ارزیابی و معادل‌سازی مدرک تحصیلی در استرالیا

ارزیابی مدرک تحصیلی در استرالیا توسط سازمان‌هایی صورت می‌گیرد که دولت استرالیا برای این منظور در نظر گرفته است.
ارزیابی مدرک تحصیلی در استرالیا توسط سازمان‌هایی صورت می‌گیرد که دولت استرالیا برای این منظور در نظر گرفته است.
مجله موفقیت ایلیاد - با توجه به تفاوت‌های نظام آموزشی در کشورهای مختلف در هنگام مهاجرت به کشورهای خارجی متقاضیان مدارکی را ارائه می‌دهند که کشور میزبان به دلیل عدم آشنایی و عدم اطمینان به مدارک مذکور سیاست معادل‌سازی مدرک ی را در پیش می‌گیرد. در واقع معادل‌سازی مدرک ی سنجش میزان تجربیات علمی و مهارت‌های متقاضی است که مشخص می‌کند که آیا وی جهت ادامه یا اشتغال در کشور مقصد نیازی به گذراندن دوره‌های بیشتری دارد یا خیر. بنابراین متقاضیان مهاجرت جهت ادامه باید ترجمه سایر مدارک ی خود را طی پروسه‌ی معادل‌سازی به همراه داشته باشند. این روند معمولاً چند ماهی به طول می‌انجامد و متقاضی در این مدت اجازه‌ی کار و فعالیت در رشته‌ای که در حال معادل‌سازی است را ندارد.
 
مدرک ی در توسط سازمان‌هایی صورت می‌گیرد که دولت برای این منظور در نظر گرفته است. این مشخص می‌کند که آیا ات، تجربه و سابقه‌ی کاری فرد با شغلی که برای مهاجرت برگزیده است همخوانی دارد یا خیر. هر کدام از موسسات معادل‌سازی مدارک در استانداردهای خاص خود جهت این کار لحاظ می‌کنند. هزینه‌ی مدارک ی بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ دلار و هزینه‌ی مشاغل فنی و حرفه‌ای بین ۱۰۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار است و مدت زمان رسیدگی به مدارک و اعلام نتایج بسته به نوع سازمان مربوطه بین ۱ تا ۶ ماه متغیر است. همانطور که عنوان شد در معادل‌سازی مدرک ی تمامی مدارک ی دروس و ریز نمرات مورد بررسی قرار می‌گیرد. هدف از این کار این مسئله است که آیا وضعیت و مدرک ی موجود با استانداردهای آموزشی کشور میزبان مطابقت دارد یا خیر. گاه در طی پروسه‌ی معادل‌سازی متقاضی ملزم به گذراندن دروس و مهارت‌هایی جهت همسطح‌سازی با استانداردهای کشور مقصد می‌شود.

معادل‌سازی مدرک ی همچنین سبب آگاهی متقاضیان از نوع کار و فعالیتی که با توجه به مدرک ارائه شده می‌توانند در کشور مورد نظر داشته باشند می‌شود. متقاضیانی که قصد ادامه یا با هدف دریافت ویزای کار اقدام به مهاجرت می‌کنند و تمایل دارند با توجه به رشته‌ی ی خود در آن‌جا به فعالیت بپردازند در وهله‌ی اول باید بدانند که آیا مدرک ی آن‌ها نیازی به معادل‌سازی دارد یا خیر. رشته‌های نیازمند معادل‌سازی در کشورهای مختلف با یکدیگر متفاوت است اما اکثر رشته‌های فنی مهندسی و به طور کلی علوم و رشته‌های ، دندان و نیاز به معدل‌سازی دارند و لازم  است که میزان توانایی افراد دارای این مدارک با توجه به استانداردهای کشور مذکور تعیین شود.

-    نحوه‌ی معادل‌سازی مدرک ی

همانطور که بیان شد پروسه‌ی و معادل‌سازی مدارک ی در کشورهای مختلف با یکدیگر متفاوت است. گاه متقاضی مایل است پس از ورود به کشور مقصد به معادل‌سازی مدرک ی خود بپردازد که از طریق مراکز و سایت‌های مشخص و معتبر و با پرداخت هزینه این کار انجام می‌شود. گاه نیز متقاضی مایل است همزمان با طی نمودن پروسه‌ی مهاجرت جهت تسریع در کار به معدل‌سازی مدرک ی خود نیز بپردازد که در هر حالت سازمان‌ها و مراکز معتبری برای این اقدام وجود دارد. معمولاً دارندگان مدرک از رشته‌های علوم مدارک خود را جهت بررسی به مراکز علوم مشخص شده توسط هر کشور ارسال می‌کنند. مدارک معادل‌سازی شده ۵ سال اعتبار دارد و پس از این مدت باید مجدداً معادل‌سازی انجام شود.

