تأثیر پشتکار بر موفقیت

خودبینی ما، خود دوستی ما، مکتب فکری نوابغ را ترویج می دهد چون اگر به نبوغ به صورت چیزی جادویی نگاه کنیم مجبور نیستیم خودمان را با آن‌ها مقایسه کنیم و نقص‌هایی را در خودمان تشخیص دهیم. وقتی به یک انسان می‌گوییم ابرانسان یعنی آن‌که دیگر نیازی به رقابت نیست!
خودبینی ما، خود دوستی ما، مکتب فکری نوابغ را ترویج می دهد چون اگر به نبوغ به صورت چیزی جادویی نگاه کنیم مجبور نیستیم خودمان را با آن‌ها مقایسه کنیم و نقص‌هایی را در خودمان تشخیص دهیم. وقتی به یک انسان می‌گوییم ابرانسان یعنی آن‌که دیگر نیازی به رقابت نیست!
مجله ایلیاد - مهم‌ترین عامل رسیدن به است. برای پی بردن به اهمیت در و زندگی افراد باید ابتدا تعبیری درست از در ذهن داشته باشیم، در ذهن افراد دارای مفاهیم متفاوتی است که نشأت گرفته از اهداف متفاوت افراد در زندگی است، اما می‌توان را دستیابی به همین اهداف تعبیرکرد که در این صورت فردی در زندگی موفق است که به اهداف والا و تأثیرگذار خود دست یافته باشد و از آن‌جایی که  بودن و مداومت از مهم‌ترین عوامل دستیابی به است بنابراین می‌توان به اهمیت پی برد. یعنی مقاومت در برابر موانع و مشکلات برای رسیدن به اهداف در تعریفی دیگر می‌توان را تلاش برای دستیابی به دانست هر چندکه دیر به نتیجه برسد. داشتن و ثابت قدم بودن کار سختی است اما باید بتوانیم به این نتیجه برسیم که اگر بخواهیم در زندگی موفق شویم باید صبر و داشته باشیم و سخت کوش باشیم تا بالاخره به اهداف خود برسیم و این را بدانیم که باید تا زمان رسیدن به ایستادگی کنیم.یکی دیگر از تعاریفی که نزدیک به است نظم شخصی است، نظم شخصی یعنی انجام دادن کارهایی که باید انجام بگیرد چه از انجام دادن آن‌ها خوشمان بیاید چه نیاید. افرادی که قوی دارند معمولاً در انجام وظایف خود کوتاهی نمی‌کنند و کمتر شاهد این هستیم که از کاری به کار دیگر بپرند و معمولاً در مسیر خود استوار و ثابت قدم هستند.

در جامعه این باور وجود دارد که استعداد ذاتی برای در هر زمینه‌ای امری واجب و ضروری است در حالی که بسیاری از افراد موفق با تلاش و به دست یافته اند. ما در جامعه‌ای وابسته به دستاورد زندگی می‌کنیم و افراد موفق اغلب بعنوان ابرانسان‌ها به تصویر کشیده شده‌اند که توانایی‌های جادویی دارند که آن‌ها را از بقیه جدا می‌کند. ما اصولاً تمایل داریم فرض کنیم استعداد به طور طبیعی نتایج خوبی به بار می‌آورد. شما می‌توانید این باور را در سراسر جامعه مشاهده کنید، به عنوان مثال شرکت‌هایی که برای ارزیابی متقاضیان خود از آزمون‌های آی‌کیو استفاده می‌کنند یا‍ برای یافتن افرادی که ظاهراً بیشترین پتانسیل را دارند تا در میدان رقابت از رقیبان خود پیشی بگیرند. کسب و کارها به دنبال یافتن و آموزش بهترین‌ها هستند، در بسیاری موارد بهترین معادل است با افرادی که به نظر می‌رسد با توانایی‌های ذاتی به دنیا آمده‌اند. اما آنچه مهم است این است که بدانید ممکن است با هر نوع محرکی در ابتدا انگیزه لازم را به دست آورید و در آن زمینه دارای استعداد ذاتی هم باشید، اما پس از مدتی که از فعالیت شما می‌گذرد بدون شک موانع و مشکلات مختلفی برای شما ایجاد خواهد شدکه هرکدام به نوعی سرعت حرکت شما را کند می‌کند، درست در همین مرحله است که اهمیت و اراده مشخص خواهد شد این که شما در این مرحله تا چه اندازه بر پافشاری خود ادامه دهید و استقامت کنید همان شماست و استعداد ذاتی در این‌جا نقشی نخواهد داشت. در مبحث استعداد، نبوغ و تحصیلات هیچ یک اهمیت ندارد تنها چیزی که مهم است این است که شما پافشاری لازم را داشته باشید و بدانید در صورت مداومت و استقامت در برابر مشکلات به دست پیدا خواهید کرد.

