کاریزما چیست و چگونه شخصیتی کاریزماتیک داشته باشیم؟

افراد با شخصیت کاریزماتیک برای دیگران جذاب و الهام بخش‌اند و به عنوان یک الگو بر دیگران تأثیر می‌گذارند
افراد با شخصیت کاریزماتیک برای دیگران جذاب و الهام بخش‌اند و به عنوان یک الگو بر دیگران تأثیر می‌گذارند
مجله موفقیت ایلیاد - آیا تاکنون با افرادی که از خصوصیات رفتاری بسیار جذابی برخوردارند روبرو شده‌اید؟ به گونه‌ای که به نوعی در لایه‌های عمیق احساسی شما تأثیرگذار بوده و شما را محصور نوع رفتار و شخصیتش کرده باشد؟ این افراد از شخصیت برخوردارند به گونه‌ای که تنها با صرف مدت زمان اندکی معاشرت با این دسته از افراد به راحتی می‌توان متوجه تفاوتی خاص در وجوه شخصیتی آنان شد. جذابیت، وفاداری در عین حال ایجاد احساس اعتماد، افتخار و برتری در فرد مقابل از مولفه‌های شخصیتی افراد می‌باشد که آنان را از سایرین متمایز می‌کند.
کلمه‌ی کاریزما از واژه‌ی یونانی کاریس به معنای جذابیت گرفته شده است، این واژه با جذابیت رفتاری مترادف است. در واقع کاریزما نوعی توانایی تأثیرگذاری بر دیگر افرادی است که در ارتباط با فرد قرار دارند. این توانایی هم ذاتی است و هم تا حدودی به صورت یک می‌توان آن را در خود پرورش داد. مسلماً برخورداری از این نوع تیپ شخصیتی موقعیت فرد را به لحاظ بهره‌مندی از ارتباطات اجتماعی برتر و ایجاد احساس رضایت درونی بهبود می‌بخشد. افراد با شخصیت برای دیگران جذاب و الهام بخش‌اند و به عنوان یک الگو بر دیگران تأثیر می‌گذارند، بسیاری از افراد موفق جهان از شخصیتی برخوردارند و ویژگی‌های رفتاری خاصی آنان را از دیگران سوا می‌کند.  
همانگونه که عنوان شد بخشی از این ویژگی در افراد ذاتی است و بخشی از آن به صورت فراگیری ‌هایی است که می‌تواند در فرد پرورش یابد. در این مقاله سعی داریم به این مسئله بپردازیم که برخورداری از چه ویژگی‌هایی ما را به سمت شخصیت سوق می‌دهد با ما همراه باشید.

بالا در شخصیت

این دسته از افراد برای خود ارزش بسیاری قائل‌اند و از بالایی برخوردارند، در واقع از درون به آنچه هستند ایمان دارند و به خوبی از قدرت تأثیرگذاری خود بر دیگران آگاهند. آنان به توانایی‌ها، دانش و ‌های خود باور دارند و این باور در ظاهر، نگاه و کلام آنان کاملاً نمایان است. در عین حال به خوبی مرز و خودشیفتگی را شناخته و بگونه‌ای آزاردهنده سبب رنجش اطرافیان نمی‌شوند. در واقع به جای تکیه بر نقاط ضعف بر توانایی‌ها و نقاط قوت خود تمرکز کرده و بدین طریق حس اعتماد و اطمینان را به اطرافیان منتقل می‌کنند.

تماس مستقیم چشمی در شخصیت

افرادی که از شخصیت برخوردارند هنگام صحبت با طرف مقابل برای اثرگذاری بیشتر بر وی از ارتباط چشمی بهره می‌گیرند. فرد کاریزما به هیچ عنوان ارتباط چشمی را با فعالیت‌هایی نظیر چک کردن گوشی تلفن همراه یا ساعت در حین صحبت با طرف مقابل قطع نمی‌کند، زیرا این پیام را به صورت ناخوداگاه به طرف مقابل منتقل می‌کند که فرد مقابل چندان تمایلی به برقراری ارتباط ندارد و این موضوع تأثیرگذاری کلام فرد را می‌کاهد.

اشتیاق گوش دادن در شخصیت

افراد عموماً شنونده‌های خوبی هستند و حین صحبت دیگران در چهره‌شان اشتیاق شنیدن را نشان می‌دهند و صبر و حوصله و شادابی چهره‌شان را در طول صحبت طرف مقابل حفظ می‌کنند تا نشان دهند که تمام توجه‌شان به فردی است که در حال صحبت کردن می‌باشد. به این ترتیب گوینده از هم صحبتی با این دسته از افراد لذت برده و ناخوداگاه تحت تأثیر صبر و اشتیاق فرد شنونده قرار می‌گیرد.

افراد به دیگران می‌دهند و آن‌ها را تحسین می‌کنند

افراد ویژگی‌های مثبت دیگران را بیان و آن را تحسین و با افزایش طرف مقابل در وی تأثیر می‌گذارند. حتی این دسته از افراد در بیان انتقادات خود از اطرافیان نیز بسیار به دقت عمل کرده و پیش از بیان عقاید خود به گفتار خود فکر و سپس آن را به زبان می‌آورند و بدین ترتیب بیانی اثرگذارتر و عاری از سوتفاهم خواهند داشت.

لبخند واقعی و از اعماق وجود در افراد

افراد دارای شخصیت عمیقاً و با تمام وجود لبخند می‌زنند. لبخندی تحت عنوان لبخند دوشن که فرایندی درونی و شادی آور است که نمود بیرونی آن به صورت لبخندی زیبا و دلنشین در چهره فرد نمایان است و چون واقعی و بدور از تظاهر است به دل می‌نشیند و بر دیگران اثر می‌گذارد.

