وضعیت بورسیه‌ی تحصیلی در کشور کانادا

معمولاً افرادی که تصمیم به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های معتبر خارجی را دارند دانشگاه‌های کانادا را اولویت اول خود قرار می‌دهند و معمولاً تحصیل در دانشگاه‌های این کشور در مقاطع بالاتر با اخذ بورسیه‌ی تحصیلی همراه است.
معمولاً افرادی که تصمیم به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های معتبر خارجی را دارند دانشگاه‌های کانادا را اولویت اول خود قرار می‌دهند و معمولاً تحصیل در دانشگاه‌های این کشور در مقاطع بالاتر با اخذ بورسیه‌ی تحصیلی همراه است.
مجله موفقیت ایلیاد - در کشور برای بسیاری از افرادی که تمایل به اخذ پذیرش از بهترین نظام آموزشی دنیا را دارند انتخاب اول است. معمولاً افرادی که تصمیم به اخذ پذیرش از ‌های معتبر خارجی را دارند ‌های را اولویت اول خود قرار می‌دهند و معمولاً در ‌های این کشور در مقاطع بالاتر با اخذ ‌ی ی همراه است. اما برای اخذ ‌های ی متقاضی باید واجد شرایط لازم جهت اخذ باشد. بسیاری از ‌های این کشور برنامه‌های فاند، کمک هزینه‌های ی و ‌های متنوعی برای یان خارجی در نظر گرفته‌اند که شناخت این ‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. bursaries،grants ،scholarship ،loans  انواع مختلف کمک هزینه‌های ی در هستند.

Scholarship براساس شرایط ی متقاضی است و توسط منابع دولتی، شرکت‌های خصوصی یا ‌ها ارائه می‌شود و به این نوع اسکولارشیپ‌ها اصطلاحاً فلوشیپ هم گفته می‌شود. برای دریافت این متقاضی باید دارای صلاحیت‌های علمی مانند معدل بالا، مقاله و گاهاً نمره‌ی زبان انگلیسی یا جی آر ای GRE مناسب باشد. grants و bursaries مربوط به مواقعی هستند که نیاز مالی دارد و از منابعی به آن‌ها کمک می‌شود. در این شرایط صلاحیت علمی مطرح نیست. این نوع کمک هزینه‌ها کمتر برای یان بین‌المللی در نظر گرفته می‌شود. loans یا وام‌های یی نیز برای یان خارجی همانند شهروندان یی موجود است. این بدین معناست که آن‌ها نیز باید این وام‌ها را با همان نرخ سود مشابه شهروندان یی باز پرداخت کنند. یان خارجی جهت بهره‌مندی از وام‌های یی می‌بایست از طریق بانک‌های خصوصی اقدام کنند. هر سه نوع فاند ی به جز وام یی غیر قابل بازگشت هستند و نیازی به پس دادن ندارند. 
 
شرایط در کشور با شرایط در کشورهای اروپایی اندکی متفاوت است. از سال ۲۰۲۰ شرایط سنی در اخذ پذیرش از ‌های این کشور اهمیت زیادی پیدا کرده است. همچنین لازم است متقاضیان نمره‌ی زبان انگلیسی بهتری ارائه دهند. از دیگر مسائلی که افراد جهت اخذ پذیرش از ‌های این کشور نیاز خواهند داشت گواهی عدم سو پیشینه است، شهروندان بسیاری از کشورهای جهان برای در این کشور به گواهی سلامت جسمانی نیز نیاز خواهند داشت اما ایرانیان نیازی به ارائه‌ی گواهی سلامت جسمی نخواهند داشت. مهمترین مدارکی که هر فرد برای اخذ پذیرش ی در به آن نیاز خواهد داشت عبارت است از:
-    آخرین مدرک ی
-    گواهی تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی
-    متن انگیزه نامه
-    گواهی تجربیات کاری و ی در صورت وجود
-    معرفی‌نامه از طرف اساتید شناخته شده
-    گواهی خدمات اجتماعی ارائه شده ( اختیاری )
و قبل از همه این‌ها همه افرادی که قصد دارند در کشور به بپردازند به ویزای ی این کشور نیاز خواهند داشت، در غیر این‌صورت قادر به مهاجرت نخواهند بود.

