شرایط کار و تحصیل در رشته‌ی مهندسی مکانیک در کشور کانادا

مهندسی مکانیک قدیمی‌ترین و وسیع‌ترین رشته در میان رشته‌های علوم مهندسی است و به عنوان رشته‌ی مادر در بین تمام رشته‌های مهندسی از آن یاد می‌شود.
مهندسی مکانیک قدیمی‌ترین و وسیع‌ترین رشته در میان رشته‌های علوم مهندسی است و به عنوان رشته‌ی مادر در بین تمام رشته‌های مهندسی از آن یاد می‌شود.
مجله موفقیت ایلیاد - قدیمی‌ترین و وسیع‌ترین رشته در میان رشته‌های علوم است و به عنوان رشته‌ی مادر در بین تمام رشته‌های از آن یاد می‌شود. رشته‌ی رشته‌ای است که  اصول فیزیک و علم مواد را برای طراحی، تحلیل، ساخت و نگهداری سیستم‌های مکانیکی ( ماشین الات ) به کار می‌گیرد. این رشته نیازمند دانش در حوزه‌های اصلی مکانیک، سینماتیک، ترمودینامیک ،علم مواد، تحلیل سازه‌ها و الکتریسیته می‌باشد. مهندسان مکانیک این اصول را هم‌راستا با ابزارهایی همانند طراحی با کمک کامپیوتر و مدیریت چرخه‌ی محصول استفاه می‌کنند تا در طراحی و تجزیه و تحلیل تأسیسات صنعتی، تجهیزات صنعتی و ماشین آلات، سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی، سیستم‌های حمل و نقل، هواپیما، کشتی، روباتیک، دستگاه‌های پزشکی و ... از آن‌ها استفاده کنند.

-    رشته‌ی در

یکی از گسترده‌ترین رشته‌های بعد از عمران در کشور است. این کشور به خصوص در استان‌های غربی برای ن مکانیک تقاضای زیادی دارد. حقوق ارائه شده برای ن مکانیک در این استان‌ها نسبت به سایر استان‌ها مبلغ قابل توجهی است که علت این امر تقاضای زیاد برای مهندسان در بخش کارخانجات و صنایع نفت و گاز می‌باشد. براساس پژوهشی آماری در سال ۲۰۱۸ نرخ بیکاری مهندسان مکانیک در کشور کمتر از ۵/۸۳ درصد بوده و تخمین زده می‌شود که در پنج سال آینده تعداد سمت‌های شغلی در استان انتاریو رشدی ۹۰ درصدی تجربه کنند و تا سال ۲۰۲۵ حدوداً ۲۱۰۰ سمت شغلی برای فارغ‌الان در وجود خواهد داشت. بنابراین این اطمینان وجود دارد که پس از پایان دوره ی‌تان در این رشته بازار کار مطلوبی برای این رشته در کشور وجود خواهد داشت.

-    فرصت‌های شغلی در

مشاغل مربوط به در شرکت‌های خصوصی و هم در شرکت‌های دولتی به چشم میخورد. اکثر ن مکانیک در بخش‌های صنعتی یا صنایع نفت و گاز مشغول به کار هستند. علیرغم کار برای شرکت‌های صنعتی اکثر ن مکانیک در محیطی اداری به کار مشغول‌اند و گاهی اوقات از محل‌های صنعتی بازدید می‌کنند تا پروژه‌ها و تجهیزات را کنترل کنند. در حال حاضر بیشترین تقاضا برای ن مکانیک در استان‌های غربی این کشور وجود دارد. محل‌هایی مانند ونکوور،کلگری، ادمونتون بهترین چشم انداز شغلی را برای این رشته دارند. بسیاری از صنایع به انواع مختلفی از سیستم‌های مکانیکی و ن مکانیک نیازمند است. و به همین دلیل  بازار کار ن مکانیک در جزو بهترین‌هاست. بیشترین فرصت‌های شغلی در این کشور در بخش‌های کارخانجات، انرژی، ساختمان، پزشکی، مدیریت نیروی انسانی و همچنین توسعه‌ی استفاده از مواد و تکنولوژی‌های جدید است. مهندسان مکانیک معمولاً در شرکت‌های مشاوره‌ی ، کارخانه‌های تولیدی، شرکت‌های معماری و آژانس‌های دولتی به فعالیت مشغول‌اند. ناگفته نماند که ن مکانیک این امکان را دارند که در جایگاه مدیر یا نماینده‌ی تجهیزات فنی در کارخانجات صنعتی نیز مشغول به کار شوند. اکثر مهندسان مکانیک به طور استاندارد در حدود ۸ تا ۹ ساعت در روز و ۴۵ تا ۵۰ ساعت در هفته کار می‌کنند گرچه این ساعت ممکن است به علت اتمام پروژه‌ای خاص یا تعمیر دستگاهی مهم و ضروری درکارخانه بیش از ساعت کاری استاندارد شود.

