شرایط تحصیل در رشته‌ی مامایی در دانشگاه‌های خارج از کشور چگونه است؟

مامایی از حوزه‌های فعال در زمینه‌ی مراقبت‌های بهداشتی می‌باشد که خدمات بهداشتی شامل معاینات، مشاوره‌های پیشگیری از بارداری، مراقبت‌های دوران بارداری و مراقبت‌های پس از زایمان را در اختیار زنان قرار می‌دهد.
مامایی از حوزه‌های فعال در زمینه‌ی مراقبت‌های بهداشتی می‌باشد که خدمات بهداشتی شامل معاینات، مشاوره‌های پیشگیری از بارداری، مراقبت‌های دوران بارداری و مراقبت‌های پس از زایمان را در اختیار زنان قرار می‌دهد.
مجله موفقیت ایلیاد - از مهمترین زیر شاخه‌های علم به دلیل اهمیت بسیار در حوزه‌ی سلامت در ارائه‌ی مشاوره به زنان پیش از بارداری، دوران بارداری و نقش اساسی آنان در دوران پس از زایمان مورد توجه بسیاری قرار گرفته است و هر ساله افراد زیادی برای تحصیل در این رشته در ‌های خارج از کشور اقدام می‌کنند. مسلماً این رشته نیز مانند سایر رشته‌های ی از الزامات خاصی برخوردار است که در این مقاله قصد داریم به بیان آن بپردازیم، با ما همراه باشید.
 
از حوزه‌های فعال در زمینه‌ی مراقبت‌های بهداشتی می‌باشد که خدمات بهداشتی شامل معاینات، مشاوره‌های پیشگیری از بارداری، مراقبت‌های دوران بارداری و مراقبت‌های پس از زایمان را در اختیار زنان قرار می‌دهد. ماما طیف گسترده‌ای از خدمات مراقبتی را با توجه به کشور و ایالت مورد نظر ارائه می‌دهد، این خدمات می‌تواند شامل چکاپ سالانه زنان تا مراقبت‌های یائسگی نیز باشد، در واقع یک ماما به عنوان یک متخصص در حوزه‌ی بهداشت و سلامت در بیمارستان‌ها و یا مطب‌های خصوصی به مشاوره و درمان می‌پردازد. آموزش‌های ی این رشته تا حدود زیادی به ویژه در سال‌های نخست تحصیل به رشته‌ی پرستاری مشابهت دارد و در سال‌های آخر به صورت تخصصی‌تری به شاخه‌ی پرداخته می‌شود. در بسیاری از کشورها این رشته به عنوان یک حرفه شناخته می‌شود. در حال حاضر اهمیت این رشته در جامعه و بخش سلامت بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است و ‌های بسیاری در سرتاسر جهان به ارائه‌ی این رشته می‌پردازند. بسیاری از علاقه‌مندان رشته‌ی به جهت آشنایی با به روزترین متد آموزش این رشته تحصیل در ‌های خارج از کشور را ترجیح و برای تحصیل در ‌های خارج از کشور سالانه تعداد بسیار زیادی دانشجو اقدام می‌کنند، بنابراین آشنایی با شرایط تحصیل در این رشته در سایر کشورها برای متقاضیان علاقه‌مند اهمیت بسیاری خواهد داشت.

 برای مثال برنامه‌های کارشناسی رشته‌ی در ‌های کشور به صورت سه ساله ارائه می‌شود و در صورتی که فرد یک دوره‌ی یک ساله تمام وقت را به صورت اضافی بگذراند لیسانس افتخاری این رشته را دریافت خواهد کرد، تحصیلات تکمیلی نیز در بسیاری از ‌های این کشور تحت عنوان کارشناسی ارشد ارائه می‌شود، متقاضیان علاقه مند به ادامه تحصیلات تکمیلی از مقطع کارشناسی رشته‌ی و هم پرستاری برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد از امکان ادامه تحصیل برخوردار خواهند بود. افراد متخصص در این زمینه در کشور می‌توانند در مراکز بهداشتی و درمانی، بیمارستان‌ها مراکز اجتماعی و یا به عنوان مامای خصوصی به فعالیت بپردازند.  