برای رسیدن به اهدافتان برنامه‌ریزی کنید، اینکه بدانید که درکجای مسیر ممکن است کدام مشکلات و سختی‌ها برای شما ایجاد شود. اهدافتان را تحلیل کنید تا موانع و مشکلات را به درستی بشناسید و بتوانید برای عبور از آن‌ها تصمیمات درستی را اتخاذ کنید، از سوی دیگر سعی کنید انگیزه ‌دهنده‌هایی را انتخاب کنید که همیشه و در همه حال برای شما محرک قوی باشند در غیر این‌صورت بعد از مدتی دیگر نمی‌توانند انرژی لازم را برای ادامه مسیر در وجود شما ایجاد کنند.

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که‌ آیا‌ ژنتیکی است یا می‌توان آن را تقویت‌ کرد. بخشی از ویژگی‌های روانشناختی هر انسانی ژنتیکی است، اما نکته مهم اینجاست که ژنتیک و محیط با هم در تعادل دائمی هستند، یعنی نمی‌توان ژنتیک را خارج از مفهوم محیط و تجربیات زندگی شخص تعریف کرد به همین دلیل اغلب این ویژگی‌ها مثلاً همین کاملاً قابل یادگیری و تقویت هستند و این‌گونه نیست که تمام آن را ژن‌های ما تعیین کنند. تمام ویژگی‌های انسان هم تحت تأثیر ژن‌ها قرار دارد هم محیط، بنابراین اگر شما به لحاظ ژنتیکی ضعیفی دارید با پرورش آن می‌توانید این نقص را جبران کنید و خود را بالا ببرید.

گاهی ممکن است ما خیال کنیم به تنهایی باعث ما می‌شود ولی این چنین هم نیست. یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث شکل‌دهی به و می‌شود اشتیاق است، اگر کسی واقعاً به چیزی علاقه و اشتیاق نداشته باشد احتمالا ًدر مواجهه با آن کافی را از خود نشان نمی‌دهد، زمانی که اشتیاق و با هم ترکیب می‌شوند قدرتی فوق العاده ایجاد می‌کند که شخص را رو به جلو پیش می‌برد و در مسیر قرار می‌دهد.

یکی از قدیمی‌ترین سوالاتی که همیشه ذهن افراد را درگیر کرده است این است که مهم‌تراست یا استعداد، ما زمانی که انسان‌های موفق را می‌بینیم دوست داریم آن‌ها را استعداد و نبوغ خالص ببینیم نه تلاش، نیچه این موضوع را این‌گونه توضیح میدهد:
خودبینی ما، خود دوستی ما، مکتب فکری نوابغ را ترویج می دهد چون اگر به نبوغ به صورت چیزی جادویی نگاه کنیم مجبور نیستیم خودمان را با آن‌ها مقایسه کنیم و نقص‌هایی را در خودمان تشخیص دهیم. وقتی به یک انسان می‌گوییم ابرانسان یعنی آن‌که دیگر نیازی به رقابت نیست!
این توضیح نیچه به ما می‌گوید که چرا دوست داریم موفق‌ترین افراد را صرفاً استعداد خالص بدانیم، زیرا اگر بگوییم آن‌ها با تلاش به این‌جا رسیده‌اند آن‌گاه یک الزام در ما ایجاد می‌شود که چرا من تلاش نکنم و به این جایگاه نرسم، اما آیا این صحبت به این معناست که افراد موفق بی‌استعداد هستند، قطعا خیر! آن‌ها حتماً استعداد بالایی در کار و رشته خود داشته اند، اما مسئله اینجاست که ما سال‌ها تلاش و زحمت و شکست‌های آنان را ندیده‌ایم ما زمان‌هایی که آن‌ها از فرط خستگی تمرین بی‌هوش می‌شوند را ندیده‌ایم و فقط نتیجه نهایی را نگاه می‌کنیم و فکر می‌کنیم این نتیجه از آسمان نازل شده است.