-    درآمد و دستمزد مهندسان مکانیک در

میانگین درآمد مهندسان مکانیک در شهری مانند بریتیش کلمبیا ۷۳۸۳۰ دلار در سال است. حقوق یک مهندس مکانیک در از ۶۳۱۰۰ دلار در سال شروع می‌شود و به ۱۲۰۴۰۰ دلار می‌رسد. کلگری، تورنتو و ونکوور به ترتیب استان‌هایی هستند که درآن‌ها ن مکانیک بیشترین حقوق را دریافت می‌کنند. میزان درآمد به ات، تجربه، زمینه‌ی کاری و کارفرمای فرد هم بستگی دارد. ضمن اینکه اگر مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا داشته باشید درآمد بیشتری خواهید داشت. مهندسان تمام وقت معمولاً از مزایایی نظیر بازنشستگی، بیمه خدمات دندانپزشکی، مرخصی استعلاجی و تعطیلات با حقوق نیز بهره‌مند هستند. مزایایی نظیر پاداش براساس عملکرد نیز ممکن است به آنان تعلق گیرد که این موضوع حقوق سالانه آن‌ها را افزایش می‌دهد درآمد هر مهندس مکانیک در بریتیش کلمبیا بین ۲۳/۰۸ تا ۵۷/۶۹ دلار در هر ساعت است.

-    مهارت‌های مورد نیاز برای یک مهندس مکانیک در

یک مهندس مکانیک باید از مهارت‌های زیر برخوردار باشد:
ـ مهارت‌های تکنیکی موثر
ـ مهارت کار تحت فشار
ـ خلاقیت
ـ مهارت حل مسئله
ـ مهارت نوشتاری و گفتاری مناسب
ـ مهارت برقراری ارتباط
ـ تخصص در زمینه‌ی ماشین آلات و تکنولوژی
ـ انعطاف پذیری برای کار با یک تیم چند رشته‌ای
ـ دانش فنی و آشنایی با کامپیوتر
ـ آگاهی تجاری
ـ مهارت کار تیمی

-    مدارک ی لازم برای کار کردن به عنوان مهندس مکانیک در

جهت کار کردن و دریافت مجوز معمولاً فقط به مدرک کارشناسی یا رشته‌های مرتبط نیاز است. اگرچه ممکن است با توجه به شرایط داشتن مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا در رشته‌های مورد نیاز باشد. جهت کارکردن به عنوان یک مهندس درکشور نیازمند دریافت مجوز هستید اما بدون داشتن مجوز نیز می‌توانید زیر نظر حرفه‌ای (.P.Eng) کار کنید. جهت دریافت مجوز در شهری مانند بریتیش کلمبیا داشتن شرایط زیر الزامی است:
ـ از یکی از دوره‌های ی مرتبط فارغ ال شوید
ـ چهار سال زیر نظر حرفه ای فعالیت کنید
ـ در آزمون حرفه ای شرکت کنید
ـ در سمینار حقوق و اخلاق مرتبط شرکت کنید
ن بین‌المللی در صورت داشتن شرایطی مانند ات مرتبط، تجربه‌ی کاری، مهارت زبان، شخصیت موقر و حرفه‌ای و با‌اخلاق می‌توانند عضو اداره مهندسان بریتیش کلمبیا شوند و مجوز دریافت کنند.

