همه چیز در رابطه با ضریب هوشی یا IQ

وی به خاطر کشف قانون فتوالکتریک شایسته‌ی دریافت جایزه نوبل شد، نظریه‌ی نسبیت نیز از زاییده‌های ذهنی وی است
وی به خاطر کشف قانون فتوالکتریک شایسته‌ی دریافت جایزه نوبل شد، نظریه‌ی نسبیت نیز از زاییده‌های ذهنی وی است
مجله ایلیاد - اغلب والدین بچه‌ها را از وضعیت نمرات درسی آن‌ها می‌سنجند و معتقدند بچه‌هایی که نمرات بهتری می‌آورند با‌ترند. آیا واقعا این تصور درستی است؟ ممکن است فرض کنیم افرادی‌ که بالاتری دارند موفق‌ترند، آیا واقعا این چنین است؟ آیا شواهدی برای اثبات این که می‌تواند هر چیز را درباره احتمال فرد پیش‌بینی کند وجود دارد؟

اگر زندگی برخی از نوابغ دنیا را مورد بررسی قرار دهیم به نتایج شگفت ‌انگیزی می‌رسیم که تا حدودی تأثیر بالا بر را زیر سوال می‌برد. انیشتین و ادیسون نمونه بارز این مدعاست. بنابراین این تصورکه فرزند شما وضعیت تحصیلی مناسبی ندارد بنابراین احتمالاً از پایینی برخوردار است چندان درست به نظر نمی‌رسد و در این شرایط بهتر است به دنبال یافتن دلایل دیگری باشید که سبب افت تحصیلی در فرزند شما شده است.

معمولاً اگر فردی بتواند در مدت زمانی کمتر در مقایسه با دیگران برای مسئله‌ای راه حلی بیابد آن فرد را با می‌نامیم. برای اینکه بیشتر به عمق مطلب پی ببریم لازم است ابتدا با انواع آشنا شویم.

انواع شامل:

-     نوشتاری

معمولاً نویسندگان دارای نوشتاری بالایی هستند.

-     کلامی (زبانی)

افرادی که می‌توانند سخنرانی‌های جذابی داشته باشند از کلامی بالاتری برخوردارند. بداهه‌گویی سنجش خوبی برای اثبات کلامی است. کلمات به سرعت و با ترتیب خاصی به نحوی جذاب بر زبان افرادی جاری می‌شود که کلامی بالاتری دارند.

-     عددی

نوعی توانایی ریاضی است و معمولاً افرادی که دارای عددی بالایی هستند ارتباط بهتری با اعداد برقرار می‌کنند و معمولاً در حل مسائل مربوط به ریاضیات از سرعت عمل بالاتری برخوردارند.

-     فضایی

نوعی قدرت تجسم سه بعدی است. افراد با بهره‌ی بالای فضایی راحت‌تر از باقی افراد می‌توانند ترسیم‌های سه بعدی را تجسم کنند یا برای ساخت ماکت‌ها و مجسمه‌های سه بعدی از توانایی بیشتری برخوردارند یا از طریق این می‌توانند به کمک نقشه مسیر را پیدا کنند و به مقصد برسند، مهندسان، ملوانان، معماران، مجسمه سازان، نقاشان و جراحان از فضایی بالایی برخوردارند.

-     میان فردی ( هیجانی EQ)

این توانایی مربوط به برقراری ارتباط با افراد است. در واقع نوعی اجتماعی است. این به درک بهتر افکار و عواطف و احساسات دیگران می‌انجامد. سیاستمداران، فروشندگان موفق، معلمان و مشاوران باید از میان فردی بالایی برخوردار باشند.

-     درون فردی

نام دیگر این بینش شخصی است. این در واقع توانایی درک خود است که اتفاقاً از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. افرادی که با خود در صلح و سازش هستند بین فردی بالایی دارند.

-     فیزیکی یا ورزشی

این توانایی استفاده‌ی درست از بدن و حرکات بدن است. ورزشکاران حرفه‌ای فیزیکی بالایی دارند. این نوع توانایی بالا و پیچیده‌ای محسوب می‌شود، زیرا نیازمند حرکات هماهنگ، تعادل ظریف، وضعیت مناسب اندام و مسائلی از این دست است.

