مهارت تصمیم‌گیری و نقش آن در زندگی

سازمان جهانی بهداشت بهترین زمان آموزش این مهارت و دیگر مهارت‌های زندگی را دوران کودکی می‌داند، زیرا کودکان در این سن در برابر مسائل جدی انعطاف‌پذیری و سرعت یادگیری بیشتری دارند.
سازمان جهانی بهداشت بهترین زمان آموزش این مهارت و دیگر مهارت‌های زندگی را دوران کودکی می‌داند، زیرا کودکان در این سن در برابر مسائل جدی انعطاف‌پذیری و سرعت یادگیری بیشتری دارند.
مجله موفقیت ایلیاد - یکی از مهم‌ترین ‌هایی که هر فرد در موقعیت‌های مختلف زندگی به آن نیازمند است و در واقع به عنوان یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین ‌های زندگی شناخته می‌شود ‌گیری است. ‌گیری از این جهت دارای اهمیت است که گاه یک اشتباه در زندگی می‌تواند تمام ابعاد زندگی زندگی انسان را تحت‌الشعاع قرار دهد. سازمان جهانی بهداشت بهترین زمان آموزش این و دیگر ‌های زندگی را دوران کودکی می‌داند، زیرا در این سن در برابر مسائل جدی انعطاف‌پذیری و سرعت یادگیری بیشتری دارند. همچنین ورود به مدرسه فرصت بسیار خوبی جهت آزمون و خطای این ‌هاست و در واقع تمرینی است برای ‌گیری‌های بزرگتر درآینده.

در واقع با رشد شناختی و ورود به عرصه‌های اجتماعی خیلی زود متوجه این مسئله می‌شوند که زندگی مجموعه‌ای است از مسائل و چالش‌های مختلف از مسائل ساده و ابتدایی تا برقراری ارتباط با هم سن و سالان و حتی طرز پوشش در محیط‌های اجتماعی که در واقع همه‌ی این مسائل او را با مفهومی به نام انتخاب آشنا می‌کند. با گذشت زمان کودک می‌آموزد که باید فکر کند و پس از کمی سبک و سنگین کردن دست به انتخاب بزند. بنابراین بستر آموزش ‌گیری و بسیاری از ‌های مهم زندگی در دوران کودکی باید فراهم شود تا با گذشت زمان در وجود کودک نهادینه شود.

در این مقاله به بررسی ابعاد مختلف ‌گیری و اهمیت و نقش آن در زندگی فردی و اجتماعی می‌پردازیم.

-     ‌گیری چیست؟

‌گیری از جمله مهم‌ترین ‌های زندگی است که مسیر و هدف زندگی انسان را مشخص می‌کند. در واقع موفقیت و پیشرفت‌های ما در نتیجه‌ی ‌گیری‌های خوب و شکست‌ها و سرخوردگی‌ها در نتیجه‌ی انتخاب ها و ‌گیری‌های نادرست اتفاق می‌افتد. ‌گیری به زبان ساده انتخاب بهترین راه‌حل از میان تمام راه‌حل‌های موجود است. این در واقع بخشی از حل مسئله است که شامل بررسی و پیش‌بینی پیامدها و نتایج راه‌حل‌های موجود و مقایسه‌ی آن‌ها با یکدیگر است.

انسان‌ها تقریباً در تمام طول زندگی خود و در تمام حوزه‌ها مانند مسائل شغلی، مالی، عاطفی و .... در شرایط ‌گیری قرار می‌گیرند و در بسیاری از اوقات در هنگام ‌گیری‌ها با چالش‌هایی روبرو می‌شوند که کار ‌گیری را سخت‌تر می‌کند. مثلاً همیشه مقداری گزینه وجود دارد که فرد را برای انتخاب بهترین آن‌ها مردد می‌کند و از آن‌جایی که ‌گیری‌ها و انتخاب‌های ما مسئولیت‌هایی در پی دارند فکر و ذهن فرد ‌گیرنده را درگیر می‌کند. گاه ذهن در انتخاب بهترین راه‌حل دچار خطای شناختی می‌شود حتی در برخی اوقات فرد ی را اتخاذ می‌کند و برخلاف آن عمل می‌کند. چه عواملی سبب می‌شود که گاه نتوانیم به درستی ‌گیری کنیم؟ اغلب افراد در شرایط حساس و بحرانی اعتماد‌ بنفس خود را از دست می‌دهند و یا به دلیل ات اشتباه قبلی خود را قابل اعتماد نمی‌دانند، همین امر سبب ایجاد شک و تردید در فرد می‌شود و فرد قدرت ‌گیری را از دست می‌دهد. در این شرایط مشاوره‌ی روانشناسی درجهت برخورد واقع‌بینانه‌تر با مسائل به شما کمک بسیاری خواهد کرد.

