شرایط تحصیل در رشته‌ی بینایی سنجی در خارج از کشور چگونه است؟

رشته‌ی بینایی سنجی یا اپتومتری آموزش حرفه‌ای جهت ارزیابی سنجش بینایی است. متخصصین این رشته به بررسی سلامت چشم و تشخیص و درمان هرگونه آسیب و اختلال در این زمینه می‌پردازند.
رشته‌ی بینایی سنجی یا اپتومتری آموزش حرفه‌ای جهت ارزیابی سنجش بینایی است. متخصصین این رشته به بررسی سلامت چشم و تشخیص و درمان هرگونه آسیب و اختلال در این زمینه می‌پردازند.
مجله موفقیت ایلیاد - رشته‌ی یا اپتومتری آموزش حرفه‌ای جهت ارزیابی سنجش بینایی است. متخصصین این رشته به بررسی سلامت چشم و تشخیص و درمان هرگونه آسیب و اختلال در این زمینه می‌پردازند. اپتومتریست متخصصی است که مراقبت‌های اولیه‌ی بینایی را فراهم می‌سازد. آسیب‌های چشمی، بیماری‌ها و تشخیص اختلالات بینایی و درمان آن در حوزه‌ی فعالیت این دسته از متخصصین قرار می‌گیرد. این رشته می‌تواند به صورت تخصصی در مقاطع بالاتر ادامه یابد و فرد در یکی از گرایش‌های آن به ادامه تحصیل بپردازد. نکته‌ی قابل توجه تفاوت این رشته با رشته‌ی چشم پزشکی است. در واقع اصلی‌ترین تفاوت این دو رشته مجوز تجویز دارو توسط چشم پزشکان است که این امکان برای اپتومتریست امکانپذیر نمی‌باشد. بینایی سنجان به عنوان متخصصین بهداشت و درمان به درمان بیماری‌های مختلف مربوط به چشم می‌پردازند اما در دانشکده‌های پزشکی تحصیل نمی‌کنند و در دانشکده‌ای جداگانه تحت عنوان دانشکده‌ی به تحصیل می‌پردازند.
تحصیل در این رشته می‌تواند بسیار ساده و یا گاه خیلی پیچیده باشد و همه‌ی این‌ها به خود فرد و توانایی‌های وی بستگی دارد. در واقع مسیر انتخابی پیش رو برای علاقه مندان به این رشته با یکدیگر متفاوت است. برخی پس از اتمام تحصیل در مقاطع پایین وارد بازار کار می‌شوند و برخی دیگر به صورت تخصصی‌تر این رشته را دنبال و برای مقاطع بالاتر اپلای می‌کنند. انتخاب کشور مناسب برای تحصیل در این رشته پیش از اپلای از اهمیت بسیاری برخوردار است، به این دلیل که هر کشور در این خصوص از قوانین خاص خود برخوردار است و حتی ممکن است مدت زمان طول تحصیل در این رشته در کشورهای مختلف متفاوت باشد. در این مقاله به بررسی تحصیل در این رشته درکشورهای مختلف پرداخته ایم، با ما همراه باشید.

-    تحصیل در رشته‌ی در خارج از کشور

افراد متقاضی تحصیل در رشته‌ی ابتدا در یک برنامه‌ی ۴ ساله ی مقطع لیسانس شرکت و سپس برای تحصیل در این رشته اپلای می‌کنند. مدرک کارشناسی مورد نیاز برای این منظور ترجیحاً از رشته‌های مرتبط نظیر علوم زیست شناسی، شیمی و یا فیزیولوژی می‌باشد. تحصیل در این رشته از ابتدای ورود نیز ۴ سال دیگر به طول می‌انجامد و در واقع می‌توان گفت طول مدت زمان تحصیل برای اولین مقطع تحصیلی در این رشته ۸ سال می‌باشد. بسیاری از ‌ها در سراسر دنیا برنامه‌های آموزشی را به صورت آنلاین نیز در اختیار متقاضیان علاقه مند به این رشته قرار می‌دهند. گفتنی است این رشته در مقطع کارشناسی از گرایشی برخوردار نبوده و تنها تحت همان عنوان در تدریس می‌شود اما در مقاطع بالاتر کارشناسی ارشد و دکترا به گرایش‌های اصلی و فرعی متفاوتی تقسیم می‌شود که متقاضیان براساس علاقه مندی خود می‌توانند به ادامه تحصیل در یکی از آنان بپردازند. مدیریت توان بخشی، انفورماتیک پزشکی، علوم تشریحی، اپیدمیولوژی، زیست فناوری پزشکی، مهندسی پزشکی، رفتاری، درمان کم بینایی در کودکان، فیزیک پزشکی و نانو تکنولوژی پزشکی از جمله رشته‌های مرتبط با رشته‌ی به شمار می‌روند.