-     در رشته‌ی در

هر یک از دانشگاه‌های دارای دانشکده‌ی ، رشته‌ی را ارائه می‌دهد. دانشگاه‌های این کشور سالانه ۳۰۰۰ مدرک در رشته ارائه می‌دهد. در حال حاضر ۳۹ دوره‌ی مختلف از رشته‌ی در مقطع کارشناسی و ۲۳ دوره‌ی مختلف در مقطع ارشد در ارائه می‌شود. دوره‌های ات تکمیلی در در سه مدرک ارشد علوم کاربردی ( MASc)، ارشد ( MEng) و دکترا ارائه می‌شود. پیش‌بینی می‌شود که در ۵ سال آینده حدود ۱۲۰۰ نفر متقاضی جدید در رشته‌ی در ثبت‌نام می‌کنند. برای در مقطع لیسانس در رشته‌ی در کشور لازم است که دوره‌ی دبیرستان خود را تمام کرده باشید و حداقل ۶۰ درصد از نمره‌ی زبان انگلیسی، ریاضی و فیزیک را اخذ کرده باشید. همچنین برای در مقطع ات تکمیلی لازم است متقاضی مدرک لیسانس خود را با نمرات قابل قبول در کشور خود گذرانده باشد. به دلیل آموزش خصوصی در کشور در دانشگاه‌های این کشور نیازمند پرداخت شهریه است. اگر سابقه‌ی ی قابل قبولی داشته باشید می‌توانید از بورسیه‌ها و اسکالرشیپ‌هایی بهره ببرید که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

-    مدارک مورد نیاز برای در رشته‌ی در کشور

ـ مقطع لیسانس
مدرک دیپلم و گواهینامه‌ی پیش‌دانشگاهی با حداقل معدل تعیین شده
گذراندن دروس معادل با ۶ درس سال دوازدهم ( دروس 12U یا 12M ) با حداقل نمره تعیین شده در دانشگاه مد نظر
ـ مقطع کارشناسی ارشد
مدرک لیسانس در رشته‌ی یا رشته‌های مرتبط با حد نصاب معدل
ـ مقطع دکترا
مدرک کارشناسی ارشد در رشته‌ی مرتبط با حد نصاب معدل
در برخی شرایط در صورت داشتن کارهای تحقیقاتی بسیار قوی امکان پذیرش مستقیم از لیسانس وجود دارد. برای در رشته‌ی در علاوه بر مدرک ی داشتن مهارت کافی در زبان انگلیسی هم برای در دانشگاه مورد نیاز است. حد نصاب نمره زبان برای پذیرش در دانشگاه معمولاً با نمره‌ی بالاتر از ۶/۵ می‌باشد.

-    دانشگاه‌های برتر در رشته‌ی

دانشگاه تورنتو رتبه ۳۷ جهان
 دانشگاه مک‌گیل رتبه ۴۶ جهان
دانشگاه بریتیش کلمبیا رتبه ۵۱-۱۰۰ جهان
دانشگاه مک مستر رتبه ۱۰۱- ۱۵۰ جهان
دانشگاه واترلو رتبه ۱۰۱- ۱۵۰ جهان
دانشگاه کوئین رتبه ۱۵۱- ۲۰۰ جهان
دانشگاه مونترال رتبه ۱۵۱- ۲۰۰ جهان
دانشگاه کنکوردیا رتبه ۲۰۱- ۳۰۰ جهان
دانشگاه لاوال ۲۰۱- ۳۰۰
دانشگاه آلبرتا رتبه ۲۰۱- ۳۰۰ جهان
دانشگاه کلگری رتبه ۲۰۱- ۳۰۰ جهان
دانگاه اوتاوا رتبه ۲۰۱- ۳۰۰ جهان
دانشگاه وسترن انتریو ۲۰۱- ۳۰۰ جهان

-    مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش رشته‌ی در کشور

به دلیل ارائه‌ی واحدهای درسی به زبان انگلیسی در کشور و در تعدادی از مناطق نظیر کبک به زبان فرانسوی متقاضیان در رشته‌ی مکانیک می‌بایست تسلط خود را به زبان انگلیسی یا فرانسه را اثبات کنند. برای زبان انگلیسی آزمون‌هایی نظیر تافل یا وجود دارد که در ایران نیز برگزار می‌شود و با اخذ نمره مناسب می‌توان تسلط به این زبان را اثبات کرد. برای زبان فرانسه نیز  دانشگاه‌ها آزمون‌های مختص خود را دارند که می‌توانید در آن‌ها شرکت کنید. علاوه بر مدرک زبان متقاضی می‌بایست کارنامه‌ی دوره‌ی لیسانس و در مواردی مدارک مربوط به دوره‌ی دبیرستان و رزومه‌ی ی خود را برای دانشگاه ارسال کنید. رزومه‌ی ی شامل مقالات، کنفرانس‌هایی که درآن شرکت کرده‌اید، دوره‌های کارآموزی، پروژه‌ها و سوابق شما به عنوان دستیار آموزشی اساتید می‌شود. گاه لازم است از اساتید خود توصیه‌نامه بخواهید، البته این شرایط عمومی است و از دانشگاهی به دانشگاه دیگر شرایط ممکن است متفاوت باشد.