-    انواع ‌گیری

‌گیری احساسی

در این نوع ‌گیری‌ها تنها عواطف و احساسات و هیجانات ما تعیین‌کننده هستند. در واقع افراد در این شرایط فقط به حرف دلشان گوش می‌کنند. در این نوع ‌گیری آینده‌نگری بی‌معناست و مسلماً این نوع ‌گیری بدون مشکل و عواقب نخواهد بود.

‌گیری اضطراری

گاه افراد زمانی که در شرایط ‌گیری قرار می‌گیرند دچار اضطراب می‌شوند. شرایط ایجاد شده به قدری نفس‌گیر و غیر قابل تحمل می‌شود که قدرت ‌گیری را از فرد می‌گیرد. اغلب، افراد در این شرایط تنها برای اینکه به سرعت از این شرایط تنش‌زا و فشار رها شوند بدون تفکر و بدون سنجیدن شرایط گزینه‌ای را انتخاب می‌کنند. در واقع انتخابی که فرد در این شرایط انجام می‌دهد تنها به منظور فرار از شرایط پیش رو است که مسلماً چنین انتخابی نتیجه روشنی در پی ندارد.

‌گیری تکانه‌ای

تکانه به معنی هیجان زودگذر و شدید که فرد را به کاری وا می‌دارد. در ‌گیری تکانه‌ای فرد سریع و بدون فکر می‌گیرد. ‌گیری‌هایی که با گذشت زمان حتی خود فرد را نیز دچار حیرت می‌کند. این روش یکی ازخطرناک‌ترین سبک‌های ‌گیری است که عواقب و پیامدهای ناخوشایندی برای فرد و اطرافیانش در پی خواهد داشت.

‌گیری مطیعانه

این نوع ‌گیری براساس انتظارات دیگران از فرد تحقق می‌یابد. این افراد خواسته‌های خود را نادیده می‌گیرند و به دیگران این اجازه را می‌دهند که برای آن‌ها بگیرند این افراد از کمبود اعتماد بنفس رنج می‌برند و از اعتماد بنفس کافی برای روبرو شدن با چالش‌ها و مسئولیت‌های زندگی برخوردار نیستند.

‌گیری تقدیری

این نوع ‌گیری ویژه‌ی افرادی است که برای خود قدرت و امکان ‌گیری قائل نیستند در واقع اصلاً به فکرشان هم نمی‌رسد که خودشان هم دارای قدرت و توانایی فکر و انتخاب هستند. این افراد همه چیز را به قضا و قدر می‌سپارند و به شانس اعتقاد دارند. در واقع در باور این افراد همه‌ی شکست‌ها و موفقیت‌های افراد وابسته به شانس و بخت و اقبال است.

‌گیری منطقی

این روش ‌گیری سالم‌ترین و بهترین روش ‌گیری است. زیرا فرد براساس فکر و منطق عمل می‌کند. انتخاب‌ها براساس ارزش‌ها و دانش ‌گیرنده اتخاذ می‌شود. فرد در این شرایط تمام اطلاعات را لحاظ می‌کند، همه جوانب را می‌سنجد و به پیامدهای احتمالی انتخابش فکر می‌کند و آگاهانه تصیم می‌گیرد.

مراحل گیری

فرایند ‌گیری شامل مراحل زیر است:
ـ تشخیص صورت مسئله
ـ جمع‌آوری اطلاعات
ـ یافتن تمام گزینه‌های موجود و مناسب
ـ ارزیابی و تحلیل گزینه‌های مختلف
ـ انتخاب بهترین گزینه از میان گزینه‌های موجود
 
  همان‌طور که عنوان شد بهترین نوع ‌گیری، ‌گیری منطقی است که براساس تفکر صورت می‌گیرد. اما گاه به دلیل ‌گیری‌ها و انتخاب‌های اشتباه در گذشته دچار عدم اعتماد بنفس در این مسیر می‌شوند. مثبت‌اندیشی و پرهیز از افکار منفی و اعتماد به توانایی‌های فردی این امکان را به فرد می‌دهد که بتواند در شرایط خاص از بین تمام گزینه‌های ممکن بهترین گزینه را انتخاب کند. مسلماً فرآیند ‌گیری زمان‌بر و نیازمند صرف انرژی است. از طرفی هر انتخاب می‌تواند تبعات مثبت یا منفی زیادی در پی داشته باشد. گاه ما در جریان تبعات مثبت یا منفی هر انتخاب هستیم که در این صورت باید هوشمندانه بگیریم و هر انتخاب را با دقت مورد بررسی قرار دهیم و گاه ممکن است در جریان عواقب هر انتخاب نباشیم که در این حالت لازم است در مورد آن با افراد اگاه به مشورت بپردازیم و باجمع‌آوری اطلاعات وکاملاً آگاهانه به انتخاب بهترین راه حل بپردازیم. زیرا همان‌گونه که در ابتدای بحث عنوان شد ‌هایمان در زندگی مسیر و جهت زندگی ما و اطرافیان ما را تعیین می‌کند. بنابراین از اهمیت بسیاری برخوردارند و یک انتخاب اشتباه می‌تواند عواقب بسیار ناخوشایندی درپی داشته باشد.
 