-    مدارک لازم جهت اخذ برای تحصیل در رشته‌ی در خارج از کشور

‌های مختلف به منظور دانشجو مدارک مختلفی در نظرگرفته‌اند که دانشجویان ملزم به ارائه‌ی آنان می‌باشند، با این حال ارائه‌ی برخی مدارک در کلیه‌ی ‌ها در سراسر دنیا به صورت مشترک می‌باشد که موارد زیر را شامل می‌شود:
ـ انتخاب رشته و مورد نظر ( که در اینجا رشته‌ی مد نظر می‌باشد )
ـ تکمیل فرم آنلاین از مورد نظر
ـ برخورداری از یک ایمیل معتبر جهت آگاهی از اخبار مربوط به یا عدم از سمت
ـ ۲ یا ۳ توصیه نامه بسته به انتخابی
ـ ارسال مدارک مربوط به رزومه‌ی کاری ( در صورت برخورداری از رزومه )
ـ ارسال انگیزه نامه ( به عنوان یکی از اصلی ترین مدارک مورد درخواست )
ـ ارسال مدارک جهت اثبات تمکن مالی
ـ برخورداری از مدرک زبان معتبر با حداقل نمره‌ی قابل قبول
ـ ارسال مقالات چاپ شده
ـ ارسال آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات و ترجمه‌ی آن

-    تحصیل در مقطع کارشناسی در خارج از کشور

همانگونه که عنوان شد علاقه مندان به این رشته با برخورداری از یک مدرک کارشناسی مرتبط با این رشته می‌توانند برای تحصیل در رشته‌ی اقدام کنند. مدت زمان تحصیل در این رشته برای مقطع کارشناسی ۴ سال است که دانشجویان در حین تحصیل با مهارت‌های معاینه، درمان بیماری‌های مربوط به چشم و اندام‌های متصل به آن آشنا می‌شوند. تنها تعداد اندکی از ‌ها برای دانشجو آزمون ورودی برگزار می‌کنند. آزمون‌های ورودی دانش متقاضیان در زمینه‌ی فیزیک، شیمی، زیست شناسی و ریاضیات را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. دانشجویان علاقه مند به تحصیل در این مقطع پس از تکمیل فرم درخواست آنلاین از طریق وب سایت ، به تهیه و ارسال مدارک مورد نیاز پرداخته و در صورت اخذ پروسه‌ی مهاجرت را طی می‌کنند.

-    تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در خارج از کشور

بسیاری از فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی پس از اتمام دوران تحصیل از امکان ورود به مراکز درمانی معتبر در سراسر دنیا برخوردار می‌شوند اما برخی دیگر برای دستیابی به سطوح بالاتر تحصیلی در این رشته برای مقطع کارشناسی ارشد اپلای می‌کنند. این دوره به صورت اختصاصی دانشجویان را به عنوان اپتومتریست آماده می‌کند به گونه‌ای که فرد می‌تواند تا حدودی در حیطه‌ی وظایف یک متخصص چشم پزشکی به فعالیت بپردازد. برخورداری از یک مدرک زبان معتبر برای اپلای در این رشته از الزامات است و همچنین برخورداری از سابقه‌ی کار در یک کلینیک درمانی یا بیمارستان به عنوان بینایی سنج برای در این مقطع مورد توجه قرار می‌گیرد. گفتنی است برخی ‌ها دوره‌ی کارآموزی را جز سابقه‌ی کار دانشجو به حساب آورده و برخی دیگر تجربه‌ی بالینی به جز ساعات دوره‌ی کارآموزی را مد نظر قرار می‌دهد.

