اعتماد‌بنفس و نقش آن در زندگی ما

نحوه‌ی تأثیر‌گذاری اعتماد‌بنفس و عزت‌نفس در بهبود زندگی فردی
نحوه‌ی تأثیر‌گذاری اعتماد‌بنفس و عزت‌نفس در بهبود زندگی فردی
مجله موفقیت ایلیاد - در حالت کلی به تصویر ذهنی مثبتی که شما نسبت به توانایی انجام کار و داشتن مهارت در انجام کار‌های خودتان دارید گفته می‌شود، دکتر احسان محمدی عضو انجمن روانپزشکی ایران « را توانایی و باور‌های  ذهنی درست و مهارت در انجام کار می‌داند وی در ادامه را خود باوری در زمینه‌ای خاص می‌داند، برای مثال فردی در زمینه نواختن گیتار مهارت بالایی دارد و در آن احساس بالایی می‌کند همان فرد ممکن است در زمینه فروشند‌گی به شدت دچار کمبود باشد.»

مفهوم دیگری که معمولاً درکنار توجه روانشناسان و روانپزشکان را جلب می‌کند مفهوم عزت‌نفس است. عزت‌نفس بیانگر این مفهوم است که من بعنوان یک انسان توانمند هستم و لیاقت و صلاحیت یک شاد و موفق را دارم. آگاهی از تفاوت این دو مفهوم نقش موثری در شکل‌گیری شخصیت هر فرد دارد. وقتی فردی دارای عزت‌نفس است به مهارت‌ها و توانایی‌های خود به‌خوبی واقف است، خود را دوست می‌دارد واز بیان احساسات خود واهمه‌ای ندارد، خود را مدام سرزنش نمی‌کند و برای شخصیت خود ارزش زیادی قایل است.

با توجه به تعاریف ارائه شده از این دو مفهوم می‌توان گفت از عناصر سازنده عزت‌نفس است و این دو در واقع مکمل یکدیگرند. اگر شما به توانایی‌های خود باور داشته باشید «»، اما خود را فرد ارزشمندی ندانید «عزت‌نفس»، نمی‌توانید  از توانایی‌های بالقوه خود در جهت رشد و پیشرفت استفاده‌کنید. بنابراین عزت‌نفس در تمام جنبه‌های هر فرد قرار دارد زیرا اساس احساسات قوی است که می‌تواند تعیین‌کننده تفکرات، منطق، نوع احساسات و رفتار شما باشد. در مقابل به معنای ایمان داشتن به توانایی‌های خود در یک مورد خاص است که نتیجه آن انجام موفقیت‌آمیز یک کار یا عملکرد موفق در رویارویی با چالش خاصی است که در برایتان ایجاد می‌شود.

حال به این نکته بپردازیم که عواقب کمبود و عزت‌نفس در فردی چیست؟
افراد دارای عزت‌نفس و به توانایی‌ها و قابلیت‌های خود به درستی واقف هستند، بنابراین براحتی و آزادانه به بیان نظرات و عقاید خود می‌پردازند و از بیان آن ابایی ندارند، بنابراین افراد فاقد اولاً از بیان نظرات خود می‌پرهیزند و تمایل کمتری به حضور در محیط‌های شلوغ دارند یا اگر بنا به اجبار در چنین محیطی قرار بگیرند خود را با چیزی مشغول نگه می‌دارند که نخواهند در بحث‌ها شرکت و ابراز عقیده کنند. در عین حال این افراد از آنجا که خود را فردی دارای قدرت تفکر و تعقل نمی‌دانند به سرعت و سادگی نظرات دیگران را بدون اندیشیدن در مورد آن می‌پذیرند.

شاید بتوان گفت یکی از نفرت‌انگیز‌ترین ویژگی‌های افرادی که درگیر کمبود هستند خودستایی است، بدین صورت که این افراد از آنجایی که خود را دست‌کم وپایین‌تر از اطرافیان در نظر می‌گیرند، بر ای جبران این نقیصه دست به خودستایی بیش از اندازه می‌زنند که مسلماً از نظر دیگران بسیار آزار دهنده و منزجرکننده است و از طرفی چنین افرادی به تصور اینکه چیز زیادی برای ارائه ندارند بیش از حد به ظاهر خود توجه می‌کنند و تمایل زیادی به جلب توجه اطرافیان از این طریق دارند.