-     حسی

منظور از این توانایی استفاده درست از حواس پنجگانه نظیر بینایی، شنوایی، بویایی و ... است. بسیاری از افراد توانایی استفاده درست از حواس خود را ندارند، می‌بینند اما مشاهده نمی‌کنند، می‌شنوند اما گوش نمی‌کنند، لمس می‌کنند اما احساس نمی‌کنند. ما برای مدیریت محیط اطراف به طورکامل از حواس خود بهره نمی‌گیریم. افرادی که دارای حسی بالایی هستند با دقت بیشتری می‌بینند، می‌شنوند و ارتباط برقرار می‌کنند.

-     خلاقانه

توانایی توجه به موضوعات، وقایع و اتفاقات به شیوه‌ای جدید و از دیدگاه دیگر حاصل این نوع است. گاهی برخی راه‌حل‌ها تنها از یک ذهن خلاق برمی‌آید. وقتی مشکلی را غیر قابل حل می‌دانیم در واقع این‌گونه است که مشکل از طریق روش‌های معمول و متداول حل نمی‌شود اما ممکن است با رویکرد و دیدگاهی جدید از پس ذهنی خلاق قابل حل باشد.

-     موسیقی

این نوع توانایی درک و تولید موسیقی است. افرادی که دارای موسیقیایی بالایی هستند نسبت به یادگیری موسیقی و ترتیب صداها بسیار جذاب رفتار می‌کنند. آن‌ها می‌توانند به راحتی و با ظرافت با چیدن نت‌ها در کنار هم به تولید یک صدا و موسیقی دلنشین دست یابند.
 
نکته‌ی جالبی که در این بین وجود دارد این است که افراد با هم درگیر مسائل و مشکلاتی هستند که زندگی را برایشان سخت می‌کند. در واقع بالا چندان هم خالی از دردسر نیست. از جمله مسائلی که افراد با را درگیر می‌کند انتظارات بالا و بیش از حد افراد است، مردم از افراد با انتظار دارند که همیشه و در هر زمینه‌ای بهترین باشند و این سبب می‌شود که آن‌ها نتوانند در رابطه با نقاط ضعف و احساس ناامنی خود با کسی صحبت کنند. علاوه بر این، افراد با مدام نگرانند که مبادا بهترین عملکرد را نداشته باشند آن‌ها آنچنان از شکست می‌ترسند که قادر به خطر در هیچ زمینه‌ای نیستند.

افراد با ممکن است احساس کنند که با صرف تلاش کمتر در مقایسه با افراد معمولی می‌تواند از پس حل مشکلات برآیند اما بالا همیشه هم کافی و پاسخگو نیست و تلاش و پشتکار زیادی را می‌طلبد. پژوهشگران براین باورند که افراد بسیار با ممکن است تصور کنند که برای دستیابی به به تلاش زیادی نیاز ندارند.

افراد با در ارتباط با افرادی که اطلاعات نادرستی را بیان می‌کنند به سختی می‌توانند میل به رفع اشتباه مخاطب را در خود سرکوب کنند واین موضوع می‌تواند سبب آزردگی طرف مقابل شود و حتی شاید سبب از دست دادن دوستان شود.

افراد با زمان زیادی را صرف اندیشیدن می‌کنند و حساسیت زیادی را برای فهم و درک اهمیت وجودی هر مفهوم به خرج می‌دهند و این امر نهایتاً می‌تواند فرد را به سمت پوچی سوق بدهد. در واقع کلامی در این افراد به نوعی نشخوار فکری می‌انجامد و مرتباً ذهن را درگیر مسائل گوناگون می‌کند و نهایتاً به وسواس فکری منتهی می‌شود. برای افراد با تصمیم‌گیری کار دشواری است اینکه بداند راه‌های بسیاری برای تصمیم‌گیری در اختیار دارد سبب می‌شود که نتواند به درستی و به راحتی دست به انتخاب بزند.

