اثر نظم بر موفقیت و زندگی شخصی افراد

منظم بودن یعنی داشتن برنامه‌ای مداوم و مشخص برای پاسخگویی به مسئولیت‌ها، یعنی بتوانید با برنامه‌ای مشخص به اهداف خود جهت دهید و این برنامه را به صورت مستمر ادامه دهید
منظم بودن یعنی داشتن برنامه‌ای مداوم و مشخص برای پاسخگویی به مسئولیت‌ها، یعنی بتوانید با برنامه‌ای مشخص به اهداف خود جهت دهید و این برنامه را به صورت مستمر ادامه دهید
مجله ایلیاد - در دهه‌های اخیر و با پیشرفت تکنولوژی و حوزه‌های وابسته به آن و سنگین شدن حجم اطلاعات مسئله رعایت و انظباط برای به دست گرفتن کنترل خودمان به مسئله‌ای مهم و حیاتی تبدیل شده است، از جمله عاداتی که برخی از افراد نسبت به آن بی‌توجه هستند و از اثر بی‌نظیر آن بر بی‌خبر هستند عادت م بودن است. برخی تصور می‌کنند تأثیر زیادی در فردی ندارد، اما مسئله اصلی اینجاست که رابطه‌ی مستقیمی با دارد و افراد موفق از خاصی در پیروی می‌کنند در واقع در این روزگار مانند قطعه پازلی گمشده است که برای رشد و توسعه فردی نیاز مبرمی به آن وجود دارد. درصد بالایی از ‌ها حاصل رعایت در شخصی و اجتماعی است. افراد موفق معمولاً از شخصیت می در برخوردارند. در مقابله با مشکلات و چالش‌ها نقش مهمی را ایفا میکند حل مشکلات بدون داشتن به نظر دشوار و غیر‌ممکن است . بیشتر افراد ترجیح می‌دهند م باشند اما گاهی فرد ناخواسته به بی‌ی عادت می‌کند، بی‌ی بخشی از شخصیت وی می‌شود و در نتیجه دیگران نیز او را با همین ویژگی می‌شناسند که از جمله دلایل این مسئله تربیت خانوادگی یا تنبلی و بی‌توجهی خود شخص است که مسلماً ادامه این رویه تبعات منفی بر فرد به جا می‌گذارد.

قبل از اینکه به بررسی تأثیرات در بپردازیم ابتدا می‌خواهیم با مفهوم این واژه بیشتر آشنا شویم، م بودن یعنی داشتن برنامه‌ای مداوم و مشخص برای پاسخگویی به مسئولیت‌ها، یعنی بتوانید با برنامه‌ای مشخص به اهداف خود جهت دهید و این برنامه را به صورت مستمر ادامه دهید، مهارتی اکتسابی است که با کمی تمرین به دست می‌آید، با نگاهی به بزرگان متوجه یک ویژگی مشترک میان تمامی آن‌ها می‌شویم و آن هم م بودن است، در واقع این افراد چه به صورت غریزی و چه با تمرین و تلاش توانسته اند این عادت را در خود نهادینه کنند.

در ادامه به بررسی آثار در و افراد می‌پردازیم

همانطورکه اشاره شد برای دستیابی به در هر زمینه ای چه شغلی، چه تحصیلی و یا در شخصی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، م بودن استرس شما را کم می‌کند و به شما آرامش خاطر می‌دهد ی که محیط اطرافتان م است و هر چیز در جای خود قرار دارد کمتر دچار آشفتگی ذهنی می‌شوید، با می‌توانید را تحت کنترل بگیرید و دچار کمبود نشوید. از آن‌جایی که افراد م کارهایشان را به موقع تمام می‌کنند فرصت بیشتری برای در کنار خانواده و دوستان بودن در اختیار دارند کم نمی‌آورند و مجبور نیستند به دلیل تمام نشدن کارهای‌شان از دورهمی‌ها و تفریحاتشان بگذرند.
 
