آیا می‌دانید قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان کدامند؟

دانشگاه اکسفورد قدیمی‌ترین دانشگاه در منطقه انگلیسی زبان و دومین دانشگاه قدیمی جهان است که در سال ۱۰۹۶ تأسیس شده است.
دانشگاه اکسفورد قدیمی‌ترین دانشگاه در منطقه انگلیسی زبان و دومین دانشگاه قدیمی جهان است که در سال ۱۰۹۶ تأسیس شده است.
مجله موفقیت ایلیاد - تحصیل در یکی از قدیمی‌ترین ‌های جهان می‌تواند تجربه‌ای بسیار شگفت انگیز برای دانشجویان به شمار رود. کسب مدرک ی از این موسسات تاریخی بسیار ارزشمند است و می‌تواند زمینه ساز شرایط مساعدی برای دانشجویان پس از تحصیل باشد. پیشینه بسیاری از این موسسات آموزشی به صدها و در برخی موارد به هزاران سال قبل باز می‌گردد. البته که تمامی ‌های قدیمی جهان نتوانسته‌اند در طول زمان حیات خود را حفظ کنند بسیاری از آنان در طول تاریخ یا از بین رفته‌اند یا به دانشکده‌های کوچکتر تقسیم شده‌اند. در این مقاله به معرفی برخی ‌های قدیمی و باستانی جهان پرداخته‌ایم که در لیست برترین ‌های جهان براساس رتبه بندی‌های صورت گرفته توسط موسسه QS قرار دارند که به دلیل وجود تعداد قابل ملاحظه‌ای از ‌های دیرینه و معتبر در اروپا بیشتر آنان در این قاره قرار دارند. گفتنی است در این رده بندی تنها ‌هایی مورد بررسی قرار گرفته‌اند که در لیست QS رنکینگ واقع‌اند بنابراین ممکن است ‌های قدیمی‌تری نیز در برخی کشورها باشند که به دلیل عدم اعتبار بالای علمی در رتبه‌بندی‌های بین المللی دیده نشوند. در ادامه با ما همراه باشید!

۱ـ بولونیا

بولونیا واقع در شهر بولونیای ایتالیا قدیمی‌ترین جهان است و قدمت آن به حدی است که آن را مادر ‌های جهان لقب داده‌اند. این در سال ۱۰۸۸ تأسیس و با بیش از ۸۷۷۶۰ دانشجو از بزرگترین و مشهورترین ‌های ایتالیا به شمار می‌رود. معماری فوق العاده و ساختمان‌های تاریخی این آن را به زیباترین اروپا و جهان تبدیل کرده است. یکی از ساختمان اصلی این Palazzo Poggi  است که در واقع سه موزه اصلی را تشکیل می‌دهد در این موزه ها تاریخ طبیعی، آناتومی، مامایی، فیزیک و شیمی نمایش داده می‌شود. این دارای یک باغ گیاه شناسی به مساحت دو هکتار در محوطه خود است که جلوه خاصی به می‌بخشد. گفتنی است بولونیا در جدیدترین رتبه بندی QS در سال ۲۰۲۱ در جایگاه صد و شصتمین برتر جهان قرار گرفت.

۲ـ

قدیمی‌ترین در منطقه انگلیسی زبان و دومین قدیمی جهان است که در سال ۱۰۹۶ تأسیس شده است. درحال حاضر این دارای ۲۰۰۰۰ دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی است. گفته می‌شود بیش از ۹۵ درصد از فارغ التحصیلان این در شرکت‌های بزرگ و مطرح دنیا به کار پرداخته و این آمار بیانگر عملکرد منحصر به فرد این می‌باشد. از این بسیار رقابتی است و تنها تعداد بسیار محدودی از افراد از امکان تحصیل در این برخوردارند. در لیست فارغ التحصیلان این ۲۸ نخست وزیر انگلستان، ۲۰ اسقف اعظم کانتربری، ۱۲ قدیس،۵۰ برنده جایزه نوبل و البته سر استیون هاوکینگ فیزیکدان و اخترشناس برجسته انگلیسی به چشم می خورد. این در جدیدترین رتبه بندی QS درجایگاه پنجمین برتر جهان قرارگرفت.