این رشته در کشور به صورت رسمی در دهه‌ی ۱۹۹۰ ه بعنوان یک رشته‌ی مستقل ی در تعدادی از استان‌های این کشور معرفی و ارائه شد. برنامه‌ی کارشناسی رشته‌ی در کشور ۴ ساله می‌باشد و خدمات بهداشتی و مراقبت‌های درمانی بخش در این کشور با بودجه‌ی دولتی جهت ارائه‌ی خدمات، امتیازات بیمارستانی، حق تجویز دارو در دوران بارداری، تولد نوزاد و پس از تولد ارائه می‌شود. با تغییر قانون‌گذاری‌ها و حمایت‌های اعمال شده از قشر ماما در این کشور امروزه زنان بسیاری در این کشور از مراقبت‌های برخوردارند و نرخ تحصیل در برای این رشته افزایش یافته است. شایان ذکر است که در بسیاری از استان‌های بودجه ماما‌ها از طریق بخش دولتی تأمین می‌شود و به همین دلیل خدمات رایگان ارائه می‌شود.  

-    مدارک مورد نیاز جهت اخذ نامه‌ی پذیرش رشته‌ی در خارج از کشور

شرایط و مدارک مورد نیاز برای تحصیل در این رشته بسته به کشور و مد نظر متفاوت خواهد بود، اما به صورت کلی مدارک مورد نیاز جهت اپلای در این رشته شامل موارد زیر خواهد بود ( اطلاعات بیشتر از طریق مقصد قابل پیگیری می‌باشد ):
ـ گواهی اثبات تمکن مالی
ـ تکمیل فرم پذیرش آنلاین از مورد نظر
ـ برخورداری از یک ایمیل معتبر جهت دریافت اخبار مربوط به پذیرش یا عدم پذیرش درخواست
ـ برخورداری از دو یا سه توصیه‌نامه
ـ ارسال رزومه‌ی کاری در صورت برخورداری
ـ ارسال انگیزه‌نامه که از اصلی‌ترین مدارک به شمار می‌رود
ـ ارائه و ارسال مقالات چاپ شده
ـ ارسال آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات به همراه ترجمه آن

-    بورسیه‌های رشته‌ی در خارج از کشور

اصولاً ‌ها در سراسر دنیا جهت تأمین رفاه دانشجویان مستعد در تمامی مقاطع تحصیلی و برای کلیه‌ی رشته‌ها بورسیه‌ها و کمک هزینه‌هایی را در نظر می‌گیرند که می‌تواند بخشی از هزینه‌های تحصیل دانشجویان را تأمین کند. این بورسیه‌ها عموماً از طرف دولت، صندوق رفاه دانشجویان، سرمایه‌گذاران و ... تأمین بودجه می‌شود و در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. شرایط اخذ بورسیه‌ها با یکدیگر متفاوت است، برای مثال بورسیه‌های تشویقی به دانشجویان استعداد درخشان و مستعدی تعلق می‌گیرد که در طول ترم از نتایج تحصیلی خوبی برخوردار می‌شوند. برخی دیگر از بورسیه‌ها برای دانشجویان جدید الورود در نظر گرفته می‌شود و براساس شایستگی‌ها و معدل در مقاطع پیشین به آن‌ها تعلق می‌گیرد. برخی نیز به دانشجویانی که در کنار تحصیل به تحقیق و پژوهش و نگارش مقالات علمی می‌پردازند تعلق می‌گیرد، یا افرادی که در کنار اساتید به تدریس دانشجویان ترم پایین می‌پردازند. در کنار بورسیه‌ها که گاه تا حدود بسیار زیادی می‌تواند هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویان را تحت پوشش قرار دهد گاه دانشجویان برای هزینه‌های زندگی و تحصیل به کار دانشجویی نیز مشغول می‌شوند، این دانشجویان گاه در پردیس‌های دانشجویی و گاه در محیط‌های خارج از به فعالیت می‌پردازند. از طرفی علاوه بر بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی وام‌های دانشجویی نیز از صندوق رفاه دانشجویان برای دانشجو در نظر گرفته شده است که با مراجعه به وب سایت اصلی می‌توان از چگونگی دریافت آنان مطلع شد.