ی که فعالیت‌ها و وظایف روزانه فرد مشخص و از پیش تعیین شده باشد اثر بخشی بیشتری خواهد داشت، امروزه با زیاد شدن مشغله‌ها و کم شدن تمرکز برای انجام همه فعالیت‌های روزانه اهمیت بیش از پیش نمایان شده است، بنابراین برای انجام فعالیت‌های روزانه تهیه چک لیست به فعالیت‌های ما جهت و می‌دهد و ی که شما شروع به انجام فعالیت‌های روزانه بر این اساس می‌کنید متوجه می‌شوید که چه اندازه بازدهی شما افزایش می‌یابد و مدیریت کارها آسان‌تر می‌شود. همین طور به شما کمک می‌کند که افکار خود را م و سادهی کنید، حتماً پیش آمده است که گاهی به علت حجم زیاد کارهای ناتمام دچار آشفتگی ذهنی شده باشید و در این اگر کسی با شما حرف بزند متوجه نمی‌شوید، دلیل آن عدم تفکیک فعالیت‌های مختلف و انجام دادن تمام کارها به صورت هم است که ذهن را مشغول و دچار آشفتگی می‌کند، با افکار خود را فایل‌بندی می‌کنید، بنابراین دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در این شرایط برای هر فعالیت برایتان بسیار راحت‌تر می‌شود.
 
افراد م معتقدند در مواجهه با میزان معقولی از شرایط ناامید کننده با تلاش امکان پیشرفت و گذر از مرحله ناامیدی امکان پذیر است، بنابراین در چالش‌ها از مهارت های حل مسئله به خوبی استفاده می کنند و به راحتی چالش را پشت سر می‌گذارند. افراد م خیلی زود توجه دیگران را به خود جلب می‌کنند، دیگران به سرعت متوجه م بودن آن‌ها می‌شوند، بنابراین دیگران از شما به عنوان فردی شایسته و مطمئن یاد خواهند کرد و به مرور احترام بیشتری دریافت می‌کنید و به فردی الهام بخش تبدیل می‌شوید، زیرا ویژگی‌های مثبت باعث جذب افراد شده و موجب می‌شود تا آن‌ها نیز برای اجرای این اصول در از شما الگو بگیرند.

راهکارهایی جهت داشتن بیشتر در

اهداف خود را مشخص کنید، اولین چیزی که باید به آن توجه کنید این است که مشخص کنید که دقیقاً از چه می‌خواهید و قصد دستیابی به چه اهدافی دارید. تا ی که درک درستی از مسیر و آینده تان را نداشته باشید نمی توانید را در پیاده کنید، زیرا اهداف انگیزه ایجاد در را به ما می‌دهند فرد بی‌ هر روز بدون انگیزه از خواب بیدار می‌شود و چون خاصی ندارد زیادی را بیهوده سپری می‌کند،اما شخصی که اهداف مشخص دارد  برای هر ساعت از روز خود برنامه‌ای دارد و برای رسیدن به خود برنامه ریزی می‌کند و در تلاش برای ایجاد برای انجام فعالیت‌های روزانه خود است، بنابراین تعیین به فرد کمک می‌کند تا تصویر درستی از کارهایی که باید انجام دهد داشته باشد. وقتی مشخص است شخص تمایل بیشتری به انجام آن دارد، بنابرین اگر می‌خواهید م باشد در ابتدا باید مند کنید و چشم انداز درستی از آینده داشته باشید.

