چگونه مودبانه درخواست کمک کنیم؟

درخواست کمک از اطرافیان جزئی اجتناب‌ناپذیر از زندگی همه‌ی ما انسانها است
درخواست کمک از اطرافیان جزئی اجتناب‌ناپذیر از زندگی همه‌ی ما انسانها است
 
مجله ایلیاد - کردن نوعی هنر است. حتماً در اطراف خود افراد زیادی را می‌شناسید که می‌توانند به خوبی از دیگران کنند و معمولاً به نتایج خوبی نیز دست می‌یابند. این تنها به این دلیل است که این افراد می‌دانند که چگونه از اطرافیان‌شان کمک کنند. انسان‌ها به عنوان موجوداتی اجتماعی دائماً در تعامل با یکدیگرند، بنابراین کمک از یکدیگر چیز عجیبی به نظر نمی‌رسد. کمک از اطرافیان جزئی اجتناب‌ناپذیر از زندگی همه‌ی ما انسانها است اما مسئله‌ی مهم در این میان این است که بدانیم همان‌گونه که کردن از دیگران حق ماست، نه گفتن و نپذیرفتن ما نیز حق طرف مقابل است که متأسفانه در اغلب موارد افراد با این مسئله تهاجمی برخورد می‌کنند.
 
اصولاً انسان‌هایی که عزت نفس پایینی دارند با شنیدن پاسخ منفی در برابر خود دچار احساسات نامطلوبی می‌شوند. آن‌ها فکر می‌کنند که از سمت طرف مقابل طرد شده‌اند و طرف مقابل آن‌ها را دوست ندارد. از طرفی خیلی از مواقع افراد ‌های معقولی از دیگران دارند اما به دلیل اینکه نمی‌توانند به صورت صحیح و مودبانه آن را مطرح کنند با رد شان مواجه می‌شوند. افراد موفق به خوبی می‌دانند چگونه کنند که بیشترین بله را بگیرند و کمترین نه را بشنوند. اینکه می‌گوییم باید بدانیم چگونه از دیگران کمک کنیم به این معنی نیست که با ناله و شکایت و احساس ضعف نیاز خود را مطرح کنیم. کردن به این معناست که خود را به گونه‌ای مطرح کنیم که زیرکانه، مودبانه و واضح باشد.

برای اینکه بدانیم چگونه کنیم باید به قواعد و قوانینی که برای این منظور وجود دارد توجه کنیم و آن‌ها را در ‌هایمان رعایت کنیم تا به نتیجه برسیم.

در این بخش به بیان تعدادی از این قواعد می‌پردازیم.

-    از کسی کنید که می‌دانید توانایی کمک کردن به شما را دارد.

لازم است شما از کسی باشد که می‌دانید سرمایه، اطلاعات، امکانات یا تجربه کافی دارد و می‌تواند به شما کمک کند. مثلاً اگر نیاز شما مالی است و شما سراغ شخصی بروید که آن شخص حتی توانایی حل مشکلات مالی خود را هم نداشته باشد چگونه می‌تواند به شما کمک کند. یادتان باشد بیشتر انسان‌ها به دنبال مواردی هستند که قبلاً افراد زیادی آن‌ها را به دست آورده‌اند بنابراین این عده می‌توانند اطلاعات خوبی در اختیار شما قرار دهند. بنابراین می‌توانید به آنان مراجعه کنید. آنان قبلاً راهی را رفته‌اند که شما اکنون می‌خواهید بروید و حتماً این تجربه را دارند که بتوانند شما را راهنمایی کنند.

-    هنگام کردن از دیگران مصالح طرف مقابل را نیز در نظر بگیرید.

اینکه از کسی کنید و توقع داشته باشید با شما موافقت شود چندان منصفانه نیست، شما باید مصالح طرف مقابل را هم در نظر بگیرید. بنابراین قبل از اینکه از او کنید منافع و مصالح او را هم در نظر بگیرید و یادتان باشد اگر از کسی کمک می‌کنید باید به او پیشنهادی بدهید که نتواند رد کند. در این شرایط طرف مقابل به این نتیجه می‌رسد که در صورت پذیرش شما خودش هم به منفعتی می‌رسد و به احتمال زیاد شما هم به اهدافتان می‌رسید. یادتان باشد این منفعت لزوماً منفعت مالی نیست، زیرا همه‌ی افراد جامعه تنها به دنبال منافع مالی نیستند افرادی هم هستند که درک یا احساسی خاص حالشان را خوب می‌کند.

-     خود را با اعتقاد و بیان کنید.

اگر خودتان نمی‌توانید قانع شوید چگونه می‌توانید دیگران را قانع کنید؟! بنابراین برای اینکه بتوانید دیگران را قانع کنید با خواسته خود را مطرح کنید باید بتوانید طرف مقابل را قانع کنید که شما می‌تواند به سود هر دو طرف باشد. اعتقاد و ایمان به موفق شدن در شما سبب می‌شود که با بیشتر شرایط خود را به افرادی که می‌خواهید از آن‌ها کنید بگویید و با قدرت از آن‌ها کمک کنید و آن‌ها تحت تأثیر شما به شما پاسخ مثبت می‌دهند.

-    با حوصله و نرم برخورد کنید.

حین کردن از دیگران به آن‌ها ثابت کنیم که با این کار آن‌ها، بدهکار آن‌ها می‌شویم و می‌دانیم که لطف بزرگی در حق ما می‌کنند. خنده از بزرگترین ابزار برای اعلام حمایت مالی، هماهنگ کردن امور اداری یا هر چیز دیگری است که در کنترل و مدیریت آن به مشکل برخورده‌ایم.