۳ـ سالامانکا

این در سال ۱۱۳۴ تأسیس و در سال ۱۲۱۸ با دریافت منشور سلطنتی عنوان قدیمی‌ترین اسپانیا را به خود اختصاص داد. البته قدیمی‌ترین اسپانیا پالنسیا نام داشت که در حال حاضر این از بین رفته است. سالامانکا به دلیل بناهای تاریخی و معمای جذاب خود از زیباترین ‌های جهان به شمار می‌رود. این به دلیل معماری خاص خود و کتابخانه منحصر به فرد خود از شهرت بسیاری در میان اساتید و دانشجویان در سراسر جهان برخوردار  است. قدمت برخی ازساختمان‌های این ‌ها به حدی است که سبب شده این بناها جز میراث جهانی یونسکو قرار گیرند.
گفته شده چنانچه دانشجویی بتواند قورباغه پنهان شده در نمای این کتابخانه را بیابد شانس بسیاری در گذراندن امتحانات خود خواهد داشت!!
گفتنی است در ساختمان همین بود که کریستوف کلمب توانست حمایت خانوان سلطنت اسپانیا برای سفر به هند و نهایتاً فتح قاره آمریکا را جلب نماید. سالامانکا در حال حاضردر جدیدترین رتبه‌بندی QS در جایگاه ۶۰۱ ـ ۶۵۰ برترین ‌های جهان قرار دارد.

۴ـ پاریس

پاریس یا همان سوربن از دیگر ‌های قدیمی اروپا است که بین سال‌های ۱۱۶۰ تا ۱۲۵۰ در پایتخت فرانسه تأسیس شد. فرانسه پس از انقلاب فرانسه چند سالی به حالت تعلیق در آمد. امروزه این در سراسر این شهر پراکنده شده است، زیرا در سال ۱۹۷۰ به سیزده خودمختار تقسیم شد که همه آنان حافظ شهرت جهانی اصلی می‌باشند. از جمله ‌های مشهور جدا شده از پاریس می‌توان به پانتئون ـ سوربن، سوربن جدید و پیتر و ماری کوری اشاره نمود.

۵ ـ

واقع در شهر در کنار رودخانه کم در سال ۱۲۰۹ تأسیس و دومین قدیمی در منطقه انگلیسی زبان و پنجمین قدیمی جهان به شمار می‌رود. سیستم نیز مانند آکسفورد یک سیستم کالجی است و تمامی ۱۸۰۰۰ دانشجوی متعلق به کالج‌های این می‌توانند در هر کالج تحصیل، استراحت و زندگی کنند. از ۳۱ دانشکده متعلق به ۳ دانشکده تنها به خانم‌ها اختصاص دارد و دارای بیش از ۱۵۰ دپارتمان ی می‌باشد. ایزاک نیوتن و جان هاروارد از افراد برجسته‌ای بودند که در تأسیس این نقش مهمی ایفا نموده‌اند. نکته جالب در رابطه با این و این دو را به دلیل قدمت بالا ‌های باستان نام نهاده‌اند و آنان را تحت عنوان اکسبریج می‌شناسند. طبق مقاله‌ای در سایت US News تاکنون هیچ ی مانند این در تغییر جهان نقش نداشته است! گفتنی است در تازه‌ترین رتبه بندی‌ها این جایگاه هفتم برترین ‌های جهان را  به خود اختصاص داده است.

۶ ـ پادوا

پادوا در سال ۱۲۲۲ میلادی در شهر پادوا ایتالیا تأسیس و یکی از قدیمی‌ترین و مشهورترین ‌های ایتالیا و اروپا به شمار می‌رود. این دولتی رتبه ۲۱۶ ‌های جهان و رتبه ۴ ‌های ایتالیا را از آن خود کرده است. در حال حاضر بیش از ۶۲۵۰۰ دانشجو در این در حال تحصیل‌اند و سالانه بیش از ۱۲۰۰۰ نفر از این فارغ التحصیل می‌شوند. پادوا دارای یکی از قدیمی‌ترین باغ‌های گیاه‌شناسی دنیا و ۹ موزه می‌باشد. نیکولاس کوپرنیک، گالیلئو گالیله، آندریا واسلیو، ویلیام هاروی، پیترودآبانو و کارلو گولدونی برخی دانشمندان، پزشکان، فیلسوفان، حقوقدانان و نویسندگانی هستند که این را به قطبی جهت کشف و گسترش دانش و فرهنگ اروپل تبدیل کرده‌اند. النا کورنارو پیسکوپیا از نخستین زنانی بود که موفق به دریافت مدرک ی شد. وی در سال ۱۶۷۸ در رشته فلسفه و با درجه دکتری از پادوا فارغ التحصیل شد، ایشان نخستین زن در جهان بود که موفق به دریافت مدرک دکترا شد.

۷ـ ناپل

این توسط فردریک دوم امپراطور مقدس روم و پادشاه سیسیل در سال ۱۲۲۴ در شهر ناپل سومین شهر بزرگ ایتالیا و یکی از قدیمی‌ترین شهرهای دنیا تأسیس شد. ناپل یکی از قدیمی‌ترین ‌های جهان است که پس از بولونیا و پادوا در رتبه سوم قدیمی ترین ‌های ایتالیا و رتبه هفتم قدیمی‌ترین ‌های جهان قرار گرفته است.دستاوردهای ممتاز علمی این موجب شده است تا هر ساله هزاران دانشجوی بین المللی برای تحصیل در این و اخذ از آن اقدام نمایند.  ناپل از رتبه جهانی ۳۹۲ و حدود ۸۰۰۰۰ دانشجو در رشته‌ها ومقاطع تحصیلی مختلف برخوردار می‌باشد و مشهورترین دانشجوی این توماس آکویناس فیلسوف و متکلم بزرگ می‌باشد.

