌توانید در رابطه با تجهیزات ، دپارتمان‌ها، نظام آموزشی و تحقیقاتی مطالبی را بیان کنید. این مطلب به تیم نشان می‌دهد که شما به قدر کافی با آشنایی دارید و تمایل دارید که با در آن به پیشرفت هر چه بیشتر آن کمک کنید. همچنین لازم است در این بخش توضیحاتی در مورد انتخاب کشور مورد نظر ارائه دهید.
پاراگراف پنجم، این قسمت که در واقع بخش پایانی SOP نیز است باید بیانگر اهداف آتی دانشجو پس از طی دوران باشد و نشان دهد که با توجه به در این چه مسیری را برای آینده در نظر گرفته است. آیا کماکان تمایل به ادامه دارد یا می‌خواهد وارد بازار کار شود. در واقع در این بخش متقاضی درباره‌ی اهداف خود در سال‌های آینده سخن می‌گوید. چشم انداز بلند مدت نشان می‌دهد چگونه می‌خواهید از دانش کسب شده در این زمینه ی استفاده کنید.

-    استراتژی‌هایی جهت نوشتن یک SOP اثرگذار و قوی

متن‌تان را مانند یک داستان بنویسید:

 اگر بتوانید SOP خود را با قلمی زیبا و نگارشی صحیح، داستان وار اما کوتاه و خلاصه و به دور از مسائل پراکنده و بی‌اهمیت به رشته تحریر درآورید اعضای کمیته‌ی علمی ارتباط بهتری با شما برقرار خواهند کرد و تمایل بیشتری برای قبولی شما خواهند داشت. اینکه چه سبک و سیاقی را برای نوشتن انتخاب می‌کنید تصمیمی است که با شماست اما فراموش نکنید که متن مورد نظر باید کوتاه در روایتی ساده از نیت‌تان جهت ورود به و انتخاب یک رشته خاص پرده‌برداری کند.

در متن انگیزه‌نامه از اعداد و ارقام استفاده کنید:

در اطلاعات ارائه شده درSOP علاوه بر کیفیت، کمیت نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. قدرت جادویی اعداد را دستکم نگیرید، آن‌ها به یک متن صداقت بیشتری اضافه می‌کنند. استفاده از اعداد و ارقام گفته‌های شما را مستدل‌تر می‌کند و بهتر در ذهن کمیته داوران می‌مانید. ذکر کردن مدت زمان فعالیت‌هایی که داشته‌اید رویکرد خوانندگان SOP به شما را تغییر می‌دهد.

به نحوه‌ی نگارش دقت کنید:

انگیزه‌نامه باید در عین حالی که رسمی نوشته می‌شود دوستانه باشد. بسیاری از افراد تصور می‌کنند SOP باید رسمی یا خیلی صمیمی نوشته شود. شما باید بتوانید این دو حالت را با هم درآمیزید و متنی بنویسید که در عین حالی که دوستانه است بسیار محترمانه و رسمی نیز به نظر برسد. یادتان باشد در نوشتن انگیزه‌نامه به تفاوت‌های فرهنگی نیز توجه کنید و در نوشتنSOP و به کارگرفتن اصول نگارشی وسواس بیشتری به خرج دهید.

دروغ نگویید، خودتان باشید:

SOP باید با توجه به حقایق نوشته شود، قرار نیست شبیه بقیه باشید. شما حتماً تفاوت‌هایی دارید که شما را از بقیه متمایز و منحصر به فرد می‌کند. اگر به چیزی علاقه‌مند نیستید تنها برای جلب توجه آن را ننویسید. یادتان باشد هر چقدر بیشتر خودتان باشید احتمال قبولی‌تان هم بیشتر می‌شود.  

SOP را پیش از ارسال مرور کنید:

پیش از ارسال SOP نه تنها خودتان آن را مرور کنید بلکه از دوستان‌تان نیز بخواید آن را بخواند و غلط‌یابی کند. می‌توانید از اساتید خود کمک و مشاوره بگیرید. آن‌ها بهتر می‌دانند که اساتید در انگیزه‌نامه‌ها به دنبال چه چیزهایی هستند. می‌توانید از نوشته‌های دیگران ایده بگیرید اما کپی نکنید و به زبان خودتان به معرفی خود و ویژگی‌هایتان بپردازید. 
گردآورندهمجله موفقیت ایلیاد
ما را در اینستاگرام دنبال کنید ...ما را در تلگرام دنبال کنید ...ما را در آپارات دنبال کنید ...مطالب مشابه● استادی پلن چیست؟● آشنایی با آزمون GMAT● ارزیابی مدارک کاری و تحصیلی پرستاری و مامایی در استرالیا● آزمون GRE چیست؟● ارزیابی مدارک تحصیلی و کاری دندانپزشکی در استرالیا● چگونه برای آزمون زبان تافل TOEFL آماده شویم؟● آزمون زبان OET برای مهاجرت پزشکان● آزمون زبان PTE چیست؟● عوامل موفقیت در کار تیمی چیست؟● ساختار آزمون آیلتس چگونه است؟جدیدترین مطالب● دلایل ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا چیست؟● دوره‌های آموزش زبان در کانادا● اپلای رشته‌ی ژنتیک در خارج از کشور● برترین دانشگاه‌های جهان در رشته‌ی بیوشیمی کدامند؟● شرایط اخذ ویزای تحصیلی نیوزیلند● شرایط تحصیل در رشته‌ی پزشکی در کشور مالزی چگونه است؟● برترین دانشگاه‌های کشور کانادا برای تحصیل در رشته‌ی ریاضیات کدامند؟● ارزان‌ترین و بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل● معرفی ده بورسیه‌ی برتر استرالیا برای تحصیل در مقطع دکترا● اپلیکیشن فی چیست؟● شرایط تحصیل در رشته‌ی فیزیوتراپی در کانادا چگونه است؟● ترجمه‌ی ناتی برای استرالیا● شرایط تحصیل در مقطع دکترا در مالزی چگونه است؟● نه دانشگاه برتر کشور استرلیا که نیازی به مدرک زبان آیلتس ندارند کدامند؟● شرایط تحصیل در رشته‌ی دامپزشکی در کشور نیوزیلند چگونه است؟● ده مزیت و برتری تحصیل در کشور مالزی● شرایط تحصیل در مقطع دکترا در کشور انگلستان چگونه است؟● شرایط کار حین تحصیل در خارج از کشور چگونه است؟● شرایط تحصیل در مقطع دکترا در کشور کانادا چگونه است؟● شرایط تحصیل در رشته‌های مهندسی در کشور نیوزیلند چگونه است؟