تحصیل در رشته‌ی مهندسی شیمی در کشور کانادا

رشته‌ی مهندسی شیمی شاخه‌ای از علوم مهندسی است که علوم فیزیک و علوم زیستی را به همراه ریاضیات پایه‌ای و اقتصاد در یک زمینه به کار می‌گیرد تا از آن‌ها در راستای بهره‌برداری امر تولید، تبدیل و انتقال صحیح مواد شیمیایی و مواد و انرژی استفاده نماید.
رشته‌ی مهندسی شیمی شاخه‌ای از علوم مهندسی است که علوم فیزیک و علوم زیستی را به همراه ریاضیات پایه‌ای و اقتصاد در یک زمینه به کار می‌گیرد تا از آن‌ها در راستای بهره‌برداری امر تولید، تبدیل و انتقال صحیح مواد شیمیایی و مواد و انرژی استفاده نماید.
مجله موفقیت ایلیاد - رشته‌ی شاخه‌ای از علوم است که علوم فیزیک و علوم زیستی را به همراه ریاضیات پایه‌ای و اقتصاد در یک زمینه به کار می‌گیرد تا از آن‌ها در راستای بهره‌برداری امر تولید، تبدیل و انتقال صحیح مواد شیمیایی و مواد و انرژی استفاده نماید. این رشته با تولید محصولات از طریق فرآیند‌ها و تکنولوژی‌های تولید شیمیایی سر و کار دارد و این‌طور می‌توان عنوان کرد که یک مهندس شیمی فرآیندهایی در مقیاس‌های بزرگ طراحی می‌کند و در آن مواد شیمیایی، مواد خام، سلول‌های زنده، میکروارگانیسم‌ها و انرژی به محصولات نهایی مفید تبدیل می‌گردد.

اهمیت رشته‌ی در کشور

از آن‌جا که اقتصاد این کشور به تولیدات مواد اولیه نظیر معدن، چوب، انرژی، متالوژی و ... متکی است و به دلیل نقش مهم و حساس ن شیمی در این عرصه‌ها، بدیهی است که نیاز بازار کار به مهندسان شیمی بسیار زیاد است و پس از فارغ‌الی از این رشته هم فرصت‌های شغلی بسیار زیادی در اختیار خواهند داشت و هم شرایط اخذ اقامت دائم خود را در این کشور تضمین خواهند کرد. اهمیت این رشته در کشور به قدری است که در لیستی که از سوی سازمان رده‌بندی مشاغل در ارائه شده است جای گرفته و اداره‌ی مهاجرت افرادی که دارای تخصص‌های مطرح شده در این لیست باشند را انتخاب و فارغ از آن‌ که دارای پیشنهاد شغلی‌ای در باشند یا خیر به آن‌ها ویزای اقامت دائم اعطا می‌کند.

شرایط پذیرش در

شرایط گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های مختلف این کشور متفاوت است ولی به طور کلی شرایط پذیرش رشته‌ی نسبت به باقی رشته‌ها قدری سختگیرانه‌تر است. برای دریافت پذیرش از بیشتر دانشگاه‌های این کشور حداقل معدل اعلام شده از سوی دانشگاه‌های ۷۰ درصد معدل دوره‌ی قبلی است و حداقل نمره قابل قبول زبان برای ۵/۶ و تافل ۹۰ است. لازم به ذکر است که شرایط مدرک زبان برای برخی دیگر از دانشگاه‌ها متفاوت‌تر است به این صورت که برای نمره‌ی بالای۷۰ و برای تافل نمره‌ی بالای ۱۰۰ نیاز است.
مدارک زیر برای اپلای رشته‌ی شیمی الزامی است:
ـ مدرک ی و ریز نمرات دوره‌ی قبل
ـ مدرک زبان
ـ توصیه نامه
ـ انگیزه نامه
ـ رزومه
همان‌گونه که عنوان شد شرایط پذیرش برای هر دانشگاه با دانشگاه دیگر متفاوت است. بنابراین ضروری است دانشجویان با مراجعه به سایت دانشگاه مورد نظر خود از تمامی مدارک و مراحل لازم برای اپلای مطلع شوند.   