دلیل اصلی نیاز به ‌ی ی هزینه‌های بالای در این کشور است. هزینه‌ی در کشور برای یان مقطع کارشناسی در حدود ۲۷۲۰۰ دلار است. البته این هزینه برای یان رشته‌های مهندسی و پزشکی چیزی در حدود ۳۰۷۰۰ دلار است. هزینه‌ی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا به مراتب کمتر از هزینه‌ی در مقطع کارشناسی است و به رشته‌ی ی فرد نیز بستگی دارد. متوسط شهریه‌ی در سال ی گذشته در حدود ۱۶۵۰۰ دلار بوده است که نسبت به سال گذشته ۱ درصد افزایش داشته است. علاوه بر شهریه‌ی یان باید بتوانند هزینه‌های زندگی خود را نیز پرداخت کنند. به طور متوسط هر حداقل به ۱۵۵۰۰ دلار در طول یکسال جهت هزینه‌های جاری زندگی نیاز خواهند داشت.

انواع ‌ی ی در

امکان دریافت ‌ی ی در مقاطع کارشناسی بسیار سخت و نادر است و در اکثر مواقع آن دسته از یان بین‌المللی که از مقاطع کالج در مشغول به هستند شانس بیشتری برای دریافت در مقطع کارشناسی خواهند داشت.

‌های دولتی

۱ـ کمک هزینه‌ی ی فوق دکترا Banting postdoctoral fellowships:

و کمک هزینه‌ی ی دولتی مختص یان بین‌المللی و ممتاز مقطع فوق دکترا در رشته‌های علوم طبیعی، اجتماعی و یا تحقیقات سلامت است و هدف از اعطای این جذب و حفظ استعدادهای برتر یی و بین‌المللی و قرار دادن آن‌ها در مسیر موفقیت به عنوان پیشروان تحقیقات آینده کشور است.

۲ـ ‌ی مقطع فوق لیسانس Canada Graduate scholarship- masters program:

یکی دیگر از کمک هزینه‌های ی برای یان یی مقطع فوق لیسانس و دکترا ( CGS_M ) ‌های است. این توسط سه ارائه‌دهنده‌ی فدرال، موسسه‌ی تحقیقاتی بهداشت ، شورای تحقیقات علوم طبیعی و مهندسی و شورای تحقیقات علوم اجتماعی و انسانی مدیریت می‌شود. این با ارزش ۱۷۵۰۰ دلار برای مدت ۱۲ ماه اعتبار دارد و غیر قابل تمدید است. یکی از شرایط اولیه درخواست ‌ی CGS-M داشتن شهروندی یا اقامت دائم این کشور است.

۳ـ ‌ی جوایز تحقیقاتی IDRC research awards:

این مختص یان بین‌المللی کشورهای درحال توسعه‌ی جنوب شرقی آسیا، چین، هند و هنگ کنگ در مقاطع تحقیقاتی فوق لیسانس و دکترا و در حال حاضر در یک معتبر یی است و متاسفانه شامل یان ایرانی نمی‌شود.

۴ـ فوق لیسانس NSERC:

یکی دیگر از انواع مختلف کمک‌های ی دولتی در قالب grants، scholarship و awards برای یان ممتاز در مقطع فوق لیسانس و رشته‌های علوم طبیعی و یا مهندسی در یکی از ‌های معتبر است که از طرف سازمان NSERC تأمین مالی می‌شود.

۵ ـ ‌ی ی سازمان ایالت آمریکا OAS:

این نوع از برای یان فارغ‌ال عضو کشورهای OAS است و شامل کشورهای آمریکای لاتین و جزایر کارائیب می‌شود.

۶ ـ ‌ی vanier graduate scholarships:

این مختص یان بین‌المللی مقطع دکتراست که از طریق ویزای ی به در یکی از ‌های شرکت‌کننده در این طرح مشغول هستند. هدف از ارائه‌ی این تبدیل کردن به مراکز عالی تحقیقات و آموزش است. ‌ی ونیر با نشان دادن مهارت‌های رهبری و استانداردهای بالای دستاوردهای علمی در رشته‌های علوم اجتماعی و انسانی، علوم طبیعی، سلامت و مهندسی درصدد جذب و نگهداشتن یان دکترای ممتاز از سرتاسر جهان است.

