روش‌های تقویت حافظه و جلوگیری از فراموشی

آیا می‌دانیم با بهبود قدرت حافظه در کنار افزایش سرعت یادگیری از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها نظیر زوال عقل و آلزایمر در سنین پیری در امان خواهیم ماند؟
آیا می‌دانیم با بهبود قدرت حافظه در کنار افزایش سرعت یادگیری از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها نظیر زوال عقل و آلزایمر در سنین پیری در امان خواهیم ماند؟
مجله ایلیاد - تقویت یکی از مهم‌ترین راه‌های افزایش شانس در زندگی است. چرا که فرد با داشتن یک ‌ی قوی زودتر یاد می‌گیرد، سریع‌تر به یاد می‌آورد و سرعت عملکرد ی بالاتری نسبت به سایرین خواهد داشت و مسلماً این امتیاز ویژه‌ای محسوب می‌شود. بسیاری از افراد با ثبت‌نام در باشگاه‌های ی به دنبال تناسب اندام هستند، برخی با پیاده‌روی استقامت بدنی خود ر ا بالا می‌برند اما آیا همین‌قدرکه درصدد  دستیابی به اندامی ایده‌ال هستیم به و تقویت هم فکر می‌کنیم؟ آیا می‌دانیم با بهبود قدرت در کنار افزایش سرعت یادگیری از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها نظیر زوال عقل و آلزایمر در سنین پیری در امان خواهیم ماند؟

-     چیست؟

آن‌چه از آن به عنوان یاد می‌کنیم در حقیقت شامل رمزگذاری، ذخیره‌سازی، نگهداری، یاداوری اطلاعات و تجربیات گذشته است. روانشناس شناختی « مارگارت دبلیو ماتلین » را فرایند حفظ اطلاعات در طول زمان توصیف کرده است. مسلماً می‌دانیم که نقش در زندگی روزانه ما بسیار ضروری است به گونه‌ای که بدون آن نمی‌توانیم قدم از قدم برداریم و چیزی از تجربیات گذشته خود را به یاد بیاوریم. « اتکینسون و شفرین » سه مرحله از را تشریح کرده‌اند:  
۱ـ ‌ی حسی: اولین مرحله از است که اطلاعات شنیداری و دیداری را بسته به نوع آن‌ها به مدت ۰/۵ تا ۴ ثانیه در خود نگه می‌دارد.
۲ـ ‌ی کوتاه‌مدت یا فعال: که در صورت توجه به ‌ی حسی اطلاعات به این بخش از منتقل می‌شود. این تقریباً ۲۰ الی ۳۰ ثانیه می‌تواند اطلاعات را درخود نگه دارد و بعد از آن اطلاعات به سرعت فراموش می‌شوند.
۳ـ ‌ی بلند‌مدت یا دائمی: در صورت توجه، تکرار و تمرین اطلاعات از ‌ی کوتاه‌مدت به ‌ی بلند‌مدت منتقل می‌شوند. این اطلاعات در زمانی که به آن‌ها نیاز داشته باشیم قابل یادآوری هستند.
بنابراین در صورتی که اطلاعات به درستی فهمیده نشوند و به درستی در ‌ی بلند‌مدت سازماندهی نشوند نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که آنان را به موقع و در صورت نیاز به یاد آوریم. بنابراین لازم است راهکارهایی را برای بهبود فرایند به ذهن‌سپاری و به یاداوری اطلاعات به کار بریم. به عبارت دیگر با تقویت را به گونه‌ای پرورش دهیم که از ظرفیت صد در صدی خود به خوبی استفاده کند. در اینصورت می‌توانیم مطمئن باشیم که چیزی را فراموش نمی‌کنیم.

-    برای تقویت چه کنیم؟

مثبت‌اندیش باشیم

اولین قدم برای بهبود عملکرد مثبت‌اندیشی است. موانع ذهنی و جملات منفی و مخربی چون « من خوبی ندارم » یا « من نمی‌توانم اسامی را به خاطر بسپارم »‌ زمانی که مدام در ذهن تکرار شوند به واقعیت تبدیل می‌شوند به یاد داشته باشید شما قابل بهبود است اگر و تنها اگر آن را تمرین دهید.

