تأثیر موسیقی بر مغز انسان

علاقه‌ی انسان‌ها در طول تاریخ به موسیقی سبب شده است که دانشمندان با استفاده از ابزارهای پیشرفته به بررسی اثرات موسیقی بر مغز انسان بپردازند.
علاقه‌ی انسان‌ها در طول تاریخ به موسیقی سبب شده است که دانشمندان با استفاده از ابزارهای پیشرفته به بررسی اثرات موسیقی بر مغز انسان بپردازند.
مجله موفقیت ایلیاد - تأثیرات بر انسان انکار‌ناپذیر است. گاه شنیدن نوعی از احساس غم و اندوه و گاه احساس شادی و نشاط را به انسان منتقل می‌کند و این فقط به این دلیل نیست که احساس خاصی را در ما بوجود می‌آورد بلکه به شکلی متفاوت به شاد یا غمگین واکنش نشان می‌دهد. در طول تاریخ همواره بخشی از فرهنگ هر جامعه بوده است در جشن‌های ملی و محلی، حتی در آئین‌های مذهبی و  دینی ما همواره از جایگاه خاص خود برخوردار بوده است. احساسات ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد، حتی‌گاه به عنوان راه حلی درمانی برای برخی از بیماری‌ها نظیر اوتیسم تجویز می‌شود. در ایران از سابقه‌ای قدیمی برخوردار است و به دوران باستان باز می‌گردد. سنتی ایران به عنوان یکی از مولفه‌های فرهنگ و هنر ایران به شمار می‌رود. تقریباً می‌توان گفت تمامی اقوام ایرانی محلی خاص خود را دارند، اغلب فلاسفه و دانشمندان ایرانی در کتاب‌های خود مبحثی را به و تأثیرات آن اختصاص داده‌اند.

در این مقاله قصد داریم به بررسی اثرات بر جسمی و روانی انسان بپردازیم.

علاقه‌ی انسان‌ها در طول تاریخ به سبب شده است که دانشمندان با استفاده از ابزارهای پیشرفته به بررسی اثرات بر انسان بپردازند. این تحقیقات با هدف کشف واکنش‌های سیستم عصبی در مقابل سبب پیدایش شاخه‌ای جدید در روانشناسی به نام روانشناسی شده است. اثرات روانشناختی بسیار بیشتر و گسترده‌تر از چیزی است که تصور می‌شود. درمانی امروزه به عنوان شیوه‌ای درمانی برای مقابله با استرس و ارتقای روانی افراد پیشنهاد می‌شود، حتی نوع انتخاب تا حدود زیادی می‌تواند تیپ شخصیتی افراد را مشخص کند.

انسان به عنوان یکی از پیچیده‌ترین ارگان‌های بدن واکنش‌های جالبی به نشان می‌دهد، مثلاً به نظر می‌رسد شنیدن صدای پس زمینه در سطح متوسط در حین انجام فعالیت‌های روزمره تأثیری شگفت انگیز بر خلاقیت دارد. بدین ترتیب که صدای پس زمینه را بیشتر درگیر می‌کند و عملیات پردازش در سطح بالاتری صورت می‌گیرد و همین عامل باعث افزایش خلاقیت می‌شود. البته این در شرایطی است که صدای پس زمینه در سطح متوسطی باشد، صدای بلند تفکر خلاق را در فرد مختل می‌کند زیرا در این شرایط ناچار است برای پردازش اطلاعات بیشتر تقلا کند.

امروزه که استرس و اضطراب بخشی جدا ناپذیر از زندگی روزمره ماست می‌تواند کمک کننده باشد در واقع سیستم عصبی خود مختار را تحت تاثیر قرار می‌دهد و سبب کاهش استرس می‌شود. ملایم می‌تواند با کاهش سطح کورتیزول تا حدود بسیاری استرس و اضطراب فرد را کم کند اما استرس‌های مزمن و شدید را درمان نمی‌کند که در این شرایط فرد نیازمند مداخله‌های پزشکی است.