-    به روابط نباید خدشه وارد شود.

اگر ‌های ما به شکل یک لایحه‌ی دو فوریتی نزد مخاطب‌مان برده شود و لحن ما حالت تحکم به خود بگیرد و روابط از حالت دوستانه خارج شود دقیقاً مثل وقتی که با کسی رفاقت چندین و چند ساله دارید اما با او عهد می‌کنید که اگر مقدار مشخصی پول به شما قرض ندهد رابطه‌ی دوستانه خود را با وی تمام می‌کنید در چنین مواقعی که امکان پاسخگویی به و کمک کردن دیگران وجود ندارد در هر شرایطی بهتر است ارتباط شما سالم بماند و خدشه‌ای بدان وارد نشود.

-    عزت نفس همواره حفظ شود.

مهمترین موضوعی که در حین کردن از دیگران باید مورد توجه قرار گیرد حفظ عزت نفس است. مثلاً اگر فرد افزایش یا ارتقا شغلی است و به هر دلیلی با موافقت مقام مافوق همراه نمی‌شود اصرار بیش از حد نظر اطرافیان را درمورد ما تغییر می‌دهد.

-    رسم قدردانی را به جا بیاورید.

وقتی از کسی ی می‌کنید مثلاً می‌خواهید ساعات بیشتری را به جای شما کارهای‌تان را انجام دهد و یا این که لطف و توجه او همیشه شامل حالتان بوده است می‌توانید با یک هدیه هم دین خود را ادا کنید و هم نشان دهید که به خوبی رسم قدردانی را می‌دانید.

-    خواسته‌ی شما مشخص و واضح بیان شود.

های خود را به صورت دقیق، روشن و واضح بیان کنید. تنها در این حالت شخصی که از او می‌کنید به درستی متوجه شما می‌شود که شما دقیقاً چه می‌خواهید و درصورت امکان به شما پاسخ مثبت می‌دهد.

-    جا برای بحث بگذارید!

یک ترفند مفید که بسیاری از افراد موفق در های خود از آن استفاده می‌کنند این است که از پرسش‌هایی که پاسخ‌های یک کلمه‌ای مانند بله یا خیر دارند پرهیز می‌کنند چرا که این پاسخ‌ها امکان ادامه‌ی گفتگو را از فرد می‌گیرد و در واقع آب پاکی را روی دست فرد می‌ریزد. اما استفاده از عبارتی نظیر «آیا این امکان وجود دارد که ..»  «میتوانم  کنم که ..» جا برای بحث باقی می‌گذارد و جلوی پاسخ‌های کوتاه و یک کلمه‌ای طرف مقابل را می‌گیرد.

-    پافشاری کنید!

حتی ممکن است از صدای خود خسته شوید اما یادتان باشد پافشاری اصل اول یک گفتگوی ‌آمیز است. زمانی که قرار است از کسی ی داشته باشیم. اصولاً افراد برای شنیدن ایده‌ها و تفکرات شما به حداقل ۴ الی ۷ بار تکرار نیاز دارند، بنابراین هرچند این تکرارهای متوالی به نظرتان خسته‌کننده باشد و هر چند اگر بنا باشد این جملات را در طول روز بارها برای چندین نفر تکرار کنید این کار را انجام دهید و بدانید نتیجه‌ی تکرار و پافشاری است.
گردآورندهمجله موفقیت ایلیاد
ما را در اینستاگرام دنبال کنید ...ما را در تلگرام دنبال کنید ...ما را در آپارات دنبال کنید ...مطالب مشابه● عوامل موثر بر موفقیت در زندگی چیست؟● دوران بلوغ چگونه بر افت تحصیلی دانش‌آموزان تأثیرگذار است؟● با خودمان مهربان باشیم● بی‌حوصلگی و روش‌های غلبه بر آن● اثرات اپیدمی کرونا بر سلامت روان ● تأثیر فضای مجازی بر سلامت روان● مهارت تصمیم‌گیری و نقش آن در زندگی● تأثیر مطالعه بر زندگی● تأثیر شگفت‌انگیز مثبت‌اندیشی بر موفقیت● مهارت نه گفتن!جدیدترین مطالب● انواع ویزاهای دیداری استرالیا کدامند؟● شرایط خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا چگونه است؟● برترین دانشگاه‌های جهان برای تحصیل در رشته‌ی محیط زیست کدامند؟● انواع ویزاهای تحصیلی و آموزشی کشور استرالیا کدامند؟● زبان، فرهنگ و آداب و رسوم مردم کانادا چگونه است؟● شرایط تحصیل رایگان درکشور نیوزیلند چیست؟● شرایط تحصیل در رشته‌ی معماری در کشور استرالیا● شرایط خوابگاه‌های دانشجویی در استرالیا چگونه است؟● آزمون زبان OET برای مهاجرت پزشکان● شرایط تحصیل در رشته‌ی دامپزشکی در کشور کانادا● دانشگاه‌های برتر در رشته‌ی نوروساینس در کانادا کدامند؟● آیا تحصیل در انگلستان بدون مدرک زبان امکان‌پذیر است؟● شرایط کار دانشجویی در کشور نیوزیلند چگونه است؟● محدودیت‌های سنی جهت اخذ پذیرش تحصیلی از کشورهای مختلف چگونه است؟● ارزیابی و معادل‌سازی مدرک تحصیلی در استرالیا● شرایط بیمه‌ی دانشجویی در استرالیا● آزمون زبان PTE چیست؟● انگیزه‌نامه‌ی تحصیلی یا SOP چیست؟● عوامل موفقیت در کار تیمی چیست؟● وضعیت بورسیه‌ی تحصیلی در کشور کانادا