افراد با می‌دانند که وسعت شناختشان محدود است و هر اندازه تلاش کنند باز هم نمی‌توانند همه چیز را یاد بگیرند و هر قدر بیشتر می‌دانند بیشتر احساس می‌کنند که چیز زیادی نمیدانند و این دقیقاً چیزی است که در افرادی که پایینی دارند صدق نمی‌کند، این افراد میزان توانمندی‌های شناختی خود را بیش از آنچه که هست ارزیابی می‌کنند.

اصطلاح یا بهره‌ی ی به صورت کلی نمره‌ی تعیین شده در آزمونی است که توانایی‌های شناختی افراد را در مقایسه با میانگین جمعیت می‌سنجد. در آزمون‌های   عدد ۱۰۰ را به عنوان نمره‌ی متوسط میانی در نظر می‌گیرند و در اکثر این آزمون‌ها نمرات بین ۹۰ تا ۱۱۰ به اضافه یا منهای ۱۰ متوسط فرد را نشان می‌دهد. نمرات بالای ۱۳۰ نشان‌دهنده‌ی سطح بسیار بالا و استثنایی و نمره زیر ۷۰ ممکن است بیانگر عقب ماندگی ذهنی در فرد مورد آزمون باشد. در شیو‌ه‌ی آزمون‌های مدرن در هنگام محاسبه‌ی برای کودک یا نوجوان سن او را نیز در محاسبات مورد توجه قرار می‌دهند. آزمون‌های برای اندازه‌گیری توانایی‌های فرد در حل مشکلات و درک مفاهیم طراحی شده‌اند، این موارد شامل مهارت استدلال، مهارت حل مسئله، توانایی درک رابطه بین پدیده‌ها و توانایی ذخیره و بازیابی اطلاعات است.

 میزان و سطح بهره و تا حدود زیادی ارثی است اما عوامل محیطی هم می‌توانند بر میزان تاثیرگذار باشند. البته که طبق مطالعات روانشناسی انجام شده بر روی افراد مهم‌ترین عامل انتقال موروثی این قابلیت ذهنی است. تعداد سلول‌های خاکستری مغز به شدت توسط ژن فرد تعیین می‌شود و این عملکرد ادراکی فرد را مشخص می‌کند. مسائل ژنتیکی و موروثی تأثیر بسیاری بر افراد و همچنین قابلیت و توانایی کارکردی و مهارت‌های تجسمی و تصویری آن‌ها دارد. بنابراین این ژن‌ها هستند که توانایی ذهنی و ما و توانمندی‌مان را در ترکیب و پردازش اطلاعات نشان می‌ دهند.

شش نشانه برای شناخت افراد با

-    فرزند ارشد بودن

مطالعات نشان می‌دهند که احتمال بالا در فرزند ارشد اندکی بالاتر است. فرزند ارشد دارای یک برتری اندک اما قابل توجه نسبت به سایر خواهران و برادرانش است. همچنین به نظر می‌رسد این تفاوت ناشی از عوامل ژنتیکی و بیولوژیکی نبوده است و بیشتر ناشی از اثرات روانی متقابل میان والدین و فرزندان است. بنابراین احتمال در فرزندان ارشد بیشتر از فرزندان بعدی گزارش شده است هر چند این اختلاف ناچیز است.

-    لاغرتر بودن

طبق مطالعات دانشمندان در سال ۲۰۰۶ با هدف بررسی افراد با شرکت ۲۲۰۰ نفر داوطلب در طی پنج سال مشخص گردید که ارتباط معنا داری میان شاخص توده بدنی افراد و میزان  وجود دارد. به این ترتیب که هر چه میزان دور کمر بیشتر باشد توانایی‌های شناختی وی کمتر است. مطالعات تازه‌تری نشان می‌دهد که در میان پیش دبستانی‌ها بین میزان و شاخص توده بدنی BMI رابطه‌ای معکوس وجود دارد و به گفته‌ی دانشمندان احتمالاً عوامل محیطی در این روند دخیل‌اند. چرا که در رابطه بینBMI  و ، عوامل اجتماعی و اقتصادی نیز اثرگذار هستند.