‌های غیردولتی‌

۱ـ صندوق مالی زیست محیطی Anne vallee:

این مختص یان بین‌المللی در حال در مقطع فوق لیسانس و دکترای تحقیقات جانوری در یکی از ‌های معتبر استان کبک یا بریتیش کلمبیا است. ‌ی ی AVEF با تمرکز و پشتیبانی از تحقیقات میدانی محیط زیست جانوری با گرایش صدمات و فعالیت‌های انسانی نظیر جنگلداری، صنعت، کشاورزی، ماهیگیری دو فاند ی با ارزش سالانه ۱۵۰۰ دلار به یان واجد شرایط اهدا می‌کند.

۲ـ کمک هزینه و ‌ی ی trudeau:

بنیاد trudeau به یان واجد شرایط مقطع دکترا در ‌های منتخب انواع ‌ی ی ، کمک هزینه‌ی ی و مشاوره را ارائه می‌دهد. ‌ی ی trudeau سه ساله بوده و در هر سال مبلغ ۴۰ هزار دلار برای پوشش هزینه‌های شهریه و زندگی پرداخت می‌کند که ۲۰ هزار دلار نیز به طور سالانه برای خرجی سفر و تحقیقات در نظر گرفته شده است.

‌های ی

اغلب ‌های معتبر کشور به یان واجد شرایط خود کمک هزینه ی اعطا می‌کند.

۱ـ ‌های ورودی کشور مبدأ Domestic Entrance Scholarships:

این یک‌ساله است و به یان تازه فارغ‌ال شده و بومی ( شهروندان یی یا مهاجران دارای اقامت دائم ) اهدا می‌شود. یان متقاضی این می‌بایست دارای معدل میانگین ۱۰/۵ GPA یا بالاتر و ثبت نام تمام وقت در مورد نظر باشند. ارزش این برای یان جدید فوق لیسانس ۲۰۰۰ دلار و برای یان جدید دکترا ۳۰۰۰ دلار خواهد بود.

۲ـ کمک هزینه‌ی تدریس Teaching Assistantsips TA:

اساتید معمولاً از اعضای این بخش که از یان کارشناسی ارشد و دکترا هستند برای وظایفی نظیر اداره کردن آزمایشگاه‌ها، کمک به آماده سازی سخنرانی، کلاس‌های رفع اشکال، تصحیح اوراق و مواردی از این قبیل استفاده می‌کنند. وظایف کاری دستیار استاد در صورتی که در محدوده‌های مختلف ی نظیر معدل و مهارت زبان قدرتمند ظاهر شود ممکن است در خارج از محوطه نیز انجام گیرد و در این شرایط اغلب اساتید ‌ها دامنه‌ی گسترده‌ای از دوره‌ها و فرصت‌های آموزشی TA را در دفاتر مختلف به همراه حقوق در اختیار فرد قرار می‌دهند. ارزش این نوع از کمک هزینه چیزی بیش از ۱۰۰۰۰ دلار در سال است و نیازمند میانگین معدل ۱۰ GPA یا بالاتر و مهارت عالی زبان انگلیسی است.

۳ـ کمک هزینه‌ی تحقیقاتی و پژوهشی Research Assistantships RA:

افراد واجد شرایط RA معمولاً توسط اعضای دانشکده و اساتید استخدام شده و برای همکاری در پروژه تحقیقاتی که با تحقیقات فردی‌اش ارتباط مستقیم دارد خواهد پرداخت. در حین گذراندن واحدهای درسی بخشی از زمان خود را صرف تحقیق درباره‌ی موضوعات مورد توجه استاد می‌کند. این تحقیقات با راهنماهی استاد راهنما صورت می‌پذیرد و نهایتاً به ارائه‌ی مقاله و پایان‌نامه‌ی یی و پژوهشی عالی می‌انجامد. حقوق یان RA از طریق بودجه‌ی قراردادهای خارجی اعضای دانشکده یا کمک‌های مالی تحقیقاتی پرداخت خواهد شد. ی واجد شرایط می‌بایست توان انجام انواع تحقیقات رده بالای جهانی و ارائه‌ی مقالات براساس موضوعات مورد نظر استاد را داشته باشد. کمک هزینه‌های ی و وظایف ی TA و RA به عنوان کار و تجربه حرفه‌ای داوطلبانه در نظر گرفته می‌شود و علاوه بر ایجاد رزومه ی فوق‌العاده برای یان مزیتی ویژه برای فرد محسوب می‌شود.

