حافظه‌ی دیداری چیست و چگونه می‌توان آن را تقویت نمود؟

حافظه‌ی دیداری از مهم‌ترین تجهیزاتی است که به بشر کمک می‌کند محیط اطراف خود را ببیند، بشناسد، با آن ارتباط برقرار نموده و آن را به خاطر آورد.
حافظه‌ی دیداری از مهم‌ترین تجهیزاتی است که به بشر کمک می‌کند محیط اطراف خود را ببیند، بشناسد، با آن ارتباط برقرار نموده و آن را به خاطر آورد.
مجله موفقیت ایلیاد - در انسان از اشکال گوناگونی برخوردار است و در دسته بندی‌های متفاوتی قرار می‌گیرد. برای مثال ‌ی دیداری، ‌ی شنیداری، ی حرکتی و .. که به عنوان انواع مطرح و شناخته شده می‌باشند. در این میان دیداری یکی از مهم‌ترین ارکانی است که جهت درک و شناسایی بهتر محیط اطراف به ما کمک می‌کند. در واقع در این نوع فرد می‌تواند آنچه دیده است را به خاطر آورد و این مهم‌ترین اصل جهت درک جهان اطراف برای کودکان و بزرگسالان می‌باشد. طبیعتاً مهم ترین عضو در تقویت ‌ی دیداری چشم است، بدین طریق می‌توان جهان اطراف را مشاهده و جزئیات هر چیز را بدون نیاز به قوه‌ی تخیل به خاطر سپرد.
‌ی دیداری از مهم‌ترین تجهیزاتی است که به بشر کمک می‌کند محیط اطراف خود را ببیند، بشناسد، با آن ارتباط برقرار نموده و آن را به خاطر آورد، این از کودکی با ماست، با ما رشد نموده و پرورش می‌یابد.

-    انواع ‌ی دیداری

‌ی دیداری در انسان به دو  دسته ‌ی دیداری بلند مدت و ‌ی دیداری کوتاه مدت تقسیم می‌شود. ‌ی دیداری کوتاه مدت ‌ای است که در طول روز بارها از آن جهت به خاطر سپردن لحظه‌ای اطلاعات استفاده می‌کنیم.
‌ی دیداری بلند مدت به گونه‌ای دیگر است، در واقع می‌توان گفت هر چه در ‌ی دیداری کوتاه مدت به صورت مداوم تکرار شود یا هر مسئله‌ای که از بار عاطفی بسیاری برخوردار باشد در ‌ی دیداری بلند مدت شکل گرفته و ثبت می‌شود، در واقع می‌توان گفت کلیه‌ی رویدادها، اتفاقات، اشیا و وسایلی که در طول عمر خود دیده‌ایم محتویات ‌ی دیداری طولانی مدت ما را شکل داده‌اند و ما گاه بدون اینکه بدانیم روزانه جهت گذراندن زندگی مدام در حال استفاده از این اطلاعات ثبت شده در ‌ی طولانی مدت خود هستیم.  

-    چگونه دیداری را تقویت کنیم؟

استفاده مداوم از این بخش از مغز کمک نموده تا توانایی این ناحیه به قوت خود باقی بماند. بنابراین جهت افزایش کیفیت کارکرد دیداری نیاز است آن را تقویت نموده و از آن به صورت مداوم استفاده شود. بهبود عملکرد این بخش بر وضعیت تحصیلی و به طور کلی کیفیت زندگی فرد بسیار اثرگذار خواهد بود. در ادامه به بیان راهکارهایی جهت تقویت ‌ی دیداری خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

ـ به خاطر سپردن چهره‌ی افراد

اصولاً در مواجهه با افرادی که نقش چندان مهمی در زندگی ما ندارند تلاشی جهت به خاطر سپردن چهره آنان نمی‌کنیم، برای مثال افراد رهگذری را که در خیابان مشاهده می‌کنیم، بدین ترتیب در این شرایط استفاده خاصی از ‌ی دیداری خود در این زمینه نکرده‌ایم. حال چنانچه جهت به خاطر سپردن چهره‌ی اطرافیان تلاش کنیم به تقویت ‌ی دیداری خود کمک کرده‌ایم. توجه به اجزای صورت افراد فاکتوری موثر در به خاطر سپردن چهره‌ی آن‌ها در ‌ی دیداری است و این کار سبب استفاده‌ی مداوم و تقویت این نوع ‌ در فرد می‌شود.

ـ به خاطر سپردن نام افراد

نام افراد را به خاطر بسپارید، شاید به خاطر سپردن نام افراد تا حدودی به ‌ی شنیداری مرتبط باشد اما نوشتن نام و مرتبط دانستن آن با موضوعی خاص می‌تواند زمینه را جهت تقویت دیداری با این ترفند فراهم نماید.