۸ ـ سیه نا

سیه نا ایتالیا در سال ۱۲۴۰ تأسیس و از دیگر ‌های قدیمی این کشور و اروپا به شمار می‌رود. سیه نا در مرکز توسکانی ناحیه‌ای در ایتالیا با مساحت ۲۲۹۹۰ کیلومتر مربع و جمعیت ۳.۶ میلیون با مرکزیت فلورانس واقع است. شهر سیه نا تنها ۵۴ هزار نفر جمعیت دارد که ۲۰ هزار نفر از آن را دانشجویان سیه نا تشکیل می‌دهند. گفتنی است این به دلیل برخورداری از بناها و ساختمان‌های قدیمی و تاریخی به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

۹- کویمبرا

کویمبرا از دیگر ‌های مطرح و قدیمی اروپاست که در سال ۱۲۹۰ در بالای تپه‌های این شهر در پرتغال تأسیس شد. زیبایی بناهای این به خصوص بخش مرکزی آن که به شهر مشهور است این را به یکی از زیباترین ‌های اروپا مبدل ساخته است. به دلیل وجود ساختمان‌های قابل توجه آن شامل کلیسای جامع سانتا کروز و کتابخانه جوآن، همچنین کلیسای میگوئ که شاهکاری است هنری با کاشی‌های زینتی رنگارنگ و نمایی خیره کننده این در سال ۲۰۱۳ در آثار فرهنگی یونسکو ثبت جهانی شده است.گفتنی است این در تازه ترین رتبه بندی‌ها جایگاه ۴۳۱ برترین ‌های دنیا را به خود اختصاص داده است.

۱۰ـ الزهرا

گرچه سال تحصیل این به سال ۹۷۰ میلادی در شهر قاهره بر می‌گردد اما در سال ۱۹۶۱ موفق شد حالت ی به خود گرفته و در فهرست ‌های جهان قرار بگیرد. این در ابتدا به عنوان یک مدرسه از سطوح ابتدایی تا آموزش عالی به فعالیت پرداخت و در سال‌های اولیه تحصیل تنها علوم اسلامی را شامل می‌شد اما در حال حاضر دوره‌های متعددی نظیر کسب و کار، اقتصاد، پزشکی، مهندسی و کشاورزی را ارائه می‌دهد. این در رتبه بندی برترین ‌های جهان در منطقه عرب نشین در سال ۲۰۱۹ جایگاه ۴۱ را به خود اختصاص داد.
گردآورندهمجله موفقیت ایلیاد
ما را در اینستاگرام دنبال کنید ...ما را در تلگرام دنبال کنید ...ما را در آپارات دنبال کنید ...مطالب مشابه● رشته معماری در نیوزیلند● اپلای با مدرک دانشگاه آزاد● بورسیه فول فاند welcome UK انگلستان 2022● دانشگاه‌های برتر کشور کانادا برای تحصیل در رشته Data Science● انکولوژی در انگلستان● نقاط مثبت تحصیلات تکمیلی در کشور کانادا● هفته اول اقامت برای دانشجویان بین المللی در کشور کانادا● پنج شغل با تقاضای بالا در کشور کانادا در سال ۲۰۲۳● نوشتن SOP برای رشته‌های مدیریتی● کلگری مقصدی برتر برای دانشجویان بین‌المللی جدیدترین مطالب● فرهنگ کار در کشور استرالیا● منابع کاریابی در استرالیا● راهنمای ویزای استرالیا و الزامات ورود به این کشور● برای سفر به استرالیا به چه چیزهایی نیاز داریم؟● با حقوق کاری خود در استرالیا آشنا شوید.● تجربه کارهای داوطلبانه و صنعتی در استرالیا● مالیات و بازنشستگی در استرالیا● زنان برجسته ایرانی در عرصه علم● تفریح با حیوانات در استرالیا ۱● پیشرفت روابط دو جانبه کشورها با حذف ویزا ● کارهایی که بعد از رسیدن به استرالیا باید برای آن‌ها برنامه‌ریزی کنید.● بیمه دانشجویان در استرالیا● با نکاتی جهت تقویت قدرت اراده آشنا شویم!● ایمنی و سلامت در استرالیا ● انواع خطاهای شناختی کدامند؟● شهر کانبرا در استرالیا● چگونه ورودی‌های ذهن‌مان را کنترل کنیم؟● حقوق و حمایت‌های قانونی در استرالیا● انقضا و تمدید استادی پرمیت کانادا● فهرست تحریم‌ها در استرالیا