شیوه‌های صحیح برخورد با انتقاد چیست؟

انعطاف‌پذیری در موقعیت‌های مختلف و گاه ناخوشایند، سخنی که به منظور اصلاح رفتار یا عملکرد فرد بیان می‌شود و یا عباراتی از این قبیل به مفهوم انتقاد و انتقادپذیری اشاره می‌کند اما نکته‌ی واضح در تمام تعاریف فوق بیانگر موضع گیری مثبت نسبت به فردی است که از وی انتقاد می‌شود.
انعطاف‌پذیری در موقعیت‌های مختلف و گاه ناخوشایند، سخنی که به منظور اصلاح رفتار یا عملکرد فرد بیان می‌شود و یا عباراتی از این قبیل به مفهوم انتقاد و انتقادپذیری اشاره می‌کند اما نکته‌ی واضح در تمام تعاریف فوق بیانگر موضع گیری مثبت نسبت به فردی است که از وی انتقاد می‌شود.
مجله موفقیت ایلیاد - واقعیت این است که به تعداد آدم‌هایی که روی کره‌ی زمین زندگی می‌کنند برای هر مفهوم تعریفی وجود دارد، اما شاید نزدیک‌ترین تعریف به مفهوم پذیری واکنش مخاطب و شنونده‌ی مقابل که منجر به تغییر رفتار و رویه‌ی ما می‌شود، می‌باشد. انعطاف‌پذیری در موقعیت‌های مختلف و گاه ناخوشایند، سخنی که به منظور اصلاح رفتار یا عملکرد فرد بیان می‌شود و یا عباراتی از این قبیل به مفهوم و پذیری اشاره می‌کند اما نکته‌ی واضح در تمام تعاریف فوق بیانگر موضع گیری مثبت نسبت به فردی است که از وی می‌شود. اما اینکه ما چقدر پذیرای باشیم پذیر بودن ما را می‌رساند. واقعیت این است که در عین حال که برای اکثر افراد ناخوشایند است اما می‌تواند مفید و حتی گاه لازم باشد و اگر شنیدن آن برای ما سخت است می‌بایست در این خصوص تمرین کنیم. بسیاری از رفتارهای ما نظیر نحوه مدیریت ما در محل کار، مسئولیت پذیری موثر و سایر اعمال ما منوط به پذیری و البته در مرحله‌ی نخست شنیدن است.

در این مقاله قصد داریم به شیوه‌های برخورد صحیح با بپردازیم، با ما همراه باشید.

ـ همیشه خود را برای شنیدن آماده کنید و سعی کنید خونسرد و آرام باشید.

شنیدن به معنی پذیرفتن آن نیست. باید بپذیریم اولین حقی که باید به دیگران بدهیم به عنوان افرادی که با ما در ارتباط هستند این است که بتوانند نظرات خود را در مورد اعمال و رفتار ما بیان کنند، بنابراین با شنیدن نظرات دیگران در مورد عملکرد خود در ابتدا آرام باشید.  

ـ اشتباهات خود را بپذیرید.

پیش از اینکه در برابر نظرات و ات دیگران عکس العمل‌های تهاجمی نشان دهید صحبت‌های دیگران را کاملاً گوش کنید، شاید واقعاً شما اشتباه کرده باشید. اگر پس از شنیدن صحبت‌های طرف مقابل متوجه اشتباه خود شدید آن را بپذیرید و برای جبران آن تلاش کنید. پذیرش اشتباه و عذرخواهی بابت آن شما را به لحاظ شخصیتی ارزشمندتر خواهد کرد، بنابراین با عدم پذیرش آن ارزش و شخصیت خود را در برابر دیگران خراب نکنید.  

ـ خود را بالا ببرید.

عموماً افرادی از نقد آسیب می‌بینند و دلخور می‌شوند که از پایینی برخوردارند. تلاش کنید با تکیه بر توانمندی‌هایتان نقاط ضعف و ناتوانی‌های خود را جبران و به مرور زمان خود را بالا ببرید.

ـ بحث نکنید.

در مقابل نظرات و اعتقادات دیگران بدترین کار این است که موضوع بحث را به درگیری بکشانید. رفتار پرخاشگرانه در برابر ات دیگران جز پایین آوردن و بی ارزش کردن شخصیت خود نتیجه‌ی دیگری در پی نخواهد داشت. بنابراین در مقابل نظرات مخالف دیگران آرامش خود را حفظ کنید، به صحبت‌های آنان تا انتها گوش دهید و با اندکی صبر عکس العمل مناسب نشان دهید.

ـ از منتقدتان تشکر کنید.

