شرایط تحصیل در رشته‌ی مهندسی فناوری اطلاعات IT در کشور کانادا چگونه است؟

رشته‌ی فناوری اطلاعات IT از زیر شاخه‌های رشته‌ی مهندسی کامپیوتر می‌باشد که به بررسی روش‌های ایجاد و توسعه سیستم‌های اطلاعاتی بر مبنای برنامه‌های نرم افزاری و سخت افزاری کامپیوتر می‌پردازد.
رشته‌ی فناوری اطلاعات IT از زیر شاخه‌های رشته‌ی مهندسی کامپیوتر می‌باشد که به بررسی روش‌های ایجاد و توسعه سیستم‌های اطلاعاتی بر مبنای برنامه‌های نرم افزاری و سخت افزاری کامپیوتر می‌پردازد.
مجله موفقیت  ایلیاد - از جمله رشته‌های بسیار پرطرفدار در ‌های سراسر دنیا از جمله کشور رشته‌ی و IT می‌باشد. این دو رشته علاوه بر جذابیت بسیار از بازار کار بسیار مناسبی نیز در این کشور برخوردارند و طبق آمار، ن آی تی و هر ساله در لیست استخدام مورد نیاز دولت قرار دارند و ‌های بسیار معتبری در این کشور به ارائه‌ی این رشته‌ها می‌پردازند. ورود به رشته‌ی IT و در این زمینه مستلزم برخورداری از شرایطی خاص می‌باشد، همچنین دانشجویان علاقه‌مند به در این رشته در کشور لازم است با برخی مسائل نظیر هزینه‌های ، شرایط بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های ی و زمینه‌های کاری این رشته پیش از اپلای آشنا شوند. ما در این مقاله به معرفی رشته‌ی IT و بررسی شرایط در این زمینه و ‌های معتبر ارائه دهنده‌ی این رشته در کشور می‌پردازیم.

-    تفاوت رشته‌ی و IT

رشته‌ی فناوری اطلاعات IT از زیر شاخه‌های رشته‌ی می‌باشد که به بررسی روش‌های ایجاد و توسعه سیستم‌های اطلاعاتی بر مبنای برنامه‌های نرم افزاری و سخت افزاری می‌پردازد. دانش آموختگان این رشته به بهبود کارایی و بالابردن قابلیت سیستم‌های اطلاعاتی شبکه‌های رایانه‌ای به منظور کارکرد صحیح و بدون وقفه کمک می‌کنند. و IT با یکدیگر تفاوت زیادی دارند، در حقیقت می‌توان گفت به فراگیری ساختارهای اساسی و تئوری ( نرم افزار و سخت افزار ) پرداخته و رشته‌ی فناوری اطلاعات این علوم را در جهت پیشبرد اهداف در سازمان پیاده می‌کند.

-     در رشته‌ی فناوری اطلاعات در کشور

رشته‌های و فناوری در کشور از رشته‌های رایج و پرطرفداری است که بسیاری از ‌ها و کالج‌های معتبر این کشور در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به ارائه‌ی آن می‌پردازند و دلیل استقبال گسترده‌ی این رشته نیز رشد سریع فناوری و اهمیت بسیار زیر‌ساخت‌های اطلاعاتی در سازمان‌هاست که نیازمند بروزرسانی توسط ن IT می‌باشد. این رشته در کشور به صورت عملی در آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های مجهز تدریس می‌شود و در کنار واحدهای عملی تعدادی واحد تئوری نیز دارد که در مقایسه با واحدهای عملی بسیار کمتر است. برای پذیرش در هر یک از این دو رشته شرایط و قوانین خاصی وجود دارد که در عین حال شباهت بسیاری به یکدیگر دارند و در ادامه به آنان خواهیم پرداخت.

ـ در رشته‌ی IT در مقطع کارشناسی

دروس مقطع کارشناسی در رشته‌ی فناوری اطلاعات بر محور و فناوری متمرکز است و بسیاری از دوره‌های IT در این کشور مباحثی نظیر طراحی وب، مهارت‌های برنامه نویسی، شبکه و پایگاه داده‌ها را در طیف وسیعی در برمی‌گیرد. تفاوت مقطع کارشناسی این رشته با رشته‌ی تدریس دروسی مانند تئوری های اطلاعاتی و مدیریتی در دوره‌ی لیسانس می‌باشد که انتظار می‌رود توسط دانشجویان به خوبی فرا گرفته شود. رشته‌ی فناوری اطلاعات بر حیطه‌ی ارتباطی این علم تأکید دارد، حال آنکه تمرکز بر علم رایانه می‌باشد. مدت زمان طول در مقطع لیسانس در رشته‌ی فناوری اطلاعات در کشور ۴ سال و از شرایط ورود به ‌های این کشور برخورداری از مدرک دیپلم، پیش ی و گذراندن دروس پیش نیاز می‌باشد.