-    شهریه و مدت زمان دوره‌های آموزشی رشته‌ی در

مدت زمان در مقاطع مختلف در مشابه ایران است. در مقطع لیسانس از سه تا چهار سال به طول خواهد انجامید. در مقاطع تکمیلی نیز از یک سال تا سه سال زمان خواهد برد. همان طور که بیان شد برای در دانشگاه‌های می‌بایست هزینه پرداخت کرد. میزان شهریه به رشته و مقطع ی متقاضی بستگی دارد. اینکه یی هستید یا دانشجوی بین‌المللی و اینکه در چه دانشگاهی قصد ادامه دارید در مقدار شهریه موثر است. اما به طور میانگین شهریه دانشگاه‌ها در بین ۷۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار است. اما اگر بتوانید دوره‌ی ی پیشین خود را با نمرات مناسبی پشت سر بگذرانید و از رزومه‌ی ی خوبی برخوردار باشید می‌توانید از بورسیه‌ها و کمک هزینه‌هایی استفاده کنید که دانشگاه‌های یی ارائه می‌دهند تا دانشجویان با استعداد به علت مسائل مالی از باز نمانند.

-    بورسیه‌ی ی رشته‌ی در

براساس رزومه‌ی ی شما، مقالاتی که چاپ کرده‌اید، کنفرانس‌هایی که در آن شرکت کرده‌اید، دوره‌های کارآموزی که در آن حضور داشته‌اید، پروژه‌هایی که بر عهده داشته‌اید و مواردی از این دست می‌توانید از اسکالرشیپ‌ها، گرنت‌ها و بورسیه‌هایی استفاده کنید که شهریه‌ی دانشگاه و حتی هزینه‌های زندگی شما را پوشش می‌دهد. برخی از دانشگاه‌ها براساس افتخارات ورزشی و هنری حتی منطقه یا کشوری که در آن زندگی می‌کنید بورسیه ارائه می‌دهد. در نظر داشته باشید که هرکدام از دانشگاه‌ها مهلت معینی را برای اعطای بورسیه در نظر می‌گیرند که در این مهلت معین باید برای آن‌ها درخواست  دهید.

-    بهترین دانشگاه‌های برای در رشته‌ی

ـ دانشگاه تورنتو

این دانشگاه که در مرکز شهر تورنتو واقع شده است یکی از ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان است. این دانشگاه به دانشجویان رشته‌ی می‌آموزد که با استفاده از اصول اولیه‌ی بهترین طراحی‌ها را ارائه دهند. در دانشگاه تورنتو سبب تخصص در حوزه‌های مکاترونیک، مکانیک جامدات و طراحی، زیستی و ... می‌شود.

ـ دانشگاه مک‌گیل

این دانشگاه در سراسر جهان شهرت به خصوصی دارد. دانشکده‌ی این دانشگاه در شهر مونترال است. برنامه‌ی درسی این دانشگاه در رشته‌ی بسیار سختگیرانه است اما شرکت در برنامه‌های درسی این رشته برای علاقه‌مندان به تحقیق و تدریس بهترین انتخاب است.

ـ دانشگاه بریتیش کلمبیا

این دانشگاه یک دانشگاه کاملاً تحقیقاتی است و در شهر ونکوور قرار دارد. اخذ پذیرش از این دانشگاه کار چندان راحتی نیست چرا که سالانه تنها تعداد محدودی از افراد می‌توانند در برنامه‌های درسی این دانشگاه شرکت کنند. بنابراین این دانشگاه تنها درخواست افرادی را می‌پذیرد که دارای نمرات برتر و رزومه‌های شخصی قوی هستند.

ـ دانشگاه آلبرتا

این دانشگاه یک دانشگاه تحقیق محور است که در شهر ادمونتون واقع است. دانشکده‌ی این دانشگاه دارای زیر شاخه‌های مختلفی است که یکی از آن‌ها است. دانشکده آلبرتا بزرگترین دانشکده‌ی در است و در سال ۲۰۱۹ بیش از ۷۰۰ دانشجو داشته است.