-    چپ دست بودن

پیش از این ثابت شده است که رابطه‌ی معناداری بین چپ دست بودن و ارتکاب جرم و جنایت وجود دارد. با این حال علت این قضیه که چرا اکثریت افراد مجرم چپ دست هستند هنوز مشخص نیست، اما پژوهش‌های جدید از نوعی تفکر واگرا در میان افراد چپ دست خبر می‌دهد که این تفکر بدین معناست که افراد با این ویژگی قابلیت و توانایی بسیاری برای خلق ایده‌های جدید دارند. این چنین گفته می‌شود که احتمالاً با افزایش افراد چپ دست در یک گروه احتمال آن‌ها در آزمون‌های تفکرات واگرا افزایش می‌یابد. مثلاً افراد چپ دست می‌توانند به ترکیبات خلاقانه‌ای با دو شی معمولی با هدف تولید یک شی جدید دست یابند.

-    بلند قامت بودن

در مطالعاتی که در سال ۲۰۰۸ در دانشگاه پرینستون صورت گرفت مشخص گردید که کودکانی که قد بلندتری دارند از بالاتری برخوردارند و در آزمون‌های نمرات بالاتری کسب می‌کنند. طبق گفته‌ی پژوهشگران کودکانی که تا سن ۳ سالگی از قامت بلندی برخوردارند در آزمون‌های شناختی عملکرد بهتری دارند.

-    شلختگی

طبق تحقیقات پژوهشگران کار کردن در اتاق نامرتب باعث افزایش خلاقیت می‌شود. در پژوهشی از تعدادی از داوطلبان خواسته شد تا کاربردهایی غیر متعارف برای یک توپ پینگ پونگ پیشنهاد دهند، افرادی که در اتاق‌های مرتب کار می‌کردند نسبت به افرادی ک در اتاق های شلوغ و به هم ریخته کار می‌کردند تعداد پاسخ‌های خلاقانه‌ی کمتری ارائه کردند.

-    شوخ طبعی

طی یک مطالعه از ۴۰۰ دانشجوی روانشناسی که با هدف اندازه‌گیری توانایی‌های انتزاعی و کلامی صورت پذیرفت نتایج جالبی به دست آمد، از این افراد خواسته شد که عنوان‌های مناسبی را برای تعدادی کاریکاتور پیشنهاد دهند و این عناوین در نظرسنجی به رأی گذاشته شد و مشخص گردید که دانشجویان با‌تر آرای بیشتری را به لحاظ شوخ طبعی به خود اختصاص داده اند.

در ادامه‌ی مطلب به معرفی افرادی می‌پردازیم که بالاترین نمره دنیا متعلق به آنان است.

-    استیون هاوکینگ ۱۶۰

استیون هاوکینگ نیاز به معرفی ندارد، وی از دانشمندان بزرگ زمان ماست که چندی پیش دیده از جهان فرو بست. کتاب وی با عنوان (تاریخچه مختصری از زمان) تاکنون فروشی بیش از ده میلیون نسخه داشته است، همچنین وی مطالعات بسیاری در زمینه‌ی سیاهچاله‌ها انجام داده است. ایشان به دلیل درگیری چندین ساله‌اش با بیماری ALS و علاقه‌ی بسیار زیادش به علم فیزیک در تمام دنیا به‌ عنوان نماد و دانش شناخته شده است.

-    آلبرت انیشتین ۱۶۰ تا ۱۹۰

وی به خاطر کشف قانون فتوالکتریک شایسته‌ی دریافت جایزه نوبل شد، نظریه‌ی نسبیت نیز از زاییده‌های ذهنی وی است و محققان با ارزیابی و تحلیل مقالات وی بهره‌ی ی‌اش را بین ۱۶۰ تا ۱۹۰ تخمین زده اند.

-    جودیت پولگار ۱۷۰

جودیت پلگار مجارستانی در سن ۱۵ سالگی توانست به عنوان استاد بزرگی شطرنج دست یابد و نه تنها عنوان یکی از زنان پیشگام در شطرنج را از آن خود کرده است بلکه یکی از بهترین بازیکنان شطرنج حال حاضر دنیا به شمار می‌رود.