کار کشیدن از

یاد بگیرید نکات مورد نظرتان را به جای یادداشت کردن به ذهن بسپارید و سپس سعی کنید هر نکته را از حفظ با دیگران به بحث بگذارید. پژوهش‌های صورت گرفته پیرامون قدرت تأثیر مثبت این تمرین را اذعان داشته است. فعالیت‌های ذهنی به ویژه فعالیت‌هایی که عملکرد را در تمامی سطوح ( دریافت، یاداوری، تفکر ) تحریک می‌کنند موجب بهره‌وری فعالیت می‌شوند. تکرار ساده‌ترین راهکاری است که در یادآوری هر چیزی موثر است.

تکرار مداوم یک کار جدید

وقتی خودتان را به انجام مداوم یک کار جدید عادت می‌دهید مسیر‌های عصبی جدیدی در شکل می‌گیرد که سبب می‌شود در انجام کارهای جدید کارآمدتر و پر سرعت‌تر ظاهر شوید. اینکه بزرگسالان چگونه می‌توانند شان را به تشکیل مسیرهای عصبی جدید وادارکنند بدین صورت است که کاری را به تعویق نیندازید. گاه عادت به تعویق انداختن امور در رفتارهای فرد نهادینه شده و ریشه کرده است، اما برای اینکه موتورتان راه بیفتد پیشنهاد می‌کنیم کاری را انتخاب کنید که معمولاً از انجام آن طفره می‌روید. سپس به انجام قسمت کوچکی از این کار مشغول شوید. از آن‌جایی که این کار کوچک در راستای تکمیل همان کار بزرگتری است که معمولاً به سمتش نمی‌رفتید تشکیل مسیر‌های عصبی در به تدریج آغاز می‌شود.

برروی چیزی که می‌کنید تمرکز کنید.

تمرکز یکی از اصلی‌ترین مولفه‌های است. برای انتقال اطلاعات از ‌ی کوتاه‌مدت به ‌ی بلند‌مدت باید به صورت فعال و مستمر به این اطلاعات توجه شود. تلاش کنید مطالب جدید را در شرایطی یاد بگیرید که هیچ عامل بیرونی مانند تلویزیون، موسیقی و ... تمرکز شما را به هم نمی‌زند.
اگر هم اتاقی‌های شلوغ یا فرزندان پر سر و صدایی دارید احتمالاً خلاص شدن از شر حواس‌پرتی کار چندان راحتی نخواهد بود. در این شرایط زمانی را برای خود در نظر بگیرید تا بتوانید در سکوت و تنهایی بر روی کارتان تمرکز کنید.

تمرینات ی برای عملکرد بهتر

در بزرگسالی انسان میلیون‌ها مسیر عصبی را برای کمک به پردازش و بازخوانی اطلاعات و حل مسائل آشنا و انجام امور آشنا با کمترین میزان تلاش ایجاد کرده است، اما اکتفا کردن به این مسیرهای آشنا و تکراری را از رشد و توسعه باز می‌دارد. مانند ماهیچه به تقویت نیاز دارد. هر اندازه تان ورزیده‌تر باشد بهتر می‌توانید اطلاعات را پردازش و بازخوانی کنید. بهترین تمرین‌ها آن‌هایی هستند که عادت‌های شما را در هم می‌شکند و شما را برای ایجاد مسیرهای تازه و جدید ی به چالش می‌کشد.