یکی دیگر از اثرات کمک به کمتر غذاخوردن و در نتیجه جلوگیری از افزایش وزن و حتی کمک به کاهش وزن است. ملایم و نورکم در حین غذا خوردن با ایجاد احساس آرامش در فرد مدت زمان صرف غذا را طولانی‌تر می‌کند و این روند به کاهش وزن در طول زمان کمک می‌کند.

‌های بی‌کلام در بهبود عملکرد حافظه موثرند. حتی یادگیری مفاهیم جدید با استفاده از ‌های ریتمیک به ماندگاری و فهم بیشتر موضوع کمک می‌کند. نکته‌ی جالب دیگر اینکه یک ساعت گوش دادن به در طول روز تا حد زیادی سبب کاهش درد در فرد می‌شود. گوش دادن به قبل و بعد از عمل جراحی به درمان اضطراب و کنترل درد کمک می‌کند، تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که بیشتر به گوش می‌کنند کمتر نیازمند درمان دارویی هستند و روند بهبودی آن‌ها سریع‌تر است، زیرا گوش دادن به باعث ایجاد مواد افیونی تسکین دهنده درد طبیعی در بدن می‌شود.

جالب است بدانید که می‌توان از طریق سلیقه ایی فرد تا حدودی با تیپ و کاراکتر شخصیتی فرد آگاه شد. در مطالعه‌ای پنج ویژگی شخصیتی در نظرگرفته شد و از طریق مورد علاقه افراد مورد مطالعه محققان دست به پیش‌بینی تیپ شخصیتی آنان زدند. این ویژگی‌ها شامل برون‌گرایی، ثبات شخصیتی، تمایل به تجربه‌های جدید، وظیفه شناسی و سازگاری بود. جالب بود که برخی از ویژگی‌ها براساس سلیقه فرد نسبت به بقیه ویژگی‌ها درست‌تر قابل پیش‌بینی بود، مثلاً تمایل به تجربه‌های جدید، برون‌گرایی و ثبات احساسی از ویژگی‌هایی بودند که به درستی قابل پیش‌بینی بودند در مقابل وظیفه شناسی براساس سلیقه ایی قابل پیش‌بینی نبود.

کلاسیک توجه بصری افراد را افزایش می‌دهد، در یک مطالعه کوچک که بر روی بیمارانی که دچار سکته شده بودند انجام شد، مشخص شد شنیدن کلاسیک توجه بصری بیماران را افزایش می‌دهد.  همین آزمایش با صداهای سفید و سکوت نیز تکرار شد و سکوت بدترین نتیجه را در پی داشت. البته این مطالعه گسترده نبود و مطمئناً تکرار این تحقیق و انجام پژوهش‌های بیشتر در رابطه با این موضوع اعتبار بیشتری به این نتیجه‌گیری می‌دهد.

در زمان انجام فعالیت‌های فیزیکی و ورزش نیز کمک کننده است. به این دلیل که توجه به خستگی را کمتر می‌کند. وقتی بدن احساس خستگی می‌کند برای توقف ورزش سیگنال‌هایی را به می‌فرستد تا برای استراحت متوقف شود در این هنگام گوش دادن به برای جلب توجه وارد عمل می‌شود و به ما کمک می‌کند تا بر سیگنال‌های خستگی غلبه کنیم و این بازدهی زیادی برای تمرینات ورزشی ارام و ملایم در بر دارد. ‌های آرام ریتم فعالیت شما را درحین ورزش آرام و ملایم می‌کند و ‌های تند و ریتمیک تحرک و انرژی شما را در حین ورزش بیشتر می‌کند.

‌های آرام و ملایم باعث بهبود علائم افسردگی و اضطراب و برخی از بیماری‌ها نظیر اوتیسم و پارکینسون می‌شود. ‌های شاد حال شما را بهتر می‌کند افرادی که آگاهانه و با هدف شاد شدن و تغییر مود به ‌های شاد گوش می‌کنند تأثیرات مثبت بیشتری نسبت به افرادی که بی‌تفاوت بوده‌اند گرفته‌اند.