-    دانشگاه مک‌مستر

این دانشگاه نیز تحقیق محور است و در شهر همیلتون واقع است و یکی از برترین دانشگاه‌های جهان است. معیارهای اخذ پذیرش از این دانشگاه بسیار رقابتی است و نهایتاً افرادی به این دانشگاه راه می‌یابند که حداقل ۸۵ درصد شرایط تعیین شده را داشته باشند.

-    دانشگاه واترلو

این دانشگاه بر پایه تحقیقات بنا شده است. برنامه درسی رشته‌ی این دانشگاه که در شهر انتاریو واقع است بر پایه‌ی طراحی مکانیک است و همچنین تمرکز به خصوصی روی سایر مباحث مکانیک، تولید نیرو و کنترل دارد. برای اخذ پذیرش از این دانشگاه میزان نمرات شما اهمیت بسیار زیادی دارد.

-    دانشگاه کلگری

این دانشگاه در شهرکلگری واقع است. دانشکده کلگری به دلیل فعالیت‌های گسترده در حوزه‌ی رشته‌ی برای این رشته یک دانشکده‌ی جداگانه دارد. پس از اخذ پذیرش از این دانشگاه لازم است در دوره‌هایی که دانشگاه کلگری تعیین کرده شرکت کنید تا نهایتاً بتوانید در رشته‌ی این دانشگاه به بپردازید.

-    دانشگاه کوئین

دانشگاه کوئین از معروف‌ترین دانشگاه‌های ست و کاملاً پژوهش‌محور است. این دانشگاه در شهر کینگستون قرار دارد و یک برنامه‌ی درسی کاملاً اختیاری به دانشجویان رشته‌ی ارائه می‌دهد. اگر در این دانشگاه به تدریس بپردازید بدون شک تجربیات کاری بسیار ارزشمندی در طی دوره‌ی به دست می‌آورید. 
گردآورندهمجله موفقیت ایلیاد
ما را در اینستاگرام دنبال کنید ...ما را در تلگرام دنبال کنید ...ما را در آپارات دنبال کنید ...مطالب مشابه● شرایط خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا چگونه است؟● برترین دانشگاه‌های جهان برای تحصیل در رشته‌ی محیط زیست کدامند؟● انواع ویزاهای تحصیلی و آموزشی کشور استرالیا کدامند؟● شرایط تحصیل رایگان درکشور نیوزیلند چیست؟● شرایط تحصیل در رشته‌ی معماری در کشور استرالیا● شرایط خوابگاه‌های دانشجویی در استرالیا چگونه است؟● شرایط تحصیل در رشته‌ی دامپزشکی در کشور کانادا● دانشگاه‌های برتر در رشته‌ی نوروساینس در کانادا کدامند؟● آیا تحصیل در انگلستان بدون مدرک زبان امکان‌پذیر است؟● محدودیت‌های سنی جهت اخذ پذیرش تحصیلی از کشورهای مختلف چگونه است؟جدیدترین مطالب● انواع ویزاهای دیداری استرالیا کدامند؟● زبان، فرهنگ و آداب و رسوم مردم کانادا چگونه است؟● آزمون زبان OET برای مهاجرت پزشکان● عوامل موثر بر موفقیت در زندگی چیست؟● دوران بلوغ چگونه بر افت تحصیلی دانش‌آموزان تأثیرگذار است؟● شرایط کار دانشجویی در کشور نیوزیلند چگونه است؟● آزمون زبان PTE چیست؟● انگیزه‌نامه‌ی تحصیلی یا SOP چیست؟● عوامل موفقیت در کار تیمی چیست؟● ساختار آزمون آیلتس چگونه است؟● با خودمان مهربان باشیم● بی‌حوصلگی و روش‌های غلبه بر آن● آموزش مهارت‌های دوست‌یابی به کودکان پیش از دبستان● تقویت مهارت speaking در آزمون IELTS● اثرات اپیدمی کرونا بر سلامت روان ● تأثیر فضای مجازی بر سلامت روان● روش‌های تقویت حافظه و جلوگیری از فراموشی● جاذبه‌های گردشگری کشور مالزی● شرایط کار و تحصیل پرستاران در خارج از کشور● چگونه مودبانه درخواست کمک کنیم؟