حتی اگر فردی با بی‌ادبی و توهین از شما کرد با متانت از وی تشکر کنید! ممکن است روز بدی را پشت سر گذاشته باشد یا به طور کلی فرد منفی‌نگری باشد و رفتار توأم با احترام شما وی را خلع سلاح می‌کند. در بسیاری از مواقع این طرز برخورد سبب تغییر رفتار فرد منتقد خواهد شد.

ـ از ات درس بگیرید.

پس از شنیدن به سر کار قبل‌تان برنگردید! باید برای پیشرفت تلاش کنید. قبول این مسئله برای برخی بسیار سخت است به دلیل اینکه تصور می‌کنند که همیشه حق با آن‌هاست اما هیچ کس نیست که همیشه حق با او باشد. بنابراین باید ببینید آیا می‌توانید چیزی را در خود در جهت مثبت تغییر دهید.

ـ تعصب را کنار بگذارید.

این واقعیت را بپذیرید که شاید دیگران در رفتار و عملکرد ما چیزی را می‌بینند که خود نمی‌بینیم. حتی اگر با نقد موافق نیستیم به این بیاندیشیم که شاید دیگران نکته‌ای را در ما می‌بینند که ما از آن آگاه نیستیم. بنابراین تعصب و لجاجت را کنار بگذارید و این حقیقت را در نظر بگیرید که شاید حق با آن‌ها باشد و از این فرصت به نفع خود بهره گرفته و خود را ارزیابی کنید.

بسیاری از افراد نمی‌توانند پذیر باشند و شاید در بخش‌هایی از جامعه که تعداد این افراد بیشتر است به آموزش بیشتری نیاز باشد اما در این بین افراد بسیار زیاد دیگری هم هستند که روز به روز برای ارتقای عملکرد خود در تلاشند و پذیری را به عنوان یک اصل مهم پذیرفته‌اند. پذیری موهبتی الهی است و بسیاری از ما با همین ها فرصت رشد یافته‌ایم و در جایگاهی بالاتر از گذشته قرار گرفته‌ایم، بنابراین در صورت عدم برخورداری از این موهبت الهی تلاش کنیم تا هر چه سریع‌تر شاهد پذیرش این رفتار در خود باشیم.
گردآورندهمجله موفقیت ایلیاد
ما را در اینستاگرام دنبال کنید ...ما را در تلگرام دنبال کنید ...ما را در آپارات دنبال کنید ...مطالب مشابه● چگونه انعطاف ‌پذیری در زندگی سبب موفقیت می‌شود؟● عزت نفس چیست و چه راهکارهایی برای افزایش آن وجود دارد؟● کاریزما چیست و چگونه شخصیتی کاریزماتیک داشته باشیم؟● عوامل موثر بر موفقیت در زندگی چیست؟● دوران بلوغ چگونه بر افت تحصیلی دانش‌آموزان تأثیرگذار است؟● با خودمان مهربان باشیم● بی‌حوصلگی و روش‌های غلبه بر آن● اثرات اپیدمی کرونا بر سلامت روان ● تأثیر فضای مجازی بر سلامت روان● چگونه مودبانه درخواست کمک کنیم؟جدیدترین مطالب● تقویت مهارت writing در ‌آزمون آیلتس● برترین کشورها و دانشگاه‌ها برای تحصیل در رشته‌ی مهندسی عمران کدامند؟● تحصیل در دوره‌های A- level و foundation در کشور انگلستان● نحوه‌ی ارسال ایمیل به اساتید خارجی جهت اپلای دانشگاه● مزایای گذراندن دوره‌ی فاندیشن در استرالیا چیست؟● بهترین کشورها برای تحصیل در رشته‌ی فیزیک کدامند؟● تقویت مهارت reading در آزمون آیلتس● تحصیل در رشته‌ی مهندسی کشاورزی در خارج از کشور● معرفی دانشگاه‌های برتر مهندسی برق در خارج از کشور● ارزان‌ترین شهرهای استرالیا برای زندگی دانشجویی کدامند؟● ۹ نفر از موفق‌ترین زنان ایرانی در عرصه‌ی علم و فناوری● تقویت مهارت Listening در آزمون IELTS● شرایط تحصیل در کشور نیوزیلند بدون مدرک زبان● شرایط تحصیل در رشته‌ی خلبانی در خارج از کشور چگونه است؟● دانشگاه‌های برتر رشته‌ی مهندسی شیمی در خارج از کشور● شرایط تحصیل در رشته‌ی ‌هوشبری در کانادا چگونه است؟● بهترین دانشگاه‌های کانادا در رنکینگ جهانی ۲۰۲۱● بهترین دانشگاه‌های استرالیا در رنکینگ جهانی ۲۰۲۱● برترین دانشگاه‌های دنیا برای تحصیل در رشته‌ی رباتیک کدامند؟● شرایط اپلای برای مقطع کارشناسی ارشد در خارج از کشور چگونه است؟