نام دیگران را به خوبی به می‌سپارند

در حین صحبت دیگران زمانی که فرد را با نام خودش مخاطب قرار می‌دهیم احساس بسیار زیبایی از ارزشمند بودن را به طرف مقابل القا می‌کنیم و این یکی از ویژگی‌های افراد می‌باشد که نام افراد را به خوبی به می‌سپارند و حتی در ملاقات دوم نیز فرد را با نام خود مخاطب قرار می‌دهند که این مسئله بسیار  تأثیر شگفت انگیزی در افرادی که با فرد در ارتباط هستند می‌گذارد و به نوعی تأثیرگذاری شخص را افزایش می‌دهد.

افراد شمرده و واضح صحبت می‌کنند

افراد کاریزما پیش از صحبت افکار خود را منسجم و به کلام خود می‌اندیشند، بنابراین حین صحبت دچار مکث‌های نا به جا نمی‌شوند و کاملاً شمرده و واضح صحبت می‌کنند که این طرز بیان تأثیر بیشتری بر شنونده می‌گذارد. این دسته از افراد ضرورت یا عدم ضرورت بیان برخی مسائل را درک می‌کنند و در زمان مناسب بهترین و سنجیده‌ترین جملات را به زبان می‌آورند.

افراد ناامید نمی‌شوند

افراد در مواقع شکست ناامید نمی‌شوند و به تلاش خود برای رسیدن به موفقیت ادامه می‌دهند تا به هدف برسند. افراد به دلیل سرسختی در مواقع بحرانی و شکست سر منشأ ایجاد انگیزه در اطرافیان خود هستند و با رفتار خود تأثیر فوق العاده‌ای بر دیگران می‌گذراند و به عنوان فردی جذاب و اثرگذار در بین اطرافیان شناخته می‌شوند.

افراد از زبان بدن به خوبی آگاهند

این دسته از افراد به این مسئله که زبان بدن از کلام گویاتر است کاملاً آگاهند و برای تأثیر درست بر سایرین و برخورداری از شخصیت قوی از زبان بدن به درستی استفاده می‌کنند. این افراد برای مثال در حین صحبت دست به سینه نمی‌نشینند زیرا می‌خواهند خود را مشتاق صحبت نشان دهند و این حالت از نشستن نوعی بی میلی به صحبت و طرف مقابل تلقی می‌شود. بنابراین شناخت زبان بدن و استفاده به جا و صحیح  از آن برای برخورداری از ارتباطات صحیح اهمیت زیادی دارد که افراد به خوبی از آن مطلع‌اند.  

علاقه‌مندی به فراگیری مطالب جدید در افراد

افراد هر روز در حال فراگیری چیزی جدید هستند و دانش خود را در مسائل مختلف سیاسی، اجتماعی، روانشناسی و ... به روز می‌کنند بدین ترتیب در مسائل مختلف توانایی اظهار نظر خواهند داشت که این مسئله گفتگو با آنان را بسیار جذاب می‌کند. از طرفی این افزایش معلومات به افزایش دایره‌ی لغات فرد نیز کمک می‌کند، توانایی سخنوری فرد را در هنگام صحبت کردن افزایش می‌دهد و لحن روان و شیوای فرد در هنگام صحبت در فرد مقابل تأثیرگذار می‌شود. 
گردآورندهمجله موفقیت ایلیاد
ما را در اینستاگرام دنبال کنید ...ما را در تلگرام دنبال کنید ...ما را در آپارات دنبال کنید ...مطالب مشابه● چگونه انعطاف ‌پذیری در زندگی سبب موفقیت می‌شود؟● شیوه‌های صحیح برخورد با انتقاد چیست؟● عزت نفس چیست و چه راهکارهایی برای افزایش آن وجود دارد؟● عوامل موثر بر موفقیت در زندگی چیست؟● دوران بلوغ چگونه بر افت تحصیلی دانش‌آموزان تأثیرگذار است؟● با خودمان مهربان باشیم● بی‌حوصلگی و روش‌های غلبه بر آن● اثرات اپیدمی کرونا بر سلامت روان ● تأثیر فضای مجازی بر سلامت روان● چگونه مودبانه درخواست کمک کنیم؟جدیدترین مطالب● رشته معماری در نیوزیلند● اپلای با مدرک دانشگاه آزاد● بورسیه فول فاند welcome UK انگلستان 2022● دانشگاه‌های برتر کشور کانادا برای تحصیل در رشته Data Science● انکولوژی در انگلستان● نقاط مثبت تحصیلات تکمیلی در کشور کانادا● هفته اول اقامت برای دانشجویان بین المللی در کشور کانادا● پنج شغل با تقاضای بالا در کشور کانادا در سال ۲۰۲۳● نوشتن SOP برای رشته‌های مدیریتی● کلگری مقصدی برتر برای دانشجویان بین‌المللی ● دوره‌های وکالت در کانادا● تحصیل در رشته سم‌شناسی در انگلستان● فرهنگ کار در کشور استرالیا● آشنایی با رشته علوم مواد دانشگاه تورنتو● دانشگاه‌ها و کالج‌های هنر و طراحی در کشور کانادا● بورسیه چونینگ انگلستان● منابع کاریابی در استرالیا● راهنمای ویزای استرالیا و الزامات ورود به این کشور● برای سفر به استرالیا به چه چیزهایی نیاز داریم؟● با حقوق کاری خود در استرالیا آشنا شوید.