بنابراین جهت تقویت ‌گیری در خود در وهله‌ی اول بهتر است ابتدا با افراد آگاه متخصص و با تجربه مشورت کنیم. آگاهی و دانش خود را ازمسائل اطراف بالا برده و دیدگاهمان را نسبت به جهان پیرامون واقع‌بینانه‌ترکنیم. با حفظ و افزایش اعتماد بنفس به دیگران این اجازه را ندهیم که به جای ما بگیرند و شجاعت و شهامت ‌گیری و قبول مسئولیت و عواقب آن را در خود تقویت کنیم. در واقع هدف‌گزاری در زندگی سبب تقویت این در زندگی می‌شود. افرادی که برای زندگی خود اهداف کوتاه مدت و بلند مدت تعیین می‌کنند بهتر از سایرین ‌گیری می‌کنند.

مسلماً در زمان ‌گیری هر قدر با گزینه‌های بیشتری روبرو باشیم ‌گیری کار سخت‌تری می‌شود. بنابراین بهتر است در همان ابتدای کار گزینه‌های پیش‌رو را محدود کنیم و در واقع از بین بهترین گزینه‌ها انتخاب کنیم. گزینه‌های بیشتر می‌تواند منجر به پشیمانی‌های بیشتر در آینده شود. محدود کردن گزینه‌ها سبب آرامش خاطر بیشتر می‌شود. گاهی اوقات باید تسلیم شد وگاه باید قاطع بود. در ‌گیری‌های گروهی اگر هیچکس موضع ثابتی نمی‌گیرد شما مسئولیت را به عهده بگیرید. زیرا در غیر این‌صورت تنها زمان ارزشمند خود را صرف متقاعد کردن دیگران هدر می‌دهید.

یادمان باشد بزرگترین مانع ‌گیری درست این است که خودتان را به خاطر اشتباهات گذشته سرزنش کنید. زندگی کردن با تشویش و پشیمانی بابت ات اشتباه گذشته به توانایی ‌گیری سریع و موثر شما در آینده آسیب می‌رساند. بنابراین به جای تمرکز بر روی اشتباهات گذشته قاطعانه بگیرید و هنگامی که ‌تان را به سامان رساندید دیگر به گذشته فکر نکنید.
گردآورندهمجله موفقیت ایلیاد
ما را در اینستاگرام دنبال کنید ...ما را در تلگرام دنبال کنید ...ما را در آپارات دنبال کنید ...مطالب مشابه● چگونه انعطاف ‌پذیری در زندگی سبب موفقیت می‌شود؟● شیوه‌های صحیح برخورد با انتقاد چیست؟● عزت نفس چیست و چه راهکارهایی برای افزایش آن وجود دارد؟● کاریزما چیست و چگونه شخصیتی کاریزماتیک داشته باشیم؟● عوامل موثر بر موفقیت در زندگی چیست؟● دوران بلوغ چگونه بر افت تحصیلی دانش‌آموزان تأثیرگذار است؟● با خودمان مهربان باشیم● بی‌حوصلگی و روش‌های غلبه بر آن● اثرات اپیدمی کرونا بر سلامت روان ● تأثیر فضای مجازی بر سلامت روانجدیدترین مطالب● آشنایی با دانشگاه کویین کانادا● دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در استرالیا● آشنایی با کالج‌های مونترال کانادا● شرایط تحصیل در مقطع دکترا در کشور نیوزیلند چگونه است؟● بیمه‌ی خدمات درمانی ( مدیکر ) استرالیا● شرایط تحصیل در رشته‌ی MBA دانشگاه تورنتو● پنج دانشگاه برتر مهندسی شیمی در کشور انگلستان● مدارس در استرالیا● با غم غربت چه کنیم؟!● با منطقه‌ی ویکتوریا استرالیا آشنا شوید!● چگونه با افسردگی پس از فارغ التحصیلی مقابله کنیم؟!● بیومتریک ( انگشت‌نگاری دیجیتالی ) جهت اخذ ویزای کانادا● بورسیه‌های تحصیلی در استرالیا● رشته‌های تحصیلی در استرالیا● آشنایی با بورسیه‌های ۲۰۲۲ دانشگاه آلبرتا کانادا● با احساس بی‌کفایتی مقابله کنیم!● طریقه‌ی دریافت سین نامبر کانادا● حافظه‌ی دیداری چیست و چگونه می‌توان آن را تقویت نمود؟● معرفی ۵ دانشگاه برتر کشور انگلستان جهت تحصیل در رشته‌ی داروسازی● توصیه نامه تحصیلی چه اهمیتی در پروسه‌ی اپلای دارد؟