انتقاد‌پذیر نبودن و دمدمی‌مزاج بودن نیز از دیگر خصلت‌های نامناسب افرادیست که از کمبود و عزت‌نفس رنج می‌برند، این افراد در حالت کلی توانمندی‌های خود را دست‌کم می‌گیرند و در این موارد احساس ضعف می‌کنند حال اگر به آنان انتقادی صورت گیرد بیش از پیش نسبت به خود دچار احساس بدبینی می‌شوند و این احساسات را با پرخاش ابراز می‌کنند. همچنین اینگونه افراد بصورت پی‌در‌پی تغییر عقیده می‌دهند، زیرا کنترلی بر روی افکار و عقاید خود ندارند و تأثیر‌پذیری  مطلق از اطرافیان دارند.

حال که با مفهوم و عزت‌نفس آشنا شدیم و اثرات کمبود آنها را در و شخصیت فرد مشاهده کردیم به بررسی عواملی می‌پردازیم که سبب افزایش در فرد می‌شود.
 
دکتر محمدی روانپزشک در ادامه بحث به بیان راهکار‌هایی  جهت افزایش آن می‌پردازد:

بد صحبت کردن در رابطه با خودتان را متوقف کنید

آیا صدای درونتان از شما انتقاد و عیب‌جویی می‌کند و شما را آزار می‌دهد؟‌ به نظر‌تان  اگر دشمن خودتان باشید می‌توانید کاری را به‌خوبی انجام دهید؟ اگر با خودتان به نحوی صحبت می‌کنید که هرگز با شخص دیگری به آن طریق صحبت نکرده‌اید جلوی این کار را بگیرید.

هرگز زمان‌تان را با افرادی که برای شما مفید نیستند صرف نکنید

آیا کسی در شما وجود دارد که به طور مداوم شما را نکوهش می‌کند؟ یا فردی که احساس کنید برای شما مضر و سمی است یا انرژی شما را از بین می‌برد؟ آیا دشمن‌های دوست‌نما دارید و نمی‌توانید دلیل حضورآن ها در ‌تان را توضیح دهید؟ شما کاملاً نسبت به افرادی که خودتان را با آن‌ها محاصره کرده‌اید  و با آن‌ها ارتباط دارید مسئول هستید.

خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

هنگامی که به خودتان می‌گویید که شخصی در مسئله‌ای بهتر از شما است هرگز تصویر و اطلاعاتی کامل از او ندارید، بنابراین برکاری که انجام می‌دهید تمرکز کنید، به درون توجه کنید زیرا باطن نمایان‌گر همه چیز است و هر چه به دنبالش می‌گردید درآن است.

مسائل آزار‌دهنده را با خودتان حمل نکنید

آیا احساس رنجش، خشم، دلخوری یا مبارزه برای انتقام‌جویی دارید؟ این‌ها مانند رفتن به بیابان است در حالی که به جای آب با خود سم حمل می کنید، مسائل آزار‌دهنده را رها کنید و دیگران را ببخشید .

برای همیشه از اینکه همه چیز کامل و بی‌نقص باشد صرف‌نظر کنید

در عوض ریسک و خطر کنید، یک کار پر ریسک انجام دهید و ببینید چه اتفاقی می‌افتد «اتفاق خاصی نمیافتد»برای یادگیری مسائل جدید همیشه‌ کاملا ًجدی و سرسخت باشید.

به کاری که نمی‌خواهید انجام دهید نه بگویید

این کار اغلب با عدم تأیید و نارضایتی مواجه خواهد شد و ممکن است باعث از دست دادن برخی از دشمنان دوست‌نمایی که پیش‌تر در رابطه با آنها صحبت کردیم شود، اما از این طریق زمان بیشتری برای انجام دادن کار‌های لازم فراهم خواهد شد. اکنون که زمان و انرژی  بیشتر و چشم‌انداز جدیدی دارید در این جا گزینه‌هایی برای افزودن به روزمره‌ی شما وجود دارد.

افراد موفق و پر‌افتخاری که شما را دوست دارند در ‌تان پررنگ کنید

برای آن‌ها زمان بگذارید و توجه تمام وکمالتان را به آنها معطوف کنید.

این واقعیت را باورکنید که شما رئیس هستید

تأیید و تصدیق آن چه مردم خواهند گفت یا ترس از احتمال اشتباه‌ کردن را فراموش کنید «قطعاً اشتباه خواهید کرد »واقعا چه چیزی می‌خواهید؟ تمایل دارید چه‌کاری انجام دهید؟ رئیس خودتان باشید شما رئیس خودتان هستید این را باور کنید.

فهرستی از فعالیت‌هایی که برای شما سخت و چالش‌برانگیز است تهیه کنید

منظور از چالش‌برانگیز فعالیت‌هایی‌ که احتمالاً باعث آسیب شما می‌شوند نیست،  بلکه منظور فعالیت‌هایی ضروری است که برای انجام دادن آن‌ها معذب هستید، برای مثال برای بیرون رفتن ازکسی درخواست کنید، با صدای بلند صحبت کنید یا عقاید و نظرات را توسعه دهید، همه چیز را در لیستتان بررسی کنید.