-    رشته‌ی در مقطع کارشناسی

عموماً در تمام دانشکده‌های در سراسر دنیا مقطع کارشناسی این رشته به صورت مساوی به کلاس‌های تئوری و آموزش‌های عملی تقسیم می‌شود. دروس ارائه شده در دانشکده‌های در کشورهای مختلف ممکن است با یکدیگر متفاوت باشند، اما اصولاً موضوعات قابل بحث در دانشکده‌های شامل مراقبت‌های دوران بارداری و تولد، درمان دارویی برای زنان، مراقبت‌های پیچیده‌ی درمانی، مطالعه‌ی زایمان‌‌‌های طبیعی و بررسی خطرات ناشی از زایمان‌های زودرس و تحقیق و پژوهش در این زمینه می‌باشد.  

-    رشته‌ی در مقطع کارشناسی ارشد

برای اشتغال به حرفه‌ی تحصیل در این رشته در مقطع کارشناسی تنها راه ورود به این حرفه نمی‌باشد. بسیاری ازمتقاضیان با در اختیار داشتن مدرک کارشناسی پرستاری و یا رشته‌ای غیر مرتبط با با شرکت در دوره‌های کارشناسی ارشد به این رشته ورود می‌کنند و به فعالیت می‌پردازند. تحصیل در این مقطع به صورت تمام وقت سه سال و به صورت پاره وقت پنج تا شش سال به طول می‌انجامد، مقطع کارشناسی ارشد از مهمترین مقاطع تحصیلی در این رشته می‌باشد. رشته‌ی در مقطع کارشناسی گرایش ندارد اما در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا تخصصی‌تر می‌شود. مهمترین گرایش‌های رشته‌ی در مقطع کارشناسی ارشد شامل موارد زیر می‌باشد:
ـ کارشناسی ارشد گرایش مشاوره در
ـ کارشناسی ارشد با گرایش باروری
ـ کارشناسی ارشد با گرایش قانونی
ـ کارشناسی ارشد گرایش آموزش

-    رشته‌ی در مقطع دکترا

بالاترین مقطع تحصیلی برای این رشته مقطع دکتراست که علاقه مندان به تحصیل در این رشته برای این مقطع در ‌های خارج از کشور اقدام می‌کنند. برخورداری از مدرک کارشناسی افتخاری یا مدرک کارشناسی ارشد یا مدرک تحصیلات تکمیلی مرتبط با این رشته و ۵ سال سابقه‌ی کار به عنوان ماما جهت اخذ پذیرش برای تحصیل در این مقطع الزامی می‌باشد. مقطع دکترا در رشته‌ی پژوهش محور می‌باشد، در واقع تمرکز دانشجو در دو سال نخست تحصیل بر انجام تحقیقات پایان نامه صورت می‌گیرد و پایه و اساس فعالیت‌های وی بر انجام این پژوهش‌ها بنا می‌شود. سپس دانشجو از امکان شرکت در سمینارها و سخنرانی‌های آموزشی مرتبط با این رشته در محیط و یا به صورت آزاد که در اکثر موارد به دلیل عدم اتلاف وقت به صورت آنلاین برگزار می‌شود برخوردار خواهد شد.

