با مهم‌ترین مهارت‌های اجتماعی آشنا شوید!

همدلی و هوش هیجانی از جمله مهارت‌هایی هستند که روابط شما را تغذیه می‌کنند، بنابراین لازم است بدانید که چگونه آنان را به صورتی موثر به کار بگیرید و مورد استفاده قرار دهید.
همدلی و هوش هیجانی از جمله مهارت‌هایی هستند که روابط شما را تغذیه می‌کنند، بنابراین لازم است بدانید که چگونه آنان را به صورتی موثر به کار بگیرید و مورد استفاده قرار دهید.
مجله موفقیت ایلیاد - همانگونه که می‌دانیم انسان موجودیست اجتماعی و بدین واسطه برقراری روابط صحیح اجتماعی برکیفیت زندگی وی بسیار اثرگذار می‌باشد. در واقع می‌توان گفت روابط اجتماعی از جمله نیازهای فردی است که بشر برای بقا بدان نیازمند است، این روابط در قالب روابط خانوادگی تا روابط شغلی و در محیط کار، حتی در بستر خیابان در هنگام خرید نیز تعریف می‌شود و به افراد در جهت ایجاد روابطی عمیق، صحیح و مثبت با اطرافیان کمک می‌کند. از این رو آموزش و فراگیری ‌ها و آداب برقراری رابطه جهت تکامل افراد در یک محیط اجتماعی امری اجتناب ناپذیر به نظر می‌رسد.
پروفسور دیوید دمینگ دکترای آموزش و اقتصاد از دانشگاه هاروارد در رابطه با فراگیری ‌های ارتباطی معتقد است: « ما در جامعه به نقطه‌ای رسیده‌ایم که برای داشتن شغل یا داشتن یک موقعیت اجتماعی به چیزهایی بیش از ‌های فنی نیاز داریم. در حقیقت، ‌های اجتماعی رکنی اساسی در هر سناریویی است و چه در روابط دوستانه و خانوادگی و چه در دنیای کاری و سازمان‌ها ارزش زیادی دارند».
 ‌های اجتماعی طیف وسیعی از ‌های ارتباطی را شامل می‌شود و نکته‌ی مهم در این میان نحوه‌ی استفاده از آنان می‌باشد. لحن بیان، زبان بدن، اشارات و حرکات و روش‌های ارتباطی غیر کلامی همگی از مواردیست که به نوعی به عنوان تجهیزات مورد نیاز جهت استفاده از ‌های ارتباطی به کار می‌روند. از طرفی روابط اجتماعی هر یک در چارچوب خاصی تعریف می‌شوند، بنابراین استفاده از ‌های ارتباطی نیز  باید متناسب با همان چارچوب در نظر گرفته شود.

در ادامه به بیان مهم‌ترین ‌های اجتماعی خواهیم پرداخت، ‌هایی که به کمک آنان می‌توان روابطی عمیق‌تر و کاربردی‌تر را تجربه کرد.

ـ گوش دادن

شنیدن با گوش دادن متفاوت است! تنها زمانی به سخنان فردی گوش می‌دهید که عملاً از نزدیک و به صورتی همدلانه به فردی که روبروی شماست توجه می‌کنید. این نخستین قدم در جهت موفقیت در مسیر تعاملات اجتماعی است. کار آسانی به نظر می‌رسد اما اغلب افراد در انجام آن با شکست مواجه‌اند، گوش دادن سخت است و به تمرین نیاز دارد.

ـ پیش قدم شدن برای آغاز ارتباط

برقراری هر ارتباط عموماً از گفت و گویی ساده آغاز می‌شود، بنابراین آگاهی از نحوه‌ی شروع یک بحث از ‌های درست برقراری ارتباط است که در جلب اعتماد یا بی‌اعتمادی طرف مقابل نقش مهمی ایفا می‌کند. همین که از موضوعی ساده مانند وضعیت هوا یا مسائلی اینچنینی استفاده کنید حسن نیت شما را برای برقراری ارتباط نشان خواهد داد، شاید این موضوع بسیار ساده و کلیشه‌ای به نظر می‌رسد اما از مهم‌ترین ‌های اجتماعی به شمار می‌رود.

ـ همدلی و

این در هر فعالیت و شرایطی در حال حاضر ضروری به نظر می‌رسد. همدلی و از جمله ‌هایی هستند که روابط شما را تغذیه می‌کنند، بنابراین لازم است بدانید که چگونه آنان را به صورتی موثر به کار بگیرید و مورد استفاده قرار دهید.

ـ درخواست کمک

اینکه بپذیرید همه چیز را نمی‌دانید و به مشاوره و حمایت دیگری نیازمندید از جمله رفتارهای بالغانه انسانی کمال یافته است. در واقع دانستن اینکه چه وقت، چگونه، از چه کسی و چه کمکی بخواهید نمونه‌ای خوب از تسلط بر ‌های اجتماعی می‌باشد.