ـ به خاطر سپردن مکان‌ها

پیش آمده گاه فردی مسیری را برای اولین بار طی می‌کند اما نمی‌تواند برای بازگشت از همان مسیر برگردد! در این شرایط برای تقویت ‌ی دیداری می‌توانید از المان‌ها و موقعیت‌های مختلف جهت علامت گذاری مسیر استفاده نمایید. این کار به مرور ‌ی دیداری را تقویت نموده و به خاطر سپردن اطلاعات اینچنینی را آسان می‌کند.

ـ تکنیک لوکی

این تکنیک یکی از بامزه‌ترین تکنیک‌هایی است که جهت تقویت می‌توان از آن استفاده نمود، در واقع این تکنیک به تقویت ‌ی دیداری و ‌ی کلی فرد کمک می‌نماید. در این تکنیک یاد می‌گیرید که چیزهای بی ربط و در عین حال مرتبط با یکدیگر را به هم وصل کنید و اینگونه به خاطر بسپارید. برای مثال مدیر جدیدتان فردی است بنام آقای بانکی، شما با تصویر یک بانک بر روی میز کارتان نام آقای بانکی را با کیفیت هر چه تمام تر به خاطر خواهید سپرد! سفر ، قصر یا کاخ ذهنی نام‌های دیگری است که برای تکنیک لوکی به کار می‌رود.
 
فردی که از ‌ی دیداری ضعیفی برخوردار است براحتی می‌تواند این نقص در عملکرد خود را در محیط‌های مختلف در دوران کودکی خود بیابد. کودکان و افرادی که از ‌ی دیداری ضعیفی برخوردارند در نوشتن کند هستند، نمی‌توانند کلمات را به درستی هجی کنند و درک برخی مطالب برایشان دشوار است. در ریاضی ضعیفند و از پس حل مسائل ریاضی بر نمی‌آیند. ترکیب اعداد و حروف در نوشتن برایشان به شدت سخت است و حتی نمی‌توانند این کار را تصور نمایند. نام و چهره افراد را به راحتی از یاد برده و از توانایی کافی برای کار با ماشین حساب برخوردار نیستند. برای به خاطر سپردن دروس حفظی نیاز دارند با صدای بلند درس بخوانند و ناتوانی در به خاطر سپردن اعداد، مسیرها، تابلو‌ها و غیره از مهمترین ویژگی‌هایی است که نشان می‌دهد فرد از دیداری ضعیفی برخوردار  است.
گردآورندهمجله موفقیت ایلیاد
ما را در اینستاگرام دنبال کنید ...ما را در تلگرام دنبال کنید ...ما را در آپارات دنبال کنید ...مطالب مشابه● زنان برجسته ایرانی در عرصه علم● با نکاتی جهت تقویت قدرت اراده آشنا شویم!● انواع خطاهای شناختی کدامند؟● چگونه ورودی‌های ذهن‌مان را کنترل کنیم؟● با غم غربت چه کنیم؟!● چگونه با افسردگی پس از فارغ التحصیلی مقابله کنیم؟!● با احساس بی‌کفایتی مقابله کنیم!● مهارت‌های شغلی مورد علاقه‌ی کارفرمایان کدامند؟● با مهم‌ترین مهارت‌های اجتماعی آشنا شوید!● با نشانه های کمرویی در خود آشنا شوید!جدیدترین مطالب● رشته معماری در نیوزیلند● اپلای با مدرک دانشگاه آزاد● بورسیه فول فاند welcome UK انگلستان 2022● دانشگاه‌های برتر کشور کانادا برای تحصیل در رشته Data Science● انکولوژی در انگلستان● نقاط مثبت تحصیلات تکمیلی در کشور کانادا● هفته اول اقامت برای دانشجویان بین المللی در کشور کانادا● پنج شغل با تقاضای بالا در کشور کانادا در سال ۲۰۲۳● نوشتن SOP برای رشته‌های مدیریتی● کلگری مقصدی برتر برای دانشجویان بین‌المللی ● دوره‌های وکالت در کانادا● تحصیل در رشته سم‌شناسی در انگلستان● فرهنگ کار در کشور استرالیا● آشنایی با رشته علوم مواد دانشگاه تورنتو● دانشگاه‌ها و کالج‌های هنر و طراحی در کشور کانادا● بورسیه چونینگ انگلستان● منابع کاریابی در استرالیا● راهنمای ویزای استرالیا و الزامات ورود به این کشور● برای سفر به استرالیا به چه چیزهایی نیاز داریم؟● با حقوق کاری خود در استرالیا آشنا شوید.