به محیط اطراف خود توجه کنید و هر چیز را برسر جای خود قرار دهید، اگر محیط کاری شلوغ و به هم ریخته‌ای داشته باشید نا‌خوداگاه ذهنتان هم دچار آشفتگی می‌شود و زیادی را صرف پیدا کردن وسایل مورد نیاز خود می‌کنید و تایم زیادی را از دست می‌دهید، افراد م برای همه مدارک و وسایل خود جای مخصوصی دارند، بنابراین در صورت نیاز به هر چیزی به سرعت به آن دسترسی پیدا می‌کنند، داشتن یک میز کار خلوت و م تمرکزتان را بالا می‌برد، چیدن کتاب‌ها در کتابخانه و قفسه و پوشه‌های مخصوص برای مطالب درسی، پروژه‌ها و مدارک ذهن را از آشفتگی در می‌آورد و دسترسی به هر چیزی را آسان‌تر می‌کند.

برای انجام کارهای‌تان تعیین کنید، این راهکار به م شدن شما کمک می‌کند. انجام دادن کارها طبق جدول ‌بندی کمک بزرگی به ایجاد و کنترل در هر فرد می‌کند، وظایف و کارهای خود را لیست کنید و برای هر فعالیت مدت ی تعیین کنید که باید کار را در آن بازه به انجام برسانید. ادامه این روند به مرور ازشما فردی م می‌سازد و می‌توانید کارهایتان را در مشخص و به موقع به اتمام برسانید، همچنین لیست کردن کارها وتعیین برای انجام‌شان به ذهن شما آرامش می‌دهد.

یکی از مهم‌ترین عوامل بی‌ی این است که بخواهیم چند کار را به صورت هم انجام دهیم، بنابراین دچار استرس می‌شویم و رشته امور از دستمان خارج می‌شود و وقت کم می‌آوریم و کارها نیمه تمام می‌ماند، بنابراین بهتر است به جای انجام دادن کارها بصورت هم آن‌ها را براساس اولویت در چک لیست بنویسیم و به ترتیب انجام دهیم این کار آشفتگی روحی را از بین می‌برد و بازدهی کار را بالا می‌برد و باعث افزایش تمرکز فرد می‌شود. یکی از ویژگی‌های افراد م این است که فعالیت‌هایشان را به تعویق و پشت گوش نمی اندازند، انجام دادن فعالیت‌ها در خود سبب می‌شود تا دچار بی‌ی و کمبود نشویم.

استفاده از تقویم برای ایجاد در کمک موثری است. یک تقویم تهیه و آن‌ را در جایی بگذارید که هر روز در جلوی چشمتان باشد. برای بیشتر افراد این مکان مناسب جایی مثل آشپزخانه، روی میز کار یا دسکتاپ کامپیوترشان است، به هر حال با مراجعه هر روزه به آن کاری کنید که جزو روزمرگی‌هایتان شود و با مطالعه آن بتوانید به برنامه روزانه و هفتگی خود نگاهی بیاندازید. این کار به شما یادآوری می‌کند که امروز چه کارهایی دارید و کمک می‌کند که کارهایتان را به موقع انجام دهید و دیگر نیازی نیست نگران فراموش کردن آن‌ها باشید.

بخشی از مسئولیت‌ها را واگذار کنید اما توجه داشته باشید که کسی که این مسئولیت را به آن واگذار می‌کنید حتما ًشرایط و ملزومات انجام آن کار را داشته باشد. فراموش نکنید که انجام خیلی از کارها در خودش بهتر از موکول کردن‌شان به آینده به امید اینکه بهتر و کامل‌تر انجام شود است، مثلاً اگر یکی از کارها را به فرزند کوچک‌تان محول کنید و به او مسئولیت دهید نه تنها او یاد می‌گیرد که چگونه از پس آن کار برآید، بلکه راه‌های برطرف کردن مشکلات احتمالی در حین انجام مسئولیت محوله را هم تجربه می‌کند. اگر اصرار داشته باشید همه کارها را خودتان انجام دهید و ترتیب دادن کارها سخت خواهد شد.