چهار تمرین بسیار خوب برای تقویت که بسیار موثرند:

ـ یادگیری چیزهای تازه
برای تقویت به دنیال یادگیری چیزهای تازه باشید و از منطقه‌ی امن خود خارج شوید. برای تقویت و باید همواره درحال یادگیری باشید و مهارت‌های جدید بیاموزید.
ـ انجا فعالیت‌های چالش برانگیز
اگر فعالیتی که انجام می‌دهید فقط از یک دیدگاه چالش برانگیز باشد چندان روی آن حساب نکنید. فعالیت باید نیازمند تلاش‌های بسیار ی باشد. برای مثال یادگیری نواختن قطعه‌ای سخت و تازه در موسیقی جزو این دسته از فعالیت‌ها قرار می‌گیرد اما تمرین مداوم قطعه‌ای که از قبل با آن آشنا بوده‌اید هر قدر هم دشوار باشد فعالیتی جدید برای تقویت ‌تان محسوب نمی‌شود.
ـ مهارت‌های گام به گام
به دنبال یادگیری مهارت‌هایی باشید که دارای سطوح مختلفی هستند و بعد از اینکه هر مرحله برای‌تان آسان شد به مرحله پیشرفته‌تر بپردازید.
ـ فعالیت‌های رضایت‌بخش
پاداش و رضایت پس از انجام فعالیت‌ها فرایند یادگیری ی را پیشرفت می‌دهد. هر اندازه انجام کاری برای‌تان جالب‌تر باشد و بیشتر درگیر آن شوید علاقه به آن در شما بیشتر می‌شود و به مزایای بیشتری دست پیدا می‌کنید. بنابراین فعالیت‌هایی را انتخاب کنید که در عین چالش‌برانگیز بودن لذت‌بخش و راضی‌کننده نیز باشد.

خوب بخوابید

خواب خوب یکی از ساده‌ترین راه‌های تقویت است. خواب خوب باعث ایجاد تغییراتی در می‌شود که به بهبود کمک می‌کند. برای بهتر خوابیدن رعایت نکات زیر کمک‌کننده است:
ـ کلیه‌ی وسایل الکترونیکی از جمله تلفن همراه را یک ساعت قبل از خواب خاموش کنید.
ـ قبل از خواب مواد کافئین‌دار مانند قهوه، نسکافه، چای و ... نخورید.
ـ ۱۰ دقیقه قبل از خواب مدیتیشن ( تمرین رهایی از استرس و اضطراب ) کنید.
ـ به میزان کافی بخوابید. یک فرد سالم و بالغ برای اینکه به بهترین کارایی ذهنی خود برسد به ۷/۵ تا ۹ ساعت خواب شبانه نیاز دارد.

کنید

همان‌طور که خواب کافی می‌تواند منجر به ی ذهن و جسم ما شود انجام تمرین‌های ی نیز در بهبود عملکرد و بی‌تأثیر نیست هنگام جریان خون اکسیژن بیشتری را به سمت هدایت می‌کند و موجب عملکرد بهتر سلول‌های ی و می‌شود. تمرین‌های ایروبیک Aerobic Exercise  نیز رابطه‌ی مستقیمی با عمکرد بهتر دارند. تأثیر ۴ ساعت بعد از بسیار بیشتر از بلافاصله بعد از است. زیرا نیاز به زمانی برای سازماندهی اطلاعات دریافتی دارد.

روش‌های یادگیری خود را بشناسید

اطلاعاتی که براساس سبک یادگیری خود به ‌ی بلند‌مدت منتقل می‌کنید نه تنها بهتریاد گرفته می‌شوند بلکه با سرعت بیشتری قابل فراخوانی و یادآوری هستند. به طور کلی سه سبک یادگیری داریم:
ـ دیداری: اطلاعات از طرق دیدن تصاویر و نوشته‌ها منتقل می‌شوند.
ـ شنیداری: افراد صاحب سبک شنیداری با گوش دادن بهتر مطالب را درک می‌کنند.
ـ حرکتی: این افراد با انجام فعالیت‌های فیزیکی و تعامل با اطلاعات مطالب را فرا می‌گیرند.

به جای تایپ‌کردن با دست بنویسید

نوشتن مطالب با دست سلول‌های پایه‌ی شما با نام سیستم فعال‌سازی شبکه (RAS) را تحریک می‌کند. این کار در مقایسه با تایپ‌کردن موجب می‌شود تا به آن‌چه در حال انجام آن هستید توجه بیشتری کند در نتیجه اطلاعات سریع‌تر، بهتر و دقیق‌تر به منتقل می‌شوند و یادآوری آن‌ها  راحت‌ترخواهد بود.