لازم است بدانیم که هیچگونه محدودیت سنی برای یادگیری وجود ندارد و هیچ وقت برای پرداختن به آن دیر نیست. تأثیرات جالبی بر سالمندان دارد. از در برابر بیماری‌هایی همچون زوال عقل و آلزایمر جلوگیری می‌کند و توانایی‌های شناختی را بهبود می‌بخشد. سالمندانی که به فعالیت‌های ایی می‌پردازند از انعطاف ذهنی بیشتری برخوردارند و دیرتر دچار مشکلات مربوط به حافظه می‌شوند.

ترشح مواد شیمیایی را افزایش می‌دهد این مواد شیمیایی عملکرد را تقویت می‌کند و با تحریک آن را وسعت می‌دهد. شنیدن باعث تحریک ترشح هورمون اوکسی توسین در می‌شود. این هورمون در روابط عاطفی و ارتباط با دیگران به ما کمک می‌کند به همین دلیل افرادی که با سرو کاردارند سخاوتمندتر و قابل اعتمادتر هستند.

الهام بخش است و دارای اثرات روانی بسیاری است که جسم و روان انسان را بهبود می بخشد. علاوه بر نوعی سرگرمی ابزاری است که مزایای ذهنی عمده‌ای را در زندگی شما بر جای می‌گذارد و به مرور زمان می‌بینید باانگیزه‌تر و آرامتر هستید. انتخاب نوع متناسب با موقعیت و شرایط عملکرد و میزان انطباق‌پذیری شما را در تمام ابعاد زندگی افزایش می‌دهد.
ما را در اینستاگرام دنبال کنید ...ما را در تلگرام دنبال کنید ...ما را در آپارات دنبال کنید ...مطالب مشابه● چگونه انعطاف ‌پذیری در زندگی سبب موفقیت می‌شود؟● شیوه‌های صحیح برخورد با انتقاد چیست؟● عزت نفس چیست و چه راهکارهایی برای افزایش آن وجود دارد؟● کاریزما چیست و چگونه شخصیتی کاریزماتیک داشته باشیم؟● عوامل موثر بر موفقیت در زندگی چیست؟● دوران بلوغ چگونه بر افت تحصیلی دانش‌آموزان تأثیرگذار است؟● با خودمان مهربان باشیم● بی‌حوصلگی و روش‌های غلبه بر آن● اثرات اپیدمی کرونا بر سلامت روان ● تأثیر فضای مجازی بر سلامت روانجدیدترین مطالب● آشنایی با دانشگاه کویین کانادا● دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در استرالیا● آشنایی با کالج‌های مونترال کانادا● شرایط تحصیل در مقطع دکترا در کشور نیوزیلند چگونه است؟● بیمه‌ی خدمات درمانی ( مدیکر ) استرالیا● شرایط تحصیل در رشته‌ی MBA دانشگاه تورنتو● پنج دانشگاه برتر مهندسی شیمی در کشور انگلستان● مدارس در استرالیا● با غم غربت چه کنیم؟!● با منطقه‌ی ویکتوریا استرالیا آشنا شوید!● چگونه با افسردگی پس از فارغ التحصیلی مقابله کنیم؟!● بیومتریک ( انگشت‌نگاری دیجیتالی ) جهت اخذ ویزای کانادا● بورسیه‌های تحصیلی در استرالیا● رشته‌های تحصیلی در استرالیا● آشنایی با بورسیه‌های ۲۰۲۲ دانشگاه آلبرتا کانادا● با احساس بی‌کفایتی مقابله کنیم!● طریقه‌ی دریافت سین نامبر کانادا● حافظه‌ی دیداری چیست و چگونه می‌توان آن را تقویت نمود؟● معرفی ۵ دانشگاه برتر کشور انگلستان جهت تحصیل در رشته‌ی داروسازی● توصیه نامه تحصیلی چه اهمیتی در پروسه‌ی اپلای دارد؟