-    Philip emeagwali 190

فیلیپ ایمگوالی یک مهندس، ریاضیدان، دانشمند علوم رایانه و زمین شناس اهل نیجریه است. وی در سن ۱۳ سالگی به دلیل جنگ داخلی مدرسه را رها کرد و نهایتاً توانست به صورت خودخوان مدرکش را در رشته‌ی ریاضی بگیرد. این نابغه بارها به دلیل رنگ پوستش مورد تبعیض نژادی قرار گرفت اما همچنان الهام‌بخش مردم در سراسر دنیا بود و مدارک تحصیلی بسیاری را از دانشگاه‌های معتبر دنیا دریافت کرد.

-    Christopher langan 190 – 210

کریستوفر در سانفرانسیسکو متولد شد. در شش ماهگی شروع به حرف زدن کرد و در سه سالگی خواندن را فرا گرفت. گفته شده که با اینکه در زمان آزمون اس ای تی خواب مانده اما توانسته نمره‌ی کامل را بگیرد. از وی به عنوان با‌ترین مرد آمریکا یاد می‌شود .وی فرضیه‌ای به نام الگوی شناختی –نظری از جهان را مطرح کرده است که به ارتباط میان ذهن و واقعیت می‌پردازد.

-    کریستوفر هیراتا ۲۳۰

هیراتا که از کودکی نابغه بود توانست به عنوان جوان‌ترین آمریکایی مدال طلای المپیاد فیزیک سال ۱۹۹۶ را از آن خود کند و در حالی به این رسید که تنها ۱۳ سال داشت. او در شانزده سالگی در یکی از پروژه‌های ناسا با این سازمان همکاری کرد و در سن ۲۲ سالگی مدرک خود را از دانشگاه پرینستون دریافت کرد. در حال حاضر وی از اساتید مهمان دانشگاه ایالتی اخترشناسی و فیزیک اوهایو است.
 
و در نهایت اینکه برای هر فرد مفهوم متفاوتی دارد و هرکس را به گونه‌ای متفاوت تعریف می‌کند. اما اگر مفهوم همان معیارهای سنتی نظیر پیشرفت حرفه ای، ثروت و یا شهرت باشد سخت‌کوشی عامل مهمی تلقی می‌شود. ممکن است شما از همه با‌تر نباشید و به اندازه دیگران استعداد نداشته باشید اما می‌توانید تلاش را جایگزین کنید زیرا با گذشت زمان تلاش موجب توسعه مهارت‌ها و در نتیجه در فرد می‌شود.
گردآورندهمجله موفقیت ایلیاد
ما را در اینستاگرام دنبال کنید ...ما را در تلگرام دنبال کنید ...ما را در آپارات دنبال کنید ...مطالب مشابه● انگیزه چیست و چه تأثیری بر موفقیت دارد؟● تأثیر پشتکار بر موفقیت● هوش هیجانی یا Emotional Intelligence چیست؟● عوامل موثر بر موفقیت و رضایت‌مندی شغلی● اثر نظم بر موفقیت و زندگی شخصی افراد● خلاقیت و نقش آن در زندگی فردیجدیدترین مطالب● شرایط کار دانشجویی درکانادا چگونه است؟● تأثیر شگفت‌انگیز مثبت‌اندیشی بر موفقیت● آیا می‌توان بدون مدرک زبان اقدام به اخذ ویزا و پذیرش نمود؟● ادامه تحصیل در کشور آلمان چگونه است؟● با استرس شب امتحان چه کنیم؟● چگونه می‌توانیم یک رزومه‌ی بی نقص بنویسیم؟● مهارت نه گفتن!● تأثیر موسیقی بر مغز انسان● آزمون پزشکی MCQ استرالیا● بهترین کشورها برای تحصیل در رشته‌ی مهندسی کامپیوتر کدامند؟● خشم و اثرات آن بر سلامت جسم و روان انسان● معرفی بهترین رشته‌ها برای تحصیل در کشور استرالیا● مزایای تحصیل در کشور نیوزیلند● تأثیر شادی بر فعالیت‌های مغزی● اهمیت وقت شناسی در ارتباط با دیگران● اثرات و فواید ورزش بر آرامش روان و پویایی ذهن● شرایط کار دانشجویی در کشور استرالیا ● بهترین شهرهای استرالیا برای زندگی● زبان، مذهب و آداب و رسوم مردم استرالیا● کانادا برای تحصیل در رشته‌ی MBA