۴ ـ ‌ی ی شایستگی ی Merit scholarships:

این براساس نمرات درسی مقطع درسی قبلی اهدا می‌شود و تنها شامل یان ممتاز می‌شود. ارزش این نوع ی از ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ دلار متغیر است و پیشنهاد و تصمیم‌گیری در مورد آن توسط دپارتمان ی مربوطه انجام می‌شود.

۵ ـ جوایز کمک مالی Donor_ Funded Awards:

این نوع از جوایز مالی با ارزشی تا سقف ۲۰۰۰۰ دلار براساس نیاز مالی ، محدوده‌های تحقیقاتی خاص و برتری ی فردی توسط به اهدا می‌شود.

لیست ‌های معتبر ارائه‌کننده ‌ی ی

-     کارلتون

این برای تمامی یان بین‌المللی واجد شرایط کارلتون در دسترس است و به یان ات تکمیلی و ممتاز به صورت خودکار تعلق می‌گیرد.

-     کنکوردیا

انواع مختلفی از برای یان بین‌المللی مقطع کارشناسی کنکوردیا مونترال در دسترس است.

-     دالهاوزی

در تمامی مقاطع تا سقف ۵ میلیون دلار هر ساله برای یان بومی و خارجی واجد شرایط واقع در این در نظر گرفته شده است.

-     فرلی دیکنسون

انواع ‌های ی برای تمامی مقاطع ی به یان بین‌المللی واجد شرایط این واقع در ونکوور ارائه می‌شود. ارائه در این براساس شایستگی علمی، ی و نمرات آزمون خواهد بود.

-    کالج هامبر

دامنه وسیعی از ‌های ی برای مقطع کارشناسی با مبالغ ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار برای یان واجد شرایط در نظرگرفته شده است.

-     مک گیل

انواع ‌های ی در مقاطع ارشد و فوق دکترا نظیر ‌ی ورودی Entrance scholarship و شایستگی ی PBEEE استان کبک برای یان بین‌المللی واجد شرایط با مبالغ متغیر ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰۰ دلار موجود است.

-     کوئین

‌های ی برای یان بین‌المللی در کوئین که برخی از آن‌ها منحصراً برای شهروندان هندی، پاکستانی و آمریکایی است.

-     آلبرتا

طیف وسیعی از ‌های ی برای یان خارجی واجد شرایط در مقاطع کارشناسی و ارشد در دسترس است. این هر ساله مبلغی در حدود ۲۸ میلیون دلار را برای ارائه‌ی و پشتیبانی مالی و جذب یان ممتاز مقاطع مختلف اختصاص می‌دهد.

-     کلگری

مجموعه‌ای از ‌ها و اسکالرشیپ‌های ی که به یان بین‌المللی در کلگری تعلق می‌گیرد.

-     تورنتو آنتاریو

‌های ی متنوع این به یان داخلی و بین‌المللی واجد شرایط برای ات تکمیلی ارشد و دکترا تعلق می‌گیرد.

-     یورک

شامل ‌های ی قابل ارائه به یان منتخب کارشناسی در یورک تورنتو می‌شود که بنابر میانگین معدل و نمرات دیپلم و پیش‌ی فرد از مبلغ سالانه ۵۰۰ تا ۱۴۰۰۰ دلار متغیر است.

مهمترین دلایل عدم موفقیت در دریافت ‌ی ی

ـ سن :

گپ یا فاصله‌ی ی در مقاطع کارشناسی و ارشد مسئله‌ی مهمی برای پذیرش در ‌های خواهد بود و در صورت وجود فاصله طولانی از زمان دریافت آخرین مدرک ی تا درخواست ادامه ، پذیرش و ‌ی ی به دلیل نبود دلیل قانع‌کننده و خارج شدن فرد از آمادگی علمی و ی رد پذیرش و درخواست ‌ی وی قریب الوقوع خواهد بود. اما برای مقطع دکترا این موضوع چندان تأثیرگذار نیست. البته بهتر است گپ ی فرد با سوابق کاری پژوهشی مرتبط با رشته ی متقاضی پر شده باشد.