-    اصلی‌ترین سازمان‌های ارزیاب مدارک در

در کشور سازمان‌های ارزیاب بسیاری وجود دارد و متناسب به نوع تخصص و کد شغلی شما می‌توانید سازمان مربوطه را انتخاب و از آن طریق اقدام کنید.
در ادامه به معرفی تعدادی از سازمان‌های ارزیاب اصلی که متقاضیان زیادی دارند می‌پردازیم.
ـ سازمان مهندسی Engineers Australia
ـ سازمان وت اسس Vet ASSESS
ـ سازمان کامپیوتر ACS
ـ سازمان نقشه‌برداری SSSI
ـ سازمان TRA

سازمان مهندسی EA

از اصلی‌ترین سازمان‌های ارزیاب مدارک می‌باشد که مسئولیت مدارک ی اکثر رشته‌های ی را بر عهده دارد. سازمان مهندسی رشته‌ها و مدارک ی را به ۴ گروه تقسیم می‌کند:
Engineering technology _
Professional Engineer _
Engineering Associate _
Engineering Manager _
که رشته‌ها در هر یک از این گروه‌ها براساس شرایط خود می‌شوند.

سازمان وت اسس

این سازمان به عنوان یک سازمان ارزیاب کاملاً مستقل عمل می‌کند و یکی از پرکاربردترین سازمان‌های ارزیاب در است. این سازمان طیف بسیار گسترده‌ای از رشته‌های حرفه‌ای را می‌کند و در صورت پذیرش مدرک شما را معادل مدرک یی قرار می‌دهد.

سازمان کامپیوتر

متقاضیان فارغ‌ال از یکی از رشته‌های مهندسی کامپیوتر یا افرادی که سابقه کار مرتبط با رشته‌های ی مربوط به مهندسی کامپیوتر را دارند و می‌خواهند از طریق ویزای کار به مهاجرت کنند می‌توانند جهت دریافت اسسمنت مدارک خود را به سازمان کامپیوتر ارسال کنند. این سازمان مسئولیت مدارک افرادی را دارد که فارغ‌ال یکی از گرایش‌های رشته کامپیوتر هستند و یا در زمینه‌ی کامپیوتر و آی تی سابقه‌ی کار دارند.

سازمان TRA

این سازمان یکی از پرکاربردترین سازمان‌ها در میان مهاجران محسوب می‌شود. این سازمان و معادل‌سازی بیش از ۱۳۰ رشته‌ی فنی و حرفه‌ای را بر عهده دارد. سازمان فنی و حرفه‌ای مسئول ارائه‌ی خدمات و بررسی مدارک متقاضیانی است که در داخل یا خارج از دارای سابقه‌ی کار فنی بوده و شغل آن‌ها در لیست مشاغل مورد نیاز می‌باشد.

 سازمان نقشه‌برداری

این سازمان به نسبت سازمان‌های دیگر بسیار کوچک‌تر است.  اما در سال‌های گذشته در میان متقاضیان ایرانی پرکاربرد شده است، چرا که شغل نقشه‌بردار شرایط بسیار خوبی در سیستم مهاجرت کاری دارد و بسیاری از متقاضیان با مدرک نقشه برداری به دنبال مهاجرت به این کشور هستند.
گردآورندهمجله موفقیت ایلیاد
ما را در اینستاگرام دنبال کنید ...ما را در تلگرام دنبال کنید ...ما را در آپارات دنبال کنید ...مطالب مشابه● شرایط کار حین تحصیل در خارج از کشور چگونه است؟● شرایط تحصیل در مقطع دکترا در کشور کانادا چگونه است؟● شرایط تحصیل در رشته‌های مهندسی در کشور نیوزیلند چگونه است؟● شرایط تحصیل در مقطع دکترا در استرالیا چگونه است؟● هر آنچه درباره‌ی تحصیل در آمریکا باید بدانیم؟● شرایط اخذ بورسیه‌ی تحصیلی در انگلستان چگونه است؟● شرایط تحصیل در رشته‌ی داروسازی در کانادا چگونه است؟● شرایط خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا چگونه است؟● برترین دانشگاه‌های جهان برای تحصیل در رشته‌ی محیط زیست کدامند؟● انواع ویزاهای تحصیلی و آموزشی کشور استرالیا کدامند؟جدیدترین مطالب● ارزیابی مدارک تحصیلی و کاری دندانپزشکی در استرالیا● چگونه برای آزمون زبان تافل TOEFL آماده شویم؟● انواع ویزاهای دیداری استرالیا کدامند؟● زبان، فرهنگ و آداب و رسوم مردم کانادا چگونه است؟● آزمون زبان OET برای مهاجرت پزشکان● عوامل موثر بر موفقیت در زندگی چیست؟● دوران بلوغ چگونه بر افت تحصیلی دانش‌آموزان تأثیرگذار است؟● شرایط کار دانشجویی در کشور نیوزیلند چگونه است؟● آزمون زبان PTE چیست؟● انگیزه‌نامه‌ی تحصیلی یا SOP چیست؟● عوامل موفقیت در کار تیمی چیست؟● ساختار آزمون آیلتس چگونه است؟● با خودمان مهربان باشیم● بی‌حوصلگی و روش‌های غلبه بر آن● آموزش مهارت‌های دوست‌یابی به کودکان پیش از دبستان● تقویت مهارت speaking در آزمون IELTS● اثرات اپیدمی کرونا بر سلامت روان ● تأثیر فضای مجازی بر سلامت روان● روش‌های تقویت حافظه و جلوگیری از فراموشی● جاذبه‌های گردشگری کشور مالزی