مهارت‌ها نتیجه استعداد و تلاش هستند، شخص در موضوعی خود را با استعداد می‌داند و سپس با تلاش و آن را شکوفا می‌کند. نتیجه مهارت و تلاش است، مهارتی که با تلاش بسیار زیاد و ناشی از یک استعداد اولیه به دست آمده و حالا با تلاشی چند برابر مجدداً شکوفاتر شده و به منجر می‌شود. لازم است بدانیم که مهارت و استعداد معادل نیستند، بدون تلاش و استعداد شما چیزی بیشتر از پتانسیل‌های تحقق نیافته نیست. بدون تلاش مهارت‌هایتان چیزی بیشتر از آن‌چه می‌توانستید انجام دهید ولی انجام نداده‌اید نیست. با تلاش استعداد به مهارت تبدیل می‌شود و درست در همان زمان تلاش مهارت را بارور می‌کند.

افراد با تصویر روشنی از اهداف و خواسته‌های خود دارند. مسلماً کسانی که هنوز اهداف‌شان مشخص نبوده و برنامه و زمان‌بندی مشخص و گام‌های منظمی برای رسیدن به آن طراحی نکرده‌اند بالطبع لازم برای رسیدن به را ازخودشان نشان نمی دهند.

گرچه خالی کردن میدان در مواجهه با موانع آسان است و شاید با وجود موانع می‌توان با حس بهتر و بدون عذاب وجدان از اهداف دست کشید اما افرادی که از و اراده قوی برخوردارند از موانع بعنوان چالش‌هایی برای مبارزه یاد می‌کنند.

کمال‌گرایی ویژگی افرادی است که نگاه سیاه و سفید به زندگی دارند. در واقع افراد کمال‌گرا با کوچک‌ترین نقص در کار ممکن است در مورد مورد نظر تجدید نظرکنند و یا این که برای عملی کردن برنامه‌ریزی‌ها به دنبال کامل‌ترین و بهترین شرایط محیطی و عاطفی باشند. منتظر ماندن برای فراهم شدن چنین شرایطی خود می‌تواند بهانه‌ای برای به تعویق انداختن کارها باشد.

مسئولیت‌پذیری بخصوص در مقابل مشکلات و تلاش برای ادامه دادن مسیر یک ویژگی اساسی در افراد با بالا می‌باشد. افراد با اراده و بالا باور دارند که خود مسئول آینده و شکست یا ‌شان هستند نه شانس یا محیط اطراف، بنابراین از هیچ تلاش و فرصتی برای رسیدن به غافل نمی‌شوند.

در این قسمت به بیان عواملی می‌پردازیم که باعث می‌شود علیرغم موانع و تأخیر در رسیدن به سخت‌کوش بمانید.

افرادی که تنها یک انتخاب دارند در کار خود بیشتری دارند چرا که در هنگام مواجهه با سختی‌ها جایگزین دیگری ندارند، اما افرادی که گزینه‌های بیشماری دارند به ‌راحتی در راه رسیدن به هر در مواجهه با سختی‌ها از تلاش دست می‌کشند و دیگری را جایگزین می‌کنند، بنابراین اگر می‌خواهید بدانید که حتی در رسیدن به دستاوردی دور از انتظار دارید یا خیر نخست مطمئن شوید که برنامه دیگری ندارید. تنها یک برنامه داشته باشید و با جان و دل برای آن تلاش کنید.

بسیاری از افراد که در شغل خود موفق می‌شوند اغلب خود را تشویق می‌کنند، سخت است به کار خود ادامه دهید بدون این‌ که ثمره و نتیجه‌ی تلاش خود را ببینید در حالی که ذهنتان هم پر از افکار منفی باشد. برای حفظ سخت‌کوشی و اشتیاق‌تان همیشه باید با کلمات مثبت به خود انگیزه دهید، به خود بگویید که شما پیروز می‌شوید و هیچ چیزی باعث تسلیم شدن شما نمی‌شود.

