گپ تحصیلی چیست و چگونه می‌توان در فرایند اپلای آن را توجیه کرد؟

زمانی که از آخرین مدرک تحصیلی تا زمان اقدام برای دریافت پذیرش و ثبت نام مجدد در دانشگاه جهت ادامه تحصیل فاصله‌ی زیادی ایجاد شده باشد به آن فاصله در اصطلاح گپ تحصیلی گفته می‌شود.
زمانی که از آخرین مدرک تحصیلی تا زمان اقدام برای دریافت پذیرش و ثبت نام مجدد در دانشگاه جهت ادامه تحصیل فاصله‌ی زیادی ایجاد شده باشد به آن فاصله در اصطلاح گپ تحصیلی گفته می‌شود.
مجله موفقیت  ایلیاد - از فاکتورهای مهم در اخذ و پذیرش تحصیلی مسئله‌ی است. فرض کنید چند سالی است که از آخرین مدرک ی یا دیپلم شما گذشته و شما مجدداً تصمیم می‌گیرید تا جهت ادامه تحصیل در ی خارج از کشور برای درخواست و پذیرش درخواست دهید، زمانی که برای اطلاع از شرایط پذیرش به وب سایت مورد نظر مراجعه می‌کنید با موضوعی به نام یا وقفه‌ی تحصیلی یا study gap مواجه می‌شوید. برخورداری از شرایط سنی مورد نظر ، شرط معدل، عدم وجود و مواردی از این دست از جمله مواردی است که در کنار مدارک تحصیلی، هویتی و مالی مورد درخواست مورد نظر می‌باشد. برای مثال لازم است  متقاضیان علاقه‌مند به تحصیل در کشور علاوه بر ارائه‌ی مدارک مورد نیاز و سفارت برای دریافت نامه‌ی پذیرش و از شرایط دیگری نیز همچون عدم برخورداری از برخوردار باشند.

چیست؟

زمانی که از آخرین مدرک تحصیلی تا زمان اقدام برای دریافت پذیرش و ثبت نام مجدد در جهت ادامه تحصیل فاصله‌ی زیادی ایجاد شده باشد به آن فاصله در اصطلاح گفته می‌شود. فردی که دارای باشد مسلماً به لحاظ آمادگی ذهنی و شرایط قرار گیری دوباره در محیطی آموزشی نظیر با مشکل مواجه خواهد شد و به دلیل فراموشی دروس یا به روز نبودن اطلاعات ی به سختی می‌تواند خود را با شرایط تحصیلی در یک سیستم آموزشی جدید در ی خارج از کشور وفق دهد. بنابراین در بسیاری اوقات در صورت برخورداری از و عدم برخورداری از شرایط سنی مورد نظر حتی با وجود ارائه‌ی کلیه‌ی مدارک مورد نیاز در اغلب موارد با درخواست پذیرش دانشجو موافقت صورت نخواهد گرفت. متقاضی تحصیل در کشورهایی نظیر یا ‌های اروپایی حوزه‌ی شنگن علاوه بر نامه‌ی پذیرش نیازمند دریافت ی تحصیلی نیز خواهد بود، بر همین اساس در صورت برخورداری از حتی در صورت دریافت نامه‌ی پذیرش از احتمال رد درخواست از سوی افسر سفارت وجود خواهد داشت.  

تأثیر بر فرایند اپلای

بسیاری از ‌های خارج از کشور علاوه بر ارائه‌ی کامل مدارک تحصیلی و هویتی دانشجویان حساسیت بسیاری به شرایط سنی، وقفه‌ی تحصیلی، معدل، نمرات و مسائل این چنینی دارند بنابراین در زمان اپلای و اقدام برای پذیرش پیش از ارسال مدارک با دقت از جزئیات و شرایط مورد نظر مطلع شوید.
وجود زیاد از آخرین مدرک ی یا دیپلم سبب ایجاد زمان طولانی جهت رسیدگی و بررسی پرونده دانشجو خواهد شد و در نهایت علیرغم تمام پیگیری‌ها این امکان وجود دارد که با درخواست پذیرش متقاضی موافقت نشود.

حد نرمال وقفه‌ی تحصیلی

حد نرمال کاملاً به مورد نظر و مقصد تحصیلی متقاضی وابسته است، اما در حالت کلی برای ادامه‌ی تحصیل در مقطع کارشناسی در ‌های خارج از کشور ۲ تا ۳ ساله از آخرین مدرک دریافتی دیپلم یا پیش ی وقفه‌ای نرمال و قابل قبول خواهد بود. فاصله‌ی تحصیلی نرمال برای مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد ۵ سال از آخرین مدرک دریافتی یعنی کارشناسی می‌باشد که موجه و قابل قبول است. برای مقطع دکترا چندان حساسیتی برای وقفه‌ی تحصیلی وجود ندارد و تا ۱۰ سال نیز برای این مقطع تحصیلی قابل قبول خواهد بود، البته بهتر این است که برای ادامه تحصیل در این مقطع در صورت وجود فاصله تحصیلی زیاد دلیل و توجیه قانع‌کننده‌ای وجود داشته باشد.

توجیه وقفه‌ی تحصیلی

اولین بخش برای توجیه فاصله‌ی تحصیلی مربوط به دپارتمان پذیرش می‌باشد که می‌توان از طریق شرکت در دوره‌های کارموزی یا فعالیت‌های تمام وقت و مرتبط با رشته‌ی تحصیلی، گذراندن زمان جهت آمادگی برای دریافت مدرک ، خدمت سربازی و مواردی از این دست توجیه‌پذیر شود. متقاضیان برای دریافت نامه‌ی پذیرش و اخذ از کشور‌های برتر نظیر ، انگلیس، آمریکا و کشورهای حوزه‌ی شنگن به دلیل اعتبار بالای و تقاضای زیاد دانشجویان بین المللی و سختگیری های اعمال شده در صورت برخورداری از و در صورت عدم برخورداری از دلایل موجه و قانع‌کننده با احتمال بسیاری با رد شدن درخواست نامه‌ی پذیرش از سوی و از سوی سفارت مواجه خواهند شد. اینکه به چه دلیل و شرایط سنی بیش از حد نرمال برای سفارت قابل قبول نبوده و سبب رد شدن درخواست می‌شود این است که از دید افسر سفارت این دسته از افراد با بیان قصد ادامه تحصیل در یک مقطع ی به کشور مهاجرت و در عمل در پی انجام کار تمام وقت و اقامت غیر قانونی و طولانی مدت هستند، بنابراین در صورت عدم ارائه‌ی دلایل قانع‌کننده درخواست ی این عده از افراد در اغلب اوقات رد خواهد شد. کار و جمع کردن بودجه‌ی مورد نیاز جهت ادامه‌ی تحصیل در خارج ازکشور در این فاصله‌ی زمانی، بیماری طولانی مدت، اخذ مدرک ، خدمت سربازی، ازدواج، تولد فرزند و مواردی از این دست از جمله دلایل قانع‌کننده برای وجود وقفه‌ی تحصیلی و وضعیت سنی به شمار می‌روند.    

قابل قبول برای مقطع کارشناسی

همانگونه که عنوان شد عموماً ۲ تا ۳ ساله برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی قابل قبول و موجه می‌باشد. بنابراین برای فردی که در ۱۸ سالگی در ایران مدرک دیپلم خود را دریافت کرده است تا سن ۲۱ یا ۲۲ سالگی این امکان فراهم است تا برای ادامه تحصیل در ‌های خارج از کشور اقدام کند و مانعی به لحاظ برای دریافت نامه‌ی پذیرش و ی تحصیلی آن کشور نخواهد داشت. اما در صورت عدم برخورداری از شرایط سنی مناسب برای مثال در سنین ۲۵ یا ۳۰ سالگی برای اقدام جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارائه‌ی سوابق کاری، مدرک ، شرکت در دوره‌های آموزشی و موارد اینچنینی به نحوی که وقفه‌ی تحصیلی را توجیه کند الزامیست. ‌ها و کالج‌های خصوصی به دلیل دریافت شهریه‌ی بالا از دانشجویان بین‌المللی بر سر و شرایط سنی سختگیری چندانی به عمل نمی‌آورند اما این شرایط برای دریافت اینگونه نخواهد بود، بنابراین احتمال عدم موفقیت متقاضی در صورت عدم وجود دلایل قانع کننده بسیار خواهد بود. البته ادامه‌ی تحصیل با مدرک دیپلم در خارج از کشور تنها وابسته به شرایط سنی و نمی‌باشد و بسته به و کشور مقصد شرایط دیگری نظیر نمره‌ی و معدل قابل قبول، برخورداری از تمکن مالی، سوابق و رزومه تحصیلی موفق و مواردی از این دست نیز در موفقیت دانشجو برای دریافت نامه‌ی پذیرش و ی تحصیلی تأثیر فراوانی خواهد داشت.  

قابل قبول برای مقطع کارشناسی ارشد

همانگونه که اشاره شد قابل قبول برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد حداکثر ۵ سال از دریافت مدرک کارشناسی می‌باشد. برای مثال چنانچه در سن ۱۸ و ۱۹ سالگی مدرک دیپلم خود را گرفته و پس از یک وقفه‌ی یک و یا دو ساله در سن ۲۱ سالگی به رفته و دوره‌ی چهار ساله کارشناسی را در عرض ۵ سال تمام کرده باشید این امکان را دارید تا با میانگین سنی ۳۰ تا ۳۲ سال برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اقدام کنید.
چنانچه از بیشتر از ۵ سال برخوردار باشید و فاقد رزومه و نمرات تحصیلی و مدرک مناسب باشید و نتوانید با دلایل قانع کننده موارد منفی پرونده خود را توجیه کنید از شانس بسیار اندکی برای دریافت و پذیرش برخوردار خواهید شد.

قابل قبول برای مقطع دکترا

مسئله‌ی شرایط سنی و برای مقطع دکترا چندان مسئله‌ی تأثیرگذاری برای دریافت نامه‌ی پذیرش از مورد نظر و ی کشور مقصد نخواهد بود. البته این بدین معنا نیست که پس از گذشت ۱۵ تا ۲۰ سال از دریافت مدرک کارشناسی ارشد بدون ارائه‌ی هیچ گونه دلیل قانع‌کننده بتوانید برای تحصیل در این مقطع اقدام کنید، در واقع تا ۱۰ سال برای مقطع دکترا نرمال و قابل توجیه می‌باشد اما بهتر است برای افزایش شانس خود برای اخذ پذیرش و ی تحصیلی مدارک و دلایلی مستند نظیر سابقه‌ی کاری و پژوهشی مرتبط با رشته‌ی تحصیلی، مقالات علمی منتشر شده، ارتقا سطح و مواردی از این دست را به دپارتمان و سفارت ارائه دهید.

در کشور

تحصیل در کشور علاوه بر نامه‌ی پذیرش و مواردی نظیر مدارک تحصیلی، انگیزه نامه، توصیه نامه، مدرک به ی این کشور نیز نیازمند است، بنابراین برای تحصیل در هر مقطع در صورت عدم برخورداری از شرایط سنی مناسب و وجود و عدم وجود دلایل قانع کننده شانس متقاضی برای دریافت نامه‌ی پذیرش و ی تحصیلی بسیار کم خواهد بود.
برای درک بهتر تفاوت شرط سنی و به مثال زیر توجه کنید، فرض کنید فردی ۳۲ ساله هستید که مدرک کارشناسی خود را در سن ۲۴ سالگی گرفته، سن شما بالاتر از ۳۰ سال می‌باشد پس دارای فاکتور منفی شرط سنی محسوب می‌شوید، در عین حال از آخرین مدرک تحصیلی شما نیز ۸ سال می‌گذرد که زیادی محسوب می‌شود. اما تصور کنید در ۲۶ سالگی مدرک کارشناسی خود را دریافت و به دلیل گذراندن خدمت سربازی و دریافت مدرک در سن ۳۲ سالگی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اقدام کرده‌اید با وجود و شرط سنی به دلیل برخورداری از دلایل قابل قبول از امکان دریافت نامه‌ی پذیرش و ی تحصیلی کشور برخوردار خواهید شد.  
گردآورندهمجله موفقیت ایلیاد
ما را در اینستاگرام دنبال کنید ...ما را در تلگرام دنبال کنید ...ما را در آپارات دنبال کنید ...مطالب مشابه● زنان برجسته ایرانی در عرصه علم● با نکاتی جهت تقویت قدرت اراده آشنا شویم!● انواع خطاهای شناختی کدامند؟● چگونه ورودی‌های ذهن‌مان را کنترل کنیم؟● با غم غربت چه کنیم؟!● چگونه با افسردگی پس از فارغ التحصیلی مقابله کنیم؟!● با احساس بی‌کفایتی مقابله کنیم!● حافظه‌ی دیداری چیست و چگونه می‌توان آن را تقویت نمود؟● مهارت‌های شغلی مورد علاقه‌ی کارفرمایان کدامند؟● با مهم‌ترین مهارت‌های اجتماعی آشنا شوید!جدیدترین مطالب● رشته معماری در نیوزیلند● اپلای با مدرک دانشگاه آزاد● بورسیه فول فاند welcome UK انگلستان 2022● دانشگاه‌های برتر کشور کانادا برای تحصیل در رشته Data Science● انکولوژی در انگلستان● نقاط مثبت تحصیلات تکمیلی در کشور کانادا● هفته اول اقامت برای دانشجویان بین المللی در کشور کانادا● پنج شغل با تقاضای بالا در کشور کانادا در سال ۲۰۲۳● نوشتن SOP برای رشته‌های مدیریتی● کلگری مقصدی برتر برای دانشجویان بین‌المللی ● دوره‌های وکالت در کانادا● تحصیل در رشته سم‌شناسی در انگلستان● فرهنگ کار در کشور استرالیا● آشنایی با رشته علوم مواد دانشگاه تورنتو● دانشگاه‌ها و کالج‌های هنر و طراحی در کشور کانادا● بورسیه چونینگ انگلستان● منابع کاریابی در استرالیا● راهنمای ویزای استرالیا و الزامات ورود به این کشور● برای سفر به استرالیا به چه چیزهایی نیاز داریم؟● با حقوق کاری خود در استرالیا آشنا شوید.