شهریه و ‌ی ی

هزینه‌ی و شهریه در رشته‌ی در دانشگاه‌های این کشور با توجه به دانشگاه و استانی که دانشگاه درآن واقع است متغیر می‌باشد. اما به طور متوسط هزینه‌ی شهریه‌ی در مقطع کارشناسی در حدود ۵۰ هزار دلار و در مقطع ات تکمیلی در حدود ۱۴ تا ۲۰ هزار دلار در سال است. دانشجویان این رشته در کشور برای تأمین بخشی از نیازهای مالی خود می‌توانند از ‌های متعددی که دانشگاه در اختیار آنان قرار می‌دهد استفاده کنند. بیشتر این ‌ها شایسته محور هستند و براساس عملکرد دانشجو اعطا می‌شوند، اما به صورت کلی می‌توان گفت فرصت دریافت ی برای دانشجویان دوره‌ی ات تکمیلی بیشتر است. ضمن اینکه دانشجویان ات تکمیلی این امکان را دارند که به عنوان دستیار اساتید و یا دستیار تحقیق در دانشگاه فعالیت کنند و در ازای آن مبلغی را به عنوان حقوق دریافت کنند. هزینه‌ی دانشجویان بین‌المللی دکترا براساس موسسه و دانشگاه مورد نظر متفاوت است و حدوداً دو برابر هزینه‌ی دانشجویان یی است، تنها استثنا در این مورد دانشگاه تورنتو است که درآن بیشتر دانشجویان بین‌المللی مقطع دکترا هزینه‌ی شهریه را مانند دانشجویان داخلی پرداخت می‌کنند.

دانشگاه‌های در رشته‌ی

بیشتر دانشگاه‌های که دانشکده‌ی دارند رشته را نیز تدریس می‌کنند. در واقع می‌توان گفت اغلب رشته‌های که در دانشگاه‌های تدریس می‌شوند جز رشته‌های برتر آن دانشگاه هستند و تقاضا برای در آن‌ها بالاست.
تعدادی از برترین دانشگاه‌های در رشته‌ی به همراه رتبه‌بندی جهانی آنان عبارتند از:
دانشگاه تورنتو رتبه ۲۷
دانشگاه مک گیل رتبه ۴۱
دانشگاه آلبرتا رتبه ۵۱ – ۱۰۰
دانشگاه بریتیش کلمبیا رتبه ۵۱ تا ۱۰۰
دانشگاه واترلو رتبه ۵۱ تا ۱۰۰
دانشگاه مک مستر رتبه ۱۰۱ – ۱۵۰
دانشگاه مونترال رتبه ۱۰۱ – ۱۵۰
دانشگاه کلگری رتبه ۱۰۱ – ۱۵۰
دانشگاه کوئینز ۱۵۱ – ۲۰۰
دانشگاه اوتاوا رتبه ۱۵۱ – ۲۰۰
دانشگاه لاوال رتبه ۲۰۱ – ۲۵۰
دانشگاه وسترن ۲۰۱ – ۲۵۰

شرایط و قوانین اشتغال ن شیمی در کشور

برای کار به عنوان یک مهندس شیمی معمولاً نیاز به مدرک لیسانس شیمی خواهید داشت. دوره‌های شیمی در این کشور بین ۴ تا ۵ سال طول می‌کشد که شامل کلاس‌های درسی، آزمایشگاه و مطالعات میدانی می‌شود.
اما در صورتی که فرد تمایل داشته باشد به عنوان مشاور، محقق و یا پروفسور به کار بپردازد معمولاً نیاز به یک مدرک ات تکمیلی ( ارشد یا دکترا ) در دارد. حوزه‌های ی همچون ترمودینامیک، کنترل فرآیند و دوره‌های طراحی برای مشاغل رشته‌ی شیمی ضروری است. اغلب برنامه‌های ارائه شده در رشته‌ی با دوره‌های co-up  درهم آمیخته شده است.
کسب مجوز کار « عنوان مهندس حرفه ای Eng‌ » از نظام کشور
کد شغلی رشته‌ی در طبقه‌بندی مشاغل درکشور ۲۱۳۴ (NOC) می باشد. این رشته از مشاغل واجد شرایط در لیست سیستم اکسپرس اینتری می‌باشد و افراد با داشتن مدرک ی و سابقه‌ی کار در این رشته این امکان را دارند که به عنوان نیروی متخصص به کشور مهاجرت کنند و برای اخذ اقامت دائم اپلای کنند.

عناوین شغلی در

-     انرژی
-     نفت
-     توسعه‌ی محصول
-    شیمیدان تحلیلگر
-    دانشمند معدن
-     هسته‌ای
-    متخصص بهداشت و امنیت

زمینه‌های کاری در

پس از دریافت مجوز از انجمن مهندسان حرفه‌ای می‌توان در زمینه‌های زیر به فعالیت پرداخت:
-    نظارت بر فعالیت و پایدارسازی صنایع شیمیایی، پلاستیک، داروسازی، مواد اولیه‌ی کاغذ‌‌سازی و تولید غذا
-    کنترل کیفیت شیمیایی، حفاظت از محیط زیست و بیوشیمیایی و بیوتکنولوژی
-    صنایع تولیدی نفت و گاز
-    شرکت‌های مشاوره‌ای
-    شرکت‌های دولتی درگیر در
ضمن اینکه این امکان را دارید که کسب و کار مستقل خود را نیز با مجوز انجمن مهندسان حرفه‌ای به راه بیندازید.

بازارکار در

بازارکار در آمریکای شمالی و رونق بالایی دارد و فارغ‌الان این رشته می‌توانند از کارخانه‌های تولیدی مشغول به کار شوند. در بخش غرب که صنعت نفت و گاز رونق دارد نیز فرصت‌های شغلی مناسبی برای علاقه‌مندان به این صنعت وجود دارد. مهندسان شیمی تازه‌کار در این کشور سالانه در حدود ۳۰ هزار دلار درآمد دارند و رفته رفته با افزایش تجربه درآمد سالانه‌ی آنان افزایش می‌یابد. مهندسان شیمی با تجربه و سابقه‌ی کار بالا در تا سالی ۱۰۰ هزار دلار نیز درآمد دارند.
گردآورندهمجله موفقیت ایلیاد
ما را در اینستاگرام دنبال کنید ...ما را در تلگرام دنبال کنید ...ما را در آپارات دنبال کنید ...مطالب مشابه● شرایط خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا چگونه است؟● برترین دانشگاه‌های جهان برای تحصیل در رشته‌ی محیط زیست کدامند؟● انواع ویزاهای تحصیلی و آموزشی کشور استرالیا کدامند؟● شرایط تحصیل رایگان درکشور نیوزیلند چیست؟● شرایط تحصیل در رشته‌ی معماری در کشور استرالیا● شرایط خوابگاه‌های دانشجویی در استرالیا چگونه است؟● شرایط تحصیل در رشته‌ی دامپزشکی در کشور کانادا● دانشگاه‌های برتر در رشته‌ی نوروساینس در کانادا کدامند؟● آیا تحصیل در انگلستان بدون مدرک زبان امکان‌پذیر است؟● محدودیت‌های سنی جهت اخذ پذیرش تحصیلی از کشورهای مختلف چگونه است؟جدیدترین مطالب● انواع ویزاهای دیداری استرالیا کدامند؟● زبان، فرهنگ و آداب و رسوم مردم کانادا چگونه است؟● آزمون زبان OET برای مهاجرت پزشکان● عوامل موثر بر موفقیت در زندگی چیست؟● دوران بلوغ چگونه بر افت تحصیلی دانش‌آموزان تأثیرگذار است؟● شرایط کار دانشجویی در کشور نیوزیلند چگونه است؟● آزمون زبان PTE چیست؟● انگیزه‌نامه‌ی تحصیلی یا SOP چیست؟● عوامل موفقیت در کار تیمی چیست؟● ساختار آزمون آیلتس چگونه است؟● با خودمان مهربان باشیم● بی‌حوصلگی و روش‌های غلبه بر آن● آموزش مهارت‌های دوست‌یابی به کودکان پیش از دبستان● تقویت مهارت speaking در آزمون IELTS● اثرات اپیدمی کرونا بر سلامت روان ● تأثیر فضای مجازی بر سلامت روان● روش‌های تقویت حافظه و جلوگیری از فراموشی● جاذبه‌های گردشگری کشور مالزی● شرایط کار و تحصیل پرستاران در خارج از کشور● چگونه مودبانه درخواست کمک کنیم؟