و صبر در کنار هم هستند چرا که فرد کم‌حوصله و بی‌قرار نمی‌تواند داشته باشد در حالی که دارید باید بدانید که امکان دارد دستیابی به طول بکشد پس باید سعی کنید حین تلاش برای رسیدن به صبور باشید و ناامید نشوید، صبر جلوی ناامیدی و روحیه نداشتن را می‌گیرد.

اگر دائماً برنتیجه تمرکز کنید داشتن سخت می شود، زیرا اغلب رسیدن به نتیجه مدت زمانی طولانی می‌طلبد، علاوه بر این تمرکز داشتن بر نتیجه‌، شما را از کار دلسرد می‌کند و استرس و تضعیف روحیه به همراه دارد.

در ادامه به جملات زیبای و سرسختی از زبان بزرگان دنیا می‌پردازیم.

درجه سعادت اشخاص بستگی به اراده و میل خود آن‌ها دارد (ابراهام لینکلن)
استعداد ارزان‌تر از نمک سرسفره است، چیزی که افراد با‌استعداد را از افراد موفق جدا می‌کند تلاش زیاد است (استیون هاوکینگ)
اگر هیچ وقت تلاش نکرده‌اید از کجا می‌دانید که آیا هیچ شانسی وجود دارد یا نه (جک ما)
انسان وقتی یک چیزی را با تمام توان بخواهد تلاش می‌کند و سرانجام آن را بدست می‌آورد (جین وبستر)
من به تلاش زیاد و شانس اعتقاد دارم و اولی اغلب منجر به دومی می‌شود (جی. کی. رولینگ)
به یاد داشته باشید که وقتی برای آرزویی خوب تلاش می‌کنید خداوند شما را هدایت می‌کند و شما را برای آن تلاش ارزنده برمی‌انگیزد (پاراماهانسا یوگاناندا)
گردآورندهمجله موفقیت ایلیاد
ما را در اینستاگرام دنبال کنید ...ما را در تلگرام دنبال کنید ...ما را در آپارات دنبال کنید ...مطالب مشابه● با احساس بی‌کفایتی مقابله کنیم!● حافظه‌ی دیداری چیست و چگونه می‌توان آن را تقویت نمود؟● مهارت‌های شغلی مورد علاقه‌ی کارفرمایان کدامند؟● با مهم‌ترین مهارت‌های اجتماعی آشنا شوید!● با نشانه های کمرویی در خود آشنا شوید!● با نوجوان پرخاشگر چه کنیم؟!● حواس پرتها بخوانند! حواس پرتی بخاطر بیش فعالی بزرگسالی● به خودتان و کودکان اعتماد بنفس کاذب ندهید!● ۹ نفر از موفق‌ترین زنان ایرانی در عرصه‌ی علم و فناوری● گپ تحصیلی چیست و چگونه می‌توان در فرایند اپلای آن را توجیه کرد؟جدیدترین مطالب● رشته‌های تحصیلی در استرالیا● آشنایی با بورسیه‌های ۲۰۲۲ دانشگاه آلبرتا کانادا● طریقه‌ی دریافت سین نامبر کانادا● معرفی ۵ دانشگاه برتر کشور انگلستان جهت تحصیل در رشته‌ی داروسازی● توصیه نامه تحصیلی چه اهمیتی در پروسه‌ی اپلای دارد؟● مجوز انجام کار پس از فارغ التحصیلی در استرالیا● آموزش زبان انگلیسی در استرالیا● اپلای شنوایی سنجی، تحصیل در خارج از کشور● هر آنچه باید درباره‌ی مسیرهای تحصیل در کشور استرالیا بدانید.● تعویق پذیرش تحصیلی ( دیفر کردن پذیرش دانشگاه ) چیست؟● افتتاح حساب بانکی برای دانشجویان بین المللی در کشور کانادا● چگونه ویزای توریستی کانادا را به ویزای تحصیلی تبدیل کنیم؟● با اصول و ارزش‌های کشور استرالیا آشنا شوید.● دانستنی‌های پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های استرالیا● اقتصاد در دانشگاه‌های کانادا● بورسیه‌ی فول فاند پیتروهاس دانشگاه کمبریج انگلستان● تحصیل در استرالیا؛ آموزش در کلاس جهانی● مدارس شبانه‌روزی کانادا از چه شرایطی برخوردارند؟● چرا باید استرالیا را برای تحصیل انتخاب کنید؟● آشنایی با تأییدیه wes ( وس ) جهت مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا