تأثیر مطالعه بر زندگی

خواندن واژگان و دستور زبان شما را تقویت می‌کند. در حین مطالعه با کلمات جدید، اصطلاحات، عبارات و سبک نوشتن جدید آشنا می‌شوید. بهبود سطح واژگان و مهارت‌های نوشتاری مهارت‌های ارتباطی را بهبود می‌بخشد.
خواندن واژگان و دستور زبان شما را تقویت می‌کند. در حین مطالعه با کلمات جدید، اصطلاحات، عبارات و سبک نوشتن جدید آشنا می‌شوید. بهبود سطح واژگان و مهارت‌های نوشتاری مهارت‌های ارتباطی را بهبود می‌بخشد.
مجله موفقیت ایلیاد - یکی از اولین دلایل کسب دانش و آگاهی است. کتاب‌ها منبعی غنی از اطلاعات هستند و ‌ی کتب مختلف با موضوعات گوناگون اطلاعات و آگاهی فردی و اجتماعی را افزایش می‌دهد. طبق مطالعات انجام شده توسط دانشمندان فعالیت‌های مغزی را تقویت می‌کند و با تحریک ذهن از بروز بیماری‌هایی نظیر زوال عقل و آلزایمر جلوگیری می‌کند. ذهن و فعالیت‌های مغزی را پویا نگه می‌دارد و یک راه عالی برای سالم نگهداشتن آن است. علاوه براین ‌ی کتاب‌های مورد علاقه در زمان بروز بسیار بیشتر از پیاده‌روی و گوش دادن به موسیقی سبب کاهش می‌شود. افزایش قوه‌ی معلول مطالعات بسیار در زمینه‌های گوناگون است. در واقع هر چه بیشتر بخوانید از بیشتری برخوردار خواهید شد، خواندن، واژگان و دستور زبان شما را تقویت می‌کند. در حین با کلمات جدید، اصطلاحات، عبارات و سبک نوشتن جدید آشنا می‌شوید. بهبود سطح واژگان و مهارت‌های نوشتاری مهارت‌های ارتباطی را بهبود می‌بخشد. هر چه بیشتر بخوانید و بنویسید بهتر ارتباط برقرار می‌کنید و این توانایی در برقراری ارتباط با اطرافیان سبب افزایش اعتماد‌بنفس در فرد می‌شود.

فواید بعد از کنار گذاشتن کتاب همچنان ادامه پیدا می‌کند. طبق مطالعات انجام شده در دانشگاه ایموری برخی از فواید حتی تا ۵ روز بعد نیز باقی می‌مانند. در واقع می‌توان اینچنین بیان کرد که ‌ی کتاب برای بخش زبانی مغز همانند فعالیت‌های ورزشی عمل می‌کند، اما این نکته را نیز باید در نظر داشت که ‌ی هر نوع و هر سبک کتابی به چنین نتیجه‌ای منتهی نمی‌شود. نتایج اولیه‌ای که در تحقیقی از دانشگاه استنفورد انجام شد نشان می‌دهد ‌ی کتاب‌های ادبی ورزش اصلی برای مغز به شمار می‌رود. بررسی اسکن های ام آر آی انجام شده از مغز افرادی که رمان جین آستین را عمیقاً کرده‌اند نشان می‌دهد جریان خون در بخش‌هایی از مغز که عملکرد شناختی و اجرایی را هم زمان کنترل می‌کند افزایش یافته است.

مهمترین تأثیر در زندگی

-    ایجاد حالت تچان یا غرقگی

حتماً در این شرایط قرار گرفته‌اید که کاری را انجام می‌دهید اما در طول انجام آن نه خسته می‌شوید نه گرسنه و نه گذران زمان را احساس می‌کنید و بعد از پایان کار احساس رضایت و سرخوشی خاصی دارید به این حالت در روانشناسی تچان یا غرقگی گفته می‌شود. این حالت به شما احساس شادمانی و سعادت می‌دهد، بدین مفهوم که هر چه بیشتر غرق شوید لذت بیشتری می‌برید تأثیر بر فرد این‌گونه است که حالت تچان را ایجاد می‌کند. زمانی که غرق در ‌ی یک کتاب هستید تمام توجه شما معطوف به صفحات کتاب است و حتی ممکن است گذر زمان را احساس نکنید و به صداهای اطراف و افکار درون خود توجهی نمی‌کنید و این سبب ایجاد آرامش و رضایت در فرد می‌شود.

-    کاهش

طبق تحقیقات ۶ دقیقه کتابخوانی می‌تواند به میزان ۶۸ درصد از فرد را کاهش دهد. با ایجاد احساس آرامش سبب کاهش می‌شود و بسیار بهتر از سایر روش‌ها نظیر پیاده‌روی یا گوش دادن به موسیقی در این زمینه موثر است. روانشناسان معتقدند حواس پرتی ناشی از وارد شدن به دنیای کتاب بر رفع تنش‌ها و فشارهای عصبی موثر است. دکتر دیوید لوئیس روانپزشک شناختی در این زمینه این چنین می‌گوید:‌ « گم کردن خود درکتاب آرامش را به ذهن و روان شما باز می‌گرداند. »

-    خودشناسی

خواندن کتابهای گوناگون ما را با ابعادی از وجود خودمان آشنا می‌کند که قبلاً آن‌ها را کشف نکرده بودیم، بنابراین سبب خودشناسی می‌شود. مارسل پروست در این باره این چنین می‌گوید: « به نظر نمی‌رسید که آن‌ها خوانندگان نوشته‌های من باشند بلکه آن‌ها خوانندگان خودشان هستند. کتاب من فقط یک نوع ذره‌بین است که به وسیله‌ی خواندن آن با آنچه در درونشان قرار دارد مواجه می‌شوند. من از آن‌ها نمی‌خواهم مرا تحسین یا تشویق کنند اما می‌خواهم به سادگی به من بگویند که آیا واقعاً چنین است؟ آیا کلماتی که در درون‌شان خوانده می‌شود همان‌هایی هستند که من نوشته‌ام؟ »

-    احساس درک شدن

جان گرین در این باره می‌گوید :‌ « کتاب‌های بزرگ به شما کمک می‌کنند تا درک کنید و از طرفی احساس کنید که درک شده‌اید . گاه در زمان ‌ی یک کتاب به این حس دست می‌یابید که احساسات نویسنده دقیقاً احساسات شماست به گونه‌ای که انگار این کتاب را مختص شما نوشته‌اند و نویسنده در کتاب خود و در بیان احساسات خود شما را نشانه گرفته است. یکی دیگر از راه‌های درک شدن از طریق خواندن خاطرات مشابه خود است. خاطرات نوشته شده از فردی که به شما شباهت بسیار دارد یا در موقعیتی شبیه شما قرار دارد این احساس را به شما منتقل می‌کند که فقط شما نیستید که در همچین شرایطی قرار گرفته‌اید و این احساس درک شدن تأثیر عمیقی بر روان شما می‌گذارد.

-    تحریک ذهنی

هنگاهی که شما در حال یک کتاب هستید باید بتوانید تمام شخصیت‌های داستان را به خاطر بسپارید و با پیش‌زمینه‌های آن و جاه‌طلبی‌هایشان در ارتباط باشید. در طی داستان باید بتوانید تمام رفتارها را پیگیری و با بررسی سر‌نخ‌های ظریف داستان به پیش بینی سرانجام آن بپردازید. خواندن کتاب ذهن را به تلاش و تکاپو می‌اندازد و این تأثیر سبب افزایش ذهن آگاهی و قدرت حافظه شما می‌شود.

-    افزایش مهارت‌های اجتماعی

طبق تحقیقات دانشمندان خواندن آثار ادبی می‌تواند توانایی افراد را در درک شرایط روانی دیگران تقویت کند. قدرت تشخیص و درک احساسات دیگران مهارت مهمی است که در هدایت روابط اجتماعی کارساز است و این تأثیر در زندگی ما خواهد بود. دلیل بهبود این مهارت این است که اصولاً داستان‌های ادبی دارای تمی ی هستند که ناخودآگاه خواننده را به همذات‌ پنداری وا می‌دارند. به‌گونه‌ای که نگرانی‌های شخصیت‌های داستانی را درک می‌کنند و به این احساسات پاسخ می‌دهند.

-    خواندن کتاب با صدای بلند روابط شما با کودکتان را بهبود می‌بخشد.

طبق عقیده‌ی روانشناسان خواندن کتاب‌های داستان برای کودک با صدای بلند سبب ایجاد روابط عاطفی خاصی با آنان می‌شود. بنابراین به عنوان راه‌حلی برای بهبود روابط با کودکان توصیه می‌شود.

-     فرد را به یک سخنور خوب تبدیل می‌کند.

افرادی که مدام در حال هستند بهتر می‌دانند در حین بیان یک داستان چگونه اطلاعات زائد و غیر‌ضروری را حذف کنند و اینکه به شیوه‌ی موثرتری می‌توانند بر شنونده اثرگذار باشند.
 
متأسفانه امروزه آمار ‌ی کتاب در جامعه بسیار کم است و تعداد محدودی از افراد علاقه‌مند به مطالعات مداوم و منظم هستند. در جوامع امروزی با بالا رفتن سطح می‌توان سطح فرهنگ و آگاهی جامعه را بالا برد. در واقع می‌توان این چنین بیان کرد که عادت به دلیل جایگزین‌های سریع‌تری مانند استاتوس‌های فیسبوک، توئیت‌ها و کپشن‌های اینستاگرامی در حال از بین رفتن است. در طول شبانه روز تقریبا نیمی از زمان خود را در فضای مجازی صرف مسائلی می‌کنیم که فایده‌ای ندارند در حالی که می‌توان این زمان را صرف کرد و شاهد پیشرفت و افزایش آگاهی در خود شد.
گردآورندهمجله موفقیت ایلیاد
ما را در اینستاگرام دنبال کنید ...ما را در تلگرام دنبال کنید ...ما را در آپارات دنبال کنید ...مطالب مشابه● عوامل موثر بر موفقیت در زندگی چیست؟● دوران بلوغ چگونه بر افت تحصیلی دانش‌آموزان تأثیرگذار است؟● با خودمان مهربان باشیم● بی‌حوصلگی و روش‌های غلبه بر آن● اثرات اپیدمی کرونا بر سلامت روان ● تأثیر فضای مجازی بر سلامت روان● چگونه مودبانه درخواست کمک کنیم؟● مهارت تصمیم‌گیری و نقش آن در زندگی● تأثیر شگفت‌انگیز مثبت‌اندیشی بر موفقیت● مهارت نه گفتن!جدیدترین مطالب● انواع ویزاهای دیداری استرالیا کدامند؟● شرایط خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا چگونه است؟● برترین دانشگاه‌های جهان برای تحصیل در رشته‌ی محیط زیست کدامند؟● انواع ویزاهای تحصیلی و آموزشی کشور استرالیا کدامند؟● زبان، فرهنگ و آداب و رسوم مردم کانادا چگونه است؟● شرایط تحصیل رایگان درکشور نیوزیلند چیست؟● شرایط تحصیل در رشته‌ی معماری در کشور استرالیا● شرایط خوابگاه‌های دانشجویی در استرالیا چگونه است؟● آزمون زبان OET برای مهاجرت پزشکان● شرایط تحصیل در رشته‌ی دامپزشکی در کشور کانادا● دانشگاه‌های برتر در رشته‌ی نوروساینس در کانادا کدامند؟● آیا تحصیل در انگلستان بدون مدرک زبان امکان‌پذیر است؟● شرایط کار دانشجویی در کشور نیوزیلند چگونه است؟● محدودیت‌های سنی جهت اخذ پذیرش تحصیلی از کشورهای مختلف چگونه است؟● ارزیابی و معادل‌سازی مدرک تحصیلی در استرالیا● شرایط بیمه‌ی دانشجویی در استرالیا● آزمون زبان PTE چیست؟● انگیزه‌نامه‌ی تحصیلی یا SOP چیست؟● عوامل موفقیت در کار تیمی چیست؟● وضعیت بورسیه‌ی تحصیلی در کشور کانادا