ـ در رشته‌ی IT در مقطع کارشناسی ارشد

مقطع کارشناسی ارشد این رشته به مباحث تخصصی پرداخته و به صورت فنی فناوری‌های پیشرفته در این صنعت را مورد بررسی قرار می‌دهد. مدت زمان در این مقطع ۱ تا ۲ سال متناسب با شرایط و نوع دوره‌ی انتخابی می‌باشد. دوره‌ی ارشد این رشته بر تئوری‌ها و مباحث علمی این رشته متمرکز است و مهم‌ترین مهارت‌های مورد نیاز برای دریافت پذیرش برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد در این رشته برخورداری از مهارت‌های ریاضی و محاسبات پیشرفته می‌باشد. کلیه‌ی متقاضیانی که در رشته‌های ، نرم افزار، آی تی، الکترونیک و برق از مدرک لیسانس برخوردارند از امکان ادامه در رشته‌ی IT در مقطع کارشناسی ارشد برخوردار خواهند بود. مدرک GRE و مدرک زبان آیلتس با نمره‌ی ۶/۵ از جمله مدارک مورد نیاز برای پذیرش دانشجو در ‌های این کشور می‌باشد که البته نمره‌ی آیلتس با توجه به نوع ممکن است متفاوت باشد.

ـ در رشته‌ی IT در مقطع دکترا

شرایط اخذ پذیرش برای دوره‌ی دکترای این رشته اندکی پیچیده می‌باشد و تنها افرادی قادر به پذیرش در این مقطع هستند که از مدرک کارشناسی ارشد برخوردار بوده و فعالیت‌های پژوهشی و عملی وسیعی در این زمینه داشته باشند. در واقع برخورداری از رزومه ی تحقیقاتی و مقاله و پژوهش در این زمینه برای پذیرش در مقطع دکترا ضروری می‌باشد. دوره‌ی دکترا در این کشور شامل مباحثی نظیر تحقیق و توسعه‌ی سیستم‌های ی و اطلاعاتی نوین به همراه دوره‌های آموزش تجارت الکترونیک، شبیه ساز، برنامه ریزی خطی و ... می‌شود. این مقطع در کشور ۴ ساله و مستلزم برخورداری از مدرک زبان آیلتس با نمره‌ی بالاتر از ۶ و مدرک GRE در برخی از ‌ها می‌باشد.

-    هزینه‌ی در کشور

هزینه‌های در این کشور نسبت به کشور‌های هم رده‌ی خود نظیر انگلستان، آمریکا و کمتر و مقرون به صرفه می‌باشد. از مسائل مهم پیش از مهاجرت به قصد به  این کشور آشنایی با هزینه‌های و زندگی در این کشور می‌باشد . در رشته‌ی IT با دیگر رشته‌های و فنی به لحاظ هزینه تفاوت چندانی نخواهد داشت، اما مسئله‌ی مهم‌تر انتخاب ، گرایش و شهر محل سکونت است. همچنین هزینه‌های دوران برای مقاطع مختلف نیز متفاوت است. به طور کلی در حال حاضر ( سال ۲۰۲۱ ) این مبلغ در مقطع کارشناسی برای مدت زمان یکسال ۵۵ هزار دلار و برای مقطع کارشناسی ارشد ۵۲ هزار دلار می‌باشد.