ـ برقراری ارتباط چشمی

این مسئله یکی از مهم‌ترین ‌های اجتماعی است، عدم برقراری ارتباط چشمی در یک رابطه اجتماعی در یک گفتگو نمی‌تواند به این ارتباط عمق خاصی ببخشد، برای یک ارتباط درست برقراری ارتباط چشمی عمیق با فرد مقابل بسیار حائز اهمیت است. کافیست در هنگام صحبت به چشمان فرد مقابل به صورت عادی نگاه کنید و نگاه خود را ندزدید. این کار بار منفی بسیاری بر فرد مقابل تحمیل می‌کند. چرا که رابطه اجتماعی خوب مستلزم برخورداری از یک تماس چشمی موثر و استاندارد است. یادتان باشد وقتی مخاطب گروهی از افراد است در حین صحبت با همه ارتباط چشمی بگیرید و تنها یک نفر را مخاطب قرار ندهید، این کار بیانگر ضعف شما در روابط اجتماعی می‌باشد.

ـ عذرخواهی کردن را بلد باشید!

مهم است فرد بتواند خطا و اشتباهات خود در رابطه را پذیرفته و بابت آن عذرخواهی کند. در بسیاری مواقع همین امر سبب برقراری ارتباطی درست و عمیق خواهد شد. این کار نه تنها به عنوان ی اجتماعی که به عنوان یک در رشد و شناخت فردی بسیار موثر است. انسان ‌های اجتماعی را جهت برقراری روابط اجتماعی صحیح و روابط اجتماعی کارآمد را در جهت شناخت فردی و رشد درونی خود فرا می‌گیرد بنابراین هر ارتباط اجتماعی مانند کلاس درسی است که در جهت بهبود حال فرد به کار گرفته می‌شود.

ـ متقاعد کردن

این کار به معنی تحمیل و اعمال نفوذ نمی‌باشد. در واقع  این ی است که بدانید چگونه بحث کنید، ارتباط بگیرید و به تفاهمی برسید که طرف مقابل بپذیرد رفتار یا عمل خاص دیگری می‌تواند سودمند‌تر باشد. توانایی ایجاد تأثیر و ترغیب دیگران هنری است که ارزش فراگیری را خواهد داشت.
گردآورندهمجله موفقیت ایلیاد
ما را در اینستاگرام دنبال کنید ...ما را در تلگرام دنبال کنید ...ما را در آپارات دنبال کنید ...مطالب مشابه● با غم غربت چه کنیم؟!● چگونه با افسردگی پس از فارغ التحصیلی مقابله کنیم؟!● با احساس بی‌کفایتی مقابله کنیم!● حافظه‌ی دیداری چیست و چگونه می‌توان آن را تقویت نمود؟● مهارت‌های شغلی مورد علاقه‌ی کارفرمایان کدامند؟● با نشانه های کمرویی در خود آشنا شوید!● با نوجوان پرخاشگر چه کنیم؟!● حواس پرتها بخوانند! حواس پرتی بخاطر بیش فعالی بزرگسالی● به خودتان و کودکان اعتماد بنفس کاذب ندهید!● ۹ نفر از موفق‌ترین زنان ایرانی در عرصه‌ی علم و فناوریجدیدترین مطالب● آشنایی با دانشگاه کویین کانادا● دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در استرالیا● آشنایی با کالج‌های مونترال کانادا● شرایط تحصیل در مقطع دکترا در کشور نیوزیلند چگونه است؟● بیمه‌ی خدمات درمانی ( مدیکر ) استرالیا● شرایط تحصیل در رشته‌ی MBA دانشگاه تورنتو● پنج دانشگاه برتر مهندسی شیمی در کشور انگلستان● مدارس در استرالیا● با منطقه‌ی ویکتوریا استرالیا آشنا شوید!● بیومتریک ( انگشت‌نگاری دیجیتالی ) جهت اخذ ویزای کانادا● بورسیه‌های تحصیلی در استرالیا● رشته‌های تحصیلی در استرالیا● آشنایی با بورسیه‌های ۲۰۲۲ دانشگاه آلبرتا کانادا● طریقه‌ی دریافت سین نامبر کانادا● معرفی ۵ دانشگاه برتر کشور انگلستان جهت تحصیل در رشته‌ی داروسازی● توصیه نامه تحصیلی چه اهمیتی در پروسه‌ی اپلای دارد؟● مجوز انجام کار پس از فارغ التحصیلی در استرالیا● آموزش زبان انگلیسی در استرالیا● اپلای شنوایی سنجی، تحصیل در خارج از کشور● هر آنچه باید درباره‌ی مسیرهای تحصیل در کشور استرالیا بدانید.