-    تحصیل در مقطع دکترا در خارج از کشور

علاقه مندان به تحصیل در این مقطع به مدت ۴ سال به تحصیل می‌پردازند. برنامه‌ی دکترا دروس تئوری و آموزش‌های بالینی در محیط بیمارستان را شامل می‌شود. مطالعات بالینی از همان سال اول آغاز و افراد در حوزه‌های تخصصی دیگر مانند زیست شناسی به تحصیل می‌پردازند. درک سیستم‌های عصبی بدن از جمله سیستم‌های نوری، توانایی دستیابی به نقش رهبری در پیشرفت ، ایجاد احساس مسئولیت حرفه‌ای و اخلاقی در این حوزه، مهارت‌ها و دانش مورد نیاز برای برنامه ریزی و ارتقا شغلی، توانایی استفاده از روش‌ها و تکنیک‌های منحصر به فرد برای هر فرد و توانایی انجام تحقیقات گسترده تخصصی در حوزه‌ی از جمله مهارت‌هایی است که افراد در طی تحصیل در دوره‌ی دکترا به دست می‌آورند.

-    ‌های برتر جهت تحصیل در رشته‌ی در خارج از کشور

ـ آلاباما اپتومتری بیرمنگام

این برنامه‌ای جامع در حوزه‌ی در اختیار علاقه مندان قرار می‌دهد. کیفیت بالای آموزشی و برخورداری از به روزترین امکانات آموزشی دانشجویان را برای ورود به بازار کار آماده می‌کند. دانشکده‌ی این دانشجویان علاقه مند را با مهارت‌های آشنایی با مشکلات و آسیب‌های وارده بر چشم آشنا می‌کند. متقاضیان تحصیل در این ملزم به برخورداری از یک مدرک کارشناسی مرتبط با رشته‌ی می‌باشند و برای ورود به این دانشکده در یک آزمون ورودی شرکت می‌کنند. ۳ توصیه نامه از حداقل ۲ عضو هیئت علمی از دیگر شرایط مورد نیاز برای اپلای در این می‌باشد. دوره‌ها و دروس پیش نیاز مانند زیست شناسی عمومی، ، ، زبان انگلیسی، روان شناسی عمومی و عوم اجتماعی برای ورود به این رشته گذرانده می‌شوند.

ـ هوستون دانشکده‌ی

این برای آموزش رشته‌ی برنامه‌ای کاملاً سختگیرانه در نظر گرفته است. بنابراین انتخابی عالی برای افراد سخت کوش در زمینه‌ی مطالعات می‌باشد. برنامه‌ی کارشناسی دانشکده‌ی اپتومتری هوستون سیزده دوره را شامل می‌شود و دانشجویان ملزم به اعلام رشته‌ی مورد نظر خود تا پایان سال دوم تحصیل می‌باشند. برخورداری از حداقل GPA با نمره‌ی ۳/۵ و دو توصیه نامه برای اپلای در این رشته از الزامات این به شمار می‌رود.   

ـ میشیگان دانشکده‌ی

کیفیت بالای آموزش در این به گونه‌ای است که افراد می‌توانند در برخی مواقع و تحت شرایطی خاص در حیطه‌ی وظایف چشم پزشکان نیز به فعالیت بپردازند و مسئولیتی فراتر از حوزه‌ی تحصیلی خود را در اختیار داشته باشند. درمان، تشخیص و اصلاح بیماری‌های چشمی از مهمترین وظایف فارغ‌التحصیلان این رشته از میشیگان است. تکمیل دوره‌های پیش نیاز، برخورداری از حداقل ۳ توصیه نامه و کسب حداقل نمره‌ی قابل قبول در آزمون ورودی از شروط در این می‌باشد.

ـ ایالتی اوکلاهاما

دوره‌های پیش نیاز مهم برای این رشته در این شامل زبان انگلیسی، علوم آزمایشگاهی و ریاضیات می‌باشد. این از برترین ‌های جهان در زمینه‌ی ارائه‌ی رشته‌ی است که علاوه بر مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا مدرک کاردانی و گواهی‌های مختلف دیگر را نیز ارائه می‌دهد. برخورداری از مدرک کارشناسی از یک معتبر با حداقل معدل GPA ۲/۷ از شرایط اپلای در این می‌باشد.