رژیم غذایی‌تان را بهترکنید.

برای داشتن ی سالم و ‌ای قوی مواد غذایی، سبزیجات، ویتامین‌ها و مکمل‌هایی را که به بهتر شدن عملکرد کمک می‌کنند در رژیم غذایی خود قرار دهید. این مواد غذایی شامل:
ماهی و سویا
عدس و غلات سبوس‌دار
پرتقال و سیب
انگور و انواع توت‌ها
اسفناج و انواع کلم‌ها
ویتامین‌های E ،B6 ،B12 ،C
 ‌ی انسان در حدود یک میلیون گیگا بایت ظرفیت دارد یعنی ۱۰ برابر بیشتر از آن‌چه در گذشته تصور می‌شد. این نشان‌دهنده‌ی این مسئله است که ما می‌تواند بسیار پیچیده‌تر از هارد‌ها و ‌های کامپیوتری فعلی به ذخیره‌سازی و بازیابی اطلاعات بپردازد، اگر بتوانیم با استفاده از روش‌های درست خود را تقویت کنیم و این توانایی بالقوه را به وضعیت بالفعل و بهینه‌ی آن برسانیم.

انجام فعالیت با دست مخالف

این روش بسیار ساده و جالب می‌تواند به بهبود وضعیت ‌ی شما کمک کند. کافی است تنها اموری که هر روزه آن را انجام می‌دهید را با دست مخالف‌تان انجام دهید، مثلاً از این پس با دست مخالف مسواک بزنید. با تلفن همراه‌تان برای مدتی در طول روز با دست مخالف‌تان کار کنید. با دست مخالف‌تان روزانه چند خط بنویسید.

جدول حل نکردن

هر زمان حرف از تقویت می‌شود بسیاری از ما به فکر جدول حل کردن می‌افتیم. جدول حل کردن موجب تقویت فصاحت و روانی کلام می‌شود. اما مطالعات نشان داده است این فایده به تنهایی موجب تقویت نمی‌شود. جدول حل کردن فعالیتی سرگرم‌کننده است اما در تقویت انقدر‌ها هم که تصور می‌شود موثر نیست. چنانچه از سر سرگرمی به حل جدول می‌پردازید حتماً به این فعالیت مفرح ادامه دهید. اما اگر هدفتان تقویت است بهتر است به فعالیت دیگری مشغول شوید که در تقویت کارآمدتر باشد.

هر چند وقت یک‌بار روش ‌ی خود را تغییر دهید.

یک روش بسیار خوب برای افزایش قدرت و یادگیری این است که هر از چند وقت روند ‌ی خود را تغییر دهید. مثلاً مکان همیشگی را تغییر دهید و در موقعیت جدیدی قرار بگیرید. اگر طبق عادت بعد از ظهرها می‌کنید هر روز صبح چند دقیقه‌ای را به اختصاص دهید. با اضافه کردن تجربیات و عادات جدید در زمان‌های به نتایج بهتری دست می‌یابید و ‌ی بلند‌مدت‌تان به شکل چشم‌گیری تقویت می‌شود.

استرس

استرس از دشمنان درجه یک و است. استرس مزمن در طول زمان سلول‌های ی را از بین می‌برد و باعث تخریب بخش هیپوکامپ می‌شود. هیپوکامپ بخشی از است که به شکل‌دهی خاطرات جدید می‌پردازد و خاطرات قدیم را احیا می‌کند. استرس نقش مهمی دراز دست رفتن دارد. طبق مطالعات علمی مدیتیشن اثرات بسیار خوبی بر دارد. مدیتیشن در شرایط افسردگی، اضطراب، درد مزمن، دیابت، فشارخون بالا و همچنین افزایش تمرکز و قدرت یادگیری و استدلال بسیار کمک‌کننده است. تصاویر ی نشان می‌دهد افرادی که مدیتیشن می‌کنند در سمت چپ قشر جلویی خود فعالیت‌های بیشتری دارند. این بخش با احساس شادی و آرامش مرتبط است. بنابراین مدیتیشن موجب افزایش همکاری میان سلول‌های ی می‌شود و تقویت و ضخامت بیشتر غشای ی را در پی دارد و تمام این‌ها در مجموع باعث افزایش شادابی و توانایی بیشتر می‌شود.

خندیدن

خنده باعث تقویت و بهبود عملکرد می‌شود. خنده قسمت‌های زیادی از را درگیر می‌کند .پس خندیدن و فعال کردن این بخش‌ها برای بهبود یادگیری و خلاقیت بسیار مهم هستند. دنیل گلمن Daniel Golman  روانشناس می‌گوید: به نظر می‌رسد خنده باعث می‌شود افراد سریع‌تر بیندیشند و احساس آزادی بیشتری کنند. بنابراین به دنبال راه‌هایی باشید که خنده و نشاط را به زندگی‌تان وارد می‌کند.

مسائل ذهنی را به صورت ذهنی حل کنید

با هر شغلی که دارید و در هر شرایطی که هستید حتماً در طی روز بارها پیش می‌آید که حساب کتاب‌هایی انجام دهید. تلاش کنید تا جای ممکن آن‌ها را بدون ماشین حساب و به صورت ذهنی و یا حداقل با قلم و کاغذ انجام دهید. بدون مداد و کاغذ و ماشین‌حساب در ذهن‌تان فعل و انفعالاتی رخ می‌دهد که همانند یک تمرین عالی برای است.

یادگیری یک زبان جدید

آموزش زبان جدید قسمت‌های مختلف را تحریک می‌کند و به کمک می‌کند مسیرهای عصبی تازه‌ای ایجاد کند. زبان‌آموزی تلاش ذهنی می‌طلبد و پایه‌ی دانش شما را نیز گسترده می‌کند.
گردآورندهمجله موفقیت ایلیاد
ما را در اینستاگرام دنبال کنید ...ما را در تلگرام دنبال کنید ...ما را در آپارات دنبال کنید ...مطالب مشابه● همه چیز در رابطه با ضریب هوشی یا IQ● انگیزه چیست و چه تأثیری بر موفقیت دارد؟● تأثیر پشتکار بر موفقیت● هوش هیجانی یا Emotional Intelligence چیست؟● عوامل موثر بر موفقیت و رضایت‌مندی شغلی● اثر نظم بر موفقیت و زندگی شخصی افراد● خلاقیت و نقش آن در زندگی فردیجدیدترین مطالب● انواع ویزاهای دیداری استرالیا کدامند؟● شرایط خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا چگونه است؟● برترین دانشگاه‌های جهان برای تحصیل در رشته‌ی محیط زیست کدامند؟● انواع ویزاهای تحصیلی و آموزشی کشور استرالیا کدامند؟● زبان، فرهنگ و آداب و رسوم مردم کانادا چگونه است؟● شرایط تحصیل رایگان درکشور نیوزیلند چیست؟● شرایط تحصیل در رشته‌ی معماری در کشور استرالیا● شرایط خوابگاه‌های دانشجویی در استرالیا چگونه است؟● آزمون زبان OET برای مهاجرت پزشکان● عوامل موثر بر موفقیت در زندگی چیست؟● شرایط تحصیل در رشته‌ی دامپزشکی در کشور کانادا● دانشگاه‌های برتر در رشته‌ی نوروساینس در کانادا کدامند؟● دوران بلوغ چگونه بر افت تحصیلی دانش‌آموزان تأثیرگذار است؟● آیا تحصیل در انگلستان بدون مدرک زبان امکان‌پذیر است؟● شرایط کار دانشجویی در کشور نیوزیلند چگونه است؟● محدودیت‌های سنی جهت اخذ پذیرش تحصیلی از کشورهای مختلف چگونه است؟● ارزیابی و معادل‌سازی مدرک تحصیلی در استرالیا● شرایط بیمه‌ی دانشجویی در استرالیا● آزمون زبان PTE چیست؟● انگیزه‌نامه‌ی تحصیلی یا SOP چیست؟