-    شرایط دریافت برای تحصیل در رشته‌ی در خارج از کشور

همانطور که می‌دانید پروسه‌ی اخذ درکشور‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است، اما مسئله‌ی حائز اهمیت طی روند درخواست به درستی می‌باشد چرا که هرگونه نقص و خطا در این پروسه می‌تواند سبب رد درخواست و مانع از ادامه تحصیل متقاضی و یا تأخیر در فرایند مهاجرت شود. برای دریافت ی کشور مقصد ارائه‌ی مدارک خاصی مورد نیاز است که این مدارک همچنان که عنوان شد برای کشورهای مختلف می‌تواند متفاوت باشد اما به صورت کلی برای اپلای در رشته‌ی شامل موارد زیر می‌باشد:
ـ اولین قدم آشنایی با یک تیم مشاوره‌ی معتبر جهت آشنایی با پروسه‌ی مهاجرت
ـ درخواست مصاحبه از سفارت و گرفتن نوبت آنلاین
ـ تکمیل فرم درخواست
ـ ارائه‌ی مدرک دیپلم به همراه ترجمه
ـ انتخاب و تعیین رشته‌ی مورد نظر ( )
ـ حداقل ۲ و حداکثر ۵ قطعه عکس مناسب گذرنامه
ـ ارائه‌ی نامه‌ی پذیرش
ـ گذرنامه
ـ ارائه‌ی مدارک شناسایی شامل شناسنامه و کارت ملی با ترجمه
ـ ارائه‌ی آخرین مدرک تحصیلی با ترجمه
ـ گواهی اثبات تمکن مالی
ـ مدرک زبان معتبر یا مدرک زبان مورد نیاز کشور مقصد با حداقل نمره‌ی قابل قبول
ـ ارائه‌ی گواهی عدم سوپیشینه
ـ ارائه‌ی مقالات چاپ شده
ـ پرداخت هزینه‌ی صدور
گردآورندهمجله موفقیت ایلیاد
ما را در اینستاگرام دنبال کنید ...ما را در تلگرام دنبال کنید ...ما را در آپارات دنبال کنید ...مطالب مشابه● معرفی چهار دانشگاه برتر کشور کانادا برای تحصیل در رشته‌ی کاردرمانی● آشنایی با دانشگاه بوستون● بچه‌های خود را نیز می‌توانید به استرالیا ببرید!● با کالج فناوری تورنتو آشنا شویم!● آموزش‌ فنی‌وحرفه‌ای در استرالیا● برترین دانشگاه‌های کانادا جهت تحصیل در رشته‌ی مارکتینگ کدامند؟● معرفی دانشگاه UCLA کالیفرنیا● آشنایی با دانشگاه کویین کانادا● دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در استرالیا● آشنایی با کالج‌های مونترال کاناداجدیدترین مطالب● شهر کانبرا در استرالیا● چگونه ورودی‌های ذهن‌مان را کنترل کنیم؟● حقوق و حمایت‌های قانونی در استرالیا● انقضا و تمدید استادی پرمیت کانادا● فهرست تحریم‌ها در استرالیا● خودتنظیمی چیست و چه مزیتی دارد؟● بیمه‌ی خدمات درمانی ( مدیکر ) استرالیا● با غم غربت چه کنیم؟!● با منطقه‌ی ویکتوریا استرالیا آشنا شوید!● چگونه با افسردگی پس از فارغ التحصیلی مقابله کنیم؟!● بیومتریک ( انگشت‌نگاری دیجیتالی ) جهت اخذ ویزای کانادا● با احساس بی‌کفایتی مقابله کنیم!● طریقه‌ی دریافت سین نامبر کانادا● حافظه‌ی دیداری چیست و چگونه می‌توان آن را تقویت نمود؟● توصیه نامه تحصیلی چه اهمیتی در پروسه‌ی اپلای دارد؟● مهارت‌های شغلی مورد علاقه‌ی کارفرمایان کدامند؟● با مهم‌ترین مهارت‌های اجتماعی آشنا شوید!● مجوز انجام کار پس از فارغ التحصیلی در استرالیا● افتتاح حساب بانکی برای دانشجویان بین المللی در کشور کانادا● با اصول و ارزش‌های کشور استرالیا آشنا شوید.