-    شرایط بورسیه‌های ی رشته‌ی IT در کشور

همان‌گونه که عنوان شد IT از جمله رشته‌های پرطرفدار در ست و دانشجویان علاقه‌مند بسیاری جهت در این رشته به این کشور مهاجرت می‌کنند. برخی دانشجویان برای تأمین هزینه‌های به مشکل برخورده و تلاش می‌کنند بتوانند به نحوی از بورسیه‌های ی استفاده کنند.
بورسیه‌های ی در این کشور بیشتر به مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا تعلق می‌گیرد و این دو رشته نیز مانند سایر رشته‌های دارای بورسیه فاند و اسکالرشیپ هستند. اسکالرشیپ تنها بخشی از هزینه‌های ی دانشجو را تأمین می‌کند اما بورسیه‌ی فاند تمام هزینه‌ها را پوشش می‌دهد. در این میان نوع دیگری از بورسیه نیز وجود دارد که تحت عنوان بورسیه‌ی ی و بورسیه‌ی دولتی شناخته می‌شود که بورسیه‌های دولتی از شرایط بهتری برخوردارند. نکته‌ی قابل توجه اینکه برای تمام افراد امکان دسترسی به این بورسیه‌ها به راحتی فراهم نمی‌باشد و تنها دانشجویانی که از رزومه‌ی ی قوی، مقالات علمی در ISI ، مدرک و نمره ی زبان بالا و ... برخوردارند می‌توانند برای دریافت آن درخواست داده و پس از بررسی در صورت واجد شرایط شدن از آن استفاده نمایند. برخورداری از بورسیه‌ی ی در مقطع کارشناسی بسیار سخت و میزان این بورسیه‌ها بسیار کم می‌باشد. بورسیه‌ی ی رشته‌ی و آی تی در ازای پروژه‌های تحقیقاتی به دانشجو داده می‌شود و دریافت این بورسیه‌ها در مقطع دکترا نیز عموماً منوط به انجام پروژه‌های تحقیقاتی و یا تدریس در حین می‌باشد.  

-    بهترین ‌های برای در رشته‌ی IT

‌های کشور از برترین سیستم‌های آموزشی در جهان برخوردارند و ‌های معتبری با بالاترین سطح کیفی و کمی دارند که به دلیل اهمیت بسیار رشته‌های و فناوری اطلاعات به ارائه‌ی این رشته‌ها می‌پردازند. در ادامه به معرفی برخی از این ‌های برتر در زمینه‌ی رشته‌ی فناوری اطلاعات می‌پردازیم.

ـ اوتاوا

این با  ادغام دو رشته‌ی و علوم در حال حاضر چندین تخصص از جمله رشته‌ی IT را به دانشجویان خود ارائه می‌دهد. دانشجویان این با بهره‌گیری از سیستم Accelerated stream قادرند دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد را به صورت پیوسته ظرف مدت زمان ۵ سال بگذرانند. این بر اصول پردازش و جنبه‌های واقعی برنامه‌های آن متمرکز است.

ـ مونترال

مونترال از ‌های فرانسوی زبان و بسیار معتبر این کشور است که رشته‌ی IT را در سطح بالایی ارائه می‌دهد. این نیز عضو U15 می‌باشد، ( گروهی که از ۱۵ برتر پژوهشی در تشکیل شده است). بخش این در چهار سطح با رشته‌های متنوعی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به فعالیت می‌پردازد.

ـ واترلو

یکی از بهترین ‌های جهان در رشته‌های علوم و IT واترلو می‌باشد که چیزی در حدود ۷۰ درصد مباحث مختلف در این حوزه را به دانشجویان خود ارائه می‌دهد. آموزش تعاون از محورهای اصلی آموزش این دانشگاست که امکان برخورداری از حداقل دو سال سابقه‌ی کار با حقوق را برای دانشجویان فراهم می‌آورد. این در قلب بخش فنی واقع است و امکان فعالیت در شرکت‌های محلی که به متخصصین IT نیازمند هستند را برای دانشجویان فراهم کرده و بدین طریق بخشی از هزینه‌های و زندگی آنان را تأمین می‌کند.

ـ بریتیش کلمبیا

بریتیش کلمبیا از قدیمی‌ترین ‌های کشور ست و دانشکده‌ی علوم این از سال ۱۹۶۸ به فعالیت پرداخت که از برجسته‌ترین موسسات پژوهشی در به شمار می‌رود. این با برخورداری از تنوع دانشجویی، موقعیت بسیار خوب مکانی و سطح علمی بالا یک انتخاب بسیار عالی در زمینه‌ی در رشته‌ی IT می‌باشد.

ـ کارلتون

این نیز از ‌های برتر کشور به شمار می‌رود که به ارائه‌ی رشته‌ی فناوری اطلاعات می‌پردازد. در ابتدا تنها مقطع کارشناسی علوم و IT در این ارائه شد اما در حال حاضر انواع دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد در زمینه‌ی IT، و علوم در این برگزار می‌شود. این به دلیل برخورداری از نیروهای متخصص در حیطه‌های مختلف این رشته نظیر امنیت رایانه و اینترنت، توسعه‌ی بازی‌های رایانه‌ای و علوم داده انتخاب بسیار مناسبی برای علاقه مندان به این رشته می‌باشد.