ـ نمره‌ی زبان انگلیسی:

همواره نمرات آزمون‌های بین‌المللی و معتبر زبان ارتباط تنگاتنگی با قبولی پذیرش و ‌ی ی دارد. به طور کلی در مقاطع مختلف ی در نمرات بالای ۱۰۰ و ۷ مدرک تافل و مورد نیاز است.

ـ معدل:

حقیقت غیر قابل انکار در دریافت بدون شک معدل بالا و ممتاز در مقاطع پیشین است که برای ‌های معتبر حداقل نمر‌ه‌ی ۱۷ خواهد بود که در صورت پایین بودن معدل رد پذیرش و اتفاق می‌افتد.

ـ مدرک ی:

‌های سهمیه‌های محدود را به یان بین‌المللی ممتاز مقاطع ارشد و دکترا اختصاص می‌دهند و سهمیه‌ی ‌ی مقطع کارشناسی اکثرا مختص یان بومی است. از این رو اخذ ‌ی ی در مقطع کارشناسی برای یان بین‌المللی تقریباً وجود ندارد و درخواست شما رد خواهد شد.

ـ مدارک تکمیلی:

رزومه‌ی ی و انگیزش نامه با نگارش قوی و دقیق و پرهیز از گزافه‌گویی، توصیه نامه مناسب و بدون اغراق از اساتید معتبر و مرتبط با رشته‌ی فرد از مواردی هستند که در موقعیت پذیرش و ی متقاضی تأثیرگذارند و رعایت نکردن‌شان موجب عدم موفقیت درخواست می‌گردد.

ـ مدارک مالی:

حتی ‌های دولتی نیز در مقاطع ی مختلف دارای شهریه‌ی تقریبی سالانه ۱۰۰۰۰ دلار
هستند. نبود تمکن مالی برای پوشش هزینه‌های و زندگی در و وابستگی کامل فرد به مبلغ ‌ی ی و یا کار یی از عوامل تأثیرگذار در رد درخواست پذیرش و ‌ی ی خواهد بود.
گردآورندهمجله موفقیت ایلیاد
ما را در اینستاگرام دنبال کنید ...ما را در تلگرام دنبال کنید ...ما را در آپارات دنبال کنید ...مطالب مشابه● شرایط کار حین تحصیل در خارج از کشور چگونه است؟● شرایط تحصیل در مقطع دکترا در کشور کانادا چگونه است؟● شرایط تحصیل در رشته‌های مهندسی در کشور نیوزیلند چگونه است؟● شرایط تحصیل در مقطع دکترا در استرالیا چگونه است؟● هر آنچه درباره‌ی تحصیل در آمریکا باید بدانیم؟● شرایط اخذ بورسیه‌ی تحصیلی در انگلستان چگونه است؟● شرایط تحصیل در رشته‌ی داروسازی در کانادا چگونه است؟● شرایط خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا چگونه است؟● برترین دانشگاه‌های جهان برای تحصیل در رشته‌ی محیط زیست کدامند؟● انواع ویزاهای تحصیلی و آموزشی کشور استرالیا کدامند؟جدیدترین مطالب● ارزیابی مدارک تحصیلی و کاری دندانپزشکی در استرالیا● چگونه برای آزمون زبان تافل TOEFL آماده شویم؟● انواع ویزاهای دیداری استرالیا کدامند؟● زبان، فرهنگ و آداب و رسوم مردم کانادا چگونه است؟● آزمون زبان OET برای مهاجرت پزشکان● عوامل موثر بر موفقیت در زندگی چیست؟● دوران بلوغ چگونه بر افت تحصیلی دانش‌آموزان تأثیرگذار است؟● شرایط کار دانشجویی در کشور نیوزیلند چگونه است؟● آزمون زبان PTE چیست؟● انگیزه‌نامه‌ی تحصیلی یا SOP چیست؟● عوامل موفقیت در کار تیمی چیست؟● ساختار آزمون آیلتس چگونه است؟● با خودمان مهربان باشیم● بی‌حوصلگی و روش‌های غلبه بر آن● آموزش مهارت‌های دوست‌یابی به کودکان پیش از دبستان● تقویت مهارت speaking در آزمون IELTS● اثرات اپیدمی کرونا بر سلامت روان ● تأثیر فضای مجازی بر سلامت روان● روش‌های تقویت حافظه و جلوگیری از فراموشی● جاذبه‌های گردشگری کشور مالزی