تصمیم گیری‌هایتان را بیشتر کنید، به هم ریختگی و بی‌ی معمولاً نتیجه ضعف در تصمیم گیری است که چه باید بکنید و با یک موضوع چگونه کنار بیایید. مهارت تصمیم گیری را با تصمیمات کوچک تمرین کنید تا به زودی ببینید به چه اعتماد به نفسی در زمینه‌ی اقدام و عمل خواهید رسید و چه خوب می‌توانید از پس تمام کارهای روزانه‌تان برآیید و در انجام مسئولیت‌هایتان موفق شوید.

به جای خرید بدون برنامه چیزهای ارزان حراجی‌ها چیزهایی را که واقعاً به آن احتیاج دارید را یادداشت و تهیه کنید. افراد م معمولاً تحت تأثیر تبلیغات قرار نمی‌گیرند، زیرا خرید در حراجی‌ها فقط باعث شلوغی و بی‌ی می‌شود. به عنوان یک آزمایش بدون هیچ پولی به مرکز خرید بروید و فقط به وسایلی نگاه کنید که اگر پول داشتید آن‌ها را می‌خریدید، یک لیست از آن‌ها تهیه و یک ماه بعد دوباره به آن نگاه کنید و اگر هنوز هم آن‌ها را می خواهید پس وقت آن رسیده که آن‌ها را بخرید.
 
یک عادت است و مثل هر عادتی نیاز به تکرار دارد تا برایتان آسان شود و خودکار آن را انجام دهید، برای م شدن باید از کارهای ساده‌ای که به اندکی نیاز دارند و به راحتی از پس آن‌ها بر‌می‌آیید شروع کنید. اگر می‌خواهید فرد می باشید باید در این کار جدی باشید و وقت و نیروی خود را صرف آن کنید، همچنین باید تمرین کنید تا این مهارت قوی را به یک عادت تبدیل کنید اگر م نیستید نگران نباشید با اندکی آموزش می‌توانید در آن پیشرفت کنید، شما می‌توانید یاد بگیرید تا به قولتان عمل کنید، مصمم باشید و هر کاری را که شروع کرده‌اید به پایان برسانید. می‌توانید یاد بگیرید که پشتکار و استقامت داشته و در م‌تر باشید.
گردآورندهمجله موفقیت ایلیاد
ما را در اینستاگرام دنبال کنید ...ما را در تلگرام دنبال کنید ...ما را در آپارات دنبال کنید ...مطالب مشابه● همه چیز در رابطه با ضریب هوشی یا IQ● انگیزه چیست و چه تأثیری بر موفقیت دارد؟● تأثیر پشتکار بر موفقیت● هوش هیجانی یا Emotional Intelligence چیست؟● عوامل موثر بر موفقیت و رضایت‌مندی شغلی● خلاقیت و نقش آن در زندگی فردیجدیدترین مطالب● چگونه می‌توانیم یک رزومه‌ی بی نقص بنویسیم؟● مهارت نه گفتن !● آزمون پزشکی MCQ استرالیا● تأثیر موسیقی بر مغز انسان● بهترین کشورها برای تحصیل در رشته‌ی مهندسی کامپیوتر کدامند؟● خشم و اثرات آن بر سلامت جسم و روان انسان● معرفی بهترین رشته‌ها برای تحصیل در کشور استرالیا● مزایای تحصیل در کشور نیوزیلند● تأثیر شادی بر فعالیت‌های مغزی● اهمیت وقت شناسی در ارتباط با دیگران● اثرات و فواید ورزش بر آرامش روان و پویایی ذهن● شرایط کار دانشجویی در کشور استرالیا ● بهترین شهرهای استرالیا برای زندگی● زبان، مذهب و آداب و رسوم مردم استرالیا● کانادا برای تحصیل در رشته‌ی MBA● چگونه برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشیم؟● آشنایی با آزمون زبان دولینگو "Duolingo English Test"● بهترین کشورها برای تحصیل رایگان کدامند؟● اعتماد‌بنفس و نقش آن در زندگی ما● بهترین کشور‌های دنیا برای تحصیل در رشته پزشکی کدامند؟