ـ مک گیل

این نیز از ‌های برتر کشور ست و دانشکده‌ی علوم و بخش IT آن نیز از اعتبار بالایی برخوردار است. بودجه‌ی پژوهشی این بخش از بالاترین بودجه‌های پژوهشی در این زمینه در کشور ست که در رتبه‌ی دوم قرار دارد. این از ۳۴ عضو هیئت علمی و ۶۰ دوره‌ی دکترا برخوردار می‌باشد و دانشجویان آن می‌توانند از میان ۱۰ دوره‌ی ارائه شده یکی را انتخاب نمایند. شرایط کار با حقوق نیز به منظور بالا رفتن تجربه‌ی دانشجو در این وجود دارد.

ـ مک مستر

رشته‌ی علوم و IT در دانشکده‌ی این نیز ارائه می‌شود. این انتخاب مناسبی برای در این رشته‌ها می باشد. در این دانشجویان با مباحثی نظیر برنامه‌نویسی، طراحی سیستم‌های اطلاعاتی و توسعه پایگاه‌های داده آشنا و در دوره‌های تخصصی‌تر مکاترونیک، نرم افزار و سلامت الکترونیک را می‌گذرانند. درصد بسیاری از فارغ الان این پس از فارغ الی در کمتر از دو سال کار مورد نظر خود را می‌یابند و به اشتغال در زمینه‌ی مورد علاقه خود می‌پردازند.

ـ آلبرتا

آلبرتا از قدیمی‌ترین دانشکده‌های علوم برخوردار است و بزرگترین دپارتمان و IT را داراست و سالانه دانشجویان بسیاری را برای در این رشته می‌پذیرد. این در توسعه برخی از بزرگترین رایانه‌های جهان کمک‌های بسیاری نموده است و فرصت‌های تحقیقاتی بسیاری در زمینه‌ی هوش مصنوعی، بازی‌های رایانه‌ای، و گرافیک رایانه‌ای در دانشکده‌ی علوم و IT این صورت گرفته است.
گردآورندهمجله موفقیت ایلیاد
ما را در اینستاگرام دنبال کنید ...ما را در تلگرام دنبال کنید ...ما را در آپارات دنبال کنید ...مطالب مشابه● رشته‌های تحصیلی در استرالیا● آشنایی با بورسیه‌های ۲۰۲۲ دانشگاه آلبرتا کانادا● معرفی ۵ دانشگاه برتر کشور انگلستان جهت تحصیل در رشته‌ی داروسازی● آموزش زبان انگلیسی در استرالیا● اپلای شنوایی سنجی، تحصیل در خارج از کشور● هر آنچه باید درباره‌ی مسیرهای تحصیل در کشور استرالیا بدانید.● تعویق پذیرش تحصیلی ( دیفر کردن پذیرش دانشگاه ) چیست؟● چگونه ویزای توریستی کانادا را به ویزای تحصیلی تبدیل کنیم؟● دانستنی‌های پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های استرالیا● اقتصاد در دانشگاه‌های کاناداجدیدترین مطالب● با احساس بی‌کفایتی مقابله کنیم!● طریقه‌ی دریافت سین نامبر کانادا● حافظه‌ی دیداری چیست و چگونه می‌توان آن را تقویت نمود؟● توصیه نامه تحصیلی چه اهمیتی در پروسه‌ی اپلای دارد؟● مهارت‌های شغلی مورد علاقه‌ی کارفرمایان کدامند؟● با مهم‌ترین مهارت‌های اجتماعی آشنا شوید!● مجوز انجام کار پس از فارغ التحصیلی در استرالیا● افتتاح حساب بانکی برای دانشجویان بین المللی در کشور کانادا● با اصول و ارزش‌های کشور استرالیا آشنا شوید.● آشنایی با تأییدیه wes ( وس ) جهت مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا● سیستم سلامت و بیمه در آمریکا برای دانشجویان چگونه است؟● با نشانه های کمرویی در خود آشنا شوید!● با نوجوان پرخاشگر چه کنیم؟!● شرایط کار و اقامت در آمریکا آسان‌تر می‌شود● حواس پرتها بخوانند! حواس پرتی بخاطر بیش فعالی بزرگسالی● به خودتان و کودکان اعتماد بنفس کاذب ندهید!● آب و هوای استرالیا و شهرهای مختلف آن در طی سال● با زیباترین کتابخانه‌های جهان آشنا شوید!● بریجینگ ویزا یا ویزای پل چیست؟● تقویت مهارت writing در ‌آزمون آیلتس