یاد بگیریدکه پذیرای انتقادها باشید

یکی از مهمترین مقاومت‌ها در این است که به نظر ما نقدها دسترسی خاصی به روح ما دارند و تا زمانی که از هویت آن‌ها مطمئن نباشیم اجازه ورود به آن‌ها نمی‌دهید و پس از بررسی از آن‌ها می‌خواهیم به سرعت ما را ترک کنند اجازه دهید انتقادها وارد شوند و از فرد منتقد تشکر کنید.

از خودتان مراقبت کنید

برای برخی افرد این جمله به معنای بهتر خوردن، تلاش برای بهتر خوابیدن و ورزش منظم است خودتان را برای رسیدن به وضعیت ظاهری مناسب متعهد و ملزم کنید این کار به شما نظم، پشتکار و مواجه شدن با چالش‌ها را می‌آموزد، بسیاری از ویژگی‌های خوب با تلاش برای رسیدن به یک هدف به وجود می‌آیند.

برای تبدیل شدن به فردی بهتر تمرین کنید

فردی مهربان‌تر و محتاط‌تر باشید، کاری را که فکر می‌کنید صحیح است انجام دهید هر زمانی که خودپسند، کوته‌فکر، بی‌رحم، ناصادق و فریبکار باشید بیشتر از هرکسی به خودتان آسیب می‌زنید زیرا دیگران می‌توانند از شما دور شوند اما خودتان نمی‌توانید از خودتان فاصله بگیرید.

باور کنید همه‌ی دارایی‌ها را در دستانتان دارید

اگر احساس افسردگی، تشویش،  اضطراب و خستگی دارید کمک بگیرید، کتاب بخوانید، با شخصی که به او علاقه دارید صحبت کنید، به پیاده‌روی بروید و از آن بعنوان فرصتی برای درک و توجه به زیبایی رنگ‌های آسمان استفاده کنید، اطرافتان را طوری بشناسید تا در صورتی که شکست خوردید به شما کمک کند.

به خاطر داشته باشیم که اشخاصی‌ که و عزت‌نفس بالایی دارند ارزش خود را برای دوست داشته شدن حفظ می‌کنند، خود را شایسته توجه و احترام می‌دانند و دیگران را نیز متوجه این قضیه می‌کنند. صحبت‌های سایرین را می‌شنوند و آزادانه می‌اندیشند و به بیان عقاید خود می‌پردازند و با کمترین ناملایمات دست از تلاش بر‌نمی‌دارند و به‌سادگی خود را بازنده تلقی نمی‌کنند.
گردآورندهمجله موفقیت ایلیاد
ما را در اینستاگرام دنبال کنید ...ما را در تلگرام دنبال کنید ...ما را در آپارات دنبال کنید ...مطالب مشابه● اثرات اپیدمی کرونا بر سلامت روان ● تأثیر فضای مجازی بر سلامت روان● چگونه مودبانه درخواست کمک کنیم؟● مهارت تصمیم‌گیری و نقش آن در زندگی● تأثیر مطالعه بر زندگی● تأثیر شگفت‌انگیز مثبت‌اندیشی بر موفقیت● مهارت نه گفتن!● تأثیر موسیقی بر مغز انسان● خشم و اثرات آن بر سلامت جسم و روان انسان● تأثیر شادی بر فعالیت‌های مغزیجدیدترین مطالب● تقویت مهارت speaking در آزمون IELTS● شرایط تحصیل در رشته‌ی حقوق در کشور نیوزیلند● دوره‌های زبان در استرالیا● تحصیل در مدارس کانادا● روش‌های تقویت حافظه و جلوگیری از فراموشی● شرایط کار و تحصیل در رشته‌ی مهندسی مکانیک در کشور کانادا● جاذبه‌های گردشگری کشور مالزی● شرایط کار و تحصیل پرستاران در خارج از کشور● چگونه یک کنفرانس خوب ارائه دهیم؟● تحصیل در رشته‌ی مهندسی شیمی در کشور کانادا● چگونه به سادگی خلاصه‌نویسی کنیم؟● شرایط تحصیل در کشور مالزی● نحوه‌ی انجام تحقیقات میدانی● وضعیت بورسیه‌ی تحصیلی در کشور استرالیا● بهترین کشورها برای تحصیل در رشته‌ی داروسازی کدامند؟● جاذبه‌های گردشگری نیوزیلند● آزمون تافل Home Edition● شرایط کار دانشجویی در کانادا چگونه است؟● آیا می‌توان بدون مدرک زبان اقدام به اخذ ویزا و پذیرش نمود؟● ادامه تحصیل در کشور آلمان چگونه است؟