ـ ایندیانا

دوره‌ی آموزشی رشته‌ی در این ۴ سال به طول می‌انجامد و دانشجویان باید دوره‌های پیش نیاز این رشته را ظرف ۱۰ سال گذشته به اتمام رسانده باشند. حداقل نمره‌ی GPA ۳/۶ از دیگر شرایط اپلای در این می‌باشد.

ـ جنوبی اپتومتری

جنوبی اپتومتری ی خصوصی است که در سال ۱۹۷۰ تأسیس و با سابقه‌ای ۴۰ ساله به آموزش در زمینه‌ی و مراقبت‌های بینایی و سلامت چشم می‌پردازد. برخورداری از حداقل دو توصیه نامه و کسب حداقل نمره‌ی قابل قبول در آزمون ورودی از شرایط اپلای در این می‌باشد.

ـ کالیفرنیا برکلی

کالیفرنیا برکلی دو مدرک اصلی در زمینه‌ی رشته‌ی ارائه می‌دهد. این آموزش این رشته را در مقطع کارشناسی به صورت دوره‌ای ۴ ساله ارائه می‌دهد. کسب حداقل نمره‌ی قابل قبول در آزمون ورودی و برخورداری از حداقل نمره‌ی GPA ۳/۶ ، داشتن مدرک کارشناسی مرتبط از یک معتبر و گذراندن دوره‌ها و دروس پیش نیاز مانند زیست شناسی عمومی، ، ، زبان انگلیسی، روانشناسی عمومی و علوم اجتماعی از شرایط اپلای برای ورود به این رشته در این می‌باشد.
گردآورندهمجله موفقیت ایلیاد
ما را در اینستاگرام دنبال کنید ...ما را در تلگرام دنبال کنید ...ما را در آپارات دنبال کنید ...مطالب مشابه● رشته‌های تحصیلی در استرالیا● آشنایی با بورسیه‌های ۲۰۲۲ دانشگاه آلبرتا کانادا● معرفی ۵ دانشگاه برتر کشور انگلستان جهت تحصیل در رشته‌ی داروسازی● آموزش زبان انگلیسی در استرالیا● اپلای شنوایی سنجی، تحصیل در خارج از کشور● هر آنچه باید درباره‌ی مسیرهای تحصیل در کشور استرالیا بدانید.● تعویق پذیرش تحصیلی ( دیفر کردن پذیرش دانشگاه ) چیست؟● چگونه ویزای توریستی کانادا را به ویزای تحصیلی تبدیل کنیم؟● دانستنی‌های پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های استرالیا● اقتصاد در دانشگاه‌های کاناداجدیدترین مطالب● با احساس بی‌کفایتی مقابله کنیم!● طریقه‌ی دریافت سین نامبر کانادا● حافظه‌ی دیداری چیست و چگونه می‌توان آن را تقویت نمود؟● توصیه نامه تحصیلی چه اهمیتی در پروسه‌ی اپلای دارد؟● مهارت‌های شغلی مورد علاقه‌ی کارفرمایان کدامند؟● با مهم‌ترین مهارت‌های اجتماعی آشنا شوید!● مجوز انجام کار پس از فارغ التحصیلی در استرالیا● افتتاح حساب بانکی برای دانشجویان بین المللی در کشور کانادا● با اصول و ارزش‌های کشور استرالیا آشنا شوید.● آشنایی با تأییدیه wes ( وس ) جهت مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا● سیستم سلامت و بیمه در آمریکا برای دانشجویان چگونه است؟● با نشانه های کمرویی در خود آشنا شوید!● با نوجوان پرخاشگر چه کنیم؟!● شرایط کار و اقامت در آمریکا آسان‌تر می‌شود● حواس پرتها بخوانند! حواس پرتی بخاطر بیش فعالی بزرگسالی● به خودتان و کودکان اعتماد بنفس کاذب ندهید!● آب و هوای استرالیا و شهرهای مختلف آن در طی سال● با زیباترین کتابخانه‌های جهان آشنا شوید!● بریجینگ ویزا یا ویزای پل چیست؟● تقویت